M-am hotarat.............adoptie(73)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

fetelor astazi am intampinat o problema.
Alex a fost bolnavior dar am trecut cu bine peste tot.
am fost la spital sa-i facem exudate etc si cand am luat analizele acasa stupoare!!!langa numele nostru de familie in paranteza a aparut numele initial.E normal??????
adica acum pe unde merg cu el si baga cnp-ul asa va aprea??
unde e confidentialitatea adoptiei??
mentionez ca acolo i-am facut analizele pentru incuviintare dar nu mi se pare normal ce au facut.
voi ce ziceti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

nu, nu mi se pare normal
din momentul in care s-a schimbat certificatul de nastere, apare numai numele de pe noul certificat
probabil ca il aveau in baza de date cu fostul nume si au pastrat asa
eu zic sa faci reclamatie

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

SI eu cred ca este vorba numai de o problema a sistemului. Poti sa te duci so sa vorbesti cu ei si sa le spui ca nu mai vrei sa apara numele vechi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Citat:
citat din mesajul lui simo_75
am fost la spital sa-i facem exudate etc si cand am luat analizele acasa stupoare!!!langa numele nostru de familie in paranteza a aparut numele initial.E normal??????

Incearca sa te duci la ei, cu noul certificat, sa va faca o copie si sa va treaca... definitiv si irevocabil numele vostru, fara sa mai treaca nimic in paranteza.
Cred si eu ca e o greseala a sistemului.
Tine-ne la curent.
Pupic lui Alex

Irina si Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Simo, eu m-am dus sa-i fac mandrei mele pasaport si doamnei de acolo i-a aparut DOAR numele vechi . Noroc ca aveam la mine toate actele, inclusiv hotararea judecatoreasca iar doamna de acolo a fost foarte intelegatoare si i-a facut pasaport cu numele nou.


Intr-un fel sau altul numele vechi va va urmari toata viata, el nu dispare ci ramane cumva legat de CNP. Cand faci pasaport, buletin intotdeauna apare si numele vechi in paranteza.

Probabil ca cei de la spital au baza de date de la evidenta populatiei si de asta era trecut si numele vechi.


Si ca sa va mai amuz un pic: dau eu telefon la cei care se ocupa de alocatii sa vad daca s-a rezolvat (asta dupa ce am terminat cu toate actele- nu luasem deloc alocatie pana atunci). Spun eu CNP-ul meu si aud in telefon susoteli apoi doamna de la capatul firului ma intreaba mirata "aveti doua fete si pe amandoua le cheama Ana Maria???". Io - Nu, am doar una. Ea - nu, aveti doua.

Pana la urma s-a lamurit misterul, cea de-a doua era fetita pe care o are acum asistenta maternala unde a stat fata mea!

Acum sunt legata pe viata si de asistenta maternala!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Citat:
citat din mesajul lui sunnyday07

Simo, eu m-am dus sa-i fac mandrei mele pasaport si doamnei de acolo i-a aparut DOAR numele vechi . Noroc ca aveam la mine toate actele, inclusiv hotararea judecatoreasca iar doamna de acolo a fost foarte intelegatoare si i-a facut pasaport cu numele nou.


Intr-un fel sau altul numele vechi va va urmari toata viata, el nu dispare ci ramane cumva legat de CNP. Cand faci pasaport, buletin intotdeauna apare si numele vechi in paranteza.

Probabil ca cei de la spital au baza de date de la evidenta populatiei si de asta era trecut si numele vechi.

De vanzare


Noi i-am facut pasaport copilului saptamana trecuta si apare doar numele nou. Nu ne-a intrebat nimeni nimic. Am dus certificatul ei de nastere si buletinele noastre. daca in certificatul de nastere nu apare numele vechi, nu inteleg de ce in pasaport si, mai tarziu, in buletin sa fie trecut altceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Citat:
citat din mesajul lui sunnyday07

Simo, eu m-am dus sa-i fac mandrei mele pasaport si doamnei de acolo i-a aparut DOAR numele vechi . Noroc ca aveam la mine toate actele, inclusiv hotararea judecatoreasca iar doamna de acolo a fost foarte intelegatoare si i-a facut pasaport cu numele nou.


Intr-un fel sau altul numele vechi va va urmari toata viata, el nu dispare ci ramane cumva legat de CNP. Cand faci pasaport, buletin intotdeauna apare si numele vechi in paranteza.

Probabil ca cei de la spital au baza de date de la evidenta populatiei si de asta era trecut si numele vechi.


Si ca sa va mai amuz un pic: dau eu telefon la cei care se ocupa de alocatii sa vad daca s-a rezolvat (asta dupa ce am terminat cu toate actele- nu luasem deloc alocatie pana atunci). Spun eu CNP-ul meu si aud in telefon susoteli apoi doamna de la capatul firului ma intreaba mirata "aveti doua fete si pe amandoua le cheama Ana Maria???". Io - Nu, am doar una. Ea - nu, aveti doua.

Pana la urma s-a lamurit misterul, cea de-a doua era fetita pe care o are acum asistenta maternala unde a stat fata mea!

Acum sunt legata pe viata si de asistenta maternala!


De vanzare

E mai bine sa ne obisnuim de acum cu aceasta situatie, desi clar, nu ne convine. Copilul nostru e legat inca cu fire invizibile de familia naturala, de familia maternalei. Asta e, ne convine sau nu, asta e situatie, desi e neplacuta

Vreau sa fiu mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Anca, eu nu m-am exprimat cum trebuie!

Ramane in sistemul de evidenta a populatiei, nu-l va avea copilul in buletin sau pasaport.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Simo, am intampinat si noi problema asta, dar am vorbit cu doamnele care se ocupau de baza de date si au efectuat modificarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Simo ,sper sa fie numai o greseala ,poate ca e bine sa anunti medicul de familie ,sa ramina copilul cu numele nou ,poate e bine sa anunti si la casa de asigurari ,se face o cerere cu numele nou astfel sa nu mai faca aceasta greseala data viitoare.
Eu am facut pasaportul cu numele nou al copilului fara sa apara si cel vechi in nici un alt act.Copilul meu are al treilea nume dupa tati ,ce face ,o sa-i apara toate aceste nume ...saracu o sa fie o confuzie totala.Sper sa nu fie asa.
pe Alexandru ,sper ca sta bine .


mami di Marco

Poze

Mergi la inceput