Cavaleri si zane de iulie - august 2005 * 6 *

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns brianamica spune:

Hey mamici ....

Cum a fost la scoala ????

Cine a avut emotii mai mari ?

Imi amintesc la cea mare care a fost acolo la scoala o perioada si eram tare emotionata in prima ei zi de scoala. Cred ca mai mult eu decat ea....asa ca ....astept impresii !


Imbratisam scolarii !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

briana, nimeni nu povesteste nimic pentru ca inca suntem in vacanta. S-a gandit doamna ministru cu o saptamana inainte de inceperea scolii sa schimbe structura anului scolar si incepem pe 17, peste o saptamana.




Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Pot sa incep eu sa va spun despre Tudor. Noi am inceput scoala pe 4 septembrie. Scoala noua in locatie, neterminat si aici cum se intampla si prin Ro, n-aveau draperii, nici nu stiu ce tabla interactiva, dar aveau banci si scaune .
Merge cu autobuzul devemeeeee, la 7.10 si ora incepe la 8.15.
In prima zi, in graba mea, neobisnuita cu trezitul asa de dimineata, m-am imbracat cu ia pe dos.

Dar Tudor e entuziasmat. M-a certat ca nu i-am cumparat rechizitele la timp, e atent sa aiba tot ce-i trebuie in ghiozdan (da' tre' sa i le pun eu ).
Modul de predare se pare ca e ok. Vineri le-a pus o poveste in care fiecare litera era un personaj si radea fiecare diferit (in functie de sunetul pe care il reprezinta). A venit acasa cu o fisa cu ele desenate pe care erau incercuite vocalele, si a tinut sa-mi povesteasca de fiecare (el care mereu uita ce facea ziua la gradinita).
Acu' sa speram ca-l tine. Cred totusi ca se schimba foaia cand vor incepe sa si scrie :).

Vacanta placuta in continuare celor care inca mai au!



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
Nu vreau la doctor, nu stiu cum se spune "a" in franceza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gesi spune:

Dragele mele mamici de cavaleri si zane,

Ma grabesc sa raspund si eu la apel dupa muuulta vreme.

Ma bucur sa va gasesc active si sper ca odata cu trecerea la acesta etapa noua din viata noastra -scoala- sa revenim in fortza!

Si cine stie! Poate ca vom fi colege de banca...
Pupici!

P.S. andree_ea te-am socat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Cum stati cu pregatirile pentru scoala?

Noi am inceput deja cu temele, citit si scris.
Cu cititul sunt doar vreo 2 sau 3 fraze si cred ca le citesc de o mie de ori in clasa ca le cam recita .
Cu scrisul, acasa are doar 2 randuri din cate o litera (a, c si d saptamana asta). Scrie cam uratel (nah, e inceputul), dar vad ca nu trebuie sa duc munca de lamurire cu el sa scrie, ceea ce ma bucura.

Gesi, bine ai revenit! De cand tot zic ca-ti scriu un mail si nu-s in stare. Pune aici up-date-uri de la scoala sa mai citesc si eu de Ada cea frumoasa si talentata.





Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
Nu vreau la doctor, nu stiu cum se spune "a" in franceza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gesi spune:

Draga andre_ea vad ca sunteti avansati cu materia. Asa in fortza intram si noi oare?
Deocamdata am aflat ca la noi la scoala (172) deschiderea este luni si ca suntem in clasa IC.
Ada mi-a spus astazi ca abia asteapta sa vina iarna...dupa care s-a asigurat ca iarna are vacanta.
Revin luni cu impresii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brianamica spune:

Buna dragutza Doamna Ministru...le-a mai dat putina vacanta

Noi avem o saptamana de cand am inceput scoala si deja sunt obosita de alergatura de dimineata. Pachetel, ghiozdane, imbracat, mancat...toate astea ma cam naucesc mai ales cand Ana nu se trezeste usor. Si mai ales cand eu nu ma trezesc chiar usor

Deja au intrat in paine, recapitulari la matematica si engleza....iar in seara asta am "construit" un afis/poster pentru alegerile din comitetul scolii unde Ana vrea sa participe ca deh acum e mare , e anul 3 si e primul an in care poate participa.

Dupa ce ne-am chinuit toate 3 vreo 2 ore , cineva...mai mic in casa...a varsat apa si s-a ales praful. Drept urmare dupa lacrimi si lacrimi am facut altul de data asta mai mult eu si Ela ca deja Ana era franta si sincer imi cam pierdusem si eu rabdarea.

Aici stau la scoala zilnic de la 9 la 3.15 dupa amiaza si vin destul de obositi. Mie personal mi se pare ca sunt prea mici pentru atatea ore dar....asta e legea si ne conformam. De fapt ea din anul 1 a avut acelasi program. Imi amintesc si acum ca in anul 1 abea venisem aici si ea nu stia pic de engleza dar statea cu stoicism 6 ore la scoala. Habar nu am cum a reusit sa invete atat de repede si asa...din mers.

De lectii nu ma prea vait ca nu le da mare lucru, asa ca saptamana asta nu a avut oricum nimic. De obicei are doar o data pe saptamana lectii plus cuvintele la "spelling".

Abea astept sa vina sambata.....sa respir. Desi au avut doar 6 saptamani de vacanta, mi-am iesit din mana rau de tot cu toata tevatura asta .

Pupam scolarii si mamicile si asteptam vesti proaspete





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Si noi ne mai bucuram de vacanta prelungita; ne-am pregatit cam tot ce trebuie, am primit o lista luuuungaaa de la Manuelacrina cu tot ce e necesar; inca nu am cumparat bloc de desen ca am auzit ca sunt invatatoare care prefera foaia de un anumit gramaj si nici acuarelele, ca nu stiu daca invatatoare vrea la tup sau pastile....
A fost bunicul la scoala (ca mama si tata nu pot merge pana la ora 13 la scoala) si a vazut lista, suntem in clasa I B si suntem colegi de clasa cu verisoara noastra (fiica surorii mele); luni mi-am luat liber sa pot merge la festivitate si din 24.09 am o saptamana de concediu sa incerc sa-i organizez putin timpul de dupa scoala.
Si eu cred la fel, ca mie imi e mai "groaza" de scoala decat lui Andrei...sa speram ca va fi bine si vom avea si noi chef de scris, citit...

Succes tuturor zanelor si printilor la scoala si multa putere si rabdare noua...

Laura






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Gesi, asa se incepe aici, direct cu litere. Voi veti face liniute, bastonase. Ar fi avut si Tudor la Romana asa, dar pentru ca nu au decat o jumatate de ora pe zi, doamna a zis ca sare peste bastonase.
Pentru luni are tema de scris numele lui cu litere de mana :). Dar ei fac chestia asta si la gradinita.

Briana, asa se sta si aici pana la 3.15, dar miercurea si vinerea sunt zile scurte si ies la 12.30 respectiv 12.45. Eu zic ca e ok programul, au destule pauze de joaca, plus ca mananca pranzul(cu exceptia zilei de miercuri). Succes Anei la alegeri!



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
Nu vreau la doctor, nu stiu cum se spune "a" in franceza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

N-a venit nimeni de la festivitatea de inceput de an? Cum a fost? Asteptam cu sufletul la gura.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
Nu vreau la doctor, nu stiu cum se spune "a" in franceza.

Mergi la inceput