Pufi de Ian-Feb 2010 (230) - LMA Gratiana!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sorina_bz spune:

Citat:
citat din mesajul lui nyny
sa stii ca de multe ori m-am gandit si eu ca ar trebui sa o las in pace si cand o sa-i fie foame o sa ceara singura de mancare, dar cand o vad asa slabanoaga....
Citisem undeva ca, copii pot deveni stresati din cauza ca sunt pisati toata ziua la cap sa manance ... o fi si a mea stresata... nu stiu..



Mie mi-a luat 7 ani sa ajung la gradul ala de disperare, incat sa-i iau mancarea din fata, dupa 20 min.
Si era si ea...somalia, de slabanoaga. I-am facut o cura de vitamine, si apoi ...foamea a fost a ei.
Si, ca prin farmec...a inceput copila mea sa ceara mancare! Nu-mi amintesc sa fi durat mai mult de 3 zile.
A mea a fost sigur stresata de insistentele mele, pentru ca mi-a spus-o acum, mare fiind.

Mami de adolescenta Diana-Teodora (30.05.1995) si pufuleatza Iris-Alexia (22.02.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nyny spune:

Citat:
citat din mesajul lui sorina_bz

Citat:
citat din mesajul lui nyny
sa stii ca de multe ori m-am gandit si eu ca ar trebui sa o las in pace si cand o sa-i fie foame o sa ceara singura de mancare, dar cand o vad asa slabanoaga....
Citisem undeva ca, copii pot deveni stresati din cauza ca sunt pisati toata ziua la cap sa manance ... o fi si a mea stresata... nu stiu..



Mie mi-a luat 7 ani sa ajung la gradul ala de disperare, incat sa-i iau mancarea din fata, dupa 20 min.
Si era si ea...somalia, de slabanoaga. I-am facut o cura de vitamine, si apoi ...foamea a fost a ei.
Si, ca prin farmec...a inceput copila mea sa ceara mancare! Nu-mi amintesc sa fi durat mai mult de 3 zile.
A mea a fost sigur stresata de insistentele mele, pentru ca mi-a spus-o acum, mare fiind.

Mami de adolescenta Diana-Teodora (30.05.1995) si pufuleatza Iris-Alexia (22.02.2010)


Sorina
Gata e clar ca asta trebuie sa fac... m-ai luminat


Mamica fericita de Mara si de David
Povestea Marei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alicredo spune:

Citat:
citat din mesajul lui nyny

Eu sunt la servici (normal ca sunt la servici daca am timp sa bantui p-aici) si tocmai m-a sunat mama soacra sa-mi spuna ca Mara a zis cuvantul: "P*LA" MAMA EI DE GRADINITZA!!!

Mamica fericita de Mara si de David
Povestea Marei


chiar ca mama ei de gradinita! pe mine ma amuza...dar eu am zis clar ca fac un triaj printre prietenii mei: adica cei care pot sa stea si in prezenta lui david si cei pe care am sa ii vad numa la un suc,in afara familiei...si in plus mai scapa cate o p...si sotul meu oricum nu as vrea ca sa fie al meu de la care invata prostii, cu toate ca stiu ca nu am cum sa-l feresc toata viata...




din 02.02.2010 cea mai fericita de David Gabriel !
te iubim puiule....!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alicredo spune:

miremia ma bucur ca nu e asa cum am crezutparca mie mi-ai luat o piatra de pe inima.din cate vad...toti copii au chestia asta de posesie pe teritorul lor.si david mai face crize,dar am citit undeva ca Izoleaza si Ignora,si nu Striga si Pedepsestece bereta vrei ptr mara?

cum le explicati ca nu-i voie? eu i-am dat peste mana cand umbla pe unde nu e voie, dar mi-e mila sa-i dau tare,si il vad si pe el ca ridica mana la mine, si apoi eu strig la el ca nu e voie, stiga si el....un lant al slabiciunilor

lorex,livia,micky,bubu multumim de aprecieri




din 02.02.2010 cea mai fericita de David Gabriel !
te iubim puiule....!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alicredo spune:

bea mi-am adus patrunjel seminte plat din tara , aici e numai cret si scrie pe el ca tre sa il pun la 20-25 cm distanta intre randuri, si 3-4 cm intre tufe. mi-am luat jardiniere , pot sa il pun intr-una? adica un sir? si la ce adancime? mersi mult spor la plantat.de mult imi doresc sa am o gradina a mea ,cu straturile mele aranjate la centimetrusa le plivesc,asta e un motiv ptr care de abia astept sa ma intorc in tara.




din 02.02.2010 cea mai fericita de David Gabriel !
te iubim puiule....!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micki_mica spune:

Citat:
citat din mesajul lui nyny

Eu sunt la servici (normal ca sunt la servici daca am timp sa bantui p-aici) si tocmai m-a sunat mama soacra sa-mi spuna ca Mara a zis cuvantul: "P*LA" MAMA EI DE GRADINITZA!!!

Mamica fericita de Mara si de David
Povestea Marei


wow!



Mami a lui Cristi



nebunii crosetate sau din margelute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nyny spune:

Citat:
citat din mesajul lui alicredo


cum le explicati ca nu-i voie? eu i-am dat peste mana cand umbla pe unde nu e voie, dar mi-e mila sa-i dau tare,si il vad si pe el ca ridica mana la mine, si apoi eu strig la el ca nu e voie, stiga si el....un lant al slabiciunilor



din 02.02.2010 cea mai fericita de David Gabriel !
te iubim puiule....!!!



Nu stiu... eu nu sunt de acord cu datul peste manutza sau peste pampers sau orice fel de lovitura oricat de usoara ar fi ea. Sunt de parere ca violenta naste violenta si sunt sigura ca s-a intoarce inzecit...
Mai degraba distrasa atentia si explicat. De ex nu ma intelegeam cu Dav odata pt ca vroia sa puna mana pe ceasca in care aveam cafea fierbinte. I-am tot spus ca e uff, ca face buba... nimic... Atunci i-am luat un degetel si l-am apropiat de ceasca. Cand a vazut ce inseamna s-a retras singur si fara scandal

Mamica fericita de Mara si de David
Povestea Marei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micki_mica spune:

Bea, multam de capitol!

Acum ma destrabelez si eu pe calculator, cat doarme sefu'.
Ma uit si eu pe site-ul cu chestii crosetate, ca s-a terminat promotia de martisor si trebuie sa reasezam socotelile pe acolo. Si mai am de pus modele noi...cica am treaba!
Imi fac de cap.

Citeam despre mancare si am zis ca sa va intreb si pe voi: cati pitici papa singuri cu lingurita? Ati inceput sa ii invatati?

Mama ma bate la cap sa il invat, si el nici chef de luat lingurita, nu are. Cum e pe la voi?





Mami a lui Cristi



nebunii crosetate sau din margelute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nyny spune:

Citat:
citat din mesajul lui micki_mica

Citeam despre mancare si am zis ca sa va intreb si pe voi: cati pitici papa singuri cu lingurita? Ati inceput sa ii invatati?






Mami a lui Cristi



nebunii crosetate sau din margelute


Eu cred ca abia pe la 2 ani isi coordoneaza ei bine miscarile. Mara mea are 3 ani si nici acum nu mananca singura nu pentru ca nu ar putea... dar asta ar insemna sa stea 2 ore la masa ( in loc de 1 ). Da las' ca o pun eu la respect...... De David nici nu mai zic....

Mamica fericita de Mara si de David
Povestea Marei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Citat:
citat din mesajul lui micki_mica

Bea, multam de capitol!

Acum ma destrabelez si eu pe calculator, cat doarme sefu'.
Ma uit si eu pe site-ul cu chestii crosetate, ca s-a terminat promotia de martisor si trebuie sa reasezam socotelile pe acolo. Si mai am de pus modele noi...cica am treaba!
Imi fac de cap.

Citeam despre mancare si am zis ca sa va intreb si pe voi: cati pitici papa singuri cu lingurita? Ati inceput sa ii invatati?

Mama ma bate la cap sa il invat, si el nici chef de luat lingurita, nu are. Cum e pe la voi?





Mami a lui Cristi



nebunii crosetate sau din margelute


Dani nu vrea sa manance, nici cu mana, nici cu lingurita. El ia mancarea, o striveste si o arunca pe jos. Sticksurile si pufuletii sunt singurele care ajung in gura. Restul...pe jos. Drept pt care nu are acces decat din greseala la mancare.
O sa manance toata viata cu tacamurile, parerea mea - nedemna de luat in seama - acum cat e mic si nu intelege ca aia e mancare si se mananca, nu se arunca pe jos, nu e momentul sa manance singur. Cand o sa priceapa, va primi lingurita.
Nu am nici timp si nici chef de a arunca mancare si de a sterge non stop pe jos in bucatarie. La vara in curte sa se mazgaleasca cat vrea, cu rosii mai ales.....a luat un cherry de pe masa si s-a umplut tot....asa i-a placut....daca ii place il las, rosia a mancat-o, n-a aruncat-o....dar altele....jale, face ordine pe masa, le da pe toate pe jos, farfurii, linguri, mancare, firimituri...tot....
So...mai asteptam cu mancatul singuri.




Mergi la inceput