Strumfi de iulie-august 2007 (213)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Stefania, asa cu scaunele de copii pe aici. eu i-as intreba pe aia care sustin ca n-au bani de scaun de copil daca vor avea bani de spitale sau de inmormantare. suna socant, dar daca vezi problema asa probabil iti dai seama cat de stupid e argumentul "n-am bani". cred ca orice scaun, oricat de ieftin ar fi, tot e mai bun decat nimic. un scaun la mana a doua, mai fara pretentii, cred ca poate sa ajunga si la 100 de lei, poate si mai putin (adica 25 de euro).
am vazut odata la tv un reportaj, oprea politia masinile la intrarea pe DN1 dinspre bucuresti spre ploiesti. si ii verifica pe toti care transportau copii daca au scaune speciale. evident, multi n-aveau. unii recunosteau direct ca au gresit si in momentul ala le puneau copiilor centurile (deci alea ale banchetei), insa erau si unii care se luau in gura cu politia ca cica "asta e, dau amenda. e copilul meu, care e problema?!!?". soferul era bine-mersi ancorat in centura, iar copilul intre scaunele din fata. la o adica, sa zboare copilul prin parbriz, bine ca scapa el, soferul .



Traiesc in Orasul Alandala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddanagh spune:

Vivela daca am lasat-o eu la stat unde erau 40 in grupa acum cu 18 e mai bine insa m-a socat nr pentru o gradi particulara.

Eu, sincer am renuntat sa ma mai consum de ce fac altii cu copii lor. Sunt multi tampiti pe lumea asta si eu ma cam bagam. Mama mereu imi zicea ca intr-o zi o sa-mi dea unul o palma. Numa ieri in parc doua faze:
- o mamica ii tinea cu greu o sticla de 2,5 l de pepsi unui copil de max 3 ani.
- daria se juca frumos la o masuta de la un loc de joaca, isi carase niste nisip si facea desene in el cu degetul. la un moment vine alta fetita si ii strica . Daria se duce isi aduce alt pumn de nisip si incearca din nou, numa ca fata il trage si pe ala, moment in care Daria isi pune mainile peste el sa-l protejeze. Fetita f enervata ii spune proasto, Daria socata se uita la ea. Cealalta tot ii spunea acolo pe un ton ridicat. Am tot asteptat sa vad daca doamana cu care era ii zice ceva. Nimic Atunci m-am dus si eu si i-am zis ca nu e frumos ce face, ca nu se vorbeste asa..... Femeia respectiva se uita la mine dar nu zicea nimic, era total absenta. banui ca era bona. halal educatie ii facea fetei. pai decat asa prefer cea mai prosta gradinita, barem acolo teoretic ar avea posibilitatea sa-si aleaga prietenii de joaca, are posibilitatea sa selecteze.

un tot: Dana cu Daria (20.07 2007) si Eric (20.09 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefania_97 spune:

Eu merg pe jos sau cu autobuzul daca nu poate sotul sa ne ia. Nu concep sa ma urc intr-o masina fara scaune pt copii, sunt cel mai de pret pt mine cum sa risc viata lor asa. Prefer sa ajung tarziu sau sa nu ma mai duc nicaieri.
Monicabo aici daca taxi nu are scaune poti sa ceri unul gen mini-autobuz. Din pacate nu avem ce face in Bucuresti. Ajungem in jur de 14.00 pe 28 aprilie si apoi direct la Constanta de unde sunt eu. Nu stiu cum va fi drumul cu 2 copii obositi dar vom vedea


Viata in patru :)
Stefania, mami de fetita frumoasa www.flickr.com/photos/balexandre/sets/72157601644638166/" target="_blank">Catarina din 25/08/07 si baietel nazdravanwww.flickr.com/photos/balexandre/sets/72157623492246249/" target="_blank">Andre din 02/08/10

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

monica, . ai intuit bine!
stefania, cu toate ca stau in bucuresti, pt mine "acasa" inseamna unde m-am nascut. asa simt....drum bun!

vivela, las ca nu mai e mult si va mutati si sper sa te linistesti acolo. m-a distrat expresia "la noi in sat".cred ca o sa fii mult mai linistita.....doar sa nu te apuce pandaliile ca pe Kariris. ai acolo ce-ti trebuie: magazin, farmacii etc?????????in ce stadiu sunteti cu casa?

kariris, ai putea scrie o odisee cu gradinita...speram ca macar de data asta sa va linistiti. eu in inconstienta mea nici nu m-am dus sa vad cum e gradinita pe dinauntru. afara e ok. . m-am ghidat dupa faptul ca-i aproape si dupa recomandarile unor prieteni. oricum nush cat iti poti da seama dupa o vizita. o sa incerc sa ma duc zilele astea. ma incanta faptul ca-i aproape si nu-l car dupa mine in aglomeratia din tramvai.

eu am racit....!!!

d'ale lui Andrei: "mancarea care vorbeste nu se mananca!!!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Kariris, vorba lui michy scrii un roman cu gradinitele.. Chiar ati avut ghinioane Tu cum mai esti, cum te mai simti?

Vivela, bafta cu casa, cu mutatul, cu tot ce trebuie! Il inscrii pe David direct la o gradi de acolo, sau il rreinscrii aici, si il transferi mai incolo, cand va veti muta?

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

apropos de gradinite....ca nu mai stiu de anu trecut, ati "intervenit" cu oaresce inainte de inscriere???????? vi s-a intamplat sa nu fie acceptati? intreb si eu.......

d'ale lui Andrei: "mancarea care vorbeste nu se mananca!!!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Kariris, ai dreptate, trebuie sa schimbi gradinita.

Mychy, pe noi nu ne-au acceptat la gradinita cea mai apropiata de casa si nici nu ne-au dat motiv pentru asta, pentru ca se mergea pe sistemul de pile si spaga. La cealalta nu am dat nimic si a fost ok.

Eu am inregistrat azi prima bila neagra la gradinita particulara: mi-am luat copila infometata de acolo, chiar dupa ce a terminat pranzul, iar acasa a mai mancat o portie mare, ca pentru un adult. Au avut la pranz supa crema de legume si salau cu cartofi natur, a mai cerut o portie de supa si a primit, apoi a mai cerut niste cartofi si peste si i s-a spus ca a mancat destul. Asta mi se pare culmea nesimtirii, sa estimeze ca a mancat destul. Daca i se spunea ca nu mai au, ca nu le mai ajunge altora, era altceva.
In declaratii fiecare copil primeste 1-2-3 portii, cate are nevoie. Nu m-am hotarat daca sa le spun sau nu ceva maine, cert este ca Saby a mancat putin si mai avea nevoie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Citat:
citat din mesajul lui mychydutza

apropos de gradinite....ca nu mai stiu de anu trecut, ati "intervenit" cu oaresce inainte de inscriere???????? vi s-a intamplat sa nu fie acceptati? intreb si eu.......

d'ale lui Andrei: "mancarea care vorbeste nu se mananca!!!!"



nu am intervenit cu nimic, ne-au acceptat la cea mai apropiata si la cea mai indepartata dintre cele 5 la care am depus dosare. conteaza si densitatea de copii care apartin de gradinita, de cerere, de pile si locuri libere...e mai nasol sa inscri la gr mijlocie, de regula nu se fac grupe noi, sunt aceiasi copii care au fost grupa mica si se reinscriu. locuri libere sunt daca s-au mai retras intre timp copii.

monica, habar n-am cum o sa fac, sincer nu prea stiu cum e cu transferul. adica sper sa n-am surprize cu inscrierea acolo - banuiesc ca in sat nu-i asa mare cererea, adica nu-s multi copii la gradinita. dar stiu si eu? eu o sa-l reinscriu pe david aici unde este (chiar acum se fac reinscrierile la gradinita noastra, cred ca asa e peste tot). nu pot fi sigura ca ne mutam pana in toamna, daca se intampla, doamne fereste ceva si nu se mai poate...


Traiesc in Orasul Alandala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

...mda. m-am gandit eu ca s-ar putea sa fie probleme cu inscrisul in grupa mijlocie. sper sa n-am probleme! om vedea!

d'ale lui Andrei: "mancarea care vorbeste nu se mananca!!!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Vivela in ce zona va mutati? Cred ca abia astepti.

Cristina floarea soarelui, cand ai mentionat de fetita care iti aduce aminte de Adelise m-a pufnit rasul, caci weekendul trecut, la 16 grade numai, fie-mea era in rochita si sosete si sandale, Cosmin in tricou si pantaloni scurti. Si mie imi era frig cu geaca pe mine, dar ei nu si nu, asa ca n-am ce sa le fac.

Vroiam sa zic ca ne-a fost alocat locul la scoala pt Adelise, va merge la scoala de langa casa, o scoala f buna, asa ca sunt fericita, e prima noastra optiune si a intrat chiar acolo. Incepem in septembrie.

Mergi la inceput