Tabara Pro Monica - Volumul 2

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Am ramas masca !
Monica mai tre' sa se maturizeze. Sau poate deja s-a maturizat suficient, incat si-a dat seama ca e mai bine ca fetita sa ramana intr-un singur loc, nu sa fie tracasata de colo-colo.
Este doar un razboi al orgoliilor. Nu stiu daca vreunul dintre cei doi parinti isi iubesc copilul cu adevarat. Irinel o vede pe fetita doar ca pe o mostenitoare, purtatoare a genelor neamului columbeanu.
Monica isi doreste cu ardoare sa fie o stea pe firmament.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Sau poate a fost amenintata si s-a saturat, a cedat... Vrea sa plece din tara (mi se pare normal!) si practic nu are cum sa plece cu fetita, tatal nu-i va da niciodata acordul!
Iar el nu mai vrea copilul??? Cum va decide instanta???? Bleah!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

mie nu imi parea deloc ca ar avea fata de mamica stransa cu usa....dar cand a fost filmata(ciudat, nu?) de catre cei de la Libertatea pe aeroportul din LA la dus(acu 3 sapt)avea un aer de indragostita, fericita, nerabdare...mno...cum e turcu si pistolu' vai de capul lor!
macar au incetat cu balacareala publica si cu expunerea fetitei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns escu spune:

Am si eu o prietena care a fost casatorita cu fiul unui om influent si bogat din Ro. Cand a indraznit sa ceara divort a patit exact ca Monica, a ramas fara casa si nu a putut sa-si ia copilul ca nu avea locuinta. A plecat in strainatate, si-a facut un rost, s-a recasatorit. A suferit enorm ca nu avea copilul langa ea. S-a rugat atat de mult la Dumnezeu sa il aduca inapoi, incat intr-o buna zi, fostul sot a murit (desi era mult mai tanar decat Irinel) si copilul a revenit langa ea. Copilul e mare acum, ea e fericita, dar mereu are o umbra de tristete cand se gandeste la tatal copilului ei. Nu a vrut sa se intample asa, a vrut doar sa nu fi fost despartita de copilul ei.
Probabil ca asa se va termina si povestea Monicai. Pacat, cand oamenii pun orgoliile si meschinariile mai presus decat omenia. Nu cred ca ar fi fost o problema pentru Irinel sa-si intretina copilul si mama lui in conditii civilizate, asa cum orice om normal o face (vezi cazul Mihaelei Radulescu... si cate alte foste sotii de milionari). Eu aveam o parere mai buna despre Irinel, dar aparentele inseala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

mie nu imi parea deloc ca ar avea fata de mamica stransa cu usa....
...
inde
"and the song became love and love became the egg" (Happy Feet)
my little sunshine



sincer, cum ar trebui sa arate? si chiar trebuie sa se vada teama tot timpul pe fata ei?


Citat:
citat din mesajul lui lucialu
...dar cand a fost filmata(ciudat, nu?) de catre cei de la Libertatea pe aeroportul din LA la dus(acu 3 sapt)avea un aer de indragostita, fericita, nerabdare...mno...

inde
"and the song became love and love became the egg" (Happy Feet)
my little sunshine



asa, si???? nu are dreptul sa-si refaca viata?



Citat:
citat din mesajul lui lucialu
...
macar au incetat cu balacareala publica si cu expunerea fetitei.

inde
"and the song became love and love became the egg" (Happy Feet)
my little sunshine



chiar crezi asta? ea nu va comenta, dar crezi ca iri se va potoli si nu va mai aparea pe la televiziuni cu tot felul de declaratii aberante? eu nu cred!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Cl, am fost extremista anti Irinel. Pana cand a venit Monica si avocatul ei cu Listuta in care isi dadea fiica lui. Ba poa sa isi refaca viata, dar ca mama....cu parere de rau pt Irina, efectiv pute!Pt ce atata circ la portile Izvoranului? Daca voi nu doriti sa acceptati ca si-a dat fiica, e treaba voastra. Aici nu e loc de telenovele, nu a fost stransa cu usa sa cedeze, tocmai pt ca a recuperat-o initial, era deja un pas ft mare si un imbold sa mearga inainte ca sa o ia definitiv. Dar, stupoare! Monica nu o vrea, doreste sa fie mama de duminica, ac nu este in State. De-asta subliniam mima ei, nu arata a femeie care a pierdut, din contra, are un zambet de invingatoare, asa ca mama fara copil. Si din aeroport a promis ca va vorbi...pe ce suma? faptele vorbesc de la sine, iar acum astea sunt...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

lucialu, adevarul nu-l cunoastem nici una dintre noi. dar nu pot sa cred ca monica si-a dat copilul. cred ca pur si simplu nu are incotro, este fortata. la noi in tara banul este la putere, din pacate. hartuita de iri este, asa ca e si normal sa vrea sa plece din tara. si a sperat ca macar in vacante sa poata sa-si ia fetita cu ea. iri insa nu e de acord nici asa, cred ca doreste sa rupa orice legatura dintre mama si fiica. iri spunea ca ii e teama ca va intra copilul intr-un mediu nesanatos. hmmmm, parca in tara nu se poate intampla asa ceva. si culmea, el vorbeste despre mediul nesanatos! el, care aducea tot felul de "fetite" in casa in care era si copila lui!
nu ma omor dupa monica, insa cred ca ar fi un parinte mult mai bun decat iri. alaturi de el, copila va avea o situatie financiara foarte buna si ATAT! va sta alaturi de o bona in casoiul ala, va fi izolata, iar el va batea barurile si va agata "fetite". va avea ce sa citesca irina in ziare cand va mai creste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui escu

S-a rugat atat de mult la Dumnezeu sa il aduca inapoi, incat intr-o buna zi, fostul sot a murit (desi era mult mai tanar decat Irinel) si copilul a revenit langa ea.


off topic complet...


Mie imi explodeaza creierul cand aud/citesc afirmatii din astea. In traducere libera asta inseamna ca daca te rogi suficient de mult la Dumnezeu EL ii omoara pe cei care-ti stau in cale? E suficient sa iti doresti ceva legitim si Dumnezeu (bun, milostiv si iubitor de oameni fie ei buni sau rai, pacatosi sau virtuosi)gaseste o cale sa-ti implineasca dorinta...
Trist e ca sunt bisericile pline de oameni care cred ca legatura cu divinitatea e un troc: eu iti tin post, ma spovedesc, vin la slujbe, fac matatnii, aprind lumanari si TU, Doamne imi dai...
De la asta pana la a spune ca pentru ca s-a rugat suficient de mult a murit fostul sot de tanar e doar un pas. Mic pentru unii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

da Rami, si eu am sesizat "nuanta"
Cl, pe langa mima, pot sa iti aduc ca argument la cele afirmate de mine si faptul ca ea s-a crezut cel putin in postura sa conditioneaze cedarea Irinei tatalui, ca sa nu mai zic ca a putut concepe ca avand-o temporar pana la pronuntarea divortului, se afla in ipostaza de a ceda custodii.mda, m-am lamurit. Consider ca Irina a fost bine negociata din moment ce Monica e plina de fasuri si zambete superioare. Oricum a pierdut mult, acum indif de ce va declara, faptul ca a cedat-o fara o lupta in instanta, spune suficient.
Nu stiu dc tipul asiatic este la mijloc, as baga mana in foc ca nu, dar cu siguranta mirajul Americii, un nivel de trai cu Vuitoane si un barbat cu bani exista si i-au dat cu flit Irinei.
In ceea ce il priveste pe Irinel sunt perfect de acord. Poate se trezeste in al 13-lea ceas...poate va invata ce inseamna rspunderea si dragostea pt propriul copil....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

lucialu,ma bucur ca ai vazut ,in sfarsit,adevarul.

Mergi la inceput