Fluturasi de Mar-Apr 2011 (210)Bravo nilufera!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simonacip spune:

lalely, pt indemniz se depun actele in 60 de zile lucratoare de la nastere, dar minim a 43-a zi.
xeo, vaaaai singura cu 3? fara sot? cine-ti face cumparaturile? fetele cat au?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonacip spune:

Vlad are ochii albastri asa cum ii aveau si fratii, cu gri deschis inauntru. ii vor ramane asa si ma bucur muuult ca sunt la fel la toti 3...sa nu fie raca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

ioanna, nu vad pozele tale de pe picasa

simo, am bagat la greu drob si pasca si am pus 1 kg rapid. Am avut regim de la nutritionista dar nu am reusit sa-l tin..am bagat si pepsi

antguess, pitica iti seamana f bine


Povestea nasterii

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Citat:
citat din mesajul lui lalely07

Iar cu greutatea..tind sa cred ca rasare soarele si la noi.. astazi avea 3565 (ieri avea 3500 grame si miercurea trecuta 3440 grame)..cred ca asa incet incet ia si gangurel in greutate...

Astazi mancase inainte si ieri la fel..deci nu cred ca ar fi o eroare asa mare de la faptul ca papase...Eu ca sa ii fac siesta de dimineata (ochisori,buric,gurita..) tb sa-l mufez ca altfel ne stie toata scara..si astfel il si dezbrac sa il bag la cantarit...

Buricul al noi abia se mai tine si sangereaza..Cu ce sa ii dau dupa ce pica??Pediatra zicea de spirt + baneocin,voi ati facut la fel??

Am vazut cateva pozici pe picassa (Strumfy mi-a trimis datele..le uitasem..) si toti bebei sunt magici...

Vroiam sa va intreb pe cele care alaptati cum va descurcati cu alaptatul in parc??Eu am iesit cu bebe dar asa prin jurul blocului si sincer imi este teama sa merg in parc ca daca i se face foame cum ii dau sa pape ???Nu stiu nici o bancuta laturalnica la noi in centru...

Cica de maine sunt precipitatii...si eu care credeam ca ies cu bebe mai mult pe afara...

Mami de David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!




la buric am facut exact cum ti-a zis si pediatra: am sters bine, bine cu spirt si apoi baneocin, dupa ce cade buricul.
In parc nu am alaptat niciodata, veneam acasa cand era ora de masa.

Povestea nasterii

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Citat:
citat din mesajul lui ama22

Vin si eu cu nelinisti :)

Care sunt marjele de luat sanatos in greutate?
Ca noi ne-am nascut cu 3790, am dat jos nu mai stiu cat si am si inceput sa punem la loc inca din spital de am iesit de acolo cu 3700.
Am cantarit-o aseara (la 10 zile de la externare si la fix 14 zile de viata) si avea 4300 gr. Nu a luat prea mult prea repede? totusi banuiesc ca fiind alaptata exclusiv nu ar trebui sa fie probleme.
minim 750 gr/luna
Si a doua chestie.
Daca un bebe raceste care sunt simptomele? Febra, neliniste, muci?
Ca s-a racit barbatul si chiar daca nu a stat nas in nas cu ea, tot in aceasi casa au stat si imi e teama sa nu ia cea mica ceva. Momentan nu am observat nimic dubios...
febra peste 38 si muci

lalely nici eu nu stiu cum o sa alaptez, daca va fi nevoie, in public. Eventual ia cu tine o bucata de finet si acopera-te

mami de Natalia - 11.04.2011

http://www.amainbucatarie.blogspot.com/

http://www.flickr.com/photos/8264324@N03/sets/72157625644823552/



Povestea nasterii

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralukab spune:

Am si eu o intrebare pentru mamicile cu bebei mai marisori. Vladut facea kk de foarte multe ori pe zi, practic cam o data la 3 ore trebuia sa ii schimb pampersul, atat in primele saptamani cand manca si completare dar si dupa cand a ajuns sa manance exclusiv san. De vreo 5 zile, de cand a implinit 2 luni nu a mai facut deloc decat cu supozitor de 2 ori. I-am pus supozitor doar sa vad daca face, el nu se scremea deloc dar parca a fost prea brusca schimbarea ... cel putin pentru mine. Cu supozitor a facut muuult tare dar cu aspect normal, nu parea a fi constipat. E normal sa isi schimbe programul de kk asa de brusc? Voi ati patit asa ceva?

In urma cu o saptamana am inceput sa ii dau sirop Colic Baby de la Erbavita, ma gandesc ca o fi de la sirop. Dar de 2 zile, inainte de ultimul supozitor, i-am oprit siropul si nimic nou :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralukab spune:

Vreau si eu sa incurajez mamicile cu bebei alaptati mixt. Vladutz a mancat completare de la 2 saptamani, cand m-a speriat pediatra ca nu ia bine in greutate, si pana pe la vreo luna. Probabil din cauza ca eram eu stresata rau aveam zile in care manca si peste 250ml de formula ca si completare. De pe la vreo luna m-am incapatanat eu sa ii dau doar lapte matern asa ca il puneam fff des la san si completare doar daca intr-adevar il vedeam ca ii este foame rau. A fost obositor dar a meritat zic eu. Acum mananca exclusiv san si in 2 luni a luat in greutate peste 2,3kg asta in conditiile in care la 15 zile abia recuperase greutatea de la nastere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

lalely actele pt alocatie le-a depus sotul cand eu eram in maternitate. pofta de mancare am avut si eu mareeeeee de tot vreo luna dupa ce am nascut

catank un pampers curat are aprox 25-30gr (pampers sensitiv). la buric dupa ce s a vindecat nu am mai facut nimic.

mada, mii de pt raspunsuri. eu pe I nu am bagat-o in apa la botez (ortodox) si nici pe L nu il voi baga. bebele meu are culoarea ochisorilor spre verde de asta intrebam...nu e exagerat de mult 11 cm sa creasca in 2 luni??




mamica implinita de fetita si baietel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

am zis ca nu am timp si am tot scris

acum iesim afara
pupici


Strumphi, ma gandeam sa te rog frumos, pt ca tu esti cea mai talenta la scris, sa faci o "compunere" frumoasa pt predarea stafetei la odiseea de Mai-iunie. Asta bineinteles daca o sa ai timp
Sper ca si restul fetelor sa aiba aceaasi parere ca mine, despre talentrul Strumphitzei.

Povestea nasterii

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralukab spune:

Am pus si eu 2 poze noi.

Si inca o intrebare. Vladutz are frenul lingual prea mare, trebuie operat. A facut cineva chestia asta la bebe, stiti ceva despre operatie? Nu stiu cum se procedeaza cu alaptatul, cat dureaza recuperarea ... totusi este o taietura/crestare a atei de sub limba. Oare in cat timp poate manca singurel dupa interventie?
Parca si Scrish zicea de asa ceva.

Mergi la inceput