*Cozonacei iubiti de nov-dec2008 (132)*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca_27 spune:



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

anca tu ai scris ceva?ca mie imi apare goala postarea ta!
gynie trebuie sa puteti face aerosoli la spital..la ORL.Noi asa am inceput la spital.Oricum se fac cam 3 zile...1-2 ori pe zi.
Si daca ii e ok..si eu cred ca e ok...merita investitia sa umparati unul.Eu am luat de la helpnet cel mai ieftin cu 240 acum vreo 3 ani, dar a meritat.
Am scapat de tusea asta noaptea pana varsa!


CODRIN *15.02.2005 si DIANA *10.11.2009


Cea mai mare bogatie din aceasta lume sunt copiii, mai mult decat toti banii din lume si toata puterea de pe pamant. Mario Puzo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_27 spune:

lorelay, e linkul asta http://www.youtube.com/watch?v=3lO_14HGRLA&feature=player_embedded#at=48

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darling_ spune:

prima intrebare care am pus-o a fost pe care mi l-ar recomanda? Mi-a zis ca si unul si celalalt au avantaje si dezavantaje, ca nu-mi poate sugera pe care sa-l aleg.

m-am orientat catre mirena pt ca in timp menstruatia se reduce cantitativ, poate chiar disparea. Cu cel de cupru menstrele devin mai abundente, cel putin asa scria pe pliant si e ultimul lucru de care aveam nevoie. Dupa insertia steriletului a existat intr-adevar o secretie rozalie cateva saptamani, acum a disparut total. Cantitatea de hormoni eliberata e foate mica si merge direct la uter, mi-a zis, si m-a asigurat ca daca nu ma simt OK mi-l schimba cu celalalt cand vreau, asa ca am zis sa-l incerc pe asta prima oara. Pana acum totu-i bine.

uite www.nhs.uk/conditions/intrauterine-device- iud /Pages/Introduction.aspx" target="_blank"> aici mai multe info despre cel cu cupru

si www.womens-health.co.uk/mirena.asp" target="_blank"> aici despre mirena.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Darling merci de info privind steriletele.
Uite aici am eu dubii privind Mirena, poate gresesc... Dar oare este ok suprimarea menstruatiei, avand in vedere ca asta e natura organismului feminin? Intr-adevar, este mult mai comod fara menstra, nu-i duc dorul niciodata, nu sar in sus de bucurie cand vine, dar stiu ca e ceva normal, natural, ceva care trebuie sa fie acolo.
Mirena de ce elimina menstruatia? Ca altminteri, lipsa mentruatiei (cand nu este vorba de sarcina) este o problema care necesita investigatii...

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hera25 spune:

Monicabo din cate am citit eu si din cate am inteles, steriletul Mirena secreta progesteron, de unde rezulta ca nu mai exista ovulatie nu? de unde rezulta ca si mucoasa endometriala se subtiaza si astfel nu mai are ce sa se elimine prin CM....asta am priceput eu...Acum fetele mai informate pot sa conteste ce am zis eu.
Iar pt mine, ca am avut endometrioza inainte de sarcini e ca un tratament, din motivul asta cred ca Tutunaru il recomanda, tocmai pt a nu avea CM si pt a nu se mai produce acele cicatricii endometriale...cu alte cuvinte as putea ajunge la histerectomie dc nu fac ceva...Acum ce se intampla la nivel hormonal....nu stiu...ramane de vazut...

Edit: eu azi merg sa mi-l monteze...asa ca tineti-mi pumnii ca am emotii...brrrrrrr...:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Hera, bafta multa! Sa-mi zici cuma decurs!

Da, in cazul tau, cu endo, altfel stau lucrurile... Eu ma referisem la situatii normale, fara alte probleme.
Da, asa cica, suprima ovulatia, nu se mai produce acea mucoasa (ca de fapt eliminarea ei produce menstra)... ma intrebam, daca pt un organism ok, fara alte probleme de ordin hormonal, lucrul asta o fi ok, habar n-am poate bat campii. In orice caz, in cazul tau, unde este vorba si de tratament, este ok.

Uunde mergi pt montat? La spital sau la cabinet? De cumparat l-ai cumparat tu, nu? Din farmacie?


Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hera25 spune:

Merg la cabinet pt montat, costa 150 RON. Si l-am cump din farmacie si am dat 500 RON.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleinad.g spune:



Wow, ce cozonacei frumosi avem, roscata Bianca in flori, liceana Sofia, Ana gospodina, Ioana cu carlionti, trioul de fete al Otiliei (Thea a zis ca Ana e fetita, Iulia e bebe (aici am inteles catalogarea), iar Elisa e Thea, de unde ... nu stiu ... ca nu seamana decat la "grasime"). O mare imbratisare pentru toti cozonaceii si pentru cei pe care nu i-am nominalizat!

Ca intrebati de gradi, tocmai am venit de la una, m-am certat cu educatoarea care va lua grupa mica, am inteles ca nu mai aveau locuri, dar m-a enervat atitudinea, ca-mi tot zicea ca daca nu are 3 ani impliniti la 1 septembrie trebuie s-o dau la grupa mica abia la anul (adica la aproape 4 ani) si ca, oricum, sunt mama iresponsabila ca trebuia sa vin s-o inscriu din ianuarie. Degeaba i-am dat cu legea in cap si i-am zis ca acum e perioada inscrierilor si ca ceea ce-mi spune e ea e ilegalitate si pot sa fac scandal pe tema asta. Pacat de gradinita si de directoare cu care am vorbit dupa aceea, femeie cu cap, mi-a zis ca sigur o pot inscrie, va dati seama ca pe mana educatoarei respective nu-mi dau fata.

Lapte ... eu ii dau seara Dorna de 3,5 ca e singurul pe care l-a vrut. Dar vreau usor, usor sa-i dau de pe la toate firmele, consider ca sunt suficient de mari sa nu mai fie dependenti de un singur tip de lapte. Dimineata inca mai bea formula, din cauza de sclifosenie la mancare, macar de acolo sa-si mai ia ceva vitamine.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleinad.g spune:

Ginye, sanatate multa lui Edi, si noi suntem febrile de miercuri noaptea, a facut intai peste 39.5, apoi sub antitermice cam 38, nu i-am dat decat nurofen, paracetamol si influcid, sper sa scapam cu atat.
Hera, bafta, sa nu ai probleme la montat si sa rezolve toate probleme medicale.
Raluca, in Craiova nu trimiteti? Sa va meraga in continuare la fel de bine, super v-ati orientat, felicitari!
Fluturasha, bine ati venit in noua casa, sa aveti parte numai de bucurii acolo!
Bertha, ce ma bucur ca ai mai scris!
Malinas, multa rabdare e tot ce-ti pot recomanda. Si, poate amenintarea ca acum sunt cuminti, sa vezi peste vreo 10-15 ani cum sunt. Frumoasa povestea pe care ai scris-o, greu de pus in practica cu adolescentii din ziua de azi. Poate voi reusi sa gasesc cumva o situatie asemanatoare.

Mergi la inceput