Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(42)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

O iesire la munte, la un aer rece, cu somn mult pt tine si pt bebe. Ce zici?

Lori, mami de Robert din 9.06.2008 si maslinuta Ana Isabela din 14.01.2011



Cum mi s-au intamplat doua minuni, Robertsi Ana Isabela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shines spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lorich

O iesire la munte, la un aer rece, cu somn mult pt tine si pt bebe. Ce zici?

Lori, mami de Robert din 9.06.2008 si maslinuta Ana Isabela din 14.01.2011


Cum mi s-au intamplat doua minuni, Robertsi Ana Isabela



daaaa..asta planuim cat de curand.
astept sa vad cand poate sa isi ia concediu sotul..si poate reusim sapt viitoare



Simo - mamica de pui scumpi , Camelia(2002) si Eduard Matei(2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luciact spune:

neata neata
Lma DANGABRIELA, multa sanatate si tot ce ti doresti

noi ieri am fost afara de 2 ori. si de dimi si dupa amiaza, de aia nici n am mai apucat sa scriu nimic

Eva s a culcat aseara tarziu, aproape de 11....s a trezit la 7 a papat si doarme si acum, astept sa se trezeasca
in ultimile 2 sapt a luat 100/150 grame in greutate

sanatate celor care au nevoie...Lorich maslinuta ta e puternica, n o sa ia virusul de la Robert,vine mama ta...pofta buna la sarmale,eu recunosc ca nu ma bag cu voi in competitia impotriva kg

Gabiv ai umplut oalele?

am vazut si eu poze....mumosi mumosi toti bebeii

va pup, fug sa fac cate ceva pasa se trezeste printi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andutza_B spune:

Of, Simo... Pentru insomnii (faptul ca adormi tarziu dupa ce te trezesti e tot insomni-stiu, patesc si eu frecvent) poti lua Sediphyt, picaturi... Eu doar cu asta adorm la loc... Si azi dimineata, a terminat de papat la 5 si am stat cu ochii in tavan pana la 6. Si te ajuta si daca esti sensibila (si eu ma trezesc la fiecare foiala de-a Mirunei), dormi mai profund (dar nu te speria, tot il auzi daca plange, nu intri in transa).

Andutza- de pisicuta Miruna-Georgiana (26.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luciact spune:

Simo, sanatate multa ca ai 2 pui de crescut!

am dat o si eu pe Eva ieri cu crema de protectie, dar nu pe manute, ca si ea le exploreaza, in schimb eu m am bronzat ca tractoristii

da, cu somnul si eu daca ma trezesc noaptea greu mai adorm,





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabivalceanu spune:

SIMO, ai grija mami! Zau, ia-o mai usor... Si vezi ca exista niste medicamente-vitamine pt inima, f bune. Eu am sindrom hiperkinetic, probabil ca de la o hipertiroidie (cine sta sa se caute! Eu-s pe principiul autoechilibrarii organismului, sa-si gasesca singur, frate, solutii!). Dar stiu ca intr-un an mi-a fost rau tarean eram fara vlaga, gifiiam rau daca urcam 5 trepte, imi amortea mina stinga,din istea. Dar nu ma gindeam ca de la inima. Pina-ntr-o zi cind m-am trezit cu o apasare pe piept, nu junghiuri, dureri. Asa, ca si cum sta ceva greu pe pieptul tau. Si m-am dus la doctor si a zis ca-i de la inima, fara sa fie inima bolnava. Pur si simplu, mai fac si ele fitze! Atunci mi-au pus un holter pt monitorizaare nonstop 24 de ore si au descoperit ca se duce pulsul frecvent la 180. Si culmea, eu n-am niciun simptom! Altii la 180 intra-n fibrilatii...

LUCIA, umplui o (1) oala! Atit! Cu supa crema, hi, hi, asta fac eu cel.mai rapid: arunc 2 cepe intregi, 2 morcovi intregi, un dovlecel, o ciuperca intraga, telina, pastirnac (intregi, evident), fierb si pasez cu putoi din ila. Fleosc o lingura de smintina in bol, trei crutoane s facui felul I. Felul doi, "savoarea gradinii" ii zic eu: ceapa verde, rossii, ardei capia, catraveti pe-un platou impreuna cu brinza si oua fierte. Care vrea, maminca!

TUNDE, spal mamaie...

MISSEXY, te vei descurca. Bebe creste! Sanatate.

DANGABI, la multi ani!!
G

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

neata si de la noi

noi azi am halit branzica cu cartof dulce, morcov, o jumatate de banana mica si 2 biscuitei de la plasmon
au lins castronelul, succes real
apoi au baut apica cu canita si acum nani nani
sper sa doarma macar 2 ore
la 11 le dau un laptic

tare buni biscuiteii de la plasmon, dar scumpi cu spume
200 g 21 lei.....vb lui mama "1 milion kilul, valeu valeu"

si noi iesim afara in tricou sau body cu maneci scurte si pantalonei subtirei, inca n am pantaloni scurti
aseara nu le am mai pus tenesii, i am scos in sosete
am stat vreo 3 ore prin piata alba iulia, la 8 au halit lapticul cu cate 2 biscuiti de caciula si apoi nani..........i am invelit cu salul meu, ca mi a fost mila sa i mai foiesc ca sa le pun bluze cu maneci lungi.......se pusese un pic de vant, plus ca eram camuflati cu husa de picioare si coviltirul de la carut, care e foarte generos

i am adus in casa, schimbat si somn in continuare, la 11 si ceva au halit un laptic si s au mai trezit unul pe la 3 si unul pe la 4, apoi spre 8 fara

ieri le am comandat niste hainute sper sa le primim repede (tricoute si pantalonei)

cam astea despre noi
mai am un examen azi, sa ma scap ca m am saturat de drum in fuga, ca aoleu se trezesc baietii si urla si tacsu nu stie ce sa le faca
asa i am gasit ieri.....razvan nu a vrut sa adorma de loc dupa masa de pranz si dai urlete ca nici in patut nu mai vrea sa stea cuminte
tot da sa se ridice si se forteaza si daca nu reuseste se enerveaza si dai urlete......
din astea

sanatate la bebeii bolnaviori si la mami simo
la multi ani sarbatoritilor


mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mimo spune:

Buna dimineata si de la noi!

Sanatate puiutilor si tie Simo!

Eu l-am mai dat cu crema de protectie si pe manute, insa ieri l-am lasat fara. Am incercat sa stam mai mult pe la umbra. Dar nici nu stii cum e mai bine: cu crema, fara crema, ca soarele e f. puternic, iar cremele sigur sunt nocive.

Am fost ieri in Cismigiu de la 9.30 dimineata pana la 15.00. A fost super, ca sunt multi copaci si n-am simtit caldura, insa m-a pocnit o durere de cap din cauza ca nu mancasem... Azi incercam Gradina Botanica sau Moghioros.

Si bebeii vostri au inceput sa manance mai putin? Ca al meu de la 850-950 ml/zi a ajuns la 750 ml. Si nici n-a luat in greutate in ultima sapt decat vreo 40 g, in conditiile in care i-am dat si cereale de orez seara. Ma gandesc ca e de la caldura sau de la faptul e ca mult mai activ - da-i pe burta, da-i incercari de mers de-a busilea. Plus ca a eliminat masa de noapte - adoarme pe la 21.30 si se trezeste pe la 6.30.

Eu ieri l-am scos afara in tricou si pantalonasi subtiri. Tricoul il mai bag in pantaloni ca sa nu ramana cu burtica dezgolita. Chiar l-am lasat fara sostele si i-a placut la nebunie.
Azi i-am dat si dimineata cereale. A mancat destul de bine. Dupa-amiaza planuiesc sa-i dau si eu o lingurita-doua de piure de morcovi sa vedem cum reactioneaza.

O zi frumoasa tuturor!

Luca Alexandru, mica mea comoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mimo spune:

Am si eu o intrebare pentru mamicile care au inceput diversificarea / care au deja un copil mai mare: cu ce fel de apa preparati mancarica? Cu apa de la chiuveta sau apa plata cumparata?

LP i l-am facut cu apa Humana pt c am-am gandit ca e verificata si special pentru bebelusi a.i. sa nu-l incarc cu minerale aiurea, insa nu cred ca ma tin buzunarele sa-i fac si mancarica cu aceeasi apa. Nu ca i-as face litri, insa totusi...

Aaa, si inca una: ati renuntat la sterilizat biberoane? Ca mie pediatra a zis sa mai sterilizez ca nu prea are incredere in apa asa din bucuresti. Eu ma gandisem s-o las mai moale, adica sa-i mai dau cu cate un bibe nesterilizat sa vad daca are vreun efect neplacut.

Multumesc.

Luca Alexandru, mica mea comoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

mimo
lp il fac cu apa plata Borsec la temperatura camerei, nu o mai incalzesc
iar legumele le fierb in apa de la chiuveta
de sterilizat mai rarut, o data de 2 ori pe saptamana, in rest le spal cu sapun lichid si apa fiarta si le clatesc foarte bine

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput