2011-2012 : Clasa I

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Carmen,
tu esti sursa importanta nu pleca

ghiozdanul

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

In sfarsit, a venit si vremea noastra!
Ne-am inscris, avem invatatoare, avem scoala, avem stilou, pixuri minune, citim si socotim....doar literele de mana nu le stim!
Temeri ...are mama o gramada, legate de imbracat dezbracat, mers la baie,purtat dres pe sub pantaloni sau nu, colegi mai mari, anturaj....chestii de astea! Ca daca o uita guma la scoala nu-i bai, noi sa fim sanatosi.
Stilou - i-am luat cand a inceput grupa pregatitoare un Bic, e albastru si parca era pt incepatori... a scris fara probleme cu el, nici macar o pata , un porcusor ceva...carioci si culori, avem din belsug ca suntem artisti in devenire, nu trece o zi fara sa mazgaleasca ceva. Ghiozdan nu i-am luat inca , tot spre un Herlitz ma gandeam si eu, acum ramane pt la vara, ca parca nu i l-as lua fara sa vad cum ii sta cu el in spate.
Copilul nu prea are nicio treaba, se intreaba doar daca va avea teme din prima zi...si se bucura ca va sta mai putin la scoala decat sta acum la gradi!
Cam atat!
Daria, multumim de topic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Mada s-au afisat deja listele? Unde ai inscris-o pana la urma?

Caut si eu pix cu gel, sper sa nimeresc ce trebuie. Pe unde se gasesc?

Ioana recunoaste toate literele, le si scrie (dar, cum spuneam, urat), insa nu citeste decat pe litere, nu leaga. La mate stam binisor cred eu, face adunari cat si scaderi (simple), vad ca are ceva logica.

Mie mi-e groaza de cum se va adapta, ea nu prea e sociabila, nu se baga in seama. Sper sa pice in clasa cu o colega de la balet, macar sa stie pe cineva.

Raluca, mamica printeselor Ioana - Alexandra (10.10.2004) si Nadia - Ana (29.12.2008)

NOI

Asa a venit pe lume Ioana

Si asa Nadia



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

La Colegiul catolic s-au afisat deja, pe 12.-aici vroiam sa o dau neaparat.
La scoala 129, unde am inscris-o de rezerva inca nu s-au afisat, dar eu oricum trebuie sa anunt ca nu o mai duc acolo.


Ilinca si Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Naty, pixul minune il gasesti la librarie. Chiar ieri eram intr-o librarie, micuta, de cartier, si cineva a venit, a intrebat si a cumparat. Aveau si pixuri si rezerve pt ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

si noi ne-am inscris din timp la viitoarea doamna.
e scoala de cartier, au cantina, cu doamna se sta la after.
sper sa fie bine.
sper sa avem timp si pt noi doua si sa nu fie un chin cu temele :(
Giulia viseaza deja la orel extra de chitara, desen, sporturile care se fac in scoala ...


Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Si noi incepem de anul acesta. Am ales o scoala privata asa ca de pe 1 septembrie incepe chinul. Auzisem zvonuri ca peste tot se va incepe mai devreme anul acesta potrivit noii legi a invatamantului.

Alexandra e oarecum incantata, dar nu excesiv de Interesata. Nu e emotionata acum, dar va fi sigur. Eu insa...am gol in stomac de cateva luni. Pe Alex o linisteste faptul ca va avea inca 2 colegi de grupa acolo, se simte mai sigura.

In rest nici o pregatire. Alex e la fel de zapacita, fara chef de lectii si fara sa duca cap coada lectiile. Citeste foarte bine, socoteste binisor si scrie cu litere de tipar. Mai nou exersam scrisul de mana, dar literele sunt de regula de la mici la gigante. Bastonasele refuza sa fie prea drepte. Eu contez ca se indreapta ele cand incepe scoala.

Pentru restul cumparaturilor mai asteptam putin. Tare as vrea sa mergem impreuna sa le aleaga, sa simta asa putin din ceea ce simteam si eu cand eram elev. Si inca pe vremea aceea nu erau atatea posibilitati si alternative.

Pana una alta, ne alaturam emotiilor si va dorim mult succes in noua aventura!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

da, da, mirosul copertilor de plastic pe ala n`am cum sa`l uit;))
io cred ca e musai ca virgula cumparaturile astea petru scoala sa fie facute impreuna cu cupilu`

Citat:
citat din mesajul lui Roxana_G

Tare as vrea sa mergem impreuna sa le aleaga, sa simta asa putin din ceea ce simteam si eu cand eram elev.


Rox, mamica Alexandrei si a lui Andrei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmenp

da, da, mirosul copertilor de plastic pe ala n`am cum sa`l uit;))
io cred ca e musai ca virgula cumparaturile astea petru scoala sa fie facute impreuna cu cupilu`
Citat:
citat din mesajul lui Roxana_G

Tare as vrea sa mergem impreuna sa le aleaga, sa simta asa putin din ceea ce simteam si eu cand eram elev.


Rox, mamica Alexandrei si a lui Andrei


tzucurei de tzucurei 1, 2, 3


da, si noi numaram lunile pana e august
mergem din cand in cand sa verificam stocurile pe la librarii, sa vedem noutatile la coperti
dar ce faine sunt acum fata de cum erau pe vremea noastra

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Soleil spune:

Ne inscriem si noi pe lista
Am inscris-o la scoala, dar inca nu avem o lista afisata, doar confirmari verbale.

Ghiozdan?? Stilou?? Nici macar nu mi-a trecut prin minte pana acum, mie mi se pare ca mai e timp destul, inca avem treaba la gradinita . Tot ce mi-am propus e sa imi fac timp sa ajung la cei la care i-am facut mobila pentru camera ei pentru ca la momentul ala nu am facut si birou si trebe sa-l facem acum. Si sa-i gasesc un scaun corespunzator...
Emotii - nu prea avem niciuna dintre noi, probabil din cauza faptului ca, deocamdata, e o chestie destul de indepartata. Sper sa ne dezmeticim totusi pana la 15 septembrie. Imi mai aduc aminte cand tre' sa planific vacanta pe anul asta - de obicei faceam vacanta in septembrie, dar anul asta nu mai merge.


Flaviana si Tiana Maria (20.03.2004)

Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face. Ca nu toata lumea are aceleasi gusturi.

Mergi la inceput