E posibil sa fie varicela?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mgabi spune:

Buna.

Acum 2 luni am avut epidemie de varicela in casa:
- prima a vut fetita de 6 ani, de la gradi
- dupa 2 saptamani a urmat baiatul de 11 ani
- dupa alte 2 zile mami, adica eu
Simptomele au fost usoare toti debutanad cu vezicule mari pline cu lichid clar. Eu ca adult mi-a fost rau doar a doua zi, avand febra si frisoane. Dar toti ne-am tratat cu Aciclovir si vitamina C si simptomele s-au redus simtitor si cat si perioada de vindecare, chiar daca am stat in casa 2 saptamani. Tati a scapat (se pare ca a facut in copilarie)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

In cazul meu urmeaza sa aflu daca am avut sau nu varicela in copilarie .
Multumesc pentru raspuns!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

ai meu au avut amandoi forme urata cu multe bube si febra mare multe zile la rand
la fata a debutat cu o stare de rau, slabiciune, ameteala si seara cu febra 41 si vreo 4 bube.
In zile urmatoare febra mare si sute de bube
la baiat a debutat cu 38 febra si multe bune, in zilele urmatoare tot asa febra mare si sute de bube.
grea boala, isi revin greu Rares inca mai are bube, inca nu mananca niciunul bine, sunt si eu obosita, dupa 1 luna inca care au facut pe rand febra mare.
sanatate multa si mai mult ca sigur o sa faca si fata


Ilinca si Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Sanatate multa si voua, sa va refaceti cat mai rapid.
Matei al meu nu a facut deloc febra si parca mananca mai mult decat de obicei, doarme bine noaptea si nu se scarpina. Are zeci de bube. In schimb, ne alearga mult prin casa cand vede mixtura mentolata. Pur si simplu e un chin sa-i dam pe tot corpul.




Citat:
citat din mesajul lui Mada

ai meu au avut amandoi forme urata cu multe bube si febra mare multe zile la rand
la fata a debutat cu o stare de rau, slabiciune, ameteala si seara cu febra 41 si vreo 4 bube.
In zile urmatoare febra mare si sute de bube
la baiat a debutat cu 38 febra si multe bune, in zilele urmatoare tot asa febra mare si sute de bube.
grea boala, isi revin greu Rares inca mai are bube, inca nu mananca niciunul bine, sunt si eu obosita, dupa 1 luna inca care au facut pe rand febra mare.
sanatate multa si mai mult ca sigur o sa faca si fata

Mada, un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora 22 sept 2004 si cu Rares Daniel 19 dec 2008
Ilinca si Rares


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vasari spune:

Roxxy, multa sanatate! Probabil ar fi bine sa se imunizeze acum amandoi. Eu stiu ca nu am avut varicela si totusi nu am luat de la Maria.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

Incearca cu pudra mentolata, merge de minune si nu il mai chinui.
asa facea si Ilinca urla efectiv pt ca ustura foarte tare, mi-a spus o mamica aici pe forum si a fost minunat
nu e scumpa


Ilinca si Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Fetitei inca nu i-a aparut nicio bubita. Asteptam.
Baietelul e spre final. Toate bubitele s-au uscat si o mare parte parca se micsoreaza pe zi ce trece. Pielea lui incepe sa-si revina la aspectul normal.

Vasari, si eu imi doresc sincer sa se imunizeze si Maria. Sper sa faca si ea o forma usoara ca Matei, adica fara febra si stare proasta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

Nici Alexia nu a suportat Mixtura mentolata. Am dat-o cu Calamine....nici asta nu o suporta cu placere, dar...a fost mai bine decat Mixtura.

*******************************************************
raluca mami fericita de alexia (07.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Ma bucur sa aud ca sunteti bine

Matza mea a facut o forma foarte urata de varicela la 1 anisor; avea corpul acoperit total de bubitze (nu s-a scarpinat insa plangea continuu din cauza lor)...am avut 3 saptamani de cosmar cu febra varsaturi, tot tacamul. Si desi nu s-a scarpinat a ramas cu un semn langa ochisor caci se pare ca sub cojitza ii tot manca pielea..cand i-am rupt eu cojitza am ramas stupefiata sa vad ditamai gaura. Acum e mult mai bine insa tot se vede.

Oricum niciodata nu poti garanta cum va reactiona un copil la o boala; depinde cat de sensibil e.

Succes in continuare!!



Felicia,de pui Gabriel (23 Mai 2008) si 18+ cu bulina
Nasterea lui Gabriel
_

Simply happy!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Multumesc mult!
Inca asteptam. Aseara a facut Maria putina febra (38,5), fara alte simptome.

Vroiam sa va intreb cand il pot scoate afara pe Matei? Toate bubitele s-au uscat si la unele au inceput deja sa cada cojile. Oare mai este contagios? Ma roaga cu lacrimi in ochi sa-l scot afara de mi se rupe sufletul.




Citat:
citat din mesajul lui fecian

Ma bucur sa aud ca sunteti bine

Matza mea a facut o forma foarte urata de varicela la 1 anisor; avea corpul acoperit total de bubitze (nu s-a scarpinat insa plangea continuu din cauza lor)...am avut 3 saptamani de cosmar cu febra varsaturi, tot tacamul. Si desi nu s-a scarpinat a ramas cu un semn langa ochisor caci se pare ca sub cojitza ii tot manca pielea..cand i-am rupt eu cojitza am ramas stupefiata sa vad ditamai gaura. Acum e mult mai bine insa tot se vede.

Oricum niciodata nu poti garanta cum va reactiona un copil la o boala; depinde cat de sensibil e.

Succes in continuare!!



Felicia,de pui Gabriel (23 Mai 2008) si 18+ cu bulina
Nasterea lui Gabriel
_

Simply happy!


Mergi la inceput