Copil de 6 ani

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns strunfita spune:

Va multumesc mult tuturor pentru mesaje.
Intr-adevar, e vina mea ca nu am sesizat ca Bogdan poate deranja foarte tare alte persoane prin comportamentul lui. Dar nu ma asteptam la asa o reactie din partea unei persoane pe care o consideram prietena, ne stim de 13 ani, i-am cununat ... Nu m-as fi suparat deloc daca ar fi venit proprietarul restaurantului sa imi spuna sa potolesc copilul, l-as fi luat pe Bogdan si as fi discutat cu el, sunt sigura ca s-ar fi linistit. Dar reactia finei si comentariile ulterioare mi s-au parut exagerate si rele.
Dupa reactia finei, am discutat cu el, i-am explicat ca poate sa deranjeze prin comportamentul lui, a inteles. Am discutat si a doua zi, oricum voi face training cu el inainte de viitoarea iesire in lume :)

Denizel, mi-ai luminata ziua Nu stiu daca as putea rupe relatia de tot cu ei ... ma tot gandesc, dar stiu ca la un moment dat imi va trece supararea si voi trece peste ce a zis ea acum, stiu, sunt o proasta din punctul acesta de vedere Din pacate, de-a lungul anilor, comportamentul ei si al sotului nu e chiar ce imi doresc eu de la niste prieteni adevarati, dar in acelasi timp ma gandesc ca le suntem nasi, avem multi prieteni comuni, nu as vrea sa ma simt stinghera cand merg intr-un loc unde sunt si ei. Lucrurile acestea trebuie sa le lamuresc bine (eu cu mine), pe de o parte i-as zice astazi tot ce am pe suflet, pe de alta parte imi spun ca dupa aceea poate voi regreta.

m-ella2005, daca as fi fost eu mama copilului, as fi strans pufuletii de pe jos.
Eu nu pot sta inchisa in casa din cauza ca nu am cui lasa copiii, ai mei sunt peste tot, tot timpul cu mine. Si nu refuz sa merg la ziua unei prietene din cauza ca nu are restaurantul loc de joaca.
In mod normal as fi fost mult mai atenta la ei, dar avand in vedere ca in tot resturantul eram doar noi, nu au facut o prostie majora (parerea mea), nu au spart, nu au trantit nimic pe jos, atmosfera era relaxata, nu mi-am imaginat ca poate deranja asa tare pe cineva, astfel incat sa se foloseasca astfel de cuvinte ...
Am raspuns deja, nu m-as fi suparat deloc daca ar fi venit patronul, l-as fi linistit. Acum ma gandesc ca patronul mi s-ar fi adresat frumos, nu ca fina mea, nu stiu exact cum as fi reactionat daca ar fi venit patronul cu o falca in cer si una in pamant.

Fug la treaba, revin sa citesc tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

strunfita, mai in gluma, mai in serios, cat alcool bause fina ta inainte sa-si dea drumul la gura si sa-i zboare "porumbeii" ? nu c-ar avea o scuza, a baut si n-a mai stiut ce zice, ci pot sa spun ca a fost ocazia perfecta sa afli ce zace in capsorul ei...

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strunfita spune:

Corina, fina mea nu bea ... deci nu pot da vina pe bautura. Parerea mea e ca a acumulat frustrari datorita faptului ca nu poate avea copii, de aceea se comporta asa.

Ma bucur sa vad ca in general copiii se comporta la fel ca si Bogdan, lui gandul ii este mereu la joaca, intr-adevar in astfel de momente nu asculta de prima data cand ii spun, dar daca il iau frumos si ii explic, intelege.
Mi-am invatat lectia, voi fi mult mai atenta la ei cand vom iesi in public.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Multumesc, Strunfita!

Intr-adevar, e foarte nasol ca aveti prieteni comuni si nu puteti rupe relatia...
Dar macar nu o mai considera prietena ta :).




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Baiatul tau nu are probleme, doar nu te asculta. Atat!

Corina mama domnisoarei RALUCA si a bebelasei FRANCESCA

http://family.webshots.com/photo/2925218030098531596UGNuSg?vhost=family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Eu as ironiza-o cand as intalni-o ( daca va invartiti in acelasi mediu ) si i-as ignora apelurile ( daca obisnuieste sa te sune ).
Nu are copii, dar crede ca stie totul despre ei si despre educatia lor. :))
Sincer, nici macar nu merita sa iti bati capul cu o persoana, care nici macar nu stie despre ce vorbeste.





allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strunfita spune:

corinadana, stiu ca nu ma asculta, incerc sa lucrez la asta, dar nu prea stiu cum
Adica daca sunt doar eu cu copiii, in general e ok, asculta. Cand apare sotul meu in peisaj, pentru ca vine foarte tarziu in timpul saptamanii, e nebunie jumatate de ora pana ii duc la culcare, alearga amandoi, tipa, se arunca pe el si atunci nu te mai poti intelege cu niciunul. In weekend e ok, pentru ca suntem amandoi acasa cu ei, in general se comporta rezonabil.
In schimb, daca avem musafiri sau mergem pe undeva cu ei, incepe sa nu prea mai asculte. Parerea mea e ca se da intr-un fel in spectacol, chestia a inceput de cand avea 2 ani si vad ca continua, din fericire s-au ameliorat mult "simptomele" de atunci.
Acum daca stai frumos si ii explici, intelege, pentru 10-15 minute :) dupa care ii trece alta prostioara prin cap si o luam de la capat.
Nu vreau sa il pedepsesc sau sa il bat pentru ca nu ma asculta, incerc sa ii explic si sa ii motivez fiecare nu pe care il spun.

Denizel, clar nu o mai consider prietena mea ... indiferent ce ar fi facut copilul meu, cuvintele ei nu sunt cuvintele unei prietene.
Vom merge la un botez saptamana viitoare, sunt curioasa cum voi reactiona, pe fata mea se vede clar cand sunt suparata ... nu ma pot preface ca nu s-a intamplat nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didididi spune:

Denizel, copilului i s-a spus, drept ca doar o data, ca deranjeaza. Si nu ai de unde sa stii daca izbucnirea finei, mult exagerata, nu a venit dupa ce a transmis niste semnale gen ochi dati peste cap, oftaturi, samd, pe care mama nu le a inteles.
Dar recunosc si iti dau dreptate ca e greu sa ceri unui copil de 6 ani sa stea intr-un loc.
Nu stiu ce va fi peste 3 ani, dar noi evitam sa mergem in spatii inchise, iar daca ajungem ne tinem dupa el.

Didi si bb Mihail (22.08.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Asta-i buna, ca la o petrecere cineva trebuie sa stea cu urechile ciulite si ochii atintiti la cate-o mimoza intzepata, sa culeaga "semnale discrete" precum ochi dati peste cap sau oftaturi din rarunchi, ca aolica ce suparatori sunt copiii astia ca ne stinge becu', fratzica...Cu ce e de vina strunfitza ca madama aia nu stie comunica decat in "extremisme"?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didididi spune:

Nu toata lumea stie sa comunice, asta e nu avem ce face. Eu spuneam doar ca poate din punctul ei de vedere, fina a incercat sa comunice faptul ca e deranjata. Si era vb de o petrecere restransa la o masa, nu de o nunta unde clar nu poti sa urmaresti toate persoanele. Asta daca vrem sa sa vedem din ambele unghiri, nu numai din pozitia mamei care clar e obisnuita cu manifestarile copilului si nu mai e deranjata.

Didi si bb Mihail (22.08.2008)

Mergi la inceput