Tabara Pro Monica - Volumul 2

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mathilda spune:

doamne ce dobitoc e . daca pe mine ma enerveaza dar pe moni. dar mai sunt si astia de la tv care-tin cu el. doamne ce penibil de om. eu l-as da in judecata pt hartuire, defaimare etc. e o mare jigodie de om. nici nu am cuvinte sa ma exprim. protectia a terminat cu toate cazurile sociale din bucuresti si nu are decat 1 caz - irina columbeanu. tb sa stea la dispozitia lu columbeanu 24/24. la fel si politia. i-a sa-l ia la intrebari pe tacs-o si pe iri DNA- sa ne spuna cum au facut averea si apoi sa-si dea cu parerea de blocurile din bucuresti. ma abtin sa nu folosesc cuvinte urate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui mathilda

doamne ce dobitoc e . daca pe mine ma enerveaza dar pe moni. dar mai sunt si astia de la tv care-tin cu el. doamne ce penibil de om. eu l-as da in judecata pt hartuire, defaimare etc. e o mare jigodie de om. nici nu am cuvinte sa ma exprim. protectia a terminat cu toate cazurile sociale din bucuresti si nu are decat 1 caz - irina columbeanu. tb sa stea la dispozitia lu columbeanu 24/24. la fel si politia. ia sa-l ia la intrebari pe tacs-o si pe iri DNA- sa ne spuna cum au facut averea si apoi sa-si dea cu parerea de blocurile din bucuresti. ma abtin sa nu folosesc cuvinte urate.



Corect.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Omul asta are un comportament atat de anormal, incat ma mir cum de nu se autosesizeaza toate institutiile, dupa care tot striga reclamagiul.
De cand a turbat ca si-a "permis" Monica sa divorteze de un "mascul minunat" ca el, il vad cum cade si nu mai reuseste sa se ridice la nivelul de om. Are privirea unei persoane cu mintea tulbure.
Omul asta trebuie oprit, fiindca el nu mai stie cand e cazul sa spuna stop.
Mi-e mila de bietul copil ca are un asemenea tata.
IC face dovada, zi dupa zi, ca se gandeste numai la asa zisul lui orgoliu ranit. Putin ii pasa de ceea ce simte propria sa fiica.






allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Citat:
citat din mesajul lui mathilda

doamne ce dobitoc e . daca pe mine ma enerveaza dar pe moni. dar mai sunt si astia de la tv care-tin cu el. doamne ce penibil de om. eu l-as da in judecata pt hartuire, defaimare etc. e o mare jigodie de om. nici nu am cuvinte sa ma exprim. protectia a terminat cu toate cazurile sociale din bucuresti si nu are decat 1 caz - irina columbeanu. tb sa stea la dispozitia lu columbeanu 24/24. la fel si politia. i-a sa-l ia la intrebari pe tacs-o si pe iri DNA- sa ne spuna cum au facut averea si apoi sa-si dea cu parerea de blocurile din bucuresti. ma abtin sa nu folosesc cuvinte urate.


pai eu am inteles, ac a fost invitata la CanCan tv Ramona, ca au de gand sa ia nota de absolut tot ce emite public musiul. Adica nu au de gand sa comenteze/ dea replica in mass media ci vor opta pt calea judiciara.
Av Ionut Dojana a intervenit azi la Acces Direct si a spus ca I "il provoaca personal". Se simtea din ton ca era enervat de tot circul de azi de la protectia copilului. Sigur nu vor ramane fara ecou mizeriile facute, numa ca trebuie tot facut pas cu pas, dc se ocupa de toate odata(ma refer la echipa din spatele Monicai) vor face nimic. Toate la timpul lor, copilul e hartuit clar, insa si timpul lucreaza pana la urma tot in favoarea fetelor, pt ca si eu cred ca cc cu cat se mai da mai mult in stamba Irinel cu atat va fi din povestea Petrica si lupul.
Cat despre ce fac institutiile sunt total de acord! Din pacate nici usor nu le vine pt ca se tin cateii din presa dupa el cand le bate in usi. Insa mi se pare sub orice critica cum fac ture ca rechinii in jurul Irinei, dezumanizati total pt cadre cat mai bune si orice fir de declaratii. Nu tin cont deloc ca totusi e un copil de gradi in puii mei in vizorul lor!
Nu stiu de ce, dar intuitia sau ceva imi spune ca Monica ii pregateste ceva maret lui Irinel, de nici el nu va stii ce l-a lovit. Incearca sa il aduca pe fagasul ei, si nu cred ca dc va castiga fetita va fi vorba doar de partaj. Poate si disparitia ei de acuma e legata de asta. In mod normal ea viza de SUA avea pana in iunie sau pe acolo....ei i-a placut mult in State. Dc castiga fata o ia fara sa mai ceara voie...nu stiu dar am un presentiment ca toti am subestimat-o.Iar istericalele lui plublice nu fac decat sa imi confirme ceea ce simt acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Si totusi, si totusi....

Nu era momentul potrivit ca Moni sa plece in USA. Da, este o femeie care trebuie sa-si castige existenta, asta e important pentru ea si pentru fetita. Poate e important sa nu refuze o prezentare anume, poate avea un angajament de mai mult timp. Dar nu era momentul deloc, deloc.

In ultimele luni (doua) Irina s-a trezit dintr-o data despartita de mama, bunica si matusa, persoane de care era legata. La un moment dat nu a mai mers la gradi si nu cred ca a inteles asta. Daca era un copil caruia ii placea la gradi, a necajit-o faptul ca nu s-a mai dus. Daca nu ii placea probabil i se explicase cu fermitate ca "asa trebuie" sau "toti copiii merg la gradi" si nu a putut intelege de ce, deodata nu a mai mers. Cand Iri a izolat-o de mama, a dat-o in grija unei persoane pe care fetita nu o cunostea. Indiferent cat de calificata ar fi fost bona (nu ma indoiesc ca Iri ar fi putut angaja o educatoare sau o invatatoare sau un psiholog) procesul de atasament dureaza. Probabil in acest timp i s-a spus copilului ca va ramane intotdeauna acolo, cu bona, cu tata si cu camera ei de jucarii (care, sa nu subestimam, are importanta ei). (Sa nu inteleaga cineva ca sunt de parere ca un copil ar trebui sa fie in grija parintelui care poate cumpara mai multe jucarii!). Apoi Irina e luata iar de mama, vine multa lume necunoscuta. E consultata din nou de medic, dupa ce a mai fost consultata. (Un copil de 4 ani stie deja ca e bolnav atunci cand tuseste sau cand are diaree sau...La fel de bine stie cand nu este bolnav.) Irina ajunge inapoi la mama, isi revede bunica, matusa, merge din nou la gradi.

Si iata ca dupa doua saptamani e mutata in alta casa, din nou cu oameni pe care nu ii cunostea inainte, e mutata la alta gradi si mama ei dispare din nou. Si iar apar tot felul de oameni in jurul ei. Si e foarte posibil ca de data asta chiar sa spuna ca vrea la Iri fiindca el este acolo, Moni cand e, cand nu e.

Nu cred ca fetita ar trebui sa ramana cu Iri. In niciun caz nu ar trebui aprobata cererea lui Iri de plasament, Moni nu si-a abandonat copilul. (Nu mai discut de faptul ca asta ar da idei unui numar mare de pshihopati tip Iri divortati si fara custodia copilului: cand sotia pleaca in interes de serviciu, hop, cerere la Protectia copilului ca a fost abandonat copilul.)

Dar cred ca plecarea lui Moni in acest moment nu este deloc benefica pentru copil, din punctul meu de vedere este pentru Moni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Orice s-ar zice, Monica nu este o mama iresponsabila sau imorala. Sunt sigura ca va gasi o solutie pt perioadele cand va fi plecata la prezentari de moda sau orice alt serviciu decent.
Irina, evident ca e bulversata : nu a mai fost niciodata la o gradinita cu program prelungit. Asta nu inseamna ca mama ei a abandonat-o; ar insemna ca toti copiii care sunt in astfel de gradinite, sunt copii abandonati. E o mare diferenta intre un orfelinat si o gradinita cu program pana la orele 18-19.
Din punctul meu de vedere, IC este chiar un pericol pt aceasta fetita; sa privim in urma si sa ne amintim ca a izolat copilul timp de aproape 2 luni, ca i-a otravit creierasul cu tot felul de minciuni.
Copilul trebuie sa ramana la mama ei.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Pai asta spune si Fomalhauti, dar si eu cred ca are dreptate. Adica dc ma gandesc efectiv la copil si fac abstractie de parinti(stim clar cu cine ar trebui sa ramana fetita), categoric nu era momentul sa plece de langa fetita. E intr-adevar bulversant, sau ft probabil.
Intr-unul din filmulete, cred ca chiar ultimul, unde Irina nu mai apare decat vocea ei si a bonei(probabil)--filmulet negat de Monica ca ar fi cu adevarat vocea Irinei, fetita spune ca nu vrea la maica-sa ca ii vine sa planga ori de cate ori o vede. Dc e totusi ea, ar putea sa spuna treaba asta tocmai pt ca nu era langa ea. Pt ca indiferent ce i se spunea, realitatea ei ca si copil asta a fost: cand era cu maica-sa cand nu mai era maica-sa cu ea, un adult, mama, careeste langa tata tot un zeu, omnipotent pt copilul dependent de hotararile lor, nu?
Sper sa nu lipseasca M totusi pana in 15 mai, ca pana atunci are procura Ramona, din pacate nici cu ea nu putea sa o ia cu turbatul asta de pitic.
eu nu stiu dc ea nu are pe cineva deja...si asta sa fie plecarea. Ca prea e cu ochi si cu sprancene, pleci tu asa tam nesam cand te-ai chinuit atat sa obtii copilul, cand stii clar ca ala iti sufla in ceafa...si e imposibil ca mama sa nu se fi gandit la ce gandim si noi, mai ales ca nu a dat dovada ca e imatura. Poate e cineva in spatele ei. Oricum cred ca trebuia cu adevarat sa plece, era imperativ, nu cred ca risca atat, dc nu ar fi asa, a respectat prea bine toate regulile pana acum ca sa riste sa se inece la mal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns incognito spune:

Eu cred ce vad.Multa,prea multa tristete pe chipul unui copil.(in ultimele foto publicate de reviste)Chiar mi-au dat lacrimile si am simtit cum ma doare sufletul.
Nu sint partinitoare,dar cred,acum fara indoieli,copilului i-ar fi mai bine la Izvorani,linga tatal ei.
Monica sa fie sanatoasa,sa-si traiasca viata,sa pastreze legatura cu copilul daca vrea.Cine sa o mai creada ca era o mama disperata?Nici o mama disperata nu dispare in America in plin divort.Si ce divort!Hai sa fim seriosi!Sa stam strimb si sa judecam drept!Nu era tocmai muritoare de foame!

Incognito

mami de Ioan si Ioana-06.01.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns incognito spune:

Irinel Columbeanu cred ca are dreptate pina la urma.Dar tocmai pentru ca e milionar si are un palat la Izvorani,nimeni nu-i asculta of-ul.Ce, vezi Doamne,sa se zica pe urma ca ne-a cumparat cu bani?
Inca si-a pastrat calmul.

Incognito

mami de Ioan si Ioana-06.01.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mathilda spune:

Citat:
citat din mesajul lui incognito

Irinel Columbeanu cred ca are dreptate pina la urma.Dar tocmai pentru ca e milionar si are un palat la Izvorani,nimeni nu-i asculta of-ul.Ce, vezi Doamne,sa se zica pe urma ca ne-a cumparat cu bani?
Inca si-a pastrat calmul.

Incognito

mami de Ioan si Ioana-06.01.2003




ii platesti tu facturile? daca copilul e incredintat unei mame normale si mama are job solicitant si tb sa faca deplasari in strainatate sau in tara si lasa copilul cu un om matur ( nici macar nu se duce la notar sa faca imputernicire) , tatal ar tb sa faca spectacol la tv sa- i incredinteze copilul? si ma rog la izvoarani sta columbeanu cu copilul? nu cred. ii angajeaza o bona si gata . ce ce casa mare si frumoasa am. e atat de prost incat nu intelege ca boc nu are nici o competenta in a demite dir de la protectia copilului. exista o organigrama si fiecare institutie are competenta ei. e ca si cum i-as scrie eu procurorului general ca vreau sa divortez. e de competenta lui " sa ma divorteze"?

Mergi la inceput