Copil de 6 ani

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ymca spune:

reactia finei a fost clar deplasata.

dar, pe de alta parte, si pe mine m-ar fi deranjat enorm joaca cu lumina, pentru ca am un disconfort fizic. ma dor ochii la trecerile de la lumina mai puternica la non-lumina si invers, plus ca ma enerveaza flash-urile sau modul in care se modifica lumina la joaca cu comutatorul.

deci eu, ca mama, nu m-as fi multumit doar sa atrag atentia o singura o data asupra fenomenului, ci probabil as fi incercat o deturnare a atentiei de la jocul respectiv si le-as fi indicat un alt joc de restaurant. as mai fi dat niste explicatii suplimentare, as fi stat de vorba cu toti 3 copiii despre asta.

nu ma astept ca un copil sa stea 3 ore linistit in restaurant, dar recunosc ca nici eu n-as sta atat. eu nu pot sta cu fundul pe scaun atat de multe ore, deci clar vizita mea ar fi fost mai scurta.

iar daca as fi fost in locul finei, tot asa, m-as fi ridicat de la masa si m-as fi fatait prin fata comutatorului, as fi discutat putin cu ei, si daca nu s-ar fi rezolvat (desi copiii reactioneaza foarte politicos cand un adult altul decat mama le solicita o treaba) atunci as fi abordat-o pe mama si as fi rugat-o sa incerce cumva sa ma ajute in rezolvarea situatiei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui m_ella2005

Mi s-a intamplat ca odata sa vina in vizita o familie cu copil. Copilul a luat o punga de pufuleti si a imprastiat-o prin toata camera, ba a maisi calcat pe ei.



Grea incercare, uf!


Dar nu inteleg un lucru: daca mama copilului nu a reactionat(strangand repede pufuletii de pe jos), tu de ce nu ai facut-o??
Voiai sa vezi pana unde poate merge nepasarea copilului? :))


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

Citat:
citat din mesajul lui rrox3

Citat:
citat din mesajul lui capra cu trei iezi
dar cine nu are copii nu are cum sa inteleaga!



Asta-i un stereotip cat casa

Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)


nu cred! o spun din observatiile mele directe!
desi banuiesc ca pot exista si exceptii!

capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

IUBESTE SI FA CE VREI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didididi spune:

Din punctul meu de vedere, "adevarul" este la mijloc.
Fina nu are copii si deci nu poate sa inteleaga, de aici reactia exagerata. Este un pic rautacios sa se zica ca e poate mai bine ca nu are copii. Multa lume dupa ce are un copil isi schimba radical optica.
Pe de alta parte la 6 ani un copil trebuie sa fie mai responsabil si sa inteleaga ca nu este ok sa deranjeze alta lume. Dar este copil si ei mai uita in toiul jocului ca nu tot ce place este si ok.


Didi si bb Mihail (22.08.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didididi spune:

M_ella2005, as fi curioasa ce varsta avea copilul. Ca daca era mic asta cu nu se poate in general este o lupta pierduta din start.

Didi si bb Mihail (22.08.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisam102 spune:

Mie nasa mi-a spus ca e racita si ea si soacra-sa (stau impreuna) intr-o zi, saptamana urmatoare cand am trecut pe la ei soacra-sa a zis ca s-a intors de la tara ca avea diaree si nu a fost nimeni racit...
hihihi ce mai inventeaza oameni astia... abia astept sa nasca si ea ca e gravida cica al ei nu o sa faca niciodata ca al nostru sa traga de fire sa bage tot in gura ...hihihi...abia astept ....
Sincer asa strambam si eu din nas cand vedeam cate un copil care nu statea cuminte dar acum....sunt cea mai fericita mamica din lume cand incepe sa toarne pe limba lui in magazin cat il tin plamanii...iar cand vad un copil jucandu-se printre mese imi spun uite un copil fericit fatza de un copil care sta cuminte la masa si pare cu instructajul gata facut, pierdut in spatiu printr gandurile sale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Va scriu in calitate de fericita posesoare a unui baietel de 6 ani si jumatate, considerat de cei din jur, dar si de noi, parintii lui, foarte cuminte. Genul de copil ...cel mai cuminte si intelegator din grup. Ei bine, nici chiar el nu ar sta 3 ore cuminte la masa, mai ales daca ar avea si tovarasi de joaca. Imi e foarte clar ca ar sta la masa fix exact cat ar manca, apoi la joaca cu el. Pe acest considerent, chiar si acum cand e mare alegem locuri in care poate sa isi consume enrgia - terase cu terenuri de sport in apropiere, sau cu locuri de joaca. Deci copilul tau nu are nicio problema. Sunt sigura ca si la meu s-ar fi distrat de minune cu acel comutator, spre disperarea mea care sufar la schimbarile bruste de intesitate ale luminii.
Pe de alta parte reactia prietenei tale sigur e depasita. Daca a deranjat-o ceva putea sa spuna clar si raspicat asta, nu sa eticheteze in fel si chip copilul si educatia primita de acesta.
Nu ai de ce sa iti faci griji, zic eu, copilul s-a comportat exact ca un copil normal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona2006 spune:

Ca reactia finei a fost total aiurea, sint intru-totul de acord , ba chiar with cherries on top, ca a mea fiica dupa 3 ore probabil ar fi demolat restaurantul...Maya mea chiar e hiperactiva insa aici oamenii au o atitudine f relaxata fata de copii...
Ceea ce m-a deranjat pe mine personal la fina strunfitei a fost afirmatia ai ca atunci cind copilul va ajunge la scoala va fi clasat ADHD...jignitor...fina ei este o "bully" , pe bune. Adica ce, daca, teoretic vorbind, un copil are ADHD il izolam, ii punem o eticheta pe frunte si il asezam la zidul infamiei?
Bine, dincolo de faptul ca femeia este total deplasata, vad la ea o problema mai adinca decit simplul fapt ca nu are copii...


Blogul meu de mama ce sta mult prea mult acasa:
http://aloneinholyland.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui Didididi

Pe de alta parte la 6 ani un copil trebuie sa fie mai responsabil si sa inteleaga ca nu este ok sa deranjeze alta lume.

Didi si bb Mihail (22.08.2008)



Copilul intelege ca deranjeaza daca i se comunica asta.
Doamna respectiva nu a comunicat ca are vreun disconfort, s-a multumit sa faca o criza de nervi din cauza jocului ADHD-ist al copilului.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Ca mandra mama de doi baieti (acum 8 si 5.5 ani) pot sa va zic ca daca intr-un grup este un singur copil - exista sanse sa stea cuminte. In momentul in care exista partener de joaca...demoleaza restaurantul. Cand estimez ca timpul pe care copiii mei il vor petrece in restaurant depaseste un mancat rapid ma inarmez cu telefoane mobile cu jocuri sau psp. Ultima gaselnita a unui prietn - o tableta cu desene animate. O alta varianta este ca un adult sa se sacrifice si sa iasa pe afara cu gasca de pusti. Chiar daca un copil este mai mare (evident, nu o diferenta foarte mare)- atata timp cat restul gastii e de copii mai mici el se va adapta grupului si va fi frustrat dac ai se cere sa se comporte altfel decat restul grupului doar pe principiul ca e mai mare.
Fina ta, probabil pt ca nu poate avea copii, are frustrarile ei si involuntar se razbuna pe cine are. In secunda in care va deveni mamica se va schimba radical. Nu e o scuza pt ce a facut. Putea foarte bine sa-ti spuna ca o deranjeaza comportamentul fiului tau, dar fara restul comentariilor. Chiar daca copilul ar avea ADHD nu e normal sa existe astfel de comentarii. Intamplator, la cursul de engleza pe care il frecventeaza unul din copiii mei in grupa cu el este un baietel cu ADHD. Este foarte istet dar nu poate sta locului nici macar la serbare. Recunosc ca mi-a fost foarte greu sa urmaresc serbarea de acum un an, dar in nici un caz nu am spus ceva mamicii sau profesoarei. A fost clar ca se lucreaza cu acest baietel si la serbarea din iarna s-a vazut evolutia. Daca o straina nu e normal sa faca astfel de observatii cu atat mai mult o persoana care se doreste apropiata nu e normal sa si le permita in public (eventual, in particular ar fi putut sa-ti sugereze ceva).
Concluzia: copilul e normal. Fina ta - exagerata. Pentru evitarea deranjului in restaurant - ia cu tine "ceva" de ocupat timpul (dar nu o minge ).

Mergi la inceput