Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(18)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Shines spune:

doi gemenasi,care se cearta cu foc
vai cat sunt de simpatici,cum se cearta ei pe limba lor..si gesticuleaza..m-au topit




Simo - mamica de pui scumpi , Camelia(2002) si Eduard Matei(2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monika_bt spune:

Neata, fetele, si multumesc de cafea!

Simo, tare imi amintesti de mamica mea, fato! Uite asa a alergat ea o viata intreaga mereu ajutand pe unul pe altul...sa-ti spun cat din binele facut a primit inapoi? mai bine nu. Dar asa sunteti voi zen iar DD va da pe alta parte: sanatate, copii frumosi si norocosi...asa ca Go, Girl! Tot respectul!
Si da, si bebelina mea face la fel: ia bibele suge cat suge, incepe framantarea, se intinde, se strange, inroseste, scoate bibele, dupa mai multe incercari de bagat bibe inapoi si scos de limbuta, intr-un final il primeste si papa tot. Daaarrr, pana sa se lamureasca duda de ma-sa ca e asa plangea bebelina si nu stiam de ce...dar era de foame. Pai, daca scoatea bibele, am inteles ca se saturase!
Ziki, si fata mea se trezeste o data pe noaptea. Asa a fost mai mereu cu mici exceptii.Aseara mi-a adormit pe la 11 ca uitasem sa va spun ca baia o revigoreaza in loc sa o adoarma si ne-am bait pe la 8 cand de fapt trebuia la 6, si s-a mai trezit la 5 dimineata, papat si dormit pana la 9, papat si acu iar somn.Iubirea lu' mama!
Asa, mami de Fragrant trebuie sa fie o femeie moderna. Ce bine de Fragrant sa aiba langa ea un asemenea ajutor!
ok, ce mai voiam sa spun????
LA MULTE LUNITE, NATALIA MARIA, TUDOR CONSTANTIN,KEVIN CLAUDIU DANIEL!
LAMULTI ANI, INAIOANA!!

AMR:7 kg

Mamica de minune Antonia Luiza (18 feb.2011)
Multumesc Doamne, multumesc parinte Arsenie Boca, multumesc sfintelui Spiridon si Fecioarei Maria.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Neata, multam de Simo eu va ofer pajitula

Deci faza de stirile alea cu oameni prosti - aveam catalogul Ikea si am vazut ca azi si maine au o oferta la 4 oale inox cu 40 lei; am tinut minte si-l trimit pe soatza sa ia oale, ca eu am multe care deja s-au ciobit, uratzit...acolo se deschide la 10.00; la 10 fara 4 minute ma suna ca e o coaadaaaaaaaaa....la 10:01 ma suna ca gata, s-a apuizat stocul- cica fratilor, cu oameni care alearga, care tipa, toata lumea cu 4 pachete de oale in cos, cica cel putin 2 pachete a vazut in cos, asta era minimul cumparat Rasu' curcilor!!!

Fifi mi-a facuit o noaptea albicioasa, ca m-a mancat in dos sa-i dau panadolul (rec d ela vaccin) si cred ca i-a iritat burtica, s-a agitat de facea morisca cu picioarele, nu a plans dar a facut kaka, schimb-o, iar inca o transa, iar agitatie, cred ca a urmat si kk 3 dar efectiv am lasat-o; intre timp se trezise si Rober, ca aluncease din pat, s-a pus pe o vorbarie, sa-mi povesteasca un episod din mikey Mouse....acum sorb cafeaua de parca as sorbi viata.

Gabi da, asa face Ana cand o doare burtica, nu f des, ca a mai crescut, dar da, cunosc momentele alea.

Carmen deci pantalonii jos!!!

La multe lunite Natalia, Tudor, Kevin!!

Lori, mami de Robert din 9.06.2008 si galusca Ana Isabela din 14.01.2011



Cum mi s-au intamplat doua minuni, Robertsi Ana Isabela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitsu-bishu spune:

Neata, la o cafea cu muuult lapte si nesimtit de mult zahar!

Asaaa.. Acum! Ziki, ma ierti, rogu-te, ca te sacai, dar mie mi-a atras atentia faptul ca ai spus "bubite". Eu tot ce e cu "puncte" asociez cu foliculita si ce e pe "arii" asociez cu dermatita. O fi de vina formarea mea realista, ca am tendinta sa concretizez, sa clasific, sa fac fixatii... eventually Dunno! Dar, cum spuneau si fetele de pe aici cu bebei cu dermatita, aia se manifesta cu piele uscata, cu zone rosiatice, mai rar cu basici cu lichid dar mai extinse, adica cuprind mai multe celule epiteliale...

Uite, din sfatul medicului niste definitii:

Dermatita poate fi tradusa simplu ca o inflamatie a pielii, insa aceasta afectiune este caracterizata printr-o multitudine de simptome precum: piele uscata, hiperemie (piele rosie), prurit (mancarime), cruste si alte leziuni exfoliative, papule (leziuni hiperemice, reliefate), vezicule (leziuni cu continut lichidian).

Foliculita este o infectie a foliculului pilos. Fiecare fir de par din organism creste dintr-un mic buzunaras numit folicul. Foliculita poate aparea in orice parte a organismului acoperita de par. Foliculita debuteaza cu aparitia unei zone rosii si dureroase langa sau la baza unuia sau mai multor foliculi pilosi. Ea se tranforma intr-o mica tumefactie (umflatura) ce contine puroi (pustula) si care adesea da o senzatie de prurit (mancarime) sau usturime.

Io nu vreau sa te bat la cap, ziceam asa, sa te lamuresti tu ca mamica, sa stii ce are puiul tau exact. Oricum, la bebei tratamentele sunt similare, in general se da ceva antibiotic (natural sau chimic) si ceva de hidratare. Si eu, daca nu ar fi fost copilasu' asa mic, as fi dat tot cu ceai de pelin, iti spun drept, dar cand am vazut ca si doctoressa a recomadat antibiotic, ea fiind homeo si total anti AB unless neccessary, am zis sa fac asa, ma temeam ca in curand nu mai am de unde sa apuc de bby. Hai ca te-am stresat

Andutza, da, a zis si Roxx, Thuja e foarte bun, testat de noi la fiecare vaccin al lui Conrazel (au fost putine, though.. )

Hai ca m-am amuzat un pic, aditzaC, chiar daca nu dadeai ora, ziua tot crescuse si va mai creste. Da' asa e, se stie ca multi oameni sunt influentati de venirea primaverii, iar bebelusii sunt si ei oameni, nu?! (A-propos de asta, imi aduc aminte de primele saptamani de viata ale lui Conrad, vorbeam cu ... ehm, ehm, cealalta jumatate biologica, ii povesteam de agitatia lui C. in REM si cica "au si ei REM, ca noi, oamenii?", m-am enervat raaaau, wtf?! Da' ce e, vreun alien?)

Si tot roxx parca zicea ceva de crestere, la lungime e asa - 4 3 3 2 2 2 1 1 1 1 1 1 , deci pana la un an un copil nascut cu 50cm va avea 74cm. Iar la PC (perimetrul cranian) - 3 2 2 1 1 1 - pana la 6 luni, apoi inca 0.5 pe luna. Vad ca nu prea va stresati cu grafice de crestere & shit, ceea ce e foarte bine! Sa vedeti ce agitatie era la odiseea lui Conrad, cum urmaream noi percentilele sa fie constante, la cea mai mica abatere, mana pe telefon la doctori, valeleu

Ma reintorc la cafeaua mea si la "o tigare canceroasa" , cum zicea cineva...




Lavi, de Conrad si Aaron Victor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andutza_B spune:

Buna dimineata! Doamne, ce buna e cafeaua, mai ales in dimineata asta!!
Nu am mai mers la vaccin din motive de durere de masea la mine, durere de burtica la Miruna si oboseala din cauza de serviciu la musiu. Deci mergem maine.
La multe lunite sarbatoritilor de azi:Natalia Maria, Tudor Constantin si Kevin Claudiu Daniel!!
Roxx26, multumesc de sfat, mie dr mi-a zis de cate o granula si doar in ziua vaccinului, dar voi incerca , totusi, cate doua si in doua zile. Foarte frumoasa printesa!!
Shinesma-nclin! Chiar ca esti wonder woman!! A, multumesc ca ai descris cum ai reusit sa ii faci program seara lui Edu, ca efectiv eu eram blocata! Sa stii ca incerc si eu asa!
Ziki

No comment!
Monika, sa stii ca si pe Miruna o trezeste baita, am mai scris undeva... Nu-mi explic.
Despre aruncat biberon, zbatut, incovoiat, luat biberon, etc -da, si noi tot acolo ne situam.
Am avut 3 nopti minune (ca nu degeaba o minune dureaza 3 zile-in cazul nostru nopti) in care mandra s-a culcat la 11 si s-a trezit, prima data , la 5. Dar de azi noapte a trecut la programul de dinainte-culcat la 11 (nicidecum mai devreme, dar metoda Shines va fi pusa in aplicare de azi), trezit la 2, apoi la 5 apoi la 8.
Cam atat, nu-mi mai amintesc ce am vrut sa mai scriu.

Andutza- cu pisicuta Miruna-Georgiana (26.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitsu-bishu spune:

Asa, esti on si tu, Lorich, pajitula bun, bun! Aaaa, am uitat sa iti spun, pe cand inca nu scriam am facut in secret prajitura snickers, dupa reteta ta, am mentionat oare ca in casa mea snickersu' intra pe banda rulanta? Si nu mai iese... Anyway, a fost de-li-cioa-sa! Si o sa rami repet figura cat de curand, bine ca mi-am adus aminte! Mi-a sarit in ochi si tortul pestisor, musai sa i-l fac lui C., se da in vant dupa kiwi!

Mai, dar ce e cu cazutul asta din pat? Aseara, Conrad s-a asezat pe marginea patului, cu spatele, evident, si a cazut fix in fund, pe jos... Noroc ca mai poarta pampers, uite ca e bun si ala la ceva. Da' azi dimineata mi-a facut-o lata. A cazut din pat, ditamai copiloiul, nu mi-a mai cazut de pe vremea cand, bebelus fiind si rasucindu-se (ca a fost cam singura modalitate de locomotie pana pe la vreo 11 luni, cand a descoperit mersul de-abusilea..) cu elan a trecut peste zecile de perne cu care era inconjurat. Asa, si, deci, a cazut din pat! Si nu oricum, cu fata in jos, de si-a spart nasul! Mi-a fost si mila ca l-am trimis azi la cresa, cu nasul cat un cartof, da' nu aveam ce sa fac cu el acasa, sunt restanta cu curatenia, cu spalat rufe, si mai noi, cu facutul de prajituri Ooof, sper sa nu arate ca Stelea cand o fi de-nsurat!




Lavi, de Conrad si Aaron Victor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loutzy spune:

Neatza fetele.
gabi asa face si bebe meu dar numai cu sanul stang. Nush ce i-a venit pe el de tot il prinde, molfaie la el, il arunca, iar il prinde.ma doare sfarcul de nu mai pot.
Cu mancatul des avem si noi problema asta. Zici ca nu se mai satura. Oricum la 12 sapt sunt in puseu de crestere prichindeii si sunt linistita cu mancatul lui prea des.
Simo daca da numai partzuri si nu mai plange, e gata cu colicii.
Carmen mai in toate cartile scrie ca un copil la 3 luni ar trebui sa manance de 6 ori pe zi. Dar din experienta mamicilor care alapteaza stiu ca nu e asa. E f greu sa ii faci un program de masa .

V-am pupacit pe toate.



Laura de mic si neastamparat Stefan-Mihai (06.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andutza_B spune:

Multumescu-ti si tie, Mitsu-bishu!
A, am vrut sa mai zic ca ma enervati voi, astea din Bucuresti, ca aveti Ikea!! (Bine, se pare ca nu destul de aprovizionata, Lorich, of, of) .Eu iubesc Bucurestiul (nu dati cu rosii, asta e) , sora mea locuieste acolo de vreo 5 ani... Si eu am fost in doua concedii. De mult m-as fi mutat acolo (da, stiu, aglomeratie, praf etc, dar nimic nu ma convinge), dar musiu e asa, mai.. linistit, ca sa nu zic ca e mai mosh, desi e mai mic decat mine cu 2 ani. N-are table, ca daca ar avea, sambata l-as trimite in parc!

Andutza- cu pisicuta Miruna-Georgiana (26.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shines spune:

Andutza..bafta cu somnicul seara..daca insisti si nu te di batuta cateva zile sigur va functiona.
zici ca iti place orasul nostru,ai ? no bun..vino tu la mine sa te iau intr-o zi cand merg la birou la o ''plimbare''..sa stai vreo 2 ore la semafoare si in intersectii blocate..asta numa dimineata..ca seara e alta mancare de peste,stai vreo 3-4 ore..toti is nemancati,nedormiti,ne..., si sa vezi claxoane,grabiti si nervi.

cand vrei seara sa intri sa iei si tu o paine ca omu..stai in supermarket la cozi de-ti vine rau..ca-s toti flamanzi de zici ca vine apocalipsa... dimineata dai peste babe si mosi,ramasi cu ''coada'' in cap..care au impresia ca daca nu se duc la 5 la magazin pierd randu la ciolane si patrunjel.
de piete nu mai vorbesc,ca eu nu calc pe acolo,ma enerveaza aglomeratia de mor si am un epidod comic in care am iesit urland pe acolo de se uita lumea la mine ca la urs.
ma tot impingea cate o baba''ia mama legatura cu 2 lei,ia mama morcovu cu un leu''..etc..si eram atat de plina la creieri ca am inceput sa urlu '' nu vreau niiiimiiic,lasati-ma in pace,nu vreau nimic'' si nu mai gaseam iesirea.
deci..daca insisti tu




Simo - mamica de pui scumpi , Camelia(2002) si Eduard Matei(2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelu86 spune:

Neata!!

multumim de urari

bb Tudor si Kevin

raportam primu ras in hohote imi venea sa o mananc. a fost scurt dar din tot sufletu ei sper sa se mai repete figura

tuturor



Dumnezeu ne-a binecuvantat cu minunea Natalia Maria (30. 12. 2010)

SMS 858 - Doneaza 2 EURO pentru inima copiilor

Mergi la inceput