M-am hotarat.............adoptie(73)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

LA MULTI ANI MARIA de ASI, sa cresti mare sanatoasa, frumoasa si norocoasa si sa-ti bucuri mereu parintii, ASI petrecere frumoasa

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sorina Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT (11 MAI 2009)

http://lb3f.lilypie.com/rxDAp3.png


Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dpluhovici spune:




MARIA Sa fii iubita si fericita in fiecare moment al vietii tale. La Multi Ani!


La multi ani, plini de fericire si impliniri! pentru toti care poarta numele de Constantin si Elena.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Referitor la greseala cu numele vreau sa fac o revenire.
Noi am fost zilele astea la pasapoarte si acolo am aflat ca la numele tatalui este trecut sotul meu si la numele mamei a ramas trecut numele vechi. Politistul mi-a explicat ca se intimpla destul de frecvent acest tip de greseala si pentru a o corecta trebuie mers la sectia de politie de unde apartinem cu domiciuliu, mai precis la evidenta populatiei si impreuna cu certificatul de nastere si cu hotarirea sa cerem corectia in baza de date. Asa nu o sa mai fie nici o problema si se vor elimina toate aceste erori.
Saptamina asta nu am timp, dar sper sa reusesc saptamina viitoare si o sa va spun daca mai trebuie ceva.
Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

danaionela- am vorbit si eu la evidenta populatiei si ce crezi ca mi-au spus?? ca nu pot schimba trecutul copilului.....
la CAS la fel..ca se pierde istoricul copilului.....si atunci??unde sa ma mai duc?
oricum am vorbit cu o prietena de-a mea care e avocat si se ocupa de adoptii si mi-a spus ca nu e trecut in nici o lege raspunsul lor si ca pot face reclamatie ca incalca confidentialitatea adoptiei.
Acum cine are timp de tribunale si procese asa ca o sa merg din nou si vom discuta altfel cu acele d.re de la evidenta si acele d.ne de la CAS.
insa trebuie sa-mi iau concediu sa maocupa de treaba asta asa ca mai dureaza o luna pana ajung la ei.
Daca rezolvi ceva te rog sa-mi spui si mie..multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_t1971 spune:

Citat:
citat din mesajul lui sunnyday07

Simo, eu m-am dus sa-i fac mandrei mele pasaport si doamnei de acolo i-a aparut DOAR numele vechi . Noroc ca aveam la mine toate actele, inclusiv hotararea judecatoreasca iar doamna de acolo a fost foarte intelegatoare si i-a facut pasaport cu numele nou.


Intr-un fel sau altul numele vechi va va urmari toata viata, el nu dispare ci ramane cumva legat de CNP. Cand faci pasaport, buletin intotdeauna apare si numele vechi in paranteza.

De vanzare


Buna Sunnyday, Buna Simo,
La fel am patit si eu la emiterea pasaportului; copilul figura cu numele de familie si domiciluil initial.
Am fost la fel de intrigata ca si Simo, si raspunsul a fost ca intotdeauna la pasapoarte si la emiterea cartii de identitate la rubrica existenta in formular, in dreptul numelui initial va figura numele anterior adoptiei, pentru ca acesta a fost primul lui nume.
Punct........... ca asa este legea.
Si cand am intrebat de confidentialitare mi s-a spus sa intru eu inainte si sa-i "soptesc" angajatului de la ghiseu ca am o problema.

De rahat !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Nu stiu ce sa va mai spun. Eu o sa ma duc pina la urma la evidenta populatiei. Totusi ceva le scapa.
In cazul meu fetele apareau cu numele actual, nu aparea nicaieri numele vechi. La tata unde era linie inainte aparea numele sotului meu si la mama aparea numele vechi. Deci parerea mea este ca undeva este o greseala in sistem, cum de la unii nu pare deloc numele vechi. la altii pare numele copilului cu ambele numele si cazul meu unde toate sunt schimbate mai putin numele mamei.
Deci daca vreodata se verifica numele parintilor atunci acestea nu mai sunt aceleasi cu cele din certificatele de nastere, ceea ce nu prea poate pentru ca si in sentinta scrie ca se va schimba actele de nastere in care noi suntem trecuti ca fiind parintii firesti.
In fine cind o sa fiu mai libera la servic o sa ma duc in audienta la comandatul de la evidenta populatieica sa vad care este solutia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Va multumesc mult de urari!
Acum sunt in sesiune dar o sa revin cu poze ca sa vedeti ce Mariuca mare si frumoasa am.



Ei sunt norocul meu : Razvan si Maria
Cand Dumnezeu iti inchide o usa , intotdeauna iti deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MYH spune:

Hristos s-a inaltat!
Nu am mai dat nici un semn pana acum pentru ca nu am mai avut ce sa spun. Ieri au fost in vizita la noi cei de la Protectia Copilului. A fost totul foarte bine. Acum trebuie sa adunam actele pentru dosar si apoi asteptam sa ne dea atestatul. La noi s-a depasit termenul legal de 60 zile, pe 17 iunie avem 3 luni de la depunerea cererii. Ei ne-au spus de la inceput ca dureaza 3 luni pana la atestare. Daca luam fratiori, au spus ca e posibil sa nu dureze mai mult de 1 an de la atestare. Noi ne dorim fratiori daca aceasta este voia lui Dumnezeu. Daca vor fi frati, am cerut ca limita maxima de varsta a celui mai mare sa fie de 4 ani.
Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Doamne ajuta, Myh sa ti se indeplineasca dorinta. Chiar ma gandeam la tine, credeam ca deja te-ai atestat. Te felicit sincer pt dorinta de a lua frati, si eu imi doresc mult frati, dar sotul are retineri, asa ca am optat pt un singur copil. Dar cine stie ce ne rezerva viitorul?

Vreau sa fiu mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MYH spune:

Nu ne-am atestat pana acum. Noi am avut si cursuri 3 vineri la rand. Nu-i nimic, nu mai conteaza 1 luna in plus. De asta e frumoasa viata, pentru ca nu stim ce ne rezerva viitorul.

Mergi la inceput