FIV la Clinica Promed System

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miky82 spune:

Clau nu am mai facut nimic, astept sa imi vina adeverinta de la CASMB, astazi am primit si AMH-ul care este 3,69 ug/L (2-6,8) si Testosteron liber 2,18 (0,5-2,3 pg/ml)asta mi se pare ca este cam mare chiar daca este in interval, astept sa imi vina menstruatia si o sa ma programez la dr.
Imi pare rau ca trebuie sa amani pt luna viitoare, o sa fie bine pana la urma




Anticorpi antispermatici, ovare polichistice, endometrioza
Tratament pregatitor sarcina: Aspenter 75mg 1/zi, Femibion 1/zi, Magne B6 1/zi, Vitamina E 1/zi, Acid Folic 1/zi, Vitamina C 1/zi
3 Inseminari nereusite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris8 spune:

Buna fetelor,
aoleuuu...deci ma lasati sa fiu prima...sunt vai de capul meu, am emotii de acum, nu stiu ce voi face...

miky, sa inteleg ca inca nu ti-ai depus dosarul? bafta multa, oricum nu e graba pt ca am auzit ca in luna mai nu se va intruni comisia, ci la inceputul lunii iunie vor analiza toate dosarele primite pana la sfarsitul lui mai.

clau, imi pare rau pt chist, dar lasa ca trebuie sa rezolvi orice problema inainte de a te apuca de fiv..si apoi va fi cu succes, clar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lumynytas81 spune:

buna fetelor,ce faceti?
cris 8 iti multumesc pt incurajare! gata am scapat de histeroscopie am fost joi pe 3 mai,la promed Targoviste,la domnul dr Predoi.Doamna dr era la Bucuresti(vine la Targoviste doar martea),histeroscopia a decurs fff bn,ma simt bine,doar un pic de sangerare,am inteles ca este normal!Sper sa fiu bine in viitor!acum astept sa ma vindec si apoi sa incep fiv-ul(bineinteles ca intai sa se aprobe dosarul)
cris8 iti urez bafta si Bunul Dumnezeu sa te ajute! sa nu ai emoti,trebuie sa fii curajoasa,cat de curand o sa fii o mamica.
Toate o sa fii mamici fericite,o sa uitam totul .
Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris8 spune:

lumynyta, ma bucur ca ai trecut cu bine de histeroscopie. Bafta multa in continuare, si multumesc pt incurajari.
Fetele cu dosar, sa stiti ca se va intruni comisia la inceputul lunii iunie, deci pana saptamana viitoare neaparat sa il depuneti la clinica ca sa il duca si ei pana la sfarsitul lunii mai.. am vazut ca si data trecuta au fost aprobate absolut toate dosarele de la Promed, deci nu va faceti griji ca dna dr Manolea le pregateste excelent.
Eu deja incep numaratoarea inversa, peste o saptamana si jumate trebuie sa vina menstra si gata, o sa incepem. Sper sa vin doar cu vesti bune, ca sa va incurajez si pe voi. Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca0108 spune:

buna fetelor... maine adica joi la ora 14 merg la control la doamna doctor manolea sa stbilim protocolu, doamna dr zicea sa incer pe protocol scurt. a mai facut cineva fiv pe protocol scurt? va pup revim cu noutati :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns engi1975 spune:

Buna fetelor.Sunt noua pe acest forum si sper sa ma puteti ajuta si pe mine.
Azi am fost la dr.Bolintineanu pt analiza rezultatelor mele de la analize.
Povestea e urmatoarea : de 4ani incerc sa fac un bebe si nu pot.Din aproape in aproape am descoperit un cancer de tiroida cu metastaza ggl.Am rezolvat problema si tot nu raman.Apoi a venit Amh-ul care e de 0.22 si un Fsh de 17Am trompa dr obturata si stg libera. Deci nu intru pe programul national.Luna aceasta am avut doar 3 foliculi.
Am o mie de intrebari insa voi ce credeti are rost sa fac un fiv in conditiile in care am un Amh asa mic?
Voi cati foliculi antrali ati avut?
Cunosteti pe cineva care a reusit cu un Amh asa mic si asa putini foliculi?
Daca ma hotarasc sa fac fiv cum se desfasoara, din ce zi se incepe stimularea?
Se poate incepe stimularea in luna in care am mai multi foliculi antrali sau nu se tine cont de asta?
Va multumesc ca m-ati "citit" si bafta multa tuturor.


P.S. Mi-a placut mult dr Bolintineanu.E om inainte de toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alabina spune:

Cris8, am intrat sa iti urez bafta si ma gandesc la tine. Eu la jumatatea lui iunie ma intalnesc cu doamna doctor si probabil o sa-mi dea protocolul. Tu ti-ai cumparat medicamentele? Trebuie sa faci si clexane,prednison... parca tin minte ca nu. Oricum, chiar daca nu scriu, te urmaresc si astept vesti bune.Nici nu vreau sa ma gandesc ce emotii ai, dar nu vor fii in zadar, ai sa vezi.

O zi cu soare

MTHFR C677T Heterozigot, PAI - 675 Heterozigot 4G/5G, 4 sarcini oprite in evolutie,mutatiile descoperite dupa ultima sarcina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris8 spune:

Buna fetelor,

raluca, bafta!!! daca ai AMH-ul bun se merge pe protocol scurt.

engi, imi pare rau ca ai avut atatea probleme..bine ca le-ai rezolvat. Ca sa iti raspund la intrebari:
Aa, stiu de pe alt forum o fata care cu AMH cam ca al tau a avut dupa stimulare 3 foliculi, a obtinut 2 embrioni si a ramas gravi chiar cu gemeni , deci se poate, insa intr-adevar sansele sunt mai mici...eu daca as fi n locul tau, as incerca totusi 1 fiv, atata vreme cat exista o sansa cat de mica si mai ales daca dna dr e de aceeasi parere. Eu am AMH 1 (deci la limita inferioara) insa foliculi antrali am destui, peste 10 de obicei...sa vedem cum voi raspunde la stimulare.
Bineinteles ca se tine cont de nr foliculilor antrali, mai ales in astfel de caz, de aceea se merge la ecografie in ziua 2, si in functie de asta se incepe imediat stimularea (deci in ziua 2 maxim 3). Bafta multa!

alabina multumesc ! nu mi-am cumparat inca tratamentul dar am vorbit cu cineva care lucreaza in domeniu sa le iau cand imi vine menstruatia. Ce sa-i faci, speranta moare ultima si ma gandesc ca daca as ramane totusi natural( la noi teoretic sunt sanse dar practic nu s-a intamplat niciodata in 5 ani) tratamentul nu se returneaza si costa totusi 5000 ron... Dar intre timp mi-au venit rezultatele la analize genetice, am si eu mutatia genei PAI 1 675 4G/4G homozigota, asa ca am primit deja tratament cu o mie de vitamine si mai intai aspenter, apoi de cand incep stimularea Clexane.
Daaa....am multe emotii, trec de la o stare la alta, cand ma bucur ca voi incepe, cand ma apuca disperarea si tristetea ca trebuie sa trec prin asta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miky82 spune:

Cris imi pare rau de mutatie.Bafta la fiv esti prima nu-i asa?
Eu maine merg sa imi depun dosarul, sper sa mi se aprobe, intre timp am inceput stimulare cu Gonal F -75 ui pentru ultima inseminare, nu am nici cea mai mica speranta ca va reusi, dar mai incerc pana mi se aproba dosarul, am facut ieri eco de z3 am peste 20 de fuliculi antrali si sper sa fie bine pana la urma.
pe toate.


Anticorpi antispermatici, ovare polichistice, endometrioza
Tratament pregatitor sarcina: Aspenter 75mg 1/zi, Femibion 1/zi, Magne B6 1/zi, Vitamina E 1/zi, Acid Folic 1/zi, Vitamina C 1/zi
3 Inseminari nereusite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miky82 spune:

Citat:
citat din mesajul lui raluca0108

buna fetelor... maine adica joi la ora 14 merg la control la doamna doctor manolea sa stbilim protocolu, doamna dr zicea sa incer pe protocol scurt. a mai facut cineva fiv pe protocol scurt? va pup revim cu noutati :)


Bafta multa, sa ne spui ce ai facut!

Mergi la inceput