Pufii isi iubesc mamicile! (15)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

Neata evribadi!

Alicredo,da,sotul e italian...Iar Lara e satena,foarte creata si cu ochii caprui verzui...Pensiunea Lara,as vrea sa ajung si eu pe acolo candva

Decenuela,eu si dupa aproape 4 ani de cand stau aici,tot ma minunez de cat de frumos se ocupa de toate lucrurile astea,si cat ingrijesc si pretuiesc fiecare frunza si fiecare copacel...Dealtfel,Hamburg este considerat unul din cele mai verzi orase ale Europei,este extraordinar de frumos...

Legat de sterilizare:eu am sterilizat pana pe la 9 luni dupa fiecare utilizare,sticlele zilnic si suzetele periodic.Nu am sterilizat niciodata lingurite,castroane si alte blide...Acum mai sterilizez sticlutele cam o data pe luna...Pediatrul nostru ne-a zis foarte clar ca ii facem un defavor daca nu o lasam sa isi construiasca sistemul imunitar,daca o supraprotejam,a zis ca din punctul asta de vedere ea este acum la fel de sensibila ca si noi,cei mari..Si eu sunt de acord cu asta,o spal pe maini des,dar nu exagerez cu celelalte...

Mire,foarte faina tricicleta,sa o stapaneasca sanatoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Loredana71

Neata evribadi!

Alicredo,da,sotul e italian...Iar Lara e satena,foarte creata si cu ochii caprui verzui...Pensiunea Lara,as vrea sa ajung si eu pe acolo candva

Decenuela,eu si dupa aproape 4 ani de cand stau aici,tot ma minunez de cat de frumos se ocupa de toate lucrurile astea,si cat ingrijesc si pretuiesc fiecare frunza si fiecare copacel...Dealtfel,Hamburg este considerat unul din cele mai verzi orase ale Europei,este extraordinar de frumos...

Legat de sterilizare:eu am sterilizat pana pe la 9 luni dupa fiecare utilizare,sticlele zilnic si suzetele periodic.Nu am sterilizat niciodata lingurite,castroane si alte blide...Acum mai sterilizez sticlutele cam o data pe luna...Pediatrul nostru ne-a zis foarte clar ca ii facem un defavor daca nu o lasam sa isi construiasca sistemul imunitar,daca o supraprotejam,a zis ca din punctul asta de vedere ea este acum la fel de sensibila ca si noi,cei mari..Si eu sunt de acord cu asta,o spal pe maini des,dar nu exagerez cu celelalte...

Mire,foarte faina tricicleta,sa o stapaneasca sanatoasa!


haha, sorina erra cu tricicleta... am zis ca verific mai intai, dar, n-am mai... am scris din amintiri... deci, sorina, s-o stapaniti sanatoase! Ati comandat-o si ati primit-o deja? Ati facut ture cu ea prin parc? Cum e la tavaleala?

--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micki_mica spune:

Citat:
citat din mesajul lui alicredo
micki....tare cu sotul vorbitor! il tragi de limba? al meu abereaza de ma aduni de pe jos la cat rad de el...am un carnetel de pe vreamea cand eram in facultate...in care notam tot ce zicea prin somn...de ex...intr-o seara eu invatam si el dormea...dintr-o data aud:
''ce facem?'' zice el
''cu ce ce facem?'' il intreb eu inapoi...stiu cum sa ma amuz de el
''cu titlurile europene care nu au fost castigate'' iti dai seama ce putea visa omu meu
sau...iar aud:
''1,2,3 pac pac pac'' cat se poate de tare,ca m-am speriat , si el dormea dus...
astea le am din amintiri

foooare tare! imi iau carnetel!


am vrut sa intreb daca mai sterilizati sticlutele?? Nuuuu. Accidental la 2-3 luni poate.....daca ne amintim...
curatenie....eu sunt intr-un proces continuu de curatenie in fiecare zi...dulapuri..fac curat la suprafata o data pe saptamana cand bag hainele curate inapoi...sunt cam varza la cap asta...si le mai arunc aiurea neimpaturate ...trag jumatea de sus care e aiurea...le pun frumos si gata mi-e groaza de zecile de cutii care le-am trimis acasa in care habar nu am ce e...ma enervez si le fac cadou...ca sunt o gramada nepurtate...ca poate poate oi mai intra in ele...sau or fi bune prin casa..vorba fetelor nyny,dece !ruxita felicitari ptr organizarea de care dai dovada! cred ca o sa-mi iau si eu masina din aia de vidat...si in pod/beci/debara/sub pat cu ele un sezon.

despre noi:
avem o masea...din 13...4 zile inainte sa iasa...a papat mai putin...dar nu atat de putin incat sa ma lamentez.

facut gighi - gighi cu tati ...intamplat un accident...apoi venit mosu rosu => nu bb inca...inamplat al doilea accident => asteptam....numa in accidente o tinem poate, poate ne ciocnim de barza eu vreau...el se face ca inca nu vreaniste accidentati dom'le

si dam si noi de baut ca am luat un pamant pe care urmeaza sa ne facem my dream house...una mica dar a noastra...in satul bunicilor mei...la 7 km de cj...cativa mp,cu tot cu apa,gaz curent,la poarta...suficient ptr florile si sera mea(aviz bea ca pe capul ei o sa stau)deci...in ultima vreme cu asta imi omor timpul...proiecte de casa.ceva idei? ce ma bucur ca am un sot care vrea acelasi lucru ca si mine!! sa stea la tara.nu vreau porci ,vaci si alte oratanii...vreau flori, pomi, gazon...si sezlong...eventual o piscina...departe de fum ,aglomeratie,vecini nashpa...vreau sa-mi beau cafeaua in fata usii pe scari(o veranda) in camasa sotului meu si sa nu-mi pese de nimic...e prea mult ceea ce cer? inca vreo 5 ani de tras pe aici...numa bine pana incepe David scoala...aici invatamantul e de kko...dar asta e alta poveste...

felicitari! sa fiti sanatosi si sa va realizati toate dorintele!

mergem la gradi...de fapt...e ceva in genul intalnirilor pe care le faceti voi...cu mama si copilul...mai e la cate o ora cate una...care le citeste povesti, le canteceste...e ok...e super obosit dupa aia cate 2 ore/zi luni,marti si joi...tre sa ma interez unde sa ma duc miercuri si vineri...cica mai sunt o gramada de astfel de locuri...sa-mi fac un program...cand nu lucrez.daca nu...si parcul e bun


sora mea e tot pe 7.04...tare nu? surioara mea
sa iti traiasca! fratele meu e 7.04 dar in 74...

gata ...plec la somn...lucrez tot weekendul...maine ma duc sa ii cumpar la tati ceas de ziua lui...care e sambata...are vreo 4 dar daca asta isi doreste...si mai ales ca s-a lasat de fumat de 2 saptamani...trebuie incurajat,nu? nu o tinem sambata...facem un gratar duminica ....un tort surpriza si cam atat...ma duc sa ii inscriptionez un body de a lui david cu lma tati! alex de idee...nu scriu happy birthday ca e mai lung=> scump si cam atat. La multi ani! si de la noi!




editat: niste virgule...si litere...si iconite....si am plecat!!


din 02.02.2010 cea mai fericita de David Gabriel !
te iubim puiule....!!!







Mami a lui Cristi



NOUTATI - www.lucrumanual.tk/oferta-speciala-de-paste/88-set-fifty-yellow.html" target="_blank">Set Fifty Yellow

Magazinul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexutzzza

Noi nu prea stam bine cu timpul ca incepem impachetarile si pregatirile de plecare. Sambata dimineata zburam, apoi luni luam vaporul, o sa petrecem Pastele la casuta cea noua (ptr care om plati tot restul vietii la rate, dar speram sa petrecem timp frumos acolo!

Pe insula nu o sa am net ca inca nu am aranjat nimic de genul asta acolo si nici nu cred ca o sa aranjam atata timp cat nu vom locui permanent ca..na de ce sa platim in fiecare luna ceva ce folosim, daca suntem norocosi (si are sotul concediu) 3-4 saptamani pe an.

Asa ca...sa nu ne dati disparuti, abia pe 28 ne intoarcem.

BF poate fi rosu in gat care inca nu se manifesta prin lipsa apetitului (desi ma indoiesc) sau...as recomanda o vizita la orelist, poate fi otita....
Mi se pare dubioasa febra asta atat de mare si persistenta numai de la dinti...parerea mea.

Daca va da antibiotic eu as spune initial sa incerci cu antitermice si tratament local , adica in ureche (cu picaturi cu Otist dimineata si cu Alcool boricat seara), plus curatenie exemplara la nasuc, sa ai grija sa nu se infunde, eventual poti pune si picaturi cu Pivalone daca observi mucishori.
In urechi il tii bine, ii pui 2-3 picaturi in ureche, pui un "dop" din vata si ii pui ceva pe urechi sa nu umble acolo (bentita, caciulita) sa stea cam 30-40 de min cu alea in urechi. Si pui picaturile in urechi dimi si seara intre 7 si 10 zile.
Si antitermice 3-4 zile ptr febra...asta daca are otita.

Iti zic de otita ptr ca de multe ori e cauza episoadelor de febra persistente la copii de varsta asta si de destul de multe ori e nedepistata. La fel, febra din asta inexplicabila ca vezi doamne in rest copilu nu varsa, nu are diaree, mananca bine, nu are eruptii etc, dar are febra.
Matusi-mea mai zica ca la otita sunt destul de agitati uneori copilasii.

Oricum ai grija ca otita e greu de depistat la astia mici, iti treb ORList bun

Sanatate!

de Yannis




merci. acum am intrat, acum plec.
am vb cu pediatra, febra nu scade, am trimis sotul acasa sa ia copilul si mergem la alexandrescu la dna doc zamfir, orl.
dimineata avea secretii in urechi mai mult ca de obicei.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micki_mica spune:

Citat:
citat din mesajul lui sorina_bz

Buna dimineata, va sevesc cu o cafelutza calda si aromata, poate se sperie vremea urata, si pleaca!


Miki...bafta astazi cu raspunsul cu privire la adeverinta, si petrecere frumoasa in w-e! LMA tati de Kiti!

Face si iris o treaba haioasa...ea e lesinata dupa becuri, si i-a facut tatal meu o glumitza...a suflat in bec, si l-a stins repede de la intrerupator, prin spatele ei...Acum, de cate ori vede un bec aprins, face cioc, zice lung "oooo, be'.." si apoi sufla, sa-l stinga, si face o mutra poznasa, parca stie ca e de gluma.... Cu dulapurile..., ai fost tare haioasa!...la fel ma uit si eu in dulap, haine peste haine...eu n-am cu ce sa ma imbrac, evident...Eu cam faceam in fiecare primavara, inainte de pasti, o sortare de toale, sa ma scap de ce nu mai port...dar n-am mai reusit de cand cu iris. Am reusit sa impachetez si sa donez doar hainele de gravida, prin toamna .

Un inceput de week-end frumos, tuturor!




Sorina, mami de Diana si Iris


Multumesc de cafeluta!

Cica luni imi elibereaza adeverinta si poate mi-o trimit prin posta. Sper sa ii tina. Si sa fie asa draguti. Am mai avut noi accidente (adeverinte gresite, in 90%cazuri), dar sper sper sa fie ok, de data asta.

Funny faza cu becul!

Am citit cu sterilizatul. Moamaaa! Si eu ziceam ca sunt prea nu-stiu-cum, de il las sa mai ia de pe jos din casa, ca nu sterilizez des, d-am linistit. Am zis ca sa isi faca si el anticorpi. La gradi sa ii fie mai usor.

Un inceput de weekend frumos si voua!




Mami a lui Cristi



NOUTATI - www.lucrumanual.tk/oferta-speciala-de-paste/88-set-fifty-yellow.html" target="_blank">Set Fifty Yellow

Magazinul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micki_mica spune:

Aaaa, Sorina, nu pe tati de Kiti il serbam. Ci pe Kiti, ca e de fapt Florin-Cristian. Dar multumim de urari si pt tati. Mai prin iunie dau de baut pt el



Mami a lui Cristi



NOUTATI - www.lucrumanual.tk/oferta-speciala-de-paste/88-set-fifty-yellow.html" target="_blank">Set Fifty Yellow

Magazinul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorina_bz spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita

haha, sorina erra cu tricicleta... am zis ca verific mai intai, dar, n-am mai... am scris din amintiri... deci, sorina, s-o stapaniti sanatoase! Ati comandat-o si ati primit-o deja? Ati facut ture cu ea prin parc? Cum e la tavaleala?



Ruxita,...ieri a venit, am pus poze pe cont. Pare solida, prin casa...mai vedem afara...am facut niste exercitii de simulare borduri si obstacole..pare in regula. Afara ploua de rupe...nu se mai opreste....n-am cum s-o incerc, deocadata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Citat:
citat din mesajul lui sorina_bz
Despre sticlute, si sterilizarea lor...da, eu ii sterilizez biberoanele dupa fiecare folosire, suzetele, linguritzele, seringile de nurofen, masurile de lapte praf, inainte de folosire. Ba, sa nu radeti...si carucioarele de super-market le dau cu spray antibacterian si le sterg bine cu servetele antibacteriene, inainte de a o aseza. Ce nu se preteaza sterilizarii la cald, in sterilizator, gen castronele de papa, canitze cu cioc, canitze cu pai, jucarii de dentitie...le pun in solutie chicco, de sterilizare la rece. Sterg zilnic cu servetele antibacteriene telefoanele, telecomenzile, clantele usilor, si ce mai prind...Pe covorasul de la intrare, din interiorul casei tin in permanenta intinsa o laveta umeda imbibata in domestos, pentru stersul picioarelor...N-am dus-o niciodata la locurile de joaca din mall-uri, si nici n-am asezat-o niciodata in masinutele sau jucariile de acolo...Probabi(sigur) exagerez, mie imi e clar ca sunt caz patologic, dar asa mi-a intrat in obicei...

Un inceput de week-end frumos, tuturor!




Sorina, mami de Diana si Iris


Gooood....tu vb serios?
Eu nu am facut nimic din toate astea, niciodata.
Femeie.....cum reusesti sa le faci pe toate astea cand copiii baga tot in gura? Si ce rezolvi daca o tii asa de....in glob de sticla?
Eu nu am mai sterilizat nimic din noiembrie. Adica de la 7 -8 luni.
Si inca nu a patit nimic. El baga in gura pamantul si pietrele de afara, baga degetele in gura dupa ce atinge orice ....

nu am timp sa scriu mai multe....dar lasa ca revin eu cu mancatul de pe jos....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micki_mica spune:

Citat:
citat din mesajul lui haircut

Miki, voi cum stati cu barza? spor la pregatit petrecerea frumoasa de duminica. Cred ca-i tare haios sa vb in somn sotul tau mai afli noutatile..



mami de fetita finuta


Noi nu stam dar barza e dincolo de gard...Fara accidente...Reluam din iunie. Sa fie ghiaurica mai mare cand vine barza, ca sa ne intelegem mai bine cu el. Ca e greu cand nu ai ajutor. Sa se poata da singur jos din scaun, sau cu minim de ajutor, sa tercem si noi la olita dupa 2 ani...ca ne e teama, sa nu trecem prin aceleasi peripetii cu stat in spital, dar stiu ca s-ar gasi solutie, dar...cateva luni in plus nu o fi bai.

Si da, am sa aflu si eu noutati. Abia astept sa se repete evenimentul .

Micuta si finuta printesa.



Mami a lui Cristi



NOUTATI - www.lucrumanual.tk/oferta-speciala-de-paste/88-set-fifty-yellow.html" target="_blank">Set Fifty Yellow

Magazinul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorina_bz spune:

Cu sterilizatul...stiu, si am zis ca tin de domeniul patologicului. Chestia e ca e fitzoasa rau, face ca trenul si fara motiv, iar daca are motiv...nu mai vorbesc. ...si numai vreo stomatita, sau vreo viroza intestinala imi trebuie, ca sa ma scoata de pe orbita...Daca mai creste, si ii mai trec din turbari...o sa o las moale, ca nu este decat consumatoare de timp si energie toata treaba asta....Ma feresc ca de foc de orice chestie nasoala, ca i-am luat frica piticei..

Mergi la inceput