M-am hotarat.............adoptie(73)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

deci pana la urma unde trebuie sa ma adresez? la casa de asigurari? la medicul de familie? la spital?sau la toate ca sa fie ok.
multumesc pentru raspunsuri .
Oricum pe romaneste 'mi-a cazut fatza' cand am vazut!
Pai asta inseamna ca adoptia nu e deloc confidentiala si oricine care acceseaza cnp-ul lui o sa-l gaseasca.
Si daca candva ma trezesc cu familia lui la usa sau mai stiu eu cu cine ca il pto gasi asa de usor...
O sa vorbesc si cu cei de la directie,ei ar trebui sa ia masuri in privinta asta nu?
La medicul de familie i-a facut alta fisa nicidecum nu a pastrat-o pe cea veche cu numele anterior.
La spital culmea pe o analiza aparea numele anterior pe alta analiza nu mai aparea....oricum ar fii nu e normal.
Noi oricum o sa -i spunem despre faptul ca e adoptat dar acum trebuie sa stie toata lumea pe unde ma duc ca este adoptat??
Sa stam mereu sa dam explicatii si noi si pe urma si el cand va fii mare??Aici e problema mea!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dacris77 spune:

Azi am fost la directie ca sa intreb ce sa fac pentru a cauta si in alte judete. Mi-au zis ca vor cauta ei, ca si cum nu am voie. Voi cum ati reusit sa cautati in alta parte? E posibil imediat dupa ce primesti atestatul sau trebuie sa astepti o luna?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

dacris- asteapta o luna dupa care trimite si tu in alte judete.
mie de la DPC chiar mi s-a sugerat sa caut in alte judete deci nu au fost probleme acum stii cum e atatea bordee atatea obicee.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ennni spune:

Citat:
citat din mesajul lui analias

Si eu am trimis cereri in alte judete, desi am vazut si 2 copii pe care ni i-a prezentat asistenta noastra. Am simtit acel ceva insa doar pentru fetita pe care am vazut-o in alt judet si - desi era mare (avea peste 4 ani la momentul intalnirii) - nu fusese refuzata inainte de alte familii din simplul motiv ca abia devenise adoptabila. Norocul nostru, as zice!

Cat despre copii 'refuzati' de altii ... si noi am 'refuzat' 2 fetite dulci-foc! Mai tarziu am aflat intamplator cine i-au devenit parinti uneia dintre ele si ma bucur tare mult, pentru ca una dintre pustoaice era super misto. Atata doar ca ... nu eram facuti sa fim o familie. Mie nu prea imi place cuvantul 'refuzat' legat de un copil. Si nici nu as vedea o problema faptul ca un copil a mai fost vazut de altii si nu a devenit copilul lor. Ca si in cazul primelor doua fetite pe care le-am vazut eu: nu erau copilul nostru. Atata tot. Dar sunt cu siguranta copilul altora.

Cum zicea Asi: mergi cu sufletul deschis, fara prejudecati. Si nu te lua dupa ce spun unii si altii. Si apropo de asteptare: eu am trimis cereri in tara imediat ce am avut atestatul, desi AS noastra a spus de la bun inceput: nu sunt copii, nu veti avea sanse in alte judete, vi se vor prezenta doar copii cu probleme, asteptati cu rabdare.




Foarte adevarat ce spune analias mai sus. Si eu va sfatuiesc sa trimiteti cereri si in alte judete dupa ce aveti atestatul, astfel sansele voastre cresc. Copilul vostru poate fi undeva prin tara, nu neaparat in judetul unde aveti domiciliul. Eu de exemplu incerc de ceva vreme sa identific o familie potrivita din alt judet pt o fetita mica de etnie rroma (familiile atestate din judetul meu nu doresc copil de etnie rroma), dar pt ca nu am cereri de la familii din alte judete incerc sa gasesc familia din lista centralizata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dacris77 spune:

ok, am inteles. e o dilema ptr mine ptr ca nu vreau sa le supar pe fete cand mi-au zis sa nu caut eu, ci sa caute ele. probabil ca o sa mai astept un pic, asa cum a zis simo, o luna de la primirea atestatului si mai vad apoi. e grea asteptarea, tres sa ma gandesc ca ce e al meu e pus deoparte. Tu, soricico, ce ai facut? ai inceput sa cauti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ennni spune:

dacris77 este adevarat ca nu poti tu sa-ti cauti copil, deci ce ti s-a spus este corect, ba mai mult, noul proiect de lege chiar interzice acest lucru si chiar se poate retrage atestatul pe acest motiv ca ai incercat singura sa-ti gasesti copil, insa nu te poate opri nimeni ca dupa ce ai atestatul sa soliciti ajutorul DGASPC-urilor din alte judete de a-ti gasi ei un copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Azi e ziua Mariutei, pui de Asi. E cumva, intr-un fel, finutza mea

La multi ani, draga mea. Fericire necontenita, petrecerea frumoasa si cadouri muuuuulte, muuuuulte!


Un brat de pentru voi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

Asi La multi ani pentru Maria!! Sa fie sanatoasa si sa creasca mare mare si frumoasa!Sa aiba parte de tot ce e mai bun si mai frumos de pe acest pamant!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dacris77 spune:

la multi ani puiului de asi! asta spuneam, ca vroiam sa solicit ajutorul dgaspc-ului din alte judete. mai astept un pic sa vad daca imi da voie sefa de acolo mersi, enni, ptr rasp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

La multi ani Maria! Asi, sa te bucuri de fericirea ei, sa aveti o zi aniversara minunata!

Mergi la inceput