Manuela Harabor

Manuela Harabor | Autor: roxy

Link direct la acest mesaj



prin valtoarea atator scandaluri mediatice care mai de care mai picante si mai pline de detalii, exista o FEMEIE de care putem sa spunem ca e plina de modestie si simplitate, chiar daca este o femeie foarte frumoasa si talentata.
Am citit azi in liberatatea un articol (printre enorm de putinele de altfel de acest gen)plin de un ceva altfel decat s-au obisnuit tabloidele .

http://www.libertatea.ro/detalii/articol/manuela-harabor-indragostita-andrei-328120.html

Are un baiat Andrei foarte frumos, pacat ca viata lui nu poate fi una a unui copil , adolescent si om asa cum ar fi meritat si cat s-a zbatut mama lui .Este un tanar aflat sub spectrul autismului, aceasta afectiune care este parca din ce in ce mai raspandita printre noi.Spun asta in cunostinta de cauza, si unul din copii mei are elemente de autism si stiu cum e. Spre deosebire de mine care spre rusinea mea ca nu m-am obisnuit nici acum dupa atatia ani ca al meu copil nu e cum sunt toti de varsta lui, cu toate ca diferentele nu sunt asa evidente, le stiu eu ,Manuela Harabor nu numai ca s-a obisnuit cu asta , dar a acceptat ca nu poate schimba , ca nu sta in puterea ei sa faca asta si mai ales l-a acceptat pe baiatul ei asa cum e.Are 19 ani si chiar daca fizic e un tanar deosebit de frumos , comportamentul e al unui copil mic.Nu o spun cu rautate, doamne fereste si nici nu ma bucur (spun asta ca din spatele ecranului nu poti sa-ti arati adevaratele sentimente si pot fi interpretabile), dar totusi in cazul acestui tanar (ma indoiesc ca mama lui nu a incercat tot ce se putea in 19 ani pentru ca sa-l faca cat mai aproape de varsta lui)nu s-a putut face nimic, sau gradul de afectare a fost asa mare ca orice terapie ar fi aplicat (am vazut pe acest forum ca alte mamici incercate au avut rezultatae bune cu pui lor si sunt au manifestari apropiate de varta lor biologica)nu a avut rezultat?

Una peste alta Manuela Harabor are toata admiratia ca poate trece peste aceste incercari ale vietii, si ce poate fi mai rau ca mama decat sa-ti vezi copilul ca nu poate deveni independent orice ai face.




Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aniastef11 spune:

Si eu o admir foarte mult pe Manuela Harabor. Este o mama frumoasa si trece cu demnitate prin drama pe care o trece fiul sau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

cautand pe net ceva pentru baiatul meu, am gasit si declaratii mai vechi ale actritei, iar fraza care mi-a ramas in minte cum vorbea despr baiatul ei e "Cāteodata ma uit la el si nu-mi vine sa cred ca au trecut atātia ani. Cānd, unde s-au dus? Parca era ieri. Ma uit la el si vad ditamai barbatul, īnalt, bine facut, sensibil, dragastos si frumos de ti se taie rasuflarea. Cu toate astea, dincolo de aspectul fizic, īnlauntrul sau se gaseste un baietel care va avea mereu 6-7 ani. Chiar daca uneori ma surprinde cu reactii perfect normale vārstei lui reale."
E cumplit si totusi ceva de nedescris in cuvinte...din pacate stiu cum e.

Citatul e luat de aici , ca tot trebuie sa dam sursa cand punem citat

http://www.autism.ro/forum/viewtopic.php?t=72




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

O Mama si o Doamna cum nu se mai gasesc multe in lumea de azi, iar in showbizul nostru...nici nu cred sa existe alta.


CAPRA CU 2 IEZI


mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian (03.06.2009)

MINUNEA MEA

www.flickr.com/photos/11558563@N06/" target="_blank"> A DOUA MINUNE 2

A DOUA MINUNE

MOS CRACIUN 2010

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Sa o ajutam pe Georgi sa mearga

Manu - papusa fara picioare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

dicirstea complet de acord cu tine, numai ca in societatea noastra daca nu vorbesti urat, nu arunci cu declaratii jignitoare in toate partile , nu te baga nimeni in seama .Pacat ca astfel de exemple de daruire cum rar mai gasesti nu sunt mai mult promovate (in sensul frumos al cuvantului, nu sa se intre cu bocancii in viata lor)astfel ca ei sa poata impartasii si altora din experienta lor.Sigur am avea mult de invatat de la ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxy

dicirstea complet de acord cu tine, numai ca in societatea noastra daca nu vorbesti urat, nu arunci cu declaratii jignitoare in toate partile , nu te baga nimeni in seama .Pacat ca astfel de exemple de daruire cum rar mai gasesti nu sunt mai mult promovate (in sensul frumos al cuvantului, nu sa se intre cu bocancii in viata lor)astfel ca ei sa poata impartasii si altora din experienta lor.Sigur am avea mult de invatat de la ei.




Exact.

Sunt mai mult decat sigura ca ar fi avut enshpe mii de oferte in telenovele daca ar fi ales sa fie ca toate precupetele si sa dea pe goarna cateva detalii despre tatal lui Andrei. (desi nu stiu cine ar vreun dubiu asupra lui...Andrei e bucatica rupta) din respect pentru Manuela Harabor nici nu o sa-i pronunt numele, nici nu m-am uitat la emisiunile lui, pentru ca nu puteam disocia imaginea lui de caracterul lui infect si de faptul ca a refuzat sa-si asume responsabilitatea recunoasterii lui (ca bani nu i-a cerut nimeni)

Din pacate azi numai scandalul vinde, valorile in Romanica sunt cu susul in jos.


CAPRA CU 2 IEZI


mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian (03.06.2009)

MINUNEA MEA

www.flickr.com/photos/11558563@N06/" target="_blank"> A DOUA MINUNE 2

A DOUA MINUNE

MOS CRACIUN 2010

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Sa o ajutam pe Georgi sa mearga

Manu - papusa fara picioare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

dicirstea

"Din pacate azi numai scandalul vinde, valorile in Romanica sunt cu susul in jos."----este adevarat si la propriu si la figurat.Daca nu te dezbraci si nu-ti arati toate celea, oricat de urata ai fi, nu contezi.
A se vedea numarul de postari de la subiectul columenilor sau zavoranilor iar aici doar noi ce ne corespondam.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxy

dicirstea

"Din pacate azi numai scandalul vinde, valorile in Romanica sunt cu susul in jos."----este adevarat si la propriu si la figurat.Daca nu te dezbraci si nu-ti arati toate celea, oricat de urata ai fi, nu contezi.
A se vedea numarul de postari de la subiectul columenilor sau zavoranilor iar aici doar noi ce ne corespondam.






eu m-am abtinut sa exprim remarca pentru ca sunt convinsa ca multa lume nici nu stie cine e Manuela Harabor. "Padureanca" a fost acum multi ani...in telenovele "gipsy kings" nu joaca...nu danseaza pe mese in bamboo, nu s-a pupat cu poponet (trambulina clasica)...cine sa auda de ea? generatia tanara in niciun caz...



CAPRA CU 2 IEZI


mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian (03.06.2009)

MINUNEA MEA

www.flickr.com/photos/11558563@N06/" target="_blank"> A DOUA MINUNE 2

A DOUA MINUNE

MOS CRACIUN 2010

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Sa o ajutam pe Georgi sa mearga

Manu - papusa fara picioare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Am ramas impresionata cand intr-o biserica superba din centrul Bucurestiului mi-a atras atentia o femeie frumoasa, imbracata modest si cuviincios, cu capul acoperit si nemachiata, stand oarecum in spate, nu ca sa se ascunda, dar nici bagata in prim plan ca atatia altii si avand alaturi un adolescent inalt si binefacut, la care nelinistea copilareasca trada ceva. Cu surprindere am recunoscut-o pe Manuela Harabor. Am vazut-o apoi de multe ori, se duce frecvent la biserica cu baiatul, asculta slujba in liniste si apoi pleaca discret, fara sa atraga atentia sau sa ceara vreo atentie speciala din partea cuiva, desi uneori baiatul avea cate un acces care ii surprindea pe cei din jur.
Este o femeie superba care m-a miscat cu demnitatea ei .
Duce o cruce grea .

"Mult timp am avut impresia ca viata mea va incepe in curand, adevarata mea viata !...
In final, am inteles insa ca obstacolele reprezinta de fapt viata ." Alfred Souza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Am ramas impresionata cand intr-o biserica superba din centrul Bucurestiului mi-a atras atentia o femeie frumoasa, imbracata modest si cuviincios, cu capul acoperit si nemachiata, stand oarecum in spate, nu ca sa se ascunda, dar nici bagata in prim plan ca atatia altii si avand alaturi un adolescent inalt si binefacut, la care nelinistea copilareasca trada ceva. Cu surprindere am recunoscut-o pe Manuela Harabor. Am vazut-o apoi de multe ori, se duce frecvent la biserica cu baiatul, asculta slujba in liniste si apoi pleaca discret, fara sa atraga atentia sau sa ceara vreo atentie speciala din partea cuiva, desi uneori baiatul avea cate un acces care ii surprindea pe cei din jur.
Este o femeie superba care m-a miscat cu demnitatea ei .
Duce o cruce grea .

"Mult timp am avut impresia ca viata mea va incepe in curand, adevarata mea viata !...
In final, am inteles insa ca obstacolele reprezinta de fapt viata ." Alfred Souza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

goldi asa e grea cruce trebuie sa duci, atunci cand copilul tau devine mare, fizic arata ca un adolescent , iar mai tarziu ca un barbat , dar manifestarile si gandirea raman a unui copil de 7 ani si se manifesta ca atare.Ceea ce atunci cand e mic ascunzi cu usurinta , mascand cu un zambet...auzind remarcile din jur, la varsta adulta nu mai poti si depinde doar de puterea ta de mama sa il ajuti mai departe.Si sa mai poti si sa traiesti macar pentru el, daca nu pentru altceva.



Mergi la inceput