Strumfi de iul-aug 2007 (214)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Timi07 spune:

Vio nu m-am suparat...doar ne stim
Monicabo inca nu le-am inscris pe fete la gradinita/cresa. Poate pe Soph de la toamna dar mai huzurim un pic . Chiar azi am intrebat-o daca vrea sa mearga la gradi si-a zis ca nu, ea vrea sa stea cu mami. Pai de la 6 luni a fost la cresa asa ca mai profitam sa stam mai mult impreuna.
Toata nebuneala asta cu mutatul a adus primul beneficiu: fetele s-au apropiat mai tare Tot se mai bat, tot mai sunt geloase dar sunt si foate bune prietene si isi poarta de grija reciproc.
Anto ce mai faci? Sophie mi-a zis ca vrea in Belgia, cand am intrebat-o de ce? normal ca raspunsul a fost sa mananc gaufre Se pare ca cele ce le-am cumparat de aici nu-s pe gustul ei. O cred si eu ca la mama lor acasa chiar sunt mai faine. Ce ma mira e faptul ca tine minte unde a mancat prima data. Ah si al doilea motiv e ca acolo a ramas masina "noastra". A facut fixatie pe VW-ul negru ce l-am avut inchiriat anul trecut.
Cand ne-am mutat in noul ap. aici in lucerna am inchiriat tot un VW dar s-a nimerit sa fie alb..vai ce scandal, ce tragedie, ce drama a fost ca nu-i negru ca cel ce l-am "pierdut" in Belgia.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddanagh spune:

Timi ma bucur ca v-ati mai linistit. Noi inca mai cautam.
Uitati si voi hal de descriere a unui agent imobiliar la o casa. Atata vorba si nimic concret.
"In spatele Teatrului Masca, mergand pe strazile inverzite de pomii care asigura atat umbra strazilor cartierului Bucurestii noi, cat si o privelistea minunata, intalnim aceasta vila formata din parter, etaj si mansarda, precum si o curte destul de spatioasa. Admirand cladirea intram pe prima usa de acces care ne duce direct in living. La parter mai gasim bucataria, un dormitor si un grup sanitar. Urcam pe scarile pavate cu gresie si ajungem la etajul 1, unde gasim 3 dormitoare si un grup sanitar. Mansarda este open-space. Zona in care este amplasata vila este o zona linistita, in apropierea Parcului Bazilescu, impanzita de magazine restaurante, gradinite, scoli particulare, saloane de infrumusetare si in curand 2 mall-uri."

un tot: Dana cu Daria (20.07 2007) si Eric (20.09 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Neata, fetili!
Deci citesc postu' lu' timi, ma prabusesc de ras si dau de mesajul danei. Efectiv nu mai pooooooooooot si e doar 7 a.m.

Mai, io zic asa:
timi, daca te aflai la lehliu-halta as fi inteles sa "nu-ti pice chiar bine" ca ar bea fata de pe altundeva decat pahar, dar io zic ca apa bauta din bolul de caini din irlanda e mult mai curata si mai safe decat apa bauta dintr-un pahar proaspat spalat in orice restaurant din ro.

dana, cat de tare e anuntul ala poetic???!!!! unde l-ai gasit?? "impanzita de restaurante"????? "si in curand doua mall-uri"?? hahahahahaha urcand pe scarile pavate cu gresie? nu mai pot de ras!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Acu' m-ati starnit. Stati sa concep si io un anunt de-ala liric, poate ma descopera astia si ajung copywriter si-i mai rotunjesc si io veniturile. Pai nu'?
Ia uite, zice-ashea:

Venind dinspre centrul aglomerat si prafuit al orasului cu acelasi nume (?) catre zona cea mai verde si mai rezidentiala cu nume rezonant precum ea insasi: Gara Filaret, avem tot timpul sa admiram atat flora cat mai ales fauna specifica.
Odata ajunsi, urcam pe treptele pavate cu aur, cred dupa stralucirea si opulenta lor, ceea ce ne duce automat cu gandul la bunastarea si bunul gust al localnicilor, ajungem la ultimul etaj al imobilului impunator si colorat precum curcubeul, gratie originalitatii si rafinamentului arhitectural al edilului-sef. Ne intampina inca de la iesirea din liftul mic, dar cochet, dupa o calatorie scurta, care ne-a reincarcat spiritul aventurier, o aroma imbietoare de bucatarie internationala, probabil, dupa fumul gros care razbate de pe balconul situat la inganarea a doua penthouse-uri, scuzata-mi fie pronuntia. Ne lamurim imediat care este provenienta mixului de miasme: spiritul godpodaresc al locuitorilor transpare din fiecare mic, carnat sau fleica aruncate cu simtul raspunderii pe un gratar incropit in imediata proximitate a Gheenei (de gunoi).
Ne simtim mai aproape de natura si spiritul patriotic clocoteste in noi: unde, oare, Doamne, in lumea asta larga mai gasesti asa ceva? Ochii ni se impaienjenesc de lacrimi sincere, dar asta nu ne impiedica sa ne continuam periplul.
Batem cu incredere la usa care pare a fi a unei garsoniere bine intretinute, dupa culoarea proaspata de lac care acopera urmele dezastrului ancestral ce s-a abatut inca din cele mai vechi timpuri asupra-i. Cred ca e de patrimoniu si n-au avut voie s-o schimbe, dar ce spun eu-cred? Mai mult ca sigur asta trebuie sa fie explicatia.
Ne raspunde domnul proprietar, un personaj pitoresc si jovial, care se imbraca precis la unul dintre cei mai cunoscuti si mai in voga designeri - Catalin Botezatu, caci, dupa Tommy Hilfiger numai el stiu ca mai produce indispensabili atat de originali. Haute-couture-ul e evident: combinatia maiou cu gaurele (din fabrica dar si din viata) care acopera partial abdomenul bine lucrat si intretinut cu cele descrise mai sus de pe gratar.

...Va urma
ca trebuie sa plec la mama, la soacra-mea si la nasa. Stay tuned!

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Vio,

fatoooo, esti mortala!! m-ai binedispus de dimineata...
io inteleg de ce Kariris nu vrea sa se apuce de scris, da' te rog io, macar tu sa faci ceva in sensul asta .

si hai sa va dau de baut ....asa, si inca putin , poate va ametiti bine si nu realizati cand o sa va zic ca am mai imbatranit cu un an.
bine, nu chiar peste noapte, da' azi e ziua mareata in care trebuie sa-mi amintesc asta .

sotul m-a trezit cu o poezie creatie personala in genul descris de Vio , si acum cica s-a dus pe santier sa duca nush ce scula, dar eu cred ca s-a dus sa-mi ia cadou .

va pup, ma duc sa fac bagajul pt david, il deportez o sapt la mama la insistentele lui.




Traiesc in Orasul Alandala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Timi07 spune:

Vivela la multi ani, sa ai o zi superba si cadoul sa fie pe gustul tau. N-ai imbatranit cu un an ai capatat mai multa experientza....

o dau eu ...mi-s chioara de somn ca am stat pana tarziu pe net...
VIOOOOOOOOOOOOOO mi-s in Helvetia acum nu in Irlanda .
Mda le ai cu compunerile mai scrie
Mada felicitari pt sarcina, iti dorim sa fie una usoara si sa o savurezi cum se cuvine.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Vio esti fenomenala, mortala si plina de talent!!!!!
Pe mine m-ai cucerit definitiv! Ti-ai gresit cu siguranta cariera. Starneste-te mai des ca ne incanti cu felul in care scrii.

Eu azi am inceput ziua intr-un mod inedit: m-am curentat de m-au gasit dracii, scuzati expresia. Mi-au scos fetele ieri o priza din living in care era pus laptopul la incarcat, bineinteles alergand ca nebunele ,eu azi am incercat sa bag priza la loc, moment in care mi-am luat zborul efectiv. Am facut un salt gratios inapoi de vreo 2 metri (nici nu stiam ca pot asa ceva dupa operatia la coloana) ma doare mana stanga si acum desi asta a fost cu 3 ore mai devreme si vreo ora m-a durut si inima. Dar am scapat. Si mi-am spus ca ar fi bine sa intind niste rufe de-ale fetelor, timp in care ele erau "balerine" si se invarteau in tacere in living fara ca eu sa stiu ce fac. Am auzit o bubuitura gen baros in pereti, am alergat in living si Iris a mea, cu coronitza de flori pe cap, ca se si costumase in balerina, zacea pe covor si urla ca din gaura de sarpe. Imi spune ca a ametit balerina si s-a lovit in coltul mesi la cap. Deci zgomotul de baros era ceafa ei in coltul mesei. Are un cucui demn de Tom si Jerry la ceafa intr-o zona nu tocmai recomandata loviturilor...

Asa a inceput WE meu. In rest... toate bune. Pamantul nu mai pute aproape deloc. Si nici rame nu au aparut.
WE placut si vacanta placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Vivela La multi ani!! Sa fii sanatoasa si sa ai parte numai de bucurii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Vivelaaaaaaaaaaaaaaaaa, la multi ani, sa fii sanatoasa si fericita, mii de scuze ca n-am stiut, noroc cu kariris!
timi, stii care e paradoxul, nu? STIU ca esti in elvetia, am scris din greseala, ca m-am obisnuit cu irlanda. sunt zapacita rau, frate!

...deci sa continuam cu anuntul, ca doar nu l-oi lasa asa, neterminat:


....Intram, la indemnul barbatesc al proprietarului in vastul habitaclu. Fiind foarte aglomerat de puzderia de mostenitori galagiosi si dragalasi nu ne dam seama exact de cati metri patrati ne pune la dispozitie domnul, dar stam relaxati ca va fi trecut, cu siguranta in contract. Ca sa ne arate, totusi, scopul pentru care ne aflam la locatie la o ora atat de matinala (12,30 p.m.), indruma cordial odraslele si jumatatea mai buna cu un indemn elegant si gentil:" marsh, fa, cu tot cu puradei in chicineta ca dau cu voi de pamant!"
Vastele apartamente sunt incarcate de istorie: la orice pas te lovesti de vestigii, ceea ce, suntem convinsi, va incarca, pe drept, pretul in euro al stabilimentului.
Pe langa bunul sau gust, proprietarul ne dovedeste si buna sa credinta, dar si starea materiala, fara indoiala, de invidiat. Din experientele impartasite, dar si dupa bronzul sau sanatos tragem concluzia ca domnul s-a intors recent dintr-un voiaj prelungit din Palma de Majorca. Cred ca asta a vrut sa spuna cu sintagma: "Am Palmat ceva la Maior Ca altfel ma racoream fo 5 ani la Jilava".
Tindem sa credem ca asta e.
Ne arata toate colturile casei, pentru a nu "avea vorbe", ne incanta privirea cu calciul de pe pereti; nu credeam ca se mai face asa ceva, istoria revine ca un leit-motiv. "Asta e trainic, fratele meu, sa moara sa faca, unde se mai fabrica asa ceva? Asta nici cu picameru' nu-l dai jos". Nici nu intentionam, calciul de pe pereti, alaturi de lambriurile si suportul de ipsos cu frunze care inconjoara lustra intregesc farmecul incaperii. Ne asigura, de asemenea, intr-un acces de generozitate, ca in pretul "casei" va intra si carpeta cu "Rapirea din Serai", desi a "costat o avere, dom'le, mi se rupe inima da ea, da asa-s io prost da bun, sa moara dusmanii mei!"
Ii multumim cu lacrimi in ochi si ne indreptam incet spre iesire, cu asigurarea in spate ca "daca nu va hotarati s-o cumparati v-o-nchiriez pa pret bun, cati vreti sa stati ca va calculez la metru patrat?"
Iesim inflacarati (inca nu terminasera vecinii cu gratarul), strabetam aleile dintre blocuri urmariti fidel de patrupede organizate in grupuri mici de 15-20 de specii, vesele si saltarete, care, la un moment dat au reusit, dupa incercari repetate, sa sfasie usor atat imbracamintea cat si straturile superficiale ale epidermei (pana la os) clientului meu, care m-a insotit in calatoria de afaceri, dar asta- m-a asigurat printre dinti acesta- nu va impieta asupra procesului de cumparare a spatiului locativ urmarit.
Odata ajunsi la masina, constatam cu satisfactie ca, un grup de copii simpatici si descurcareti, inarmati cu obiecte contondente, dar si cu simt critic ne-au lasat, pe drept, de altfel (neavand loc am cam aderat intim la o dacie papuc) "o piedica in calea uitarii" chiar pe portiera, care suna astfel:"Parkezi, k un bou", ceea ce dovedeste cert ca acestia nu numai ca frecventeaza cu sfintenie cursurile de limba romana, dar cu siguranta urmeaza si cursuri suplimentare de limba engleza, luand in considerare ortografia, ortoepica, dar si punctuatia impecabile. Ne urcam in masina proaspat insemnata (noroc ca e de firma) si purcedem la drum, acompaniati de ritmuri orientale pe versuri neaose, care mi-au ramas intiparite in minte, atat de suave si de sfasietoare mi s-au parut:

Buzele tale ca doua petale...
Cand le sarut ma topesc pe picioare...
Mi`ai pus in suflet doar cu un zambet...
Dragoste mare si nemuritoare !

Hai sa ne iubim
Si sa fugim ... in lumea asta mare
Ca as suferi eu as muri
Daca iubirea noastra moare !!

Deoarece clientul meu a hotarat, din motive de neinteles pentru mine sa renunte la decizia de cumparare a garsonierei, dar si la colaborarea cu compania pe care o reprezint, va astept cu placere, oricand, sa aranjam o vizionare.




Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Vio, posturile tale sunt de pus la generale mai, zau asa, sa incanti tot forumul nu doar pe noi. Astia habar n-au ce talent zace in strumfaria de iulie august 2007.

Eu nu pot asa ad hoc. Si oricum nu pot la nivelul tau. Nu pot frate, trebuie sa ma invadeze o anume stare de spirit. In rest sunt in stare de vegetatie

Mi-ai facut ziua frumoasa.

Mergi la inceput