Mar-Apr(199) Bv Cami, Strumphi,Ally,Pisucmic!!!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Happiness_4_us

In livretul de familie este trecut copilul la primarie? Acolo trebuie mers cu livretul sau trebuia trecut cand am ridicat certificatul de nastere?


Mamica de Andrei si Maria



Happy daca te lamuresti la faza cu livretul..posteaza si pe site raspunsul..Sa stim si noi ce trebuie..Ar fi culmea sa plec din Bucuresti si sa trebuiasca tot in Bucuresti sa ma duc cu livretul..

37+ David
Doamne iti multumim pt acesta minune si te rugam sa ne ajuti sa o ducem la capat!

AMR 2 saptamani!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaxena spune:

Citat:
citat din mesajul lui cami_antonia

neata feteleeeeeeeeeee

ana hai ca vei depasi momentele astea de oboseala
si apoi copii se vor juca impreuna si va fi mai usor
si la mine va fi la fel de greu
pe mine ma ajuta sotul dar atat cat are timp
oricum e greu
dar tu esti puternica si vei reusi
te intrebam si eu daca la a doua nastere contractiile au fost la fel de dureroase ca la prima

ama daaaaaaaaa
tre sa ne straduim
ahahahahah
eu azi m-am trezit mai repede
merg la dus
si pregatesc fata
ca va trebui sa mergem la doctorita
si abia astept

vremea e putin mai ok decat ieri
macar nu mai bate vantul si e putin mai cald

fug sa manac ceva apoi la dus si ne mai auzim
va pupicesc pe toate

de ANTONIA IOANA TEODORA (11.02.2009) si 39+ PETRA ADRIANA
AMR MAX 1 ZI PANA O VOM CUNOASTE PE PETRA ADRIANA


ambele nasteri au fost induse..dar pot spune ca la a2a in timpul travaliului le-am simtit mai puternice ca la prima pana m-am dilatat pt epidurala si muult mai dese

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Neata fetele,
raportez iar o noapte cam proasta. Mi s-a tuguiat burta rau, din cauza pozitiei bebeului, zicea dr. Ca sta trensversal cu fundul in sus, si abia dorm pe parti. Sau din parti

Madutza, alocatia se poate vira sigur pe card. Trebuie sa vb la banca ta. Eu de ex o sa duc actele la ing si de restul se ocupa ele. Asa mi-au zis, se duc ele la ... nu stiu unde trebuie depuse, ceea ce mi-a convenit f tare ca ma scapa de drumuri si de stres. Imi spun ele ce acte imi trebuie si doar sa fac cumva sa ajunga la ele. Acu, na, e si interesul lor.

Pff, m-ati terminat cu faza cu livretul. Habar n-am pe unde il am. Trebuie sa ma apuc sa il caut. Banuiesc ca ar trebui sa fie prin sertarul cu acte...

in S 37+ cu minune de sanatos si fortzos!!!
Cat de mare esti Doamne si ce minuni ai facut pentru noi... iti multumim!

AMR 12 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaxena spune:

Citat:
citat din mesajul lui madutza_bra

neata fetele!


Bubulina mea azi-noapte a dormit 8 ore legate . S-a culcat la 9:30 si s-a trezit la 5:30, apoi a mancat f repede (ca aveam sanii fff plini) si s-a culcat din nou pana la 9:00, Bineinteles ca am dormit si eu in timpul asta asa ca sunt super odhinita

Anaxena, nu e deloc frumos comportamentul sotului, dar asta e. daca acum nu ti se pare greu, cred ca mai tarziu va fi floare la ureche. Copii vor creste, se vor juca impreuna, vor manca impreuna, vor dormi impreuna si tu vei avea mult mai multa liniste

Cami, ama, sunt cu gandul la voi. Scot niste de incurajare

Azi la 1 sapt de regim am dat jos 3.6 kg. Eu ma bucur dar tot mi se pare ca e cam mult...oricum in ultimele zile simt ca s-a incetinit procesul...
Eu am scapat de constipatie in primele zile, acum vad ca s-a reinstalat

pupici
sa aveti o zi frumoasa

Povestea nasterii

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

felicitari madutza pt kg!!!eu ma opresc cand ajung la 54kg..acum am 56,8..ar mai fi 2kg..sa vad eu ca 54,x la cantar si sunt fericita
mai am 2 zile,poate reushesc -1,5kg pana miercuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaxena spune:

eu i-am dat sotului livretul dar nu l-au trecut pe alex,maria vad ca e trecuta ...dar nu mai tin minte cine si cand au trecut-o
azi ma duc si eu la primarie si la casa de pensii parca pt alocatie din ce tin eu minte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nilufera spune:

Mie nu mi-a trecut primul copil in livret si sincer nici nu stiu unde este; cele care treceti din CIC1 in CIC2 cu concediu de maternitate intre ele stiti cumva cat veti lua pt CIC2? eu am scris la agentia lor si mi-au raspuns ca se vor lua in calcul veniturile inaintea nasterii primului copil, sper sa fie asa; daca ati primit deja indemnizatia va rog sa mi spuneti si mie cum s-a calculat, ca sa stiu cat stau in concediu; si pt calculul concediului v-ati dus la agentie pt adeverinta sau cum?

36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Din ce am citit pe net se trece in livretul de familie de catre starea civila din raza de unde suntem...Deci cred ca trebuie sa mergem noi cu livretul la Oficiul Starii Civile sa actualizeze datele...

37+ David
Doamne iti multumim pt acesta minune si te rugam sa ne ajuti sa o ducem la capat!

AMR 2 saptamani!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Maduta felicitari ptr ambele realizari!
Si noi am asteptat certificatul 6 sapt la sect 1 si cand s- a dus fratele sa- l ridice erau 50 de pers afara si alte 20 inauntru si a intrat cu tupeu in- un birou unde erau mai multe femei, cu o cutie de bomboane Merci si o cafea si le- a rugat pe cucoane sa- l ajute, pe motiv ca nu suntem din Buc si a functionat ca altfel nu stiu daca reusea in ziua aia sa il ia ca se termina programul de lucru. Niste idioti cu birocratia lor.


Mamica de Andrei si Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

nilufera tu ai terminat CIC1 ai intrat in prenatal cateva zile si apoi in CIC2? ca daca e asa .... la mine s-a luat in calcul ultimele 6 luni din CIC1 PENTRU PRENATAL .... SI APOI SE VOR LUA IN CALCUL ULTIMELE 12 LUNI EFECTIVE
DECI NU DINAINTE DE CIC1 ... DIN PACATE ...
nu stiu cum se calculeaza insa daca treci direct din CIC1 IN CIC2

de ANTONIA IOANA TEODORA (11.02.2009) si 39+ PETRA ADRIANA
AMR MAX 1 ZI PANA O VOM CUNOASTE PE PETRA ADRIANA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salo_sama spune:

neatza fetele

am reusit si noi sa ne facem putn timp liber, asta ptr ca nu are colici si tot gaseste ceva interesant in tavan de se uita fix hihihih
de la 6 jumate a dormit pe pieptul meu ca o incercau colicii asa ca am dormit si eu mai mult azi

madutza_bra ti-am trimis adresa si felicitari ptr reusita cu kg ..pff ce bine ar fi sa reusesc si eu ca vad ca astea 8 kg nu mai vor sa plece de la sine. intrebare regimul asta nu ne va afecta laptele sau el se face tot cu apa multa si somn?

Petra mea e la ora de explorare...se uita prin jur si-si ridca capsorul ceva de speriat...nu va zic ca se impinge si in picioare pana se misca de pe loc si are doar 4 saptamani...ma si sperie cateodata cat de activa e si ce putere are...de n-ar fi colicii astia


simo...uff mucisorii astia

anexena ...nici nu stiu ce sa zic, legat de sot...dar imi dau seama ca oricum noi suntem baza cand e vb de copii si cu atat mai mult va admir enorm pe cele care aveti doi copii sau 3 cum e simo si totusi va descurcati cu casa, copii, sot si eu cu unul si sotul in preajma si tot ma simt bulversata si parca nu mi s-a facut o ordine in creier

cami , ama ma gandesc la voi ...nu mai dureaza mult stiu cum e sa astepti, ti-aduci aminte cami cat eram si eu de intrebatoare


pup fetele

Mergi la inceput