Clubul ursuletilor & ursuletelor de novdec2010(29)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Hera25 spune:

Offf ma faci sa plang....te inteleg stai linistita...:*



Citat:
citat din mesajul lui adipapazi

husband pleaca la bucuresti, asa ca raman fara net si laptop si nu va mai scriu decat in we.
hera, una peste alta ma bucur tare mult ca tzitzi sunt sanatoase. sunt tare sensibila la acest subiect si mi-as scrie pe frunte sa mearga femeile la echo si mamografie ca sa nu moara ca mama.mi-e dor de ea de lesin every day, cand nu papa bebeii, o rog sa ma ajute, cand mi-e greu, o roga sa ma ajute, cand ma duc la cimitir, vbesc de bezmetica cu o cruce. o visez rar si asta ma doare tare. incerc sa imi imaginez ce ar fi zis in mii de situatii si ma doare ca sunt momente cand nu stiu cum ar fi reactionat, adica incet, incet o sa o uit. e groaznic. bucurati-va ca aveti mame, chiar daca sunt exagerate.

Adi, mami de ana si ioachim


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

ramo, ma bucur ca biopsia a fost buna. nu stiti ce norocoase sunteti. imi pareau pt tatal tau.

hera,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Citat:
citat din mesajul lui adipapazi

husband pleaca la bucuresti, asa ca raman fara net si laptop si nu va mai scriu decat in we.
hera, una peste alta ma bucur tare mult ca tzitzi sunt sanatoase. sunt tare sensibila la acest subiect si mi-as scrie pe frunte sa mearga femeile la echo si mamografie ca sa nu moara ca mama.mi-e dor de ea de lesin every day, cand nu papa bebeii, o rog sa ma ajute, cand mi-e greu, o roga sa ma ajute, cand ma duc la cimitir, vbesc de bezmetica cu o cruce. o visez rar si asta ma doare tare. incerc sa imi imaginez ce ar fi zis in mii de situatii si ma doare ca sunt momente cand nu stiu cum ar fi reactionat, adica incet, incet o sa o uit. e groaznic. bucurati-va ca aveti mame, chiar daca sunt exagerate.

Adi, mami de ana si ioachim


Si eu tot ca o bezmetica vorbesc cu o cruce, si nici macar nu-s aproape, asa ca te inteleg perfect si stiu prin ce treci. In primii 7 ani am visat-o pe mama in fiecare noapte, iar dupa parastasul de 7 ani o mai visez asa, cand si cand ...



Mami de Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martutza spune:

Trimis la: - 27/04/2011 : 13:42:31

Cristos a inviat.Sper ca ati petrecut frumos in iubire si veselie.

La multi ani celor cu nume de floare,cu nume si derivate de la sf.Gheorghe,celor care au mai implinit niste ani si ursuletilor si ursuletelor care au mai implinit niste lunite.Sa fiti sanatosi si feriti de rele.

Felicitari mergaretilor de-a busilea inainte si inapoi si dantura sanatoasa celor cu 1-2-3 dintisori.

Bine ai venit eea_farcau.

JoAnn ma bucur ca Sara e bine.

Sugu noi am fost la zoo Baneasa luni....numai repet experienta.Duminica am fost in parcul Carol si mi-a placut nespus.Mai repetam experienta ca locurile de joaca sunt super pt Vic si este si umbra pt mandra.
Ramo,Vasari,Sugu multumesc pentru urari.Copiii sunt muult mai bine dar cu stomacul varza.Sotul mai tuseste iar eu am gatul in pioneze.

Fetele cine ma ajuta si pe mine.Vreau colacel si orajel si nu am timp sa recitesc capitolele sa vad cine zicea ca aduce?Vin eu sa le iau dar sa-mi spuneti unde.

Alta problema.....Claudiei nu-i mai ajunge laptele meu...ca sa intelegeti a inceput sa suga la 2 ore iar seara dupa masa de la 19 abea abea o tzin pana la 21-21.15 (doarme pana la 2-3 si iar suge,la 5.30-6 iar... lucru pe care nu l-a mai facut de muuuult) cu vrajeli,ceai,plimbat,suzinit,zdranganit,etc ....singurul supliment de 5 zile pe care l-a acceptat e Baby drink dar la cantitatea de apa recomandata de ei (60 ml) ceaiul e oribil de dulce (eu gust tot ce dau copiilor) si il fac cu 100 ml de apa...dar nu vreau sa o umflu de apa pe Claudia.Ce sa fac sa incep diversificarea sau sa completez cu LP? Pe 16 mai face 6 luni si are 6.9kg.La Vic dupa 6 luni am inceput si asa voiam si la ea...mai ales ca de la antibiotic are stomacul varza si ii dau Biotics inca 1 saptamana sa-si revina.

Mersic
Va pup.Votez zilnic ursuletele.
Revin maine dimi
Sanatate si o zi minunata.

am copiat si aici mesajul caci am nevoie de ajutor.imi e foarte greu sa va urmaresc ca nu exista next si legatura intre capitole pe prima pagina si nici cu timpul nu sunt prea buna prietena sa rasfoiesc paginile din forumuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui adipapazi

martuza, cred ca ar trebui LP. De fapt, intreaba drita pediatra. Daca diversifici, la stresul ca nu papa LM, se adauga stresul ca nu papa nici mancarea. In plus, daca nu ii mai place LM, nici daca raresti mesele nu vad de ce i-ar placea. Sau skimba ceva in alimentatia ta. Sau mulge-te si combina cu ceva cereale vanilate. Offffff!
hera, pai dupa ce trasera bebeii mai diha ca sotzul de tzatze, vrei sa mai fii ca la 18 ani? Astalavista, babe! Sa ne obisnuim cu fularele. Silicoanele... nu trebuie skimbate la 3 sau 5 ani? Atatea taieturi la tzatze? Ba sa ma iubeasca husband cu ele de VHB (very hoasca batrana) si asta e. Mama a murit de cancer la san. Nu ma tai pe ele nici moarta.
Asa ca, dragutza mea, bucura-te ca sunt sanatoase. Si poate nu pui silicoane, ci doar le inalti. Asa nu tre sa intervii la o anumita perioada din nou.,
elfica, eu le-am dat de la inceput piure de mere, nu sucul. Fac ca tine, pe razatoarea de sticla. Apoi pun totul intr-un tifon steril ca sa nu ramana vreo bucatica mare sa se inece cu ea. Amestec cu pere si cu cereale. O sa vezi ca mananca mai bine mai solid un pic.
Te sfatuiesc sa incerci cu bot de iepure ca e dulce, daca se irita la popou, cele mai neiritante sunt merele golden.
medeea, si la mine fata e regina leguimelor, iar baiatul e regele fructelor!

Cine da suc de morcov/pastarnac/patrunjel: cum il faceti? Le bagati la storcator? Sau supa cu ele fierte?

letzy, multumim!
sugu, pai sa crezi tu ca nu avem barbite de plastic. Nu zisei ca suntem ca niste cavaleri in armura la cruciada fructo-legumelor?


Adi, mami de ana si ioachim


Adi acum am vazut raspunsul tau .. si iti multumesc...mi-ai deschis ochiii...ma sclerozez pe zi ce trece...eu zilele astea am avut vampirul in vizita...poate sa fi fost gustul oribil si de aia sa suga putin si apoi somn 30-40 min iar chiraiala???...cred ca asta ar fi explicatia ca de altfel singurele noutati in alimentatie au fost cozonacul ci mielul p ecare le-am bagat duminica dar ea de vineri era ashea....si o mai si mananca gingiile caroade tot ce apuca...nu m-am gandit sa amestec laptele meu cu cereale dar voi incerca mai ales ca am si o rezerva micutza in frigi..ii bag seara si vad cum face.
Cat despre raspunsul ref la tzatze.... de acord cu tine...sa ma iubeasca si asha nu doar cand erau ca merele nu....ca doar copiii lui au tras de ele.Imi pare rau pentru mama ta...Dumnezeu sa o odihneasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Am venit de la vaccin. Mica mea are doar 5.5 kg (cam putin) si 61 de cm. N-a plans decat o secunda, ca i se parea ei ceva ciudat. Nici n-a stiut cand i s-a terminat toata procedura. O scumpa si-o cuminte! Dupa asta a ras la toata lumea si a adormit in drum spre casa.



Mami de Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Am uitat, ne-a dat niste mostre de Aptamil sa incercam, sa vedem daca mandra vea totusi LP, ca cica ar trebui sa ia mai mult in greutate. Am incercat Nan 1 HA si Nan 1 (de-asta i-a dat in maternitate intre mesele de LM) si mi l-a scuipat cu bolta!
Si a zis sa ii dau calciu si luna asta. Ce nu-mi place chestia cu calciul !!! Speram sa se fi terminat, dar bag sama ca nu.



Mami de Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unique spune:

Astazi a trebuit sa cobor patutul la nivelul de jos. Am gasit-o pe Alexia pe jumatate in afara patutului. Se legana si era toata un zambet, iar mie mi-a stat inima in loc.
Am fost azi si am luat colaceii de la posta. Cred ca o sa fie foarte incantata Alexia cand o sa se balaceasca in piscinuca langa sora-sa.

http://corectareteme.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Maine seara merg la pediatra si vad ce spune despre diversificare, ca asistenta mi-a dat un plan de diversificare la patru luni, cand nu luase in greutate cat ar fi trebuit. Acum nu stiu, merg pe el exact in acelasi ritm sau incepand la sase luni, trec mai repede peste etape?

Mi-a luat sotul cereale Burtica sanatoasa si vad ca se fac cu lapte. Avand lapte, nu vreau sa ii fac cu lapte praf, dar nu sunt "prietena" cu pompa, iar cu mulsul manual merge greu, nu iese mult la apasat, ca nu stiu cum sa apas bine. Mai am o varianta: sa adun in timpul zilei ce curge in timpul suptului de la sanul din care nu suge. Si seara ii dau. Ce ziceti, e ok? Sau se strica laptele? Cat suge il scut de la frigider, cand nu suge, il bag la frigider. Pt inceput scrie ca am nevoie de o lingura de cereale si 4-5 de lapte, dar cand creste cantitatea tre' sa adun ceva laptic, nu gluma. Of, sa mai incerc cu pompa, ca o singura data am folosit-o, dar nu mi-a placut deloc . Aveti alte sugestii?

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Pot pune cereale dintr-astea care se fac cu lapte, conform indicatiilor, in piureul de fructe/legume, daca il vreau mai gros?

Heidy:
Bine ai revenit acasa! Si succes la culcatul lui Tudor in patut! Repede se mai invata cu naravul! Eu am incercat sa o obisnuiesc sa doarma si ziua, dar am renuntat repede: se trezeste imediat, deschide ochii mari de tot si apoi plange de mi se rupe inima, parca ma cearta, spunand "mami, nu ma lasa aici". Ca atare stau langa ea in patul mare si citesc. Iar daca ma ridic din patul mare, tot simte, adica doarme 10 minute, in loc de o ora. Asa ca ma sacrific, sperand ca poate cand mai creste sa fie altfel...

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

Mergi la inceput