E posibil sa fie varicela?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

ROR-ul si varicela eu cred ca nu au nici o legatura. ROR=rujeola, oreion, rubeola. Varicela e data de alt virus. Varilrix este vaccinul anti-varicela. Eu nu l-am facut copiilor si au avut totusi o forma destul de usoara a bolii, fara febra sau complicatii, doar cu bube (fata mai multe, baiatul mai putine).



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

ROR-ul si varicela eu cred ca nu au nici o legatura. ROR=rujeola, oreion, rubeola.

Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me



Ai perfecta dreptate, SIGUR nu au nici o legatura.
ROR este altceva decat VARILIX.

Alina, mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)

Daca va fi sa te infierbanti, infierbanta-te la soare.
Daca va fi sa inseli, inseala-ti stomacul.
Daca va fi sa plangi, plange de bucurie.
Daca va fi sa minti, minte in privinta varstei tale.
Daca va fi sa furi, fura o sarutare.
Daca va fi sa pierzi, pierde-ti frica.
Daca va fi sa simti foame, simte foame de iubire.
Daca va fi sa doresti sa fii fericit, doreste-ti in fiecare zi...”
Pablo Neruda.


sa il ajutam pe Bibi


Faceti shopping- ajutati copii speciali


Poze Mos Craciun DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Nici eu nu i-am facut fetei vaccin pt. varicela. SI a avut o forma urata .. la bube, ma refer ... multeeeeeeee.

Pai, zic eu, daca i se face vaccin, nu mai face deloc varicela aia ... sau nu? Poate sa faca o forma usoara ... atunci pt. ce se mai vaccineaza copilu'?



Lacrimile sunt limbajul tacut al durerii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Zina, ROR-ul nu are legatura cu varicela. Da, am facut ROR-ul la 1 an si o luna. Pentru varicela exista vaccinul Varilix. Ambele mele pediatre m-au sfatuit sa nu le fac acest vaccin pentru ca nu ofera imunitate pe viata ci doar pe o perioada de vreo 10 ani. Varicela la varsta adulta poate sa se lase cu mari complicatii. M-am gandit ce grav ar fi ca fetita mea sa faca varicela cand va fi gravida. Asa ca am ales sa nu-i vaccinez si sa-i las sa se imunizeze natural (adica sa faca boala).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zina spune:

Da, asa-i, le-am incurcat, scuze...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Am revenit cu noutati si intrebari .
Baietelul are varicela in toata regula. Daca 3 zile a stat cu 5 bube pe el, in a 3-a noapte i-au aparut in jur de vreo suta. Temperatura nu a facut deloc si am noroc ca nu se scarpina.

Acum vroiam sa va pun o intrebare legata de fetita mea. Incepand de ieri are mucusori multi, tuseste, a si vomat de 2 ori lapticul. Azi-noapte a facut si temperatura 39. Pediatra spune ca e o viroza. E posibil sa fie tot debut de varicela? Ce parere aveti?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Buna,

sigur ca e posibil, insa cred ca doar timpul ti-o va arata ce este.

Floris a facut varicela cu doar doua bubite in total, incat nimeni nu era sigur daca a fost sau nu, cu febra, dar in rest nimic deosebit.
Am fost sigura ca a fost varicela cand am facut eu cu aproape 3 saptamani dupa el, din pacate o forma fff urata.
Jasmina, sora mai mare, nu a facut, cu toate ca inca nu a avut.

Floris are acum a doua oara scarlatina, fata nu s-a molipsit la prima data si se pare ca nici acum nu.

Roxxy, va doresc sanatate multa si pup cu drag familia frumoasa! (eu va urmaresc pozele )

PS: timpul de incubatie este insa mai lung parca la varicela, 2-3 saptamani din cate imi aduc aminte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Buna, Adina!
Ma bucur enorm sa te vad pe forum (chiar daca subiectul unde ne intalnim nu e tocmai unul fericit). Multa sanatate si voua. Mi-ar placea sa stiu ce mai fac copilasii tai, cum evolueaza. Te pup cu drag .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

La fiica-mea...prima manifestare a varicelei a fost...voma.
Inainte de a-i aparea vreo bubita, sau sa faca febra...a vomat.
Apoi a tot vomat in fiecare seara...vreo 4-5 zile...

*******************************************************
raluca mami fericita de alexia (07.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Multumesc mult pentru raspuns. Maria are si mucusori si tuse, dar eu m-am intrebat de ce vomita pt ca atunci cand a facut-o nu a parut ca se ineaca cu mucozitatile, nu a tusit. Pur si simplu a terminat de baut laptele si in secunda urmatoare a inceput sa vomite. Si s-a intamplat de 3 ori intr-o singura zi.
Acum mor de ciuda ca i-am introdus laptele fara lactoza. Cred ca m-am grabit. Ma gandeam ca pregateste ceva nasol la stomacel (noi avand ceva antecedente). Ieri nu a mai vomat absolut deloc.



Citat:
citat din mesajul lui bb ralukutza

La fiica-mea...prima manifestare a varicelei a fost...voma.
Inainte de a-i aparea vreo bubita, sau sa faca febra...a vomat.
Apoi a tot vomat in fiecare seara...vreo 4-5 zile...

*******************************************************
raluca mami fericita de alexia (07.09.2006)


Mergi la inceput