FIV la Clinica Promed System

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alabina spune:

Buna

Cris, tratamentul tau mi se pare scump, e asa pentru ca ai AMH-ul mai mic, ce ti-a spus doamna doctor. Stiu ca e in functie de fiecare persoana in parte, scuza-ma ca te intreb, daca te enerveaza intrebarea, nu-mi raspunde. Dar incercam sa-mi fac un calcul de cati bani o sa am nevoie si nu mi-am pus asa multi pentru tratament.Banuiesc ca clexanul il iei pe reteta , la jumatate de pret sau e gratis. Ai vorbit cu vreu hematolog, sau mergi pe mana doamnei doctor?



MTHFR C677T Heterozigot, PAI - 675 Heterozigot 4G/5G, 4 sarcini oprite in evolutie,mutatiile descoperite dupa ultima sarcina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris8 spune:

miky, da cred ca sunt prima care incep...si e si primul fiv la mine, sper sa fie ultimul. Bafta cu dosarul, insa eu iti doresc sa nu mai ai nevoie de el si sa reuseasca inseminarea, lasa ca atunci cand nu speri, atunci se intampla...sper sa am gura aurita

alabina, nu-i problema, iti raspund cu placere. In astia 5000 ron nici nu am inclus clexanele si nici vitaminele pe care acum le iau cu pumnul (am dat deja 200 ron doar pe vitamine). Da, clexane il voi lua compensat. Tratamentul de stimulare intr-adevar e in doza mai mare la mine ca am AMH-ul cam mic, eu am 10 fiole pergoveris + 1 Pen de 450 UI Gonal F + 5 fiole Cetrotide + 2 fiole Pregnyl. Astea fac cam 5000 ron. Insa e f posibil sa nu ajunga si sa mai adaugam, deci e posibil sa ajung la 6000 ron lejer doar cu stimularea... Doar 1 fiola de Pergoveris costa cam 390 ron...eu zic ca si cu un AMH mai mare, undeva la 4000 ron cel putin tot te va duce tratamentul...
Pt mutatii, dupa ce le-am descoperit am fost la hematologie la Fundeni la dna dr Uscatescu, e foarte renumita pe asa ceva, vin la dansa din toata tara. Mi-a prescris tratament insa i-am dat mail dnei dr Predoi si i-am spus tot, ca am fost la Fundeni si ce tratament am primit,(sper ca nu s-a suparat, eu am incredere totala in dansa insa consider ca totusi hematologul e specializat pe asta, si vreau sa fiu sigura ca am facut totul pt a reusi, fiv nu fac in fiecare zi...)si dansa si-a dat acordul cu o mica diferenta, mi-a zis sa intrerup aspenterul putin mai devreme decat mi-a zis dr U. Acum am inceput sa iau vitaminele si aspenter, voi intrerupe aspenterul dupa ce vine CM si voi incepe Clexane.
Sper ca te-am lamurit, si orice intrebare ai iti raspund cu placere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alabina spune:

Cris, multumesc din suflet. Slava domnului ca am cu cine sa vorbesc despre toate astea. Vezi ca la sensiblu, daca ai card, ai o reducere destul de buna. M-am uitat la pergoveris si cu card e in jur de 352, spre deosebire de 390.
La Fundeni ai fost dupa ce ai aflat tratamentul de stimulare? Ca si mie mi-a spus dr Uscatescu de 0,4 clexane, dar atunci nu stiam ca am sa ajung la FIV. Oricum am s-o mai contactez inainte. Ca vitamine, mie mi-a dat: aspenter 1/zi,acid folic 5mg 1/zi, mg+b6 2/zi, vit c 1g/zi, vit e 1/zi, femibion 1/zi, omega 3 1/zi.

MTHFR C677T Heterozigot, PAI - 675 Heterozigot 4G/5G, 4 sarcini oprite in evolutie,mutatiile descoperite dupa ultima sarcina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris8 spune:

alabina stiu de card la Sensiblue, mi-am si facut, cu reducerea aia ma duce la 5000 ron, altfel era 5500...
Deci la mine a fost asa: mi-a dat dna dr Predoi schema de stimulare, si dupa aceea am primit rezultatul prost la PAI. Initial dna dr P recomanda tratament cu anticoagulant de la embriotransfer, eu insa am dat fuga la Fundeni, dna dr U nu m-a intrebat ce tratament de stimulare am, dar i-am zis eu ca urmeaza sa incep stimularea pt FIV, si mi-a recomandat aspenter acum si apoi Clexane de 0,4 (de cand voi incepe stimularea). Pe langa asta mai mi-a dat: acid folic 5mg 1/zi, mg+b6 1/zi, vit c 2/zi, vit e 1/zi, femibion 1/zi, coenzima Q10 1/zi. Acidul folic si femibion deja le luam, mi le recomandase si dna dr P. Cand am vazut recomandarea dnei dr U am trimis mail la dna dr P si i-am spus tot, (mi-a fost cam jena putin, sa nu se supere...dar am trecut peste la gandul ca vreau sa stiu ca fac tot ce e posibil sa fie bine) si dansa a fost de acord. Nu as fi putut sa iau ceva fara sa stie dansa, iti dai seama...
Am mai citit ca e mai bine sa se inceapa tratamentul cu anticoagulant cel putin odata cu stimularea, pt ca din cauza hormonilor pe care ii bagam la stimulare, sangele are tendinta de coagulare si atunci nici uterul nu se mai iriga cum trebuie, ducand la un posibil esec de implantare... Acum, ca dna dr P a fost de acord cu asta, m-am linistit...
Asa e, e bine ca putem vorbi, ca doar trecem prin aceleasi probleme pe care altii oricum nu le-ar intelege...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paraoanu spune:

Buna fetelor, sunt una dintre fetele care a reusit sa obtina o sarcina in urma unei fertilizari in vitro. Acum am o fetita de doi ani. Fivul l-am facut la Medlife cu Doamna Doctor Predoi. Povestea e lunga, nu am trompe au fost extirpate in urma unei operatii cu multi ani in urma si am ovarele sectionate. Fivul era singura sansa.
a fost destul de greu deoarece nu raspundeam la tratament la inceput am mers pe tratament maxim, ma refer la hormonale, m-au ajuns aproape 80 de milioane numai hormonalele. nu luasem in calcul suma asta, am avut noroc ca dispuneam de bani la momentul respectiv si nu a fost o problema. pe mine m-a costat mai mult tratamentul decat procedura in sine. restul de medicamente nu mi le aduc aminte , doar de menopur din care imi injectau 5 fiole si puregon 2 pe zi. faceam doua injectii. Injectiile le-am facut la medlife deoarece lucrez in apropiere. am reusit performanta sa am 6 foliculi, cu 6 ovule din care unul nu era matur, am transferat 3 2 calitatea 1 4-5 celule unul de 2 celule, restul s-au defragmentat, transferul l-am facut cu d-na Doctor Coricovac, deoarece D-na Doctor P trebuia sa plece din tara. Tratamentul la mine a durat mai mult decat a prevazut dansa. Am fost primul transfer facut de Doctor Coricovac. Despre medicamente va pot spune ca si eu le-am cumparat de la Sensiblu, dar am vazut ulterior ca la farmacia tei, au preturi mai mici. Am stat la pat primele 10 zilecu utrogestan pe maxim si no-spa, la cea mai mica intepatura, nu mai mult de 2 pe zi. Am mancat mai multe oua pentru ca am citit ca ele contin o substanta care ajuta la nidare. am facut BCG 145 IN ZIUA 13 dupa care sangerari. Iar la pat, dupa 2 sapatamani eco , activitate cardiaca ok dar si doua desprinderi de placenta. trei luni la pat cumintica cumintica imi spunea Andreea, iar intr-un final am reusit.Va doresc sa simtiti toate bucuria ope care o simt eu zilnic. Mult noroc, Avetoi grija de voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paraoanu spune:

Daca va pot ajuta cu informatii cu placere. Precizez ca am luat vitamine prenatele inca dinainte de a incepe tratamentul si acid folic.
Va doresc numai reusite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris8 spune:

paraoanu, ma bucur ca ai intrat sa impartasesti cu noi reusita ta, eu urmeaza sa incep fiv cu dna dr Predoi, acum au infiintat propria clinica de fertilitate, unde niciodata nu ma simt ca intr-un spital, ci ca intr-o familie. Ma incurajeaza mult povestea ta, eu trec prin o mie de stari acum, sper din suflet sa reusim pt ca ne dorim dintotdeauna copii si incercam de aproximativ 6 ani. Momentan nu am intrebari, probabil vor aparea dupa ce incep tratamentul de stimulare...oricum multumim pt disponibilitatea de a ne ajuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miky82 spune:

Fetele gata am depus dosarul, sper sa se aprobe.
Paraoanu multumim ca ai impartasit cu noi povestea ta.
fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris8 spune:

miky baftaaaa, sigur va fi aprobat, de luni bune Promed nu are dosare refuzate.
Sa vezi ce emotii vei avea cand te vor suna sa iti spuna ca e aprobat..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns engi1975 spune:

Cris8 multumesc.Foliculii antrali se vad la eco chiar daca au 1 mm sau mai mici? Am inteles ca foliculii primordiali, nu cei antrali,sunt mai multi la fiecare ciclu dar nu stiu daca se vad la eco?
Tu ai luat anticonceptionale inaite de fiv?
Cat costa medicatia pt un protocol lung?
Unele fete au facut protocol scurt si usor avand AMH sub 0,1.Nu se face protocol lung la asa AMH mic? Pup.

Mergi la inceput