2011-2012 : Clasa I

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

si noi trebuie sa luam un alt scaun de birou, unul mai serios si neaparat trebuie sa rezolv la birou sa tuningam doua bucati de pal sa nu mai cada una alta de dupa birou cand l-am facut acu` 4 ani la asta nu m-am gandit

si mai avem de bifat controlul oftalmic ala amanuntit.

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

Cred ca numai eu n-am pregatit absolut nimic si stau ca inconstienta...si-s 90 de locuri la clasa I in scoala si 181 de imscrisi... Si n-am reusit decat sa citesc prima pagina a subiectului, dar promit ca-mi voi face temele si revin.

Lora, mami de Iustina (31.10.2004) si Adelina (02.09.2010)

Carti personalizate - www.carteacopilariei.ro/" target="_blank">Cartea copilariei
Lucrusoare la bazar umanitar

(Niciodata sa nu spui niciodata!)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Lora, adevarul adevarat este ca mai este timp
eu ca sa mi mai eliberez din stres am cercetat terenu` sa nu intru mai apoi in panica
mi-ar placea tare mult daca as avea totul pregatit
am mai luat un saculet pt echipamentul sportiv ca de asta am uitat complet.
si si eu ca Rox, as prefera incaltari sport cu scai, sa avem rapiditate. ca aici avem oleaca de probleme, Giulik nu se grabeste absolut niciodata.

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

No, am citit ce-ati scris.
Iustina stie literele de tipar, toate, dar nu pot spune ca scrie neaparat frumos, nu leaga literele intre ele, deci nu citeste cuvintele, doar pe litere, stie adunarile si scaderile pana la 10, eu cred ca ajunge, momentan.
Ce-i mai important, e incantata de ideea de a merge la scoala, spune ca abia asteapta, arata tuturor la ce scoala va merge ea (speram sa prinda loc) si spune cu mandrie ca ea va merge la un domn invatator tanar care iubeste copiii. Noi am ales un invatator, l-a cunoscut sotul meu, se joaca mult cu copiii, fac ore in aer liber, excursii, e f. prietenos si sociabil si...cam atat, momentan.

Se pare ca e cazul sa ne apucam de facut liste si cumparaturi...

A, aproximativ 90% din grupa de gradinita s-au inscris la acest domn invatator. Chiar nu stiu cum se va face departajarea, ca cica sunt f.f. multi care au optat pt. dumnealui. Noua de la scoala ni s-a spus ca clasele si listele vor fi afisate in august. Voi cum de stiti deja sau aflati in mai? Se face acum o prima departajare?

Lora, mami de Iustina (31.10.2004) si Adelina (02.09.2010)

Carti personalizate - www.carteacopilariei.ro/" target="_blank">Cartea copilariei
Lucrusoare la bazar umanitar

(Niciodata sa nu spui niciodata!)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Lora, la noi inscrierile pe liste la doamne s-au facut demuuult tare, iar oficial parca in octombrie.
Desi e scoala de cartier, asa rapid au decurs lucrurile.
Sunt 4 clase a cate 25 de elevi parca.
Si noi am ales o doamna blanda , prietena mea are fetita la ea si e tare multumita.

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Intru si eu sa va incurajez si sa va urez multa bafta la anul.
Nu va stressati prea tare cu cumparatul. Ghiozdan, penar, stilou, creion, un caiet tip I si 1 caiet de mate mi se par suficiente.
O sa va spuna doamna ce trebuie sa luati la prima sedinta, imediat dupa inceperea anului (am auzit la altii de sedinta inainte de inceperea anului scolar). In principiu vor fi chestii obisnuite: acuarele, hartie colorata, bloc de desen, etc. Majoritatea folosesc "culegeri" care de fapt sunt caiete speciale, pe care se fac temele, care se platesc la scoala, fiind in set cu manualul ales.
Pixul cu guma este foarte bun in loc de stilou dar nu stiti inca daca il accepta invatatoarea (la noi n-a fost acceptat deloc in cl I, nici in a II-a nu-i place doamnei dar ne da voie sa-l folosim).

Fata de "pe vremea noastra" sunt cateva chestii care mie mi se par mai bune - in sensul grijii fata de copil. Sunt bine supravegheati, se descurca ok. Fi-mea nici acum nu stie sa se lege la sireturi () si asta nu e o problema la scoala. In plus a avut o data un accident in sensul ca si-a varsat sticla de apa pe ea si m-a sunat invatatoarea imediat sa vina cineva cu alta bluza si pulover, cand am ajuns (era inainte de ora 9 si inca nu plecasem la job) era imbracata in taiorul doamnei .

Ce are in mod obisnuit in ghiozdan (in afara de carti-caiete): apa, pachetel pentru pauza mare, servetele normale si umede, colac de WC de unica folosinta, solutie dezinfectanta pentru maini, carte de citit (de colorat in cls I). De multe ori are si cate o jucarioara.

Pentru comunicari ale invatatoarei catre parinti (gen - se merge la circ x lei sau chestii similare) noua ne capsa in caietul de romana o bucata de hartie scrisa de dansa si trasa la xerox. La altii am auzit de grupuri yahoo ale parintilor + invatatoare. Pentru teme i-a invatat de la bun inceput sa puna un "X" in dreptul exercitiului tema sau sus pe pagina din caietul special. Daca era ceva pe caietul obisnuit le facea prima litera din rand, ceea ce insemna ca trebui terminat randul.
Macar la inceput trebuie sa verificati in fiecare zi fiecare caiet si carte. Adica a mea isi facea in mod obisnuit doar o parte din tema ca "uita" si cand ajungeam eu mai gaseam cate un "x" pe undeva ...

Probabil ca fiecare invatatoare are sistemul ei dar oricum va va explica acest sistem in prima sedinta si il va explica si copiilor.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamagiuliei


am mai luat un saculet pt echipamentul sportiv ca de asta am uitat complet.

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"



Noi n-am folosit niciodata asa ceva. In ziua cu sport se duc toti imbracati de sport (trening + bluza alba + pantof sport). In zilele urate (iarna + ploaie) au in ghiozdan o punga cu pantofi sport pentru interior. Am inteles ca multi mai au un tricou in ghiozdan, eu nu i-am dat niciodata. De la inceput ne-a zis invatatoarea ca e exclus sa-i schimbe pe toti de sport - s-ar duce ora cu 25 imbracat + dezbracat, deci, cel putin pana in clasa a IV-a vin direct echipati si raman asa toata ziua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Citat:
citat din mesajul lui Soleil

Ne inscriem si noi . Sper sa ne dezmeticim totusi pana la 15 septembrie. Imi mai aduc aminte cand tre' sa planific vacanta pe anul asta - de obicei faceam vacanta in septembrie, dar anul asta nu mai merge.


Flaviana si Tiana Maria (20.03.2004)

Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face. Ca nu toata lumea are aceleasi gusturi.



Exact asta ma pocnit si pe mine deodata, dupa ce facusem ceva planuri de vacanta. Noroc ca nu platisem nimic si am restructurat tot programul de vara incat de la sfarsitul lui august sa fim cu totii acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Citat:
citat din mesajul lui Roxana_G

Citat:
citat din mesajul lui Soleil

Ne inscriem si noi . Sper sa ne dezmeticim totusi pana la 15 septembrie. Imi mai aduc aminte cand tre' sa planific vacanta pe anul asta - de obicei faceam vacanta in septembrie, dar anul asta nu mai merge.


Flaviana si Tiana Maria (20.03.2004)

Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face. Ca nu toata lumea are aceleasi gusturi.



Exact asta ma pocnit si pe mine deodata, dupa ce facusem ceva planuri de vacanta. Noroc ca nu platisem nimic si am restructurat tot programul de vara incat de la sfarsitul lui august sa fim cu totii acasa.


Rox, mamica Alexandrei si a lui Andrei


Si oare cand se va afla oficial ???

numai in Ro se poate intampla asa ceva , sa nu stii dinainte, sa te poti organiza.


Sorana, bune sfaturile.
Foarte bune

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Teoretic scoala va incepe pe 12 septembrie 2011



Anul scolar 2010-2011 a inceput pe 13 septembrie, are 36 de saptamani de cursuri si se va incheia pe 17 iunie. Vacanta de vara este prevazuta in perioada 18 iunie - 11 septembrie 2011

Bafta multa boboceilor !!!
Si emotii putine mamicilor

Mergi la inceput