Tabara Pro Monica - Volumul 2

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns happiness spune:

Eu cred ca niciun parinte nu e perfect. Noi stam si judecam vedetele, cat de minunati parinti sunt sau cate greseli fac cu copiii lor, cand si noi la randul nostru facem greseli peste greseli.Faptul ca si-au expus copiii unei mediatizari excesive este alt aspect. Si copilul meu, facand dans, participa la concursuri, apare in filmari la TV, in articole de presa, la un nivel mult mai mic,nu doar ea, ci impreuna cu colegii de trupa, dar oricum este cumva in lumina reflectoarelor.Ii place si nu o vad deloc deranjata, are atractie pentru scena , desi nu e atat de talentata incat sa devina un star in adevaratul sens al cuvantului. Cred ca Irina va creste normal daca va fi lasata . Cu un tata care ar trebui , la varsta lui, sa fie mai intelept,dar care o iubeste, asa cum stie el, timid si cumva neindemanatic.Cu o mama tanara si uneori imatura, dar care o adora si pentru care nu poate fi decat centrul universului. Amandoi parintii au facut greseli, dar sunt convinsa ca amandoi o iubesc la nebunie, nu pentru ca e un copil superb si destept, ci pentru ca e copilul lor, pur si simplu.Cred ca e foarte bine ca banii nu au mai fost atat de influenti si ca a contat mai mult binele copilei. Irina are nevoie si de tata, e adevarat, si cred ca Monica va fi inteleapta si va accepta prezenta lui in viata fetitei.Dar mai cred, fara nicio indoiala, ca locul unui copil e langa mama lui, exceptie facand cazurile de mame denaturate, ceea ce totusi nu e cazul aici. Nu sunt psiholog, dar am privit si eu filmuletul cu 'scoaterea' Irinei de la Izvorani. Nu am vazut un copil traumatizat, speriat, un copil care sa se uite macar spre tata, nu daramite sa mai si strige ca nu vrea la mama. Am vazut un tata care nu isi gasea locul, o mama care avea ochi doar pentru copil si o fetita vesela care isi strangea mama in brate. Pacat ca cei trei nu mai pot forma o familie, asa ciudata cum poate era.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Am scris pe undeva, la inceputul acestui subiect ca eu nu sunt de partea niciunuia dintre "actori". Intre timp m-am hotarat...

Totusi mie mi se pare ca exista o problema careia trebuie sa i se puna capat: Iri mi se pare ca nu e (sau nu mai e) in toate mintile. Si cred ca trebuie oprit intr-un fel sa o hartuiasca pe Monica si implicit pe Irina. Nu stiu cine ar trebui sa faca asta, politia sau protectia copilului, dar eu cred ca e prea mult pentru Irina si chiar si pentru Monica. O reclama pe Monica ba la politie, ba la protectia copilului. Zilele trecute spunea ca i-au spus vecinii ca au auzit-o pe Irina plangand, adica, ce face, strange declaratii de la vecini? De aia s-a mutat biata femeie, pur si simplu a inceput sa fuga de colo-colo cu tot cu copilul. Cred ca Monica nici nu se mai poate purta ca o mama normala in public, nu-i mai poate refuza copilului o ciocolata ca se trezeste reclamata la protectia copilului ca o infometeaza, nu o poate certa (in public) pentru nimic, cred ca nici nu poate merge in parc fiindca Iri "nu intelege cum se poate lovi un copil" (asta in legatura cu faptul ca fetita avea o zgarietura pe fata, a spus chiar ea ca s-a lovit la joaca, dar Iri nu si nu, ca nu se poate).

Procesul asta va mai dura, copilul trebuie protejat, trebuie sa duca o viata normala - chiar nu ar trebui sa intervina autoritatile?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdalena67 spune:

nu stiu, dar mi se pare ca si autoritatile au luat-o razna, de stau si se uita in gura unui om care se pare ca nu mai judeca deloc.
daca tot asa s-a comportat si in timpul casniciei ar fi de inteles de ce monica a bagat divort, de ce a vrut sa se rupa de o astfel de viata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

La aceeasi concluzie am ajuns si eu. De ceva timp chiar, dar ieri si alaltaieri mi s-au confirmat. Marturisesc ca nu am rabdare sa il ascult cum bate campii in permanenta iar ieri m-au dat pe spate si Turcescu si Cristoiu. Ultimul batea alte campii, ajunsese la Camil Petrescu si Columbenii (zilele trecute am vazut un film in care am auzit afirmatia ca suntem o specie fundamental nebuna...emisiunea de ieri si o alta intamplare minora ma fac sa ma intreb ).
Modul in care isi alege sa dezbata fiecare stranut intamplat pe parcursul acestui divort public, la tv, frizeaza de mult ridicolul. Unele emisiuni au clar caracter de circoteca si sunt luate ca atare, dar sa incepi deja sa trambitezi halucinatiile si barzaunelile unui "om de afaceri" la fiecare stire pe orice post inseamna ca chiar de chiar suntem tralala.
Tineti minte ca am povestit ca l-am auzit mai demult cand spunea ca dc Monica nu inainta divortul el tacea malc cu privire la presupusele batalii date de M Irinei? Ieri s-a repetat omul, a spus ca si 10 ani ar fi tacut. Eu nu stiu, vrea sa piarda sau e chiar? Sa spui ca M a castigat 5000 de euro pe emisiune deci saptamanal, si mai inainte ca ea nu a realizat niciun castig in timpul casatoriei deci nu au ce bunuri imparti ce denota?
E ahtiat dupa bani si incep sa imi pun serios intrebarea dc nu cumva tot circul asta e pt ca i-a scapat gaina cu oua de aur din maini.
Dar da, autoritatile ar trebui sa faca ceva. Din pacate birocratia e halucinanta la noi.
Insa se pare ca Monica si avocatii ei se misca ft bine. Sper numai ca ele doua sa fie in siguranta, ca cred ca se pot astepta la orice. Mi-a fost mila de el cand i-au luat fetita, atunci cand sedea pe canapea langa ele, am realizat ca mi-a fost mila de d. ca de fapt incerca sa prinda discutiile dintre M si I ca sa le poata interpreta si specula.
Si ma calca pe nervi faptul ca toti repeta ca ea a fost sfatuita bine sa nu discute cu presa. Pai femeia a dat un comunicat de presa de la inceputul divortului ca nu va comenta nimic pt binele fetitei. Si asta era pe vremea cand nu era reprezentata de acesti avocati, imediat dupa introducerea cererii de divort. Monica cred ca a fost evaluata incorect, e desteapta. Mai zic unii ca a jucat teatru si inca prost cand cu scena de la Izvorani, cu executarea silita. Pai cine naiba putea sa se abtina atatea ore cu haitele alea de "jurnalisti" in cap, in ceafa, in coaste, in pantofi?...peste tot misunau.Ft buna mutarea cu cererea de recuzare a judecatoarei, cu rugamintea catre subalternii acesteia sa se abtina de la a judeca ei aceasta cerere! Si chiar faptul ca este luata in calcul o eventuala stramutare a divortului in tara e o chestie tare. Cred ca M incepe sa fie luata in serios incet incet.
Si eu as fi mutat-o de la acea gradinita, unde puteau sa fie filmate de paparazzi si unde M. a fost tratata fara respect in datile cand a avut treaba acolo, tinuta la poarta etc.
Ati auzit ce program ii intocmise dl I propriului copil de numa 4 ani?Si tot lui ii sare mustarul ca mama careia fetita i-a fost incredintata nu este de acord cu el
A: Paula Iacob asa a fost din totdeauna sau varsta isi spune cuvantul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Firul legal e cam asa: divort, custodie si partaj. Pai custodia nu va fi niciodata cu adevarat definitiva, e doar in pricipiu(nu vorbesc de cea de acum, incredintarea temporara a minorului). Minorul poate fi reincredintat oricand pt motive temeinice, bine probate. Nu vorbesc de aberatiile cand lucrurile treneaza intr-atata incat copilul luat cu japca, deci fara hotarare judecatoreasca ajunge sa ii fie incredintat si legal parintelui de rea credinta sa zicem, pt motivul ca a stat atat de mult cu el incat nu isi mai cunoaste indeajuns celalalt parinte si ar fi destabilizat dc ii este incredintat parintelului in drept.Abia la custodia asa zis definitiva se pot stabili regulile jocului, vizitele si timpul petrecut cu parintele caruia minorul nu i-a fost incredintat. Mai se poate ajunge la decaderea din drepturi, dar asta se obtine greu, pt ca e ultimul lucru de dorit pt un copil. Si atunci intervine si restrangerea drepturilor copilului de a-si vedea parintele caruia nu i-a fost incredintat.
Protectia copilului si orice alta institutie solicitata e cam obligata sa dea curs oricarei cereri mai ales ca vorbim de un minor. Tosusi nimic din ceea ce a spus el ca face si drege Monica nu s-a demonstrat. Exista deja un raport IML, urmand sa vina si cel al protectiei copilului, dar deja previzibil. Si dc pana acum nu s-au autosesizat ei cu lucruri mult mai evidente, precum faimoasele filmari si interogatorii cu Irina sau alienarea ei de mama, ma indoiesc ca vor face ceva benevol legat de hartuiala asta evidenta pt noi. Mai e un lucru cert si la care institutiile au facut : Monica a spus in instanta ca dl face uz de xanax si de alcool. Acest lucru a fost recunoscut public de el. Si?...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mikaela_a spune:

Intuitia imi spune ca niciun judecator nu ii va mai incredinta lui copilul, dupa cat s-a lamentat in presa si dupa cum s-a comportat, cum a izolat-o pe fetita, pozele cu ea bolnava aparute ca din senin in presa, reclamatiile la autoritati, etc.
Il credeam inainte un om relativ serios si pasnic, cat de inselatoare sunt aparentele de fapt.

Sper sa Monica sa isi gaseasca pe viitor un partener/sot cu bani, sa fie tanar si frumos ca ea. Asta va fi lovitura de gratie pentru el.

Si ce urat s-a exprimat cu privire la mirosul din blocul unde sta/statea Monica. Pai a insultat o mare parte din populatia tarii, cei care locuiesc in blocurile vechi, unde exista ghena. Totusi, macar aici putea sa se abtina. Adica atatia copii cresc in blocuri vechi, sunt sanatosi, invata, ajung sa fie "cineva" prin propriile lor puteri si el...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Daca IC combina xanax cu alcool, e de inteles de ce nu are coerenta in vorbe si actiuni.




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Si totusi, nu se spune "stop!"? Adica inteleg ca a reclamat-o din nou pe Moni ca si-a "abandonat" fata la o prietena. Acum cei de la Protectia copilului se duc din nou acolo si o interogheaza pe fetita? Cu Xanax si alcool, individul asta, totusi, nu-si da seama ca traumatizeaza copilul? Adica deja de cate ori a fost copilul supus unor discutii cu necunoscuti? Si asa copiii cred frecvent ca sunt vinovati de divortul parintilor. Fetita asta care e tot timpul intrebata despre tot felul de lucruri serioase, ce intelege ea? La IML a fost probabil supusa unor teste. Stiu, cei care fac teste, care discuta cu fetita, sunt psihologi. Dar tot ma indoiesc ca fetita nu are sentimentul ca ceva e in neregula cu ea.

Si totusi daca domnul Xanax+alcool nu isi da seama, nu isi da nimeni altcineva seama?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

ia priviti: http://www.realitatea.net/monica-columbeanu-nu-va-fi-decazuta-din-drepturile-parintesti_832185.html probabil dc nu se va potoli Monica va face si demersurile cerute ca sa fie potolit. Sunt convinsa acum de faptul ca incearca sa faca tot ca la carte si pt binele copilei si pt ca sa nu riste nimic sa o piarda. Chiar incearca sa ii dea sanse lui Irinel, dar asta e in lumea lui precum se vede.

si pe mine se zburlise parul la inceputuri cand am facut totalul institutiilor care ancheteaza reclamatiile cu bataile, toti in direct cu Irina. Din pacate repercusiunile nu acum isi vor iti capetele de balauri, dar sigur toate astea isi vor pune amprenta.
cand ea a spus in instanta despre obiceiurile dl-ui, I s-a disculpat in presa ca doar sedat putea trai langa o femeie ca Monica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

si asta http://stiri.acasa.ro/monden/monica-columbeanu-nu-mai-vrea-sa-fie-la-dispozitia-lui-irinel-153042.html

Mergi la inceput