Suntem in clasa a-II-a :2010-2011 (7)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

eu inca nu m-am prins cum le noteaza la mate, si sincer, nici la roamana, odata fetei mele i-a dat FB, cu o mica greseala, pt ca a scris f f frumos ;))
dar domna lor nu ii depuncteaza pe cei care scriu urat, niciodata, asa ca presupun ca a vrut doar sa o incurajeze, adevarul e ca scrisese superb.
Si ea scrie urat cand se grabeste, la sfarsitul clasei 1 si inceputul clasei a doua a scris f urat. Nu i-am rupt foi, i-am zis doar ca mi-e dor de literele alea frumoase de tot:)

Eu am scris urat mereu, doar la caligrafie ma straduiam, dar trebuia sa scriu incet. Am avut si note de 9 la caligrafie, dar nu invatatoarea nu imi facea media 9 niciodata, ii era mila sa-mi strice media generala:)))

Azi a fost fata la ski, dimineata a studiat la pian, dupa ai 2 ore ski, dupa aia tema la mate (care nu stiu in ce consta:P, mi-a zis ca si-a scris-o) si acuma ne pregatim sa plecam la bucuresti pt o noua saptamana de munca.
La Germana si-a facut ieri, la romana inca de joi.

Nu prea reusesc sa o conving sa-si faca toate lectiile de scoala joia....noua ne-ar folosi, pt ca ar avea weekndul doar pt piaj si joaca si eventual germana. Unde ii da putin, oricum.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Sorana, sper sa nu revina febra, ufff...acuma sa vedeti avalnsa de virusi, ca se incalzeste remea un pic, dar de joi incolo doua saptamani numa ploi si vreme capricioasa o sa fie.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Buna!

Ne-am adunat si noi de pe drumuri. Am fost la mare si era asa de frumos pe plaja...soare, caldut si in unele locuri petice de zapada! Statiunea (Eforie) evident pustie. Abia am gasit o pizza pt copii.
La competite a fost ok, s-a calificat pentru campionatul national la toate cele 3 probe la care a participat iar la una dintre ele a luat chiar locul 1. Acum trebuie sa ne repliem si sa ne concentram pe scoala.
De atata umblat in labele goale si Matei e cam racit (nas infundat, tusit) dar fara febra - asa ca duce pe picioare.
Sorana, multa sanatate, sa nu mai faceti febra!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Sa aveti o saptamana faina! Sanatate virusatilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Ne-am intors la scoala. Nu stiu ce a fost febra aia de joi, ca vineri n-a mai avut. In fine, bine ca am scapat "ieftin".
Am iesit si noi cu rolele in parc duminica, ce bine ca a venit primavara si ne putem plimba. Astazi mergem sa luam alte role pentru Monica, apoi mergem la badminton.

Anya felicitari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happiness spune:

Anya, felicitari! Ce frumos, la mare! Mi s-a facut deja dor de ea...
Si noi am fost la plimbare in parc weekendul asta , cu trotineta deocamdata, asa a vrut ea..rolele saptamana viitoare daca o mai fi frumos.In timpul saptamanii nu apucam, efectiv nu e timp...Scoala, dans, teme....Oricum, cu tot stresul acestei perioade(am eu diverse lucruri importante de facut la serviciu), ma bucur ca e primavara. E clar ca sunt meteo sensibila.Cum se face soare cum ma inseninez si eu.Sa aveti cu totii o saptamana senina si usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Multumesc!

Acum trebuie sa ne concentram pe scoala pt ca dupa Paste iar reia antrenamentele zilnice (acum are doar de 3 ori pe sapt). Ieri comenta si nu avea chef sa se apuce de lectii si i-am zis ca daca ajung acasa si nu are lectiile facute -bine si frumos pe deasupra - nu-l mai las la antrenament. A intrat in priza si le-a facut - bine, frumos-discutabil .
Ieri au dat nu stiu ce testare (am inteles ca mai multe clase) care avea subiecte de romana, mate si cunostinte. Aveti vre-o idee la ce foloseste?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Salut.

Astazi Stef si colegii lui vor planta flori :). Am fost anuntati cand vor merge la urmatorea piesa de teatru... Mi se pare ca sunt asa de relaxati... au invatat inmultirea cu 3, dar si impartirea cu 3.

Le-a citit doamna clasamentul din programul pro-citit de pe net si Stef este al doilea din clasa. Primul are deja 936!! de puncte, Stef avea ieri la pranz 753 (astazi are plus 48 de puncte). Asta inseamna citit 37 de scurte articole si cartulii de clasa 1, a doua si a treia (si una de a patra) din ianuarie pana ieri. Si ales raspunsul corect, desi nu mereu a ales corect( doar cateva incorecte, ce-i drept). Nu am vrut sa il ajutam, fiindca trebuie sa invete singur ce inseamna asta. Se vede insa progresul, fiindca pentru ultimele 4 carti, toate de clasa a 3-a, a raspuns corect la toate intrebarile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Anya si Monica a dat testul ala. E ceva venit de la inspectorat, nu stiu la ce foloseste, este un fel deconcurs gratuit, organizat chiar de inspectorat.
Ce mi s-a parut aiurea este ca se califica primii 3 din fiecare clasa, cu alte cuvinte se poate califica cineva cu punctaj mai slab dintr-o clasa mai slaba in detrimentul cuiva cu punctaj mai bun din alta clasa mai buna.
Una peste alta fi-mea nu s-a calificat, nu stiu a cata a fost, a avut 91,5.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

La noi merg mai departe primii trei din scoala,nicidecum pe clasa.Intrebarea de baraj este:unde s-au calificat ?Ca n-am reusit sa aflu :)) luna martie a fost cum a fost,lejera,dar aprilie si mai vor fi cu concursuri.

O alta intrebare,citind si alte topicuri (anya ,nu este o replica):de ce e ok sa faci 3-4 ore de sport zilnic in pregatirea unui concurs si sa te deplasezi in afara BUc pentru a participa la concursuri si nu e ok sa pregatesti un concurs de matematica-adica probleme mai dificile,maxim trei ore pe saptamana- si sa mergi sambata-nu foarte des- o ora la un concurs in Buc ?Performanta in orice domeniu presupune,pe langa talent,si pregatire.Sport,stiinte,muzica,trebuie pregatire.Asta nu inseamna sa chinui un copil fara inclinatie in acel domeniu,ci sa pregatesti un copil cu reale calitati.

Mergi la inceput