nastere naturala dupa cezariana

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns raluca22 spune:

Buna fetelor,
Urmaresc cu mult interes subiectul vostru deoarece imi mai doresc un bebe si mi-as dori ff mult ca nasterea sa nu mai fie cezariana ca prima.
Ralu_t vroiam sa te intreb daca ne poti spune numele dr din Bucuresti si daca in constanta ti-au spus ca sunt de acord cu vbac deoarece nu am vazut decat o singura nastere vbac la ei.

Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu_t spune:

raluca gasesti raspunsurile la intrebarea ta in posturile mele de pana acum, si medicii pe care i-am aflat au ca sunt de acord cu VBAC, si spitalele unde activeaza. toti au fost intrebati de mine prin viu grai daca merg pe VBAC sau nu. constanta are pana acum 3 VBAC reusite si spera la mai multe

ralu- de Tudorica fara frica (15.05.2008) si 18+ cu o margica mititica Luiza
i believe in miracles...povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Citat:
citat din mesajul lui miereamara

Ramonika din pacate nu e "numai inca o cicatrice pe burta", asta e doar o preconceptie, riscurile la cezariana sunt mult mai mari decat atat si privesc atat mama cat si copilul, cu putina bunavointa poti gasi tone de informatii pe internet referitor la asta.


eu cred ca VBAC e cu muuuullttt mai riscanta (in tara la noi) decat a doua cezariana.



Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu_t spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

Citat:
citat din mesajul lui miereamara

Ramonika din pacate nu e "numai inca o cicatrice pe burta", asta e doar o preconceptie, riscurile la cezariana sunt mult mai mari decat atat si privesc atat mama cat si copilul, cu putina bunavointa poti gasi tone de informatii pe internet referitor la asta.


eu cred ca VBAC e cu muuuullttt mai riscanta (in tara la noi) decat a doua cezariana.



Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

se bazeaza pe ceva aceasta credinta? vreun studiu sau ce? au romancele vreo problema comparativ cu alte nationalitati? e adevarat ca nu prea gasesti medici dispusi la asa ceva, insa cei care o fac sunt constienti de ceea ce fac si au si experienta in sensul asta. nu vad unde apare riscul crescut de romania...

ralu- de Tudorica fara frica (15.05.2008) si 18+ cu o margica mititica Luiza
i believe in miracles...povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mh spune:

Ralu
Uterul hipercontractil cred ca asa e din constructie, cat despre monitorizare nu iti face griji, ai facut pana acum vreo cardiotocograma? Daca da atunci stii ca trebuie sa stai cu 2 benzi velco pe burtica si doua mici aparate care inregistreaza contractiile si bataile inimii bb-ului. Repet in apa nu mi-au pus am avut spre sfarsit adica ultimele 2 ore. Eu cred ca a fost o initiativa buna ptr ca la prima nastere travaliul a debutat cu contractii din 5 in 5 min si apoi din 2 in 2, in conditiile in care aveam dilatatie 0. Fapt care a dus in final la cezariana de urgenta pentru ca desi dilatatia mergea bine, bb a cedat ''nervos'' si a facut bradicardie. Iesitul asta ca samburele din cireasa, nu i-a placut
A doua oara mi-au facut spre final litice tocmai ca ritmul asta sa nu oboseasca iar copilul. Si asta s-a observat tocmai datorita monitorizarii.
Ideea asta cu ai o taietura de ce sa mai faci una, am auzit-o si de la moasa din spital. Ce pot sa zic pe langa ca cezariana fara alt motiv decat clasicul ai una mai faci una, e riscanta atat pentru mama ca si pentru copil, din multe motive , anestezia in sine are o gramada de riscuri asociate, pe urma risc de hemoragie, risc de soc anafilactic alergii la div. subst. medicamentoase etc, atat pentru mama cat si pentru copil. Plus la o viitoare sarcina cresc sansele de avea o placentatie anormala, gen placenta accreta, increta, percreta cu riscuri aferente.
La nasterea naturala riscurile sunt mult mai mici, chiar si VBAC are un risc mai mic sa se tremine prost comparativ cu ce am zis mai sus.
Epiziotomia nu e obligatorie la nasterea naturala, inclusiv vbac.
Mai mult legatura, bondigul cu mama e mult mai puternic si mai sanatos, la nasterea naturala, lactatia se instaleaza mai rapid, refacerea este imediata.
Ralu da-mi si mie PM te rog cu medicii si doula. Merci.

Mihaela cu irina nov 2005 si Ania mai 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

atunci de ce nu-si asuma riscul medicii din RO?

daca nasti natural dupa 10 ani de la ceza poate e mai simplu, insa la 2-3 ani, cam riscant, parerea mea.



Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Citat:
citat din mesajul lui ralu_t

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

Citat:
citat din mesajul lui miereamara

Ramonika din pacate nu e "numai inca o cicatrice pe burta", asta e doar o preconceptie, riscurile la cezariana sunt mult mai mari decat atat si privesc atat mama cat si copilul, cu putina bunavointa poti gasi tone de informatii pe internet referitor la asta.


eu cred ca VBAC e cu muuuullttt mai riscanta (in tara la noi) decat a doua cezariana.



Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

se bazeaza pe ceva aceasta credinta? vreun studiu sau ce?


se bazeaza pe parerea mea, de asta scriem pe forum, sa ne dam cu parerea.
studiile stiintifice sa le cautam in articolele de pe DC, pentru aia sunt scrise.





Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mh spune:

Nu e vorba de asumat riscuri, asa au fost invatati de scoala romaneasca de medicina. Isi asuma riscuri mai mari la cezariana.



Mihaela cu Irina nov 2009 si Ania mai 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Pai e mai usor pt medic sa vina in ziua x, la ora y, taie, coase, tac, pac, pleaca acasa, decat sa stea dupa o femeie in travaliu nspe ore, sa o monitorizeze in continuu, etc.

Riscurile sunt cam la fel pt ambele VBAC si cezariana, un pic mai mari la cezariana (cel putin asa spun studiile adevarate nu sondajele ad-hoc de pe DC bazate pe fler)

Oricum asta nu mi se pare a fi un subiect in care cineva incearca sa convinga pe altcineva cat de bun/superior/lipsit de riscuri e un anume tip de nastere vs altul, asa ca vad inutile anumite comentarii.

www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank">Baby Gator

Tiny baby gator


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

atunci de ce nu-si asuma riscul medicii din RO?

daca nasti natural dupa 10 ani de la ceza poate e mai simplu, insa la 2-3 ani, cam riscant, parerea mea.



Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz



Pt ca nimeni nu vrea sa piarda 20 de ani din viata din cauza stresului major.
Riscurile de hemoragie exista si la nastere naturala, si la chiuretaje.
Riscul de soc anafilactic exista si la nasterea naturala.
Uterul cicatriceal este indicatie clara de cezariana pt. ca ruptura uterina este o urgenta mai mare si o situatia mai grava decat o atonie uterina in timpul cezarienei.

**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput