Cavaleri si zane de iulie - august 2005 * 6 *

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Citat:
citat din mesajul lui gesi

Buna tuturor!
Gasesc o clipa de repaos si ma grabesc sa scriu. Desi am fost in concediu toata saptamana sunt mult mai obosita decat daca as fi lucrat. In primul rand ca emotiile ma lasa sa dorm abia pe la 2 noaptea, iar oboseala acumulata incepe sa-si spuna cuvantul. In fiecare zi dupa am iesit de la scoala am avut diverse activitati: prima zi la pizza si sedinta foto in parc, a doua zi am fost sa cumparam ghiozdan, a treia zi la doctor sa luam adeverinta pt sport, iar astazi m-am gandit sa-i fac o surpriza Adei si am dus-o la fosta educatoare in vizita la grupa mica.
Recomand tuturor acest lucru. Ada s-a "simtit" mare, a daruit o jucarie copiilor- jucarie care a devenit mascota clasei- si a povestit experinta de scolarita doamnei.

Revin...

Ingerul care mi-a schimbat viata Povestea cea dintai

„Imaginatia e mai importantă decât cunoasterea!”- Albert Einstein



Frumos inceput de scoala.
Si poze?



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
Nu vreau la doctor, nu stiu cum se spune "a" in franceza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Cred ca visez, a reinviat subectu'
I do not believe it.
Oani e clasa a2-a.
Dupa o cafea poate revin...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brianamica spune:

Vad ca nu mai spune nimeni nimic de la scoala....asa ca ma bag eu sa va spun.

Noi avem aproape o luna de scoala si au inceput testele la "spelling". La primul test acum 2 saptamani Ana a facut 9 cuvinte corecte din 10 ceea ce m-a determinat sa realizez ca ea e inca cu capul in vacanta desi e anul 3. Asa ca.....dupa o saptamana in care am lucrat amandoua putin , saptamana trecuta a venit cu 10 din 10. Iupiiiii

Nu vreau sa o chinui dar in anul 2 lucrarile ei au fost oprite la scanat ca "model" pentru anul respectiv si as vrea sa o mentin pe aceeasi linie.

Au inceput si temele....suntem la forme 3D si impartire. La celelalte materii habar nu am ce fac ca aici nu au teme multe, nu au caiete acasa sau carti si atunci mai astept putin si merg sa cer sa ii vad caietele.

Au facut saptamana trecuta si fotografiile anuale asa ca abea astept sa vina fotografia inramata si o tinem ca amintire pentru anul 3.

Am poze de cand am venit aici si a intrat la grupa pregatitoare (reception) pentru cateva luni si ma minunez cat s-a schimbat.......

http://s1158.photobucket.com/albums/p616/alisa178/



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Briana, ai 2 fete frumoase si destepte foc. ma bucur sa le vad asa mari. Ce-au mai crescut!! Felicitari pentru performantele scolare!

emaaimee nu-i gata cafeaua aia de baut? Hai ca te asteptam cu continuarea.

La scoala ai mei deocamdata fac chestii pe care le faceau si la gradi anul trecut, inca nu au inceput sa scrie nimic, au teme f, putine si super-usoare (sa coloreze, sa deseneze cate ceva). Noi suntem in focuri cu mutatul (si crizati maxim, ca nu stim cum o scoatem la capat). In rest, toate bune. Nu stiu daca saptamana viitoare am timp sa intru pe aici, dar va salut cu drag si astept sa va citesc



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Laura, ocupata tare in weekend. am doat doar cafeaua.
deci, dra mea e clasa a2a: scrie si citeste f bine engleza. la fel si romana, incercam sa nu ramanem in urma la limba romana... face si irlandeza din playschool(3 ani). apoi la 4 ani a inceput grupa mijlocie(junior infants) si mare(senior infants) in cadrul scolii. in junior si senior au facut irish si alte materii(engleza citit& scris, religie, muzica, matematica, la toate materiile au carticica si activity book. in junior and senior au invatat sa scrie f bine. In clasa 1 au avut mai multe materii, iar in a2a fac lucruri mai grele ca de ex( sinonime/antonime,etc).
mai revin, poze nu am vazut deloc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brianamica spune:

Emaaime cum reusesti sa o tii in pas cu limba romana ? Eu am mari probleme cu Ana. Citeste romaneste (greutz..) dar nu vrea sa vorbeasca. Eu ii vorbesc romaneste si ea raspunde in engleza. De nenumarate ori m-am prefacut ca nu inteleg.....si tot nu a spus romaneste.

O mai apuca ( mai rar) dar are un accent de ma tavalesc de ras dar si de plans (evident ea nu poate vedea pe fatza mea nici o reactie negativa) .

In fiecare vacanta fetele sunt in Ro si acolo vorbeste cat de cat ca nu are de ales, dar cand ajunge inapoi GATA...parca are un buton !

Ii mai pun desene animate in limba romana, dar la cateva DVD-uri a gasit in meniu si varianta in engleza.

NU MAI STIU CE SA FAC sa o determin sa vorbeasca. De inteles, intelege tot dar nu vrea sa vorbeasca !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Buna, tuturor!

Copiez rapid si aici ce am pus la subiectul cu clasa 1.

Aseara am vazut si eu in sfarsit ce face fi-miu la scoala. A venit cu 2 mape cu fise, una franceza, una matematica.

La matematica am murit de ras cand am vazut cateva fise din alea cu uneste cifrele de la 1 la ... si la final iese un desen. :) Presupun ca asta a fost mai la inceput. Pe urma am vazut fise cu multimi de puncte si ei trebuiau sa scrie cifra care corespundea intr-o casuta, sau varianta inversa, cifra scrisa si ei trebuiau sa faca atatea punctulete cate zicea cifra. Si probabil si mai recent, descompuneri de cifre. Intr-o casuta sunt scrise cifre si sub ele alte 2 casute in care copilul trebuie sa scrie 2 cifre care in total fac cat cifra de sus. Si evident varianta inversa, adica adunarea.

Tre' sa-mi laud copilul, toate fisele de matematica au fost perfecte.
Singura exceptie ar fi la partea in care trebuia sa scrie cate un rand-doua de cifre. Cu caligrafia stam prost, dar am senzatia ca nu se pune accent pe asta la scoala.

La franceza, cam cum stiam si din gradinita in Ro: despartiri in silabe, identifica sunetul x in ce silaba e, suite de cuvinte in care trebuie sa puna x daca aude o anume litera in acel cuvant.
Sau li se da un cuvant si ei trebuie sa identifice si sa-l incercuiasca dintr-o lista de cuvinte asemanatoare.
La noi si dictarea a fost de genul incercuieste cuvintele dictate de profesoara dintr-o lista.

Aici a mai avut vreo 2 scapari, as zice eu din neatentie o data si o data o greseala mai "romaneasca": li s-a dat sa puna x in silaba in care aud litera I si Tudor a pus la silaba a doua si a treia. Cuvantul era "papillon". Acu' daca doamna l-a pronuntat pa-pi-ion, apai si eu tot in a doua si a treia aud I. Dar nah, la scris e doar in a doua.
Trebuie sa ne formam mana la scris, caligrafia siiiigur poate fi imbunatatita, dar suntem inca la inceput, timp mai este.

Una peste alta sunt foarte mandra de baiatul meu, se descurca excelent.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
Nu vreau la doctor, nu stiu cum se spune "a" in franceza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marami spune:

`neatza, pentru toata lumea
Timpul asta ma omoara
Si eu mi-s mandra de scolarita mea, vineri au primit acasa caietele si am fost uimita sa vad ca nu are porcusori si bete strambe si alte magarii prin caiet cum avea la gradinta.
De placut ii place, in dimineata asyta insa s-a lasat cu smiorcaieli ca nu vrea sa mearga la scola ca are oja pe unghii. Vineri ne-am jucat de-a manichiuristele si aseara am constatat ca nu am nici macar un dram de acetona.
Nu stiu daca am mai spus, Oana e inscrisa la SBS, asa ca n-avem nici o sansa sa vizitam gradinta.








Shiva

Before you judge me, try hard to love me. MJ


I miss u, sis!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Citat:
citat din mesajul lui marami
Nu stiu daca am mai spus, Oana e inscrisa la SBS, asa ca n-avem nici o sansa sa vizitam gradinta.


Ce e aceea SBS?



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
Nu vreau la doctor, nu stiu cum se spune "a" in franceza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marami spune:

Step by step...
offf imi merge netu ca pixu pe sticla.






Shiva

Before you judge me, try hard to love me. MJ


I miss u, sis!

Mergi la inceput