Strumfi de iul-aug 2007 (214)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Mai scriu un mesaj pt o steluta in plus!
Hip hip ura!!

Dana, tare faza cu sotul... asa este, cand ei sunt pusi fata in fata cu o situatie de acest gen, apreciaza altfel munca noastra. Altminteri, poate si inconstient, au ideea asta "eu merg la serviciu, tu STAI ACASA cu copiii"

Stefania, f frumoase pozele cu copiii!

Vivela, sa luati cea mai buna decizie cu privire la gradinite! Dar cum e cu transferurile, nu se pot face si in timpul anului? Ci doar acum cand sunt inscrieri/reinscrieri? Voi cam cand ar trebui sa va mutati in noua locatie? Va mai apuca toamna/iarna aici?

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

monica, cica se poate si in timpul anului, dar e mai dificil. daca fac acum, il pot lua cu prioritate (transferurile au prioritate la inscrieri), iar in cursul anului pot motiva ca n-au locuri, bla-bla. ma rog, in sat "merge s-asa" - am senzatia ca acolo se poate ORICE cu putina bunavointa, daca intelegi ce vreau sa zic...
de mutat - cam intr-o luna, poate doua. foarte putin probabil sa ne mai prinda toamna pe aici.

kariris, pt muci nici eu nu dau nimic, indiferent de culoare. daca ar fi trebuit antibiotic la orice muc pastelat, atunci david cred ca ar fi trebuit sa ia tratament unul dupa altul. bine, asta acum vreun an, ca din fericire in ultima perioada n-am mai avut probleme deloc cu el.
eu tratam cu maxima indiferenta, suflat nasul si cam atat.
dar bine, eu sunt probabil in extrema ailalta, ca l-am lasat pe damian 10 zile cu febra 40 fara tratament antibiotic, doar cu antitermice. cred ca totusi n-am facut bine, am riscat cam mult. dar uite ca i-a trecut si fara.




Traiesc in Orasul Alandala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Timi, la multi ani pentru Saya! Ce repede trece timpul...

Vio, mi-l imaginam pe Laur la Antipa cu un falus in mana intreband unde e casa de marcat .

Kariris, la muci colorati fara febra n-as baga antibiotic, cel mult unul local, niste ciplox.

Dana, multumesc pentru detalii, sigur voi merge special in zona pentru bunatati .

Georgi, eu cred ca in 29 ajungem, dar depinde de fete cand putem pleca de acasa, asa ca o voi suna pe Stefania cand iesim din Bucuresti, pot sa te sun si pe tine. Mie-mi convine ca locatie Mamaia, oricum suntem doar in trecere spre Mangalia si mai avem de onorat o vizita, deci vom fi cam pe fuga, dar vrem sa va vedem.

-----------------------------------
Carla, mama Larisei (15/06/09) si a Sabinei (07/07/07)

-----------------------------------
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musso17 spune:

stefania,anca..petru mine data e buna,asta daca nu se hotaraste sotu'sa-si faca ziua atunci,cu orele vorbim sa vedem daca ne-om sincroniza.
gabi,10 zile cu febra 40????oauuu...eu l-am avut asa vreo 3 si avea pneumonie..mi-as dori sa nu mai fiu cu sufletul la gura si sa ma destind un pic dar vad ca la mine sechelele se intind pe termen lung.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

kariris , eu mucii si stranuturile le tratez, pt inceput, cu oscilococcinum si natrium muriatic(homeopat recomandat de x-ray).

d'ale lui Andrei: "mancarea care vorbeste nu se mananca!!!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Fetelor sunteti niste dragute! Multumesc pentru sfaturi. La fel ma gandeam si eu. Indiferenta, aspirat nasul, ceaiuri cu miere si lamaie, eu le dau echinaceea cu vit c, catina, seminte de in, roinita si ce-o mai contine (tablete) 2 pe zi. O sa le pun ceva local cu antibiotic. Am in casa un Rinonef-T si cam atat.
Vivela nu ma apuc de scris pentru ca nu am talent narator decat cand sunt foarte nervoasa, suparata, speriata ori indragostita. Si cum acestea sunt stari pe care incerc cat mai mult sa le evit...

Fug sa le fac fetelor schnitzele de pui cu susan!

Fetelor apropos de tabara impreuna, nu organizam si noi o intalnire la noi la ghermanesti dupa ce se mai incalzeste? Ganditi-va serios la propunere ca mi-ar face mare placere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddanagh spune:

Ne-am intors de la "serbarea" de iepuras a Dariei de la gradi. Un mare fas. 11 copii (nu stiu unde erau restul de 7, i-or fi retras saptamana asta ) la care fiecare a zis cate o poezie si atat iar dupa ultimul (daria) l-au strigat pe iepuras si asta a venit cu cate un ou si un iepure de ciocolata. Punct . Doar costumele au fost f faine. Pai si numa din serbarile astea iti dai seama de cat de mult se strofoaca astia la particulare. La serbarea de craciun la Ploiesti fiecare copil a zis cate o poezie, iar cu totii au dansat 2 dansuri pe coregrafii f usoare dar incantatoare plus 4 cantecele. Si era grupa mica. Aici e inscrisa la grupa mijlocie (e cea mai mica din grupa, restul au toti peste 4 ani).
la plecare dialog intre Daria si taica-su:
Adi: tati, dar de ce nu ati zis si un cantecel?
Daria: pai daca Felicia nu stie, nu stie. Numa dna de la PLoiesti stie.
Deci a observat si fata.
Si bineinteles ca era si o fetita care tusea de mama focului iar eu am fost cu Eric. Sper sa nu-mi ia ceva ca innebunesc.

un tot: Dana cu Daria (20.07 2007) si Eric (20.09 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Monica, , ce rau imi pare cu Antipa! Oare cand l-or deschide?? Asteptam, ce sa facem?
Carla,
Dana, ce penibili aia cu gradi! De ce nu le-ai zis? io i-as fi facut de rusine cu comparatia cu ploiestiu', serios! Bine, pe mine in general ma mananca limba si nu suport nesimtirea. Parca-i doar o sarcina de bifat pe ordinea de zi si hai acasa ca avem treaba. Bleah!
Multa sanatate, macar sa nu raciti pentru un fas!

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Dana, chiar e de toata jena. Macar sa nu luati vreo viroza. Si la noi la stat tuseau si copiii si parintii de mama focului si la serbare si la sedinte. Cei de la particulara n-au zis nimic de vreo serbare pt Pasti, poate nici nu fac. Stiu ca 2 saptamani fac tot felul de activitati tematice (felicitari, puisori, oua, iepurasi etc).

Monica, ce fete mari ai!!!

-----------------------------------
Carla, mama Larisei (15/06/09) si a Sabinei (07/07/07)

-----------------------------------
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Timi07 spune:

Iuhuuuuuu de azi am internet acasa

Merci pt urarile de ziua Sayei facem cinste cu un vin rosu

Saya e rebela casei dar scapa ieftin pe ideea ca-i bebe. Seara face doar prostii in loc sa doarma si normal ca miercuri seara n-a facut exceptie de la regula drept pt care am deportat-o la noi in camera unde...in loc sa doarma s-a dus in baie si mi-a umplut masina de sapalat rufe cu...rufe. In general eu o "pedepsesc" ducand-o la noi in camera sau in carucior dar ea chiue de bucurie tot drumul pana la locul de "pedeapsa" vai ce berbeaca am la casa....

Cu o saptamana inainte am fost intr-un parc si am uitat sa luam apa de acasa. Le prinde setea pe fete si le dam sa bea de la chiuveta de langa wc. Experienta noua, ele incantate nu se mai dau plecate de la respectiva chiuveta, noi le tot chemam, ele ne ignora asa ca ne indepartam fumusel... Sophie vine dupa noi dar Sarah nu...Megem inca cativa metri si cand ne intoarcem sa o mai strigam&amenintam pe Say sa murim de inima dar si de ras, copila noastra bea cu pofta apa din boul ce era asezat pt caini langa chiuveta .

Mergi la inceput