Buburuze de Ianuarie-Februarie 2011 (5)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andri31 spune:

roxx o ung dupa urechiunse cu ce o dau si la toate cutele. , "unguent dr.Voinescu" este un preparat in farmacii. am inceput cu unguente de marca dar dintre toate asta e cel mai bun.

Mami de dulce Amalia 19.ian.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dedicut spune:

Servus,

data nasterii mele pentru prima pagina este 21.06.1976.

Roxx am vazut ca te-ai hotarat sa stai acasa doi ani. Probabil ca si eu o sa aleg aceasta varianta pentru ca nu am cu cine sa-l las pe bebe si pentru cresa mi se pare prea mic la un an. Voi nu v-ati gandit niciuna sa dati in judecata statul pentru a putea sa primim si noi tot doi ani cu 75%?
Pe mine ma cam bate gandul, va trimit si voua o adresa primita de la partidul conservator, eu cred ca incercarea nu costa nimic...Va pun mai jos adresa:

"Buna ziua,


Contestarea în instana a masurilor dispuse în baza prevederilor OUG nr.111/2010 înseamna atacarea în contencios administrativ (deci formularea unei cereri de chemare în judecata, înregistrata la Tribunal) a deciziei privind stabilirea indemnizatiei lunare, emisa în baza dosarului depus conform legii.
Contestatia va viza aspectele de nelegalitate care sunt cuprinse în cadrul deciziei.

Referitor la aceste procese individuale, Partidul Conservator s-a angajat ca va sustine mamele în sensul consultantei gratuite pe care o pot oferi avocatii nostri. Începând din data de 3 martie 2011, pentru întrebari mai tehnice cu privire la proces puteti trimite mailuri pe adresa avocat@partidulconservator.ro. Unul din avocatii nostri va va raspunde punctual.

Reprezentarea tuturor mamelor într-un singur proces colectiv va putea avea loc pe calea exceptiei de neconstitutionalitate a dispozitiilor OUG nr.111/2010, numai dupa aprobarea prin lege a noii ordonante. În acest moment ordonanta a trecut de Senat si va fi trimisa la Camera Deputatilor zilele acestea. Din pacate, în Camera Deputatilor, fiind camera decizionala, nu exista un termen în care legea ar trebui sa fie adoptata. Speram ca acest proces sa dureze cât mai putin pentru ca avocatii Partidului Conservator sa poata ataca legea în instanta. Într-un proces colectiv.


Cu respect,
echipa Departamentului de Comunicare si Relatii cu Publicul
a Partidului Conservator"



2 sarcini oprite in evolutie la 8 s - MTHFR C677T heterozigot+ MTHFR A1298C heterozigot
Alexandru Stefan 18.01.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielaromt spune:

Citat:
citat din mesajul lui zumzu

Citat:
citat din mesajul lui gabrielaromt

buna fetili!

s-a discutat mai in urma, dar nu mai stiu cine zicea, de o crema pt sfarcuri... bio ceva, ca nu-mi vine in cap.... mi-au cam crapat si as avea nevoie de o hidratare...

pup si mai revin... acum suntem cu tzitzi in gurita si cam agitati!

Gabriela
Mami fericita de Tudor (21.01.2011)


cred ca zici de cele de la multiclin bio gyn, parca asa se numesc

Mamica de Darius Alexandru 2.01.2011


Am gasit , asta-i produsul pe care-l cautam.
Multi-Mam Lanolin BioClin. Am avut niste comprese care se aplicau pe sfarc, primite nu mai stiu de pe unde si au fost tare bune...



Gabriela
Mami fericita de Tudor (21.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

-Apa pt bebei este si de la humana, se gaseste si-n hypermarketuri, unde e mai ieftin decat in faramcie.

- basicuta la buza de sus avem mereu, oare de ce? E ea prea fina sau am eu sfarcurile prea aspre?

-roxx sunt fericita ca ai decis asta!!! Una, Catalina e avantaj mare cu mami langa ea inca un an, mare am zis!!! Si 2, eu am cu cine sa ma plimb prin herastrau.

-dupa ureche eu mai dau asa cu degetul uns cu ulei de masaj, ideea e sa se previna "sederea" de lichid acolo, ca la orice cuta. Si eu mai uit si hop apare chestia aia albicioasa la urechi.

Lori, mami de Robert din 9.06.2008 si galusca Ana Isabela din 14.01.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missmj spune:

tunde eu am gripe water produs in egipt...cica e mai bun ala cu girafa de care ai tu....oricum e plin de parabeni asta al meu si parca nu isi mai face efectul cum isi facea la inceput, nici infacolul.si baby calm nu vrea sa bea, iar baby drink nu vreau sa ii mai dau ca cica e plin de zahar cred ca nu ii mai dau nimic si gata, si-asa nu isi fac efectul,bag in el tot felul de nebunii. poate imi rasp si mie dr sa imi dea un sfat cevaaaaa
gabriela da, multimam de la bioclin am si eu, fff bun si natural.
dedicut eu o sa incerc ,o sa trimit un email sa vedem cu ce ma pot ajuta.
Pt fetele care aleg sa stea 1 an acasa, atasati la dosarul de indemnizatie o cerere scrisa de mana ,cu data si semnatura care sa contina :
"”Completez si semnez prezenta cerere pentru pentru a respecta termenele legale si pentru a-mi asigura drepturile legale. Prezentul este un formular standard impus, nu constituie o cerere voluntara. Astfel ca semnarea prezentei cereri nu poate fi interpretata ca renuntarea subsemnatului/subsemnatei la dreptul de a contesta diminuarea indemnizatiei si/sau reducerea perioadei concediului pentru cresterea copilului. Solicit sa mi se recunoasca drepturile prevazute de art. 1 din OUG 148/2005 in vigoare la momentul conceptiei copilului.”
Asta in caz ca se va reusi in instanta sa fiti acoperite.

Carmen , mamica fericita de bebe mumos Andrei ! (12.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missmj spune:

roxx da stiu ca la bebe hranit exclusiv cu lm este normal sa nu faca kk cateva zile...dar este normal sa ii fiarba asa in burtica ?

Carmen , mamica fericita de bebe mumos Andrei ! (12.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zumzu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lorich

-Apa pt bebei este si de la humana, se gaseste si-n hypermarketuri, unde e mai ieftin decat in faramcie.

- basicuta la buza de sus avem mereu, oare de ce? E ea prea fina sau am eu sfarcurile prea aspre?

-roxx sunt fericita ca ai decis asta!!! Una, Catalina e avantaj mare cu mami langa ea inca un an, mare am zis!!! Si 2, eu am cu cine sa ma plimb prin herastrau.

-dupa ureche eu mai dau asa cu degetul uns cu ulei de masaj, ideea e sa se previna "sederea" de lichid acolo, ca la orice cuta. Si eu mai uit si hop apare chestia aia albicioasa la urechi.

Lori, mami de Robert din 9.06.2008 si galusca Ana Isabela din 14.01.2011



basicuta e o batatura, si noi am avut..de fapt inca avem. de la supt

Mamica de Darius Alexandru 2.01.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zumzu spune:

Citat:
citat din mesajul lui florintunde

Citat:
citat din mesajul lui zumzu

neata si de la noi

credeti ca vaccinul ala afecteaza pofta de mancare?
a mai observat careva asta? ca din ce era el un mare mancaios de-abia imi mai mananca.
si ne luptam; nu stiu ce sa mai fac, sunt disperata ca imi refuza biberonul, ar vrea doar tzata iar eu lapte nu am decat prea putin..si nu-i ajunge. Tb sa-i dau san un pic sa-l pacalesc si sa--i bag biberonul. Si nici asta nu merge mereu..urla de parca cine stie ce=i bag in gura. Sa nu mai zic ca asta inseamna ca doar eu tb sa-i dau de mancare

uff


UFF O COLEGA DE BREASLA
Pupici pentru bebe cu ochisori mumosi

----------------------------------------------------------
Tunde
-mamica fericita de printesuca Sonia-Diana 10.02.2011 si de barbatel Florin Mario 04.03.2004


Multumesc pentru sprijin si ajutor- tie Sfinte Doamne si Sfintei Fecioare Maria de la Sumuleu ...sa nu ne parasiti niciodata!




si voi Brutus? nici nu am avut timp sa citesc din urma

Mamica de Darius Alexandru 2.01.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushali spune:

fetele pe faza mereu

anunt al 3-lea kk pe ziua de azi, mentionez ca noi papam lm si lp , ca mami e pe post de ceiuc....... eu ieri m-am deranjat urat la stomac, oare de asta a facut ea mai des kk azi?

eu va intrb pe voi , k pana imi gasesc un pediatru bun , mai am de cautat, asa k nu va supi daca sunt stres

Alina, mami de Maria Raysa (17.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

ZUMZU, am citit ca lipsa poftei de mancare poate fi unul din efectele adverse ale vaccinului. Nu stiu cat dureaza, noua nu ni s-a intamplat. Parca MIRELA zicea ca unul dintre bebei nu mai papa bine dupa vaccin. Poate intra ea si iti spune ce si cum.
Cum a ramas cu masajul?

DEDICUT, ba da, am luat in calcul si varianta asta. Am urmarit indeaproape si demersurile Asociatiei Mame pentru Mame. Doar ca ei recomanda sa alegem varianta 1 an, pe principiul ca, in situatia castigarii procesului, mai degraba ti se va prelungi concediul decat sa iti dea cineva ceva retroactiv (ceea ce s-ar impune daca ai sta 2 ani acasa pe o suma mai mica). Problema e ca eu am decis ca nu-mi permit sa risc pentru un proces care nu se stie daca va fi castogat vreodata..asa ca voi alege 2 ani. Dar repet, nu exclud varianta procesului. Inca analizez sa vad ce se poate face.

LORI



_

Roxana
Mami fericita de printesa superba Catalina-Victoria 02.01.2011

Scrisoare pentru Catalina

Mergi la inceput