Tabara Pro Monica - Volumul 2

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

dincolo de naivitatea mea nu pot sa nu remarc cat de usor pot fi oamenii manipulati.
majoritatea au condamnat-o pe monica si i-au pus sub semnul intrebarii dragostea de mama deoarece a ales sa plece din romania, renuntand o perioada la copilul ei. nimeni din acestia nu s-au revoltat de ce monica nu a mai avut nici o sansa sa lucreze in domeniul ei. indiferent cum pui problema ( ca daca nu era irinel nu ar fi avut nici o prezentare, sau ca acum nu mai are nici o prezentare pentru ca tot irinel si-a intins tentacolele ) nimeni nu s-a sesizat ca nu este normal ca intr-un stat de drept sa asculti cu frica de cineva care are bani , implicit putere.
in romania 2011 inca aratam cu degetul si ne e frica sa facem ceea ce stim ca e corect si normal.

ne ingrozim de situatia din sistemul de invatamant, sanatate, justitie s.a.m.d., ne spunem ca nu putem sa ne comparam cu tarile civilizate pentru ca ele au multi ani de civilizatie inaintea noastra si la noi totul e asa groaznic din cauza catorva oameni de la conducere. ne crestem copiii invatandu-i sa faca diferente intre oameni, in functie de ce are fiecare, bani sau minte mai multa si nu in ultimul rand suntem plini de o ironie care ne face sa ne simtim bine.

pana la urma cine trebuie sa aduca civilizatia in romania?
ultima intrebare este doar pentru voi , eu ma retrag.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

A_alinta, eu cred ca am fost cea mai muscatoare de aici.
Nu cred ca Monica a pus mana pe contractul respectiv, efectiv nu cred, s-a discutat si aici de ce si s-a discutat si in media. Mai degraba cred ca ea are pe cineva. Ok eviata ei. In plus divorteaza. Dar dc e varianta pe care eu o cred, apai Nu era momentul sa plece.
Cu ce au gafat(si ma intrb dc nu cumva au vandt-o avocatii ei)a fost ca au dat tot felul de explicatii contradictorii in legatura cu plecarea ei si apartamentul de aici. Mai apoi Marea Greseala a fost lista de conditii care pe mine una numai la "custodie comuna" nu ma ducea cu gandul. Era mai degraba o lista in care ii dadea fata lui spre crestere in termenii si conditiile ei, adica mai avea si pretentii. Nu mai pun la socoteala maineile in care a lasat-o pe Irina, dupa tot circul: sora-sa si bunica. O fi avut bunica grija de Irina si o fi crescut-o si o cred ca nu este usor, dar a fost marsava pana la urma. Nu te joci asa cu mintea si sufletul unui copil. Nici dupa toate bobarnacele primite de la presa nu au fost mai prevazatoare, nici una:mama, bunica, matusa. Stiu ca sunt hartuite, dar tocmai pt asta trebuiau sa sufle si in iaurt.
Eu sper sa nu am dreptate, pt ca ar fi ft trist pt Irina, sa nu aiba niciun parinte cat de cat ok, pe care sa conteze. Scrisoarea ultima a Monicai este patetica de-a dreptul. Ea nu are ce explicatii da nimanui in fond, ori nu asa, si ce are tara cu problemele lor personale, iar nu inteleg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Alina, eu una nu pricep de ce esti tu asa plina de entuziasm pro-Monica. La subiectul asta nu o inteleg nici pe Xio de ce este atat de tare pro-Irinel.

Totusi mi se pare ciudat sa spui ca tot ce e scris in presa e minciuna, tot ce a fost scris vreodata despre Monica. Nu am inteles daca a fost tot timpul mana lui Irinel, adica si atunci cand erau casatoriti el a aranjat sa se scrie in presa ca Monica are amanti.

Uite, eu am citit in presa declaratia unei creatoare de moda din Romania - nu stiu cine era, eu nu prea le am pe-astea, de fapt nu le am deloc. Si era o declaratie pro-Monica, adica ce bine a lucrat ea cu Monica. Si spunea ca A CAUTAT-O PE MONICA PENTRU O PREZENTARE. Si Catalin Botezatu a tot laudat-o.

Acum, sunt doua variante: ori Monica este un model mediocru, care are probleme sa-si gaseasca de lucru in Romania (cati creatori de moda poate "stapani" Irinel, ca doar nu i-a cumparat pe toti?) si atunci ma indoiesc ca are acel contract fabulos in USA. Ori Monica este un model de talie internationala si atunci isi gasea de lucru si in Romania, pe bani mai putini, ce-i drept.

Ieri sau alaltaieri am scris ca Monica nu s-a intors din USA, ca nu a stat trei zile ci mult mai mult. Si tu mi-ai dat peste nas, ca, ce, trebuie sa stie lumea cand se intoarce. Nu trebuie sa stie toata lumea dar presa e cu ochii pe ea si ar fi aflat. Si, daca s-a intors, inca nu si-a vazut fetita. Si, da, cred ca vom afla toti cand va incerca sa-si vada fetita, fie ca va reusi, fie ca incepe din nou circul.

Repet, nu sunt adepta lui Irinel dar in acest moment, adica de doua saptamani incoace, este singurul parinte prezent al fetitei. Si fiind singurul prezent nu prea mai conteaza daca este mai bun sau mai rau decat Monica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Fomalhauti, adevarul este ca daca nu esti prinsa, geaba scriu ziarele.
Uite, de exemplu mai bine de jumatate din romani (sau cel putin asa spun sondajele) sunt gata sa voteze ca presedinte pe unul care, dupa cum scriau (si aratau poze) ziarele de scandal, si-a tras amanta pe una maritata, ajunsa si ea europarlamentar, prin grija acelorlasi romani.
Acu' din doua una: ori romanilor nu le pasa de amanunte, ori nu cred ce scrie CANCAN.
Ambele cazuri sunt in favoarea Monicai.
Pentru ca Irinel s-a afisat. La el a fost la vedere.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui Fomalhauti

Alina, eu una nu pricep de ce esti tu asa plina de entuziasm pro-Monica. La subiectul asta nu o inteleg nici pe Xio de ce este atat de tare pro-Irinel.




Eu nu sunt deloc pro-Irinel, am scris de el cand a fost cazul.


**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Ah ! in sfarsir am citit si eu scrisoarea aceea "pentru tara" ... nu mi se pare atat de penibila pe cat s-a comentat, doar prost formulata. Ideea principala cred ca a vrut sa fie ca ea nu vrea nimic de la Irinel - ceea ce, ca sa fiu sincera, cred ca este o greseala. Ar trebui sa ajunga la o intelegere financiara legata strict de alocatia copilului, mi-e teama insa ca Irinel refuza orice intelegere.

Cat despre plecarea in America - Monica are 25 de ani si toate usile profesionale inchise in Romania. Sunt inchise din cauza unui fost sot influent si a mentalitatii romanesti care nu o poate ierta ca s-a casatorit cu un om mult mai batran decat ea. Sunt convinsa ca daca Irinel ar fi fost cu 15 ani mai tanar si ar fi facut exact ceea ce face acum, Monica ar fi fost iertata, inteleasa si aparata in Romania. Cum sotul ii pune piedici si acolo unde respira, are in momentul de fata doua solutii - sa ramana langa copilul ei si sa traiasca din "nimic", caci va dura ani buni pana se finalizeaza divortul, partajul ...sau sa-si faca o cariera in America, unde i s-a oferit o sansa. Probabil ca planuieste mai tarziu sa o ia si pe Irina ... stiu ca multe dintre voi ii condamnati alegerea - eu o inteleg pentru ca mi se pare ca nu are de ales. Nu stiu ce inseamna "mai tarziu" dar vreau sa cred ca asa cum spune in scrisoarea aceea, isi iubeste copilul foarte mult si vrea sa fie independenta.

Incerc sa evit discutiile de genul "trebuia sa ..." pentru ca nu sunt constructive - "trebuia sa..." si "daca" tin de trecut. Acum, in situatia data, voi ce recomandati ? Sa ramana in Romania fara nici o sursa de venit, fara nici o posibilitate de angajare, langa copilul dat in ingrijire temporara, pana se va dovedi ca nu are posibilitati materiale sa-l creasca si il va pierde oricum ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Buflea, mai tarziu poa' sa zica niciodata, cel putin pana cand fata va fi majora, dc o va ierta. Dc apuca fata timp cu el nu stiu cine ii vai da copilul ei, pt ca o va destabiliza, numa dc sunt motive ft ft tari sa mai poata sa o ia.
Monica este o necunoscuta in lumea internationala a modei. Si inca una atipica, de obicei se prefera manechinele fara silicoane, cat mai filiforme, e slaba dar ft tunata. Si are deja 24 de ani. Imi vine greu sa cred ca a pus mana pe un contract atat de beton in conditiile amintite. Si eu incepusem sa cred, dar cand am auzit "povestea" contractului m-a izbit ca e atat de perfect(in special pt custodie si cu o suma fabuloasa) iar ea atat de necunoscuta si deja cam matura pt asta, incat nu se pupa una cu alta. Mie mi-e egal, sa fie sanatoasa si sa fie adevarat ce zice ea acolo, ca eu nici nu pierd si nici nu castig nimic. Uite de cat timp este deja plecata fara sa mai dea vreun semn in afara scrisorii, un semn fetitei. Pacat de a mica, un copil care parea ca are cele mai bune premise sa aiba un viitor excelent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Probabil ca planuieste mai tarziu sa o ia si pe Irina ...




total off topic!

Fara acordul tatalui minorul nu poate avea domiciliul stabil in alta tzara!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

Buflea, mai tarziu poa' sa zica niciodata, cel putin pana cand fata va fi majora, dc o va ierta. Dc apuca fata timp cu el nu stiu cine ii vai da copilul ei, pt ca o va destabiliza, numa dc sunt motive ft ft tari sa mai poata sa o ia.
Monica este o necunoscuta in lumea internationala a modei. Si inca una atipica, de obicei se prefera manechinele fara silicoane, cat mai filiforme, e slaba dar ft tunata. Si are deja 24 de ani. Imi vine greu sa cred ca a pus mana pe un contract atat de beton in conditiile amintite. Si eu incepusem sa cred, dar cand am auzit "povestea" contractului m-a izbit ca e atat de perfect(in special pt custodie si cu o suma fabuloasa) iar ea atat de necunoscuta si deja cam matura pt asta, incat nu se pupa una cu alta. Mie mi-e egal, sa fie sanatoasa si sa fie adevarat ce zice ea acolo, ca eu nici nu pierd si nici nu castig nimic. Uite de cat timp este deja plecata fara sa mai dea vreun semn in afara scrisorii, un semn fetitei. Pacat de a mica, un copil care parea ca are cele mai bune premise sa aiba un viitor excelent.

inde
"and the song became love and love became the egg" (Happy Feet)
my little sunshine

Nu inteleg ce vrei sa spui in mesajul tau ... ce relevanta are celebritatea ei inexistenta in lumea modei ? Eu vad plecarea ei ca pe un mod de a-si trai existenta ... asta stie sa faca, este fotogenica, i s-a oferit un contract in USA de unde castiga niste bani. In lumea modei, un contract este limitat - 1luna, doua, trei ... nu cred ca are job pe viata in America. Poate planul este sa termine contractul asta, vine cu niste bani, sta o perioada in Romania si asteapta urmatorul contract. In situatia ei mi se pare un plan acceptabil atat timp cat atat ii permite Irinel sa faca, sau mai bine spus, este singurul mod in care tentaculele lui Irinel nu o pot ajunge.

Cat despre contactul ei cu fata - nu stiu daca chiar nu vorbeste cu ea - eu vreau sa cred ca vorbeste, exista telefoane, email - nu cred ca presa chiar poate da o sentinta despre asta.

Inca o data - nu este solutia ideala, dar este singura solutiepe care o are, altfel ar trebui sa stea la cratita romaneasca si la batjocura presei si a societatii romanesti, alaturi de copilul ei pana cand dovedeste Irinel ca nu are din ce sa-l creasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Ati fi crezut asa ceva??

http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/razboiul-dintre-monica-si-irinel-columbeanu-se-incheie-astazi-la-ce-a-renuntat-monica.html

Mergi la inceput