Fluturasi de Mar-Apr 2011 (209)Bravo nilufera!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns antguess spune:

madutza- durerea la montarea steriletului nu e cine stie ce...este o durere pe care inca mi-o amintesc dar...nu se compara cu nasterea de ex...cezariana sau nu:))
montarea nu e o problema in sine...pe mine urmarile m-au deranjat rau

si totusi fetelor..daca sunteti sigure ca nu mai vreti sa faceti bb...exista alte metode...mai drastice ce-i drept dar....macar nu stati cu teama..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Citat:
citat din mesajul lui antguess

ailed- eu cu steriletul...nu stiu ce sa zic...am oroare de asa ceva
dupa nasterea ;lui dani mi-am pus si eu sterilet....si l-am tinut 4 ani

hai sa iti spun de ce mi s-a parut oribil

- ciclul dura 6-7 foarte abundent, cu dureri....
- faceam infectii periodic...candidoze....vaginite si alte porcari...uitasem cum eram inainte de sarcina si am tras eu concluzia ca sunt cam sensibila dar...cand am scos steriletul...a disparut si problemaa....
eu nu mi-as mai pune niciodata sterilet....dar poate doar eu am patit asa ceva....poate primesti si alte pareri de la fete care nu au avut probleme

ahhh..inca o problema...dupa ce l-am scos...nu am ramas 4 ani gravida desi..nu m-am protejat intotdeauna...
si mai stiu ca de la sterilet nu exista sanse sa ramai gravida , o sarcina normala dar exista intotdeauna risc de sarcina extrauterina...am auzit cazuri


Mami mandra a lui Dani (24.01.2003) si proaspata mamica de Evelinne 30.03.2011


da si mie mi-a spus dr de riscul de extrauterina si mi-a mai spus ca a avut si pacienta care a venit gravida cu tot cu sterilet, si a facut a treia cezariana. In timpul operatiei i-a gasit si steriletul . Nu-l montase el..poate conteaza cum si cine il monteaza?

Povestea nasterii

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisucmic spune:

Lalely draga,
nu te necaji, nu te panica. Nici eu nu cred ca bebele nu a luat deloc cateva zile in conditiile astea!
Eu cand m-am ingrijorat cu greutatea l-am cantarit dimineata la aceeasi ora gol timp de o saptamana (nu cu pampers si body fiindca introduci totusi o eroare). Trebuie sa creasca cam 20 grame/zi (cel putin). Sa ai un cantar electronic evident, cat mai bun. Daca bebele se misca atentie daca are functia HOLD pe cantar.
De alaptat pare ca alaptezi corect; daca suge doar 5 minute, poate merrita sa-l mai stimulezi un pic (ciupit obrajor, miscat un pic, gadilat talpita, muls san usor in gurita lui - nu mult ca sa nu se inece apoi cu lapticul, dar un pic il stimuleaza).
Conteaza si cate mese ii dai, sa fie minim 8 in 24 ore, si eventual sa cresti numarul cu 1 masa fata de ce mananca acum.
Biberon cu lapte muls de la tine e ok; ideal e sa nu fie cu LP. Nu te grabi oricum, nu intra in panica!
Te imbratisez si iti doresc tot binele si succes la alaptat!


Pisuc Mic

Ce minune de la Dumnezeu! Mami de dragalas Petru Constantin (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Citat:
citat din mesajul lui antguess

madutza- durerea la montarea steriletului nu e cine stie ce...este o durere pe care inca mi-o amintesc dar...nu se compara cu nasterea de ex...cezariana sau nu:))
montarea nu e o problema in sine...pe mine urmarile m-au deranjat rau

si totusi fetelor..daca sunteti sigure ca nu mai vreti sa faceti bb...exista alte metode...mai drastice ce-i drept dar....macar nu stati cu teama..

Mami mandra a lui Dani (24.01.2003) si proaspata mamica de Evelinne 30.03.2011


nici in legarea trompelor nu am incerdere , ca daca aveam le puteam lega in timpul operatiei

..nici nu stiu in ce am incredere... Injectii anticonceptionale sunt la noi ?

Povestea nasterii

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antguess spune:

madutza_bra= montajul cred ca e acelas oricine l-ar face..adica nu ai cum sa gresesti....se baga un bat in uter cu o mana si cu cealalta mana se trage de siguranta care il tine strans si el se deschide inauntru in forma de T...acu...poate nu l-a desfacut doctorul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antguess spune:

n-am idee daca sunt injectii anticonceptionale la noi dar nu cred...si daca sunt nu cred ca sunt tocmai accesibile la pret

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Citat:
citat din mesajul lui antguess

n-am idee daca sunt injectii anticonceptionale la noi dar nu cred...si daca sunt nu cred ca sunt tocmai accesibile la pret

Mami mandra a lui Dani (24.01.2003) si proaspata mamica de Evelinne 30.03.2011


Ba cred ca sunt accesibile, ca altfel nu le-ar folosi primaria....

Soacra imi povestea ca e un sat de amarasteni pe aici, cu toti asistati social, mai toti la crasma, cam retarzi destul de multi din ei (nu in sensul peiorativ, in sensul medical) si mai si inmultindu-se ca iepurii.

Cum cu prezervativele nu aveau sanse si cu pastilele cu atat mai putin, au adus injectii. "Vrei sa nu mai faci copii? Vino la dispensar". Acolo le fac injectia lunar si aia e.

Ma rog, ce vroiam sa zic e ca daca ar fi scumpe nu cred ca si le-ar permite directia de asistenta sociala ca mijloc de 'planning" colectiv.

Cel mai frumos martisor: Alex 1 Martie 2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scrish spune:

multumesc fetelor pentru urari sunt asa fericita ca tzopai prin casa de nebuna ma rog, nu chiar de nebuna, m-am apucat sa curat temeinic si terasa, sa o pregatim de vara, am golit 10 jardiniere de pamant, tb sa ma duc saptamana viitoare cu ele la o florarie sa ne planteze petunii...de abia astept

pisuc inca nu am stabilit botezul, vrem sa il facem undeva la sfarsit de iunie, inceput de iulie si oscilam intre diplomati si casa doina. ar cam trebui sa incepem sa ne interesam dar nu prea ne simtim presati pentru ca o sa fie mai mult o masa dupa biserica, nu vrem sa chemam decat familia si prietenii cei mai apropiati, o sa ne strangem in jur de 30 de persoane...cred ca saptamana viitoare sau peste 2 ne apucam sa stabilim totul... voi v-ati hotarat la ceva?

mada iti trimit niste zen de la mine sa nu te enervezi in vinerea mare si eu sunt interesata de metode contraceptive, dar la noi cred ca o sa fie ori anticonceptionale (desi n am nici un chef) ori prezervativ...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza spune:

La mine dr ginecolog a fost impotriva legarii tompelor si nu a vrut sa imi faca. Eu ma gandesc sa tin totusi cont si de calendar, cu tot cu sterilet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Citat:
citat din mesajul lui antguess

madutza_bra= montajul cred ca e acelas oricine l-ar face..adica nu ai cum sa gresesti....se baga un bat in uter cu o mana si cu cealalta mana se trage de siguranta care il tine strans si el se deschide inauntru in forma de T...acu...poate nu l-a desfacut doctorul

Mami mandra a lui Dani (24.01.2003) si proaspata mamica de Evelinne 30.03.2011


ma ia cu tremurat cand ma gandesc la ceva introdus in uter Eu am colul extrem de rigid, cred ca renunt la varianta asta ...

Povestea nasterii

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Mergi la inceput