Puiuti de Randunici 2008!! (483)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MarianaPop spune:

Buna dimineata randunici!
fetelor am intarziat la apel !
Si pana sa scriu eu cearsaful mi-ati luat-o inainte !

Olgutzika, multumesc pentru cafea, astazi nu am reusit sa o pregatesc dis de morning. Am avut cateva challenges la munci. Multumesc si pentru aprecieri. Acele oua sunt opera Biancai. Am avut vopsea lichida sidefata Dr. Oetker. Ea nu a vrut nici in ruptul capului sa poarte manusi..ca cica “milos ulat” si le-a pictat cu manutele goale cu pensula. I-am pregatit separat cateva picaturi pe o folie si ea a facut combinatia dupa cum a dorit.
Ma bucur din suflet ca sunteti cu totii sanatosi si ca ati reusit sa plecati la Sebes!
Succes la diversificare, iubitul de el ce-o fi spunand in gandul lui “De ce imi da mami chestia asta, eu sug dar nu iese nimic din ea !”
Si nu in ultimul rand:
“La multe lunite si anisori bebelului Vladut” Sa fie sanatos si voios

Tatiana, raspunsul referitor la randuci ti l-a oferit Olgutzika, imi pare rau ca nu reusesc sa intru si seara pe net. N-am “acces” din cauza randunoiului. O sa observi (daca citesti din urma) ca doar eu si Alina ciripim in mod constant, sper sa ai posibilitatea sa ni te alaturi. Am inceput de ieri dieta Dukan. Faza I proteine, Faza II proteine + legume, Faza III perioada de consolidare, Faza IV perioada de stabilizare continua. Daca esti interesata iti dau PM cu mai multe detalii. Off…doamne…greu e in colectivitate, micutii nu stau bine la capitolul imunizare….sa speram ca mai scapam de bolile astea. Bianca este de 1 an la cresa, ne-am confruntat cu raceli mai mult sau mai putin grave…dar au trecut…stiu ca nu sunteti toate de accord dar decat sa o chinui cu n siropele mai bine injectii si efectul este rapid si garantat. Din pacate nu stiu nimic despre Rybomunil, nu i-am administrat niciodata acest medicament.
Poate stiu fetele cu “vechime pe ramurica”. Sanatate puiutilor !

Alina, multumesc! Mai iau inca o ! Sa inteleg ca o inscrii pe Delia la gradi? Mami iubita, iti doresc ca ziua sa-ti fie mai buna decat a fost ieri !

Teodora, Mirela unde sunteti fetelor? Sper ca nu vi s-a intamplat nimic…. Doamne ajuta!

Mariana, mamica de Bianca Alessia , domnisoara mea iubita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_satena spune:

Mariana spor la lucru astazi,La Multi Ani sarbatorityului,Tatiana sa speram ca vei ciripi cu noi pe ramurica cat mai curand.
Mariana sper sa o accepte la gradinita deoarece a fost omor pe locuri pentru grupa mica.Sa speram ca ziua de astazi va fi mult mai usoara decat cea de ieri


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MarianaPop spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina_satena

Mariana spor la lucru astazi,La Multi Ani sarbatorityului,Tatiana sa speram ca vei ciripi cu noi pe ramurica cat mai curand.
Mariana sper sa o accepte la gradinita deoarece a fost omor pe locuri pentru grupa mica.Sa speram ca ziua de astazi va fi mult mai usoara decat cea de ieri


http://alinahandmade.blogspot.com/


Doamne ce vremuri traim... Sa ajungi sa stai cu zilele pentru inscrierea copilului la o institutie de invatamant . Am vazut ceva pe B1 TV, era un reportaj cu acest subiect "inscrierea la gradinita" . Sa aveti mult noroc!
Noi mai stam inca 1 an la cresa. De abia din primavara o sa caut sa vad la ce gradi o s-o inscriu, bineinteles ca o sa optez pentru cea cu program prelungit. Vom vedea, sanatosi sa fim! Doamne ajuta!

la munci ca am un stres cu niste tabele .

Mariana, mamica de Bianca Alessia , domnisoara mea iubita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gherman_in spune:

,am reusit sa adorm piticele!Sa vedem cat dorm de data asta,ca nu apuc sa fac nimic,ca si apar...dupa mine la calculiciMariana,tu esti la lucru? Eu inca mai stau in maternitate,ca am avut probleme cu cea mare si am prelungire pana la 7 ani.M-as duce si eu la lucru (ca mi-e dor........)dar nu am nici un ajutor.Vreau un PM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MarianaPop spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gherman_in

,am reusit sa adorm piticele!Sa vedem cat dorm de data asta,ca nu apuc sa fac nimic,ca si apar...dupa mine la calculiciMariana,tu esti la lucru? Eu inca mai stau in maternitate,ca am avut probleme cu cea mare si am prelungire pana la 7 ani.M-as duce si eu la lucru (ca mi-e dor........)dar nu am nici un ajutor.Vreau un PM.

tatiana


Tatiana, ti-am trimis PM!
am omis sa-ti spun sa-ti fie de folos calculatriciul .
Da, eu sunt pe baricade zilnic (in afara de we) de la 07:30 - 16:00. Cand am timp, intru sa mai beau si eu cate o cafea cu voi . Am reinceput activitatea cand avea Bianca 7 luni, nici eu am avut ajutor dar ca o coincidenta norocoasa randunoiul s-a ocupat tot timpul de ea bineinteles cu ajutorul mamitzikii (locuim la ea). Spun coincidenta norocoasa pentru ca pe randunoi se pregateau sa-l disponibilizeze si a intrat el in ingrijire crestere copil. Din pacate nu avem acelasi noroc si acum...intra in somaj...

ca mai am o chestiune de rezolvat si astept un raspuns de pe mari si tari .

Mariana, mamica de Bianca Alessia , domnisoara mea iubita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MarianaPop spune:

randunici!

Am intrat sa va urez o dupa amiaza si o seara cat mai placuta!

Si sa va las ce am primit pe e-mail:
"Pentru cei care mai folosesc aspirina din cind in cind, pentru diverse raceli, sau pentru a- i informa mai departe pe cei interesati, pentru copii si batrini, va anunt pe aceasta cale ca Hofigalul a scos o aspirina naturista, din plante, care are aceleasi calitati ca si cea alopata - analgezica, antipiretica, antiimflamatoare - si este din scoarta de salcie ( care contine de fapt substanta principala - salicilolul), sovirf si rozmarin; sint 6 blistere a cite 10 tablete si costa 13 lei, pret de fabrica la farmaciile companiei Hofigal sau la farmaciile Belladona (unde gasiti cele mai mici preturi la orice medicament sau supliment naturist).
Produsul se numeste : NATURAL SALICYLOL."

Si ce am gasit pe net la primul search, ramane sa ma mai documentez maine:
"Aspirina naturala
Descriere: Salicilol Natural-remediu natural cu un continut bogat in salicina, usor asimilabil, poseda proprietati antipiretice si antinevralgice, nu irita tubul digestiv, protejeaza ficatul, sustine sanatatea tractului respirator,benefic pentru sanatatea aparatului cardiovascular.
Actiune: antiinflamatoare, antipiretica, analgezica, febrifuga, antireumatica, antispastica, antiseptica a cailor respiratorii(naso-faringiene si traheo-bronsice) si a mucoaselor tractului gastrointestinal; sedativa a tusei, fluidifianta a secretiilor bronsice si faringiene; antiagregant plachetar(diminueaza vascozitatea sanguina), sedativa a sistemului nervos, tonica a organismului.
Recomandari: pentru calmarea durerilor musculare si articulare, a durerilor de cap, contracturi musculare; ameliorarea puseelor reumatice; procese inflamatorii cronice; stari febrile, raceala, stari gripale; atenuarea durerilor cauzate de inflamatia acuta a cailor respiratorii superioare, a cavitatii bucale, tractului urogenital si durerilor mentruale; impiedica agregarea plachetara-solutie naturala eficienta de combaterea aparitiei unor tulburari cardiovasculare(atenueaza sau scade riscul de infarct miocardic si accident vascular cerebral); asigura o usoara scadere a tensiunii arteriale; eficient in efortul sustinut(asigura performante fizice la sportivi); efect calmant si sedativ nervos in starile angoase, insomnie.
Compozitie: un comprimat contine 400 mg extract din scoarta de salcie(salicis cortex), rozmarin, sovarv-intr-un raport de sinergizare cu acidul rozmarinic-excipienti pana la 600 mg.
Mod de administrare: adulti-cate 2-3 comprimate de 3 ori pe zi, dupa mesele principale; copii peste 7 ani-cate 1 comprimat de 3 ori pe zi, dupa mesele principale sau la recomandarea medicului.
Contraindicatii: nu au fost semnalate pana acum la dozele si ritmul de administrare recomandate.
Mod de prezentare: 60 comprimate."

Am program de hranit copil dupa amiaza, plimbare, lucru manual, a se intelege carpit si scurtat cateva lucrusoare de-ale puiului , pregatit cina si sper sa nu mai fie si altele .

Va las si o melodie, melodioasa.. Sper sa mearga!



Mariana, mamica de Bianca Alessia , domnisoara mea iubita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MarianaPop spune:

N-a mers!

Las link-ul: http://www.youtube.com/watch?v=z4ki1_TEwsw&feature=player_detailpage


Mariana, mamica de Bianca Alessia , domnisoara mea iubita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gherman_in spune:

Multam Mariana pentru PM!Acum intelegi de nu postez'eu zic mersi ca am gasit stolul,restul.....mai vedem.Acum exersam....ma prind fetele din urmaDupa atatia ani de stat acasa te cam .Tinem pumnii randunoiului tau sa-si rezolve ceva,ca in vremurile astea nu e chiar asa usor.Ma duc si eu la,poate prind cateva ore de somn,ca de 3 ani nu am o noapte dormita cap-coada.Hai ,ne auzim la cafea! Salutam toate randunicile,si poate ne povesteste si Olga cum a fost petrecerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MarianaPop spune:

Buna dimineata randunici!

Vad ca nu a reusit nimeni pana la ora asta sa pregateasca si ceaiul cu lamaie! Poftiti va rog!

Azi am o zi mai linistita... Asta e ca "linistea dinaintea furtunii" maine si poimaine am zile full .

Tatiana, multumesc pentru incurajare, e greu sa-ti gasesti un serviciu bun...deocamdata intra in somaj. Nu va mai povestesc prin ce emotii am trecut...fostul angajator le-a trimis cu intarziere documentele pentru dosarul de somaj , dar in final a reusit sa se incadreze in termenul limita de depunere. Ca asa-i la noi, de ce sa-ti faci datoria cand trebuie...?

Alina, cum sunteti?

Va doresc o zi buna si sa ne "auzim" la ciripit!
La noi ....


Mariana, mamica de Bianca Alessia , domnisoara mea iubita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_satena spune:

Mariana iti multumesc pentru cafea chiar am nevoie de ea,asatzi am fost sa depun dosarul fetiteti mele pentru inscriere la gradinita si o doamna in fata mea yi spune diorectoarei ca vine din partea unui domn si directoarea ia facut un semn pe cererem i se pare inacceptabil.ar fi trebuit sa merg s ao mai inscriu la gradinitan dar nu mai am copie dp buletinul sotuluisi decat sa ma cert cu el mai bine lipsa.

Mergi la inceput