Strumfi de iulie-august 2007 (213)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Salut fetelor!
De citit v-am mai citit dar de scris nexam chef! Trec printr-o perioada mai nasoala, nush ce naiba am, oi intra la menopauza ca tare ciufuta mai sunt!
Sunt obosita de ma doare ficatul, as manca si dormi non stop, fetele astea parca au innebunit de tot, se potoleste una si incepe cealalata cu crizele, nu mai pot iesi cu ele in nici un magazin ca absolut de fiecare data Karina vrea o jucarie!!!!!! Dar e in stare sa planga si sa urle intruna "vreau o jucalieeee" si 2 ore! Duminica imi venea sa o bat in Baneasa la cumparaturi. pana la urma dupa 2 ore de urlat si facut circ am dus-o la Ikea si i-am luat creioane de doua feluri si acuarele cu pensula toate la un pachetel si am scapat de inca o jucarie.
Eu fac bube pe mine cand vad jucarii, nu le mai suport, peste tot totul geme de jucarii si aici si la Ghermanesti si la Brasov.
Karina ar manca si pietre si o tona daca se poate, fapt pentru care e prea grasa si nu stiu cum sa o faca sa nu mai manance atat. spune ca nu se satura si cere supliment de fiecare data.

Cu gradinita cred ca devin un caz patologic: vreau iar sa le mut; fetele mele nu cred ca au fost in total o luna la gradinita, dar au schimbat deja 3 gradinite... si acum vreau iar sa le mut la a4-a.
De cand sunt la gradinita asta desi mai mult de 2 saptamani nu au fost, au un limbaj grosolan si vulgar de ma sperie! am realizat ca acesta este modul de exprimare al educatoarei, asa ca... ori ma obisnuiesc, ori schimb gradinita.
Incerc sa vand un apartament ca sa scap de un credit, nu sa vad vreun ban, dar nu gasesc cumparator...per total toate imi merg anapoda.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Nu stiu daca ati vazut asta:
http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/au-crezut-ca-e-o-tumora-dar-a-nascut-un-copil-de-5-kg-i-a-cazut-in-wc.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Kariris, nu e normal ca educatoarea sa aiba un astfel de limbaj, nu o poate schimba conducerea gradinitei? Bafta la vandut apartamentul, si noi incercam si degeaba, n-a sunat nimeni nici sa negocieze.
Cum a ramas cu impozitul acela colosal pe cladiri? Era calculat bine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

da, era calculat bine si pe edu nu o mai schimba nimeni, ca e cu gradul 1 si mai are 2 ani pana la pensie. Mai mult, in micuta gradi unde sunt doar 3 grupe asta-i limbaj unanim acceptat si uzitat, ca sa nu mai spun ca la 8 cand le ducem pe holul gradinitei, deci intre clase e fum de tigara. fum, retine, nu miros!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Carla, merci frumos!! Asta era melodia cautata! Client multumit, mi-a facut o demonstratie de dans.

Hmmmmm... cu obraznicia copiilor, si a mea are momente, raspunde, sau da ordine "vreau cutare acum!", "da-mi acum nu stiu ce"... si ii atrag atentia ca nu admit chestii din astea, in final se corecteaza... Acum recunosc si eu, ca in functie de "gravitate" (adica daca e la prima abatere intr-uninteval scurt de timp sau nu, ma rog, chestii din astea), o iau mai cu binisorul, sau mai "intru" mai tare in ea. Cred ca e o etapa normala in dezvoltarea lor...

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui CarlaV

Nu stiu daca ati vazut asta:
http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/au-crezut-ca-e-o-tumora-dar-a-nascut-un-copil-de-5-kg-i-a-cazut-in-wc.html



mare ti-e gradina ta doamne! ma intreb cun n=au sesizat medicii, dar.....si inculpata cum naiba nu si-a dat seama. probabil era vreo gipsy din aia de-i face pe banda rulanta si nu-si mai da seama . vreau sa emigrez

d'ale lui Andrei: "mancarea care vorbeste nu se mananca!!!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddanagh spune:

Stefania ce frumosi sunt copii tai iar pozele respective de revista.

Va ziceam ca la exudatul nazal al dariei i-a iesit stafilococ auriu. Am vorbit cu dr si cu cei de la gradi si mi-au spus ca nu-i nicio problema. 80% dintre copii il au. Bine ca exudatul faringian e steril.Ba chiar directoarea mi-a spus ca o pot aduce asa. Numa ca ieri i-a iesit si antibiograma la el si surpriza pe medii de cultura cica ar fi dezvoltat streptococ pneumoniae fara sa mai precizeze nimic de stafilococ. pai de la stafilococ la streptococ, cale lunga. fata nu are nimic, nimic, e sanatoasa, deci tind sa cred ca iar am de-a face cu o eroare la analizele din clinicile private- CMU. Mai subtil inclusiv cei de acolo m-au indrumat sa il mai refac odata.

Ieri m-am vazut cu Karligutza dar fara Adela. Draga mea mi-am facut-o cu mana mea. De ieri Daria imi spune ca o placa stricata: vreau sa vina Adela pe la mine, sun-o, sun-o. Nu vezi ca n-am si eu nicio prietena in casa, doar un bebelus, nu vezi cu ochii? nu vezi?
ma punea aseara pe la 10 sa te sun si acum de dimineata s-a trezit si primul lucru; sun-o pe adela

Ieri am fost sa-i duc dosarul la gradi insa astept sa-i iasa din nou exudatul faringian, pentru linistea mea. Mai m-am desumflat un pic, ar fi a 18-a in grupa. Asta se intampla cand o gradi e ok, sunt prea multi. Si sa vezi in vara cand iau gradinitele de stat vacanta cati or sa fie la particulara. Dar eu nu o mai tin prea mult acasa ca innebunesc si eu si pe ea.

Ma duc sa fac mancare. Am o lene.....

un tot: Dana cu Daria (20.07 2007) si Eric (20.09 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefania_97 spune:

Neata fetele


Carla, Vivela pe mine m-a uimit cum unii parinti din Romania nu dau importanta scaunului de masina. Chiar verisoara mea cand i-am cerut sa imi imprumute un scaun acum cand vin in Romania mi-a zis ca ea nu a folosit niciodata. Si acum e mare (4 ani) si nu mai are nevoie si vorbea cu mine ca si cand eu as fi cea defecta ca vtreau scaune de masina pt copii cand vin in Romania. Am intrebat pai de ce nu are scaun. Raspuns pt ca nu am bani. I-am raspuns si eu sa lase masina si sa ia autobuzul daca nu are bani Nu mi se pare o scuza buna, daca ai bani de masina, dulciuri si jucarii si nu ai de scaun ceva nu e in regula

Pai aici nu numai ca iti ia carnetul dar te si lasa fara copil. Iar taximetristii au scaune pt copii sau nu ii iau. Eu una nu merg cu taxi daca am copiii cu mine.
Dana am prins momentul ideal
Sunflower e mai bine Andre nu mai are febra dar inca e un pic mucios.
Micky imi pare rau ca nu ai vazut pozele. Cum adica te duci acasa 4 zile de Pasti pai unde esti?



Viata in patru :)
Stefania, mami de fetita frumoasa www.flickr.com/photos/balexandre/sets/72157601644638166/" target="_blank">Catarina din 25/08/07 si baietel nazdravanwww.flickr.com/photos/balexandre/sets/72157623492246249/" target="_blank">Andre din 02/08/10

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

neata

eu am inceput ziua bine , cu o cearta cu al meu. ne-a ajuns oboseala si rutina pe amandoi, imi vine sa fug de acasa. sa ne mutam naibii odata, sa ma apuc de sadit panselute, sa nu ma mai gandesc la tampenii.

dana, eu zic sa nu-ti faci probleme ca-s 18 copii in clasa. eu am renuntat la ideea ca cu cat mai putini, cu atat mai bine. copiii se adapteaza fantastic cand sunt mai multi, as zice chiar ca le place mai mult asa, au mai multi parteneri de joaca si de discutii.
nu mai zic, ca daca educatoarea nu e as in pedagogie, faptul ca-s mai multi in clasa e un atu, abia nu-si mai poate pune amprenta asa mult asupra copiilor.

eu trebuie sa caut gradinita la tzara unde ne vom muta. ca doar n-oi bate drumul pana in bucuresti pt asta. cica in satul nostru sunt 3 gradinite, nu am referinte despre niciuna. tot ce stiu e ca 2 din ele sunt f aproape de mine, una e deschisa anul trecut, iar a 3-a habar n-am unde e. nici nu stiu incotro sa apuc, o sa trebuiasca sa dau o raita pe la fiecare sa vad ce si cum, dar stiti si voi cum e, nu poti sa te bazezi pe prima impresie. si alte referinte n-am. plus ca daca intreb alti parinti, nu-s sigura ca binele lor e si binele meu. am un nod in gat cu privire la asta ... mai ales ca de bine de rau eram multumita de gradinita la care e acum, adica n-as fi schimbat-o.


Traiesc in Orasul Alandala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Stefania, si fetele noastre merg doar in scaunele, nici nu as putea fara, mi se pare periculos. Insa cu taxiul, daca sunt nevoita sa merg (destul de rar), acolo nu am ce sa fac, la noi taxiurile nu sunt dotate cu scaunele, le leg cu centurile normale ale masinii...
F frumoase pozele Mai ai putin si vii in tara, nu? Prin bucuresti zici ca nu ai drum nu?
Mychy zice ca merge acasa, pt ca se duce la Vatra Dornei, la munte, la aer curat, nu in poluarea asta din Bucuresti

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput