Suntem in clasa a-II-a :2010-2011 (7)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anya spune:

La multi ani, mamici si fetite!

Matei va cam chiuli saptamana asta. Ieri l-am dus la un consult oftalmologic si i-a pus picaturi in ochi - asa ca s-a lasat cu scutire de teme. Maine mergem la pediatru si cum n-am gasit ora decat de la 8, vom intarzia la scoala iar vineri chiulim de tot ca sa mergem la Eforie (la campionat). Problema principala la scoala este schimbarea intre ei a carticelelor de la MegaImage si dilema daca sa mearga in excursie cu scoala sau sa participe la nu stiu ce concurs de biciclete . Viata grea, ce sa mai!!!

La Romana sunt la ceva cu furnici si greieri (n-am citit lectia si nu stiu mai mult) iar la mate probleme 0-1000.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happiness spune:

Noi la romana suntem la o povestioara de Tolstoi, au raspuns la intrebari si au scos ideile principale,au facut scrierea corecta(mp), urmeaza sinonime si antonime. Au dat dictare, a facut perfect la ortograme(sa/s-a, iau/i-au, sau/s-au etc), in schimb a scris d in loc de g la un cuvant...-FB desigur, plus ca i-a scris doamna sa scrie mai frumos.La mate au dat azi test de evaluare, nu stiam de el, nu am pus-o sa faca nimic suplimentar, deci...sa vedem.
Voi ce mai faceti? Bine sanatosi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Da,ne bucuram de caldura :))
Noi am trecut de ceva timp de ultimul fragment din Buratino a lui Alexei Tolstoi,acum am ajuns la ciclul de fragmente despre primavara si grupurile de litere :ea,oa,ia etc.Si cartea in intregime e frumoasa,ar fi bine sa o citeasca.
La matematica au terminat scaderi/adunari etc si sunt in pragul figurilor geomatrice,dar eu cred ca vor mai sta un timp pentru recapitularea operatiilor invatate.
Un sfarsit de saptamana frumos,in sfarsit timp de zburdat cu orele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Neata!!

Am venit acasa, totul e in ordine. Au fost f fericiti copiii ca am venit, mai ales ca am venit cu cadouri, evident:P
Sofia la romana e la m inainte de b si p.

Acuma o sa plecam la munte, sa ne bucuram de soare, cred ca au inflorit brandusele si ghioceii in curte;)



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happiness spune:

Sabina, ce ma bucur ca e totul ok!
FB la test la mate, desi a gresit ceva, nu e perfect ca ultimele doua.A adunat la cifra zecilor 2+3=6... A avut cica impresia ca e cu trecere peste ordin. La fel la o scadere...De scris scrie la fel de urat, ma intreb daca nu am gresit totusi nerupandu-i foile, cum fac alti parinti...Inca nu are decat o nota la mate in carnet, celelalte intarzie. Sambata asta a avut un esec la un concurs sportiv, a participat cu echipa scolii si nu au luat nimic... Tare a suferit...Asta este viata, uneori castigi, alteori...castiga altii.
In alta ordine de idei, da, e primavarea si aici! E foarte frumos, sper sa ramana vremea asta, ca ma saturasem de iarna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Salut.

Happiness, la Stef la mate, daca greseste o operatie, le scade un punct. Adica ia B. E drept ca la ei nu se dau lucrari de mare complexitate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Hapi,nici eu nu i-am rupt si bine am facut.Are momente cand scrie si mai urat-pe finalul temelor daca are multe,cand nu prea are chef,dar pe ansamblu e ok.De altfel,si noi,adultii,procedam la fel.Eu una nu cred ca ruptul foilor este solutia miraculoasa pentru scris.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

Nici eu nu sunt de acord cu ruptul foilor pentru scrisul urat. Cred ca ar fi un stres in plus pentru copil. Si Dragos scria urat (chiar foarte urat), insa "miracolul" s-a produs odata cu trecerea pe dictando. Ei nu au trecut toti odata de la caietele de tip II la dictando, ci le-a zis doamna ca vor trece doar cei ce scriu frumos. Asa ca s-a straduit sa scrie cat mai bine vreo saptamana, doamna i-a dat "liber la dictando", si ce credeti? Scrie mult mai bine pe dictando decat pe tip II. El face acum literele putin mai mici decat le-ar fi facut pe tip II, dar asezate frumos, si toate de aceeasi marime. Nu pot spune ca scrie nemaipomenit de frumos, insa se cunoaste diferenta majora fata de scrisul dinainte. Acum ii mai atrag atentia la scris doar la matematica, unde din prea mult zel, a inceput sa poceasca cifrele, parca le desira.
Ieri am fost in parc cu bicicletele toata ziua, si ce bine a mai fost! La fel vom face si azi. In sfarsit, primavara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happiness spune:

A, pai au fost vreo 7 exercitii si probleme, cu mai muklte operatii fiecare. Eu i-am facut un punctaj si i-a iesit in jur de 9. Erau niste greseli in cadrul unor exercitii de tipul aduna suma nr cu diferenta nr si apoi dubleaza..., deci nu pierdea tot punctajul acolo. Oricum, si eu as fi mai bucuroasa sa aiba nota, sa vada ca 8.50 nu e totuna cu 10...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Noi iar am chiulit vineri de la scoala din motive de febra joi noaptea. Acum e bine, iesim in curand afara.
Nici eu nu i-am rupt foi, nici nu se putea, majoritatea temelor erau pe caiet special. Fi-mea scrie foarte urat, dar asta e, sper ca macar sa fie in continuare cat de cat citet.
La noi la mate sunt in general cam 6-7 subiecte, fiecare cu mai multe subpuncte, cate 10 p pe fiecare subiect + 30-40 p din oficiu. O greseala poate valora 0,1 p dar si 9-10 p (daca din cauza ei se face praf o problema intreaga). In general fi-mea are greseli micute, anul asta nu a luat sub 90p la nici o lucrare la mate, parca la romana a "izbutit" o data un 88.



Mergi la inceput