Pufi de Ian-Feb 2010 (230) - LMA Gratiana!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Neatza la amiaza!

Multumim de capitol cuscra, vreau si eu vreme frumoasa.



_
Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nyny spune:

M-am intors...

Mamaaa s-a facut Mara mea o zgatie... Mi-a povestit educatoarea ce nazbatie a facut azi cu inca un prichindel de la gradi. Au fugit din clasa, s-au dus in sala de sport si s-au urcat in lada cu cornuri(bine ca n-au cazut de acolo ). Cand i-a gasit, au fentat-o si au zbughit-o in baie. Acolo n-au mai avut scapare au fost prinsi si pusi la coltul de rusine

Aoleuuu unde-i Mara mea cuminte si delicata ???!! Si ma uit si la manzu' asta mic ca o prinde din urma in scurt timp...

Mamica fericita de Mara si de David
Povestea Marei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

Noi azi am terminat zeama de parci (cu i din a)... nu stiu ce inseamna parci, dar cred ca ceva cah... adica siropul cu antibiotic... sarmalutul de atata pompat in el sirop (7ml odata!) s-a obisnuit si nu mai trebuia sa-l tinem doi, sa-l tinem de nas sa inghita ca varsa... ii dadeam doar incet ml cu ml in reprize cu pauze si a fost ok (cu seringa de la panadol)... acum mai tre sa facem analizele sa vedem daca mai avem e.coli...

vivi, bafta la servici! si mamei mele pe motiv de criza greceasca i-au taiat jumate din salariu si acum are 4 zile pe saptamana libere, i-am zis sa nu se impacienteze, sa-si petreaca frumos timpul liber, cu panaiotul ei (cica se iau de mana si se duc la plimbare, la restaurante, cafenele, s.a.m.d.), sa nu-si mai faca griji pentru noi (ca sora a terminat deja casa)... e bine sanatoasa (a avut anemie pernicioasa si a fost la un pas de colaps)... pentru ca viata poate fi si frumoasa (dupa o alta viata traita alaturi de un alcoolic, aka tatal meu)... ce-ar mai fi vrut mama sa fiu si eu acolo... dar se pare ca e mai bine la Bucale...

--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

Citat:
citat din mesajul lui nyny

M-am intors...

Mamaaa s-a facut Mara mea o zgatie... Mi-a povestit educatoarea ce nazbatie a facut azi cu inca un prichindel de la gradi. Au fugit din clasa, s-au dus in sala de sport si s-au urcat in lada cu cornuri(bine ca n-au cazut de acolo ). Cand i-a gasit, au fentat-o si au zbughit-o in baie. Acolo n-au mai avut scapare au fost prinsi si pusi la coltul de rusine

Aoleuuu unde-i Mara mea cuminte si delicata ???!! Si ma uit si la manzu' asta mic ca o prinde din urma in scurt timp...

Mamica fericita de Mara si de David
Povestea Marei


... coltul rusinii? aka stalpul infamiei? haha... trebuie musai instructaj si explicatii indelungi astfel incat copila sa inteleaga...

... si mie mi-e frica de ce ma asteapta... Ela e un copil superb de cuminte, ne mai ciondanim noi pe prostii (gen dimineata in loc sa-si faca ghiozdanul si sa manance de mic dejun ea prefera sa intre pe calculator, msg, facebook, tumblr) si o cert de-o inebunesc... sau ... ma scoate din sarite ca faaaa-cceeee oooooo treaaaabbbbbbbbaaaaa innnnnncccceeetttttttt siiiii eeee foooooarrrrrteeeeeee reeeellllaaaaxxxxxaaatttttaaaa.... si mie imi vine sa-i sar la gat cand ma uit la ea cum spala vasele, o farfurie in 3 minute... dar in rest e un copil superb de cuminte... cand era mica, singurul deranj pe care mi-l facea e ca se ducea de acasa dimineata si nu mai stiam de ea cu orele si trebuia s-o caut tot satul, tot caminul, toate imprejurimile blocului, sa dau telefoane, s-o caut cu disperare, deseori cu o vargutza in mana... dar, spre surprinderea mea, n-a ajuns o haimana umblatoare, dimpotriva, e greu de urnit din casa...

--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorina_bz spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita
... si mie mi-e frica de ce ma asteapta... Ela e un copil superb de cuminte, ne mai ciondanim noi pe prostii (gen dimineata in loc sa-si faca ghiozdanul si sa manance de mic dejun ea prefera sa intre pe calculator, msg, facebook, tumblr) si o cert de-o inebunesc... sau ... ma scoate din sarite ca faaaa-cceeee oooooo treaaaabbbbbbbbaaaaa innnnnncccceeetttttttt siiiii eeee foooooarrrrrteeeeeee reeeellllaaaaxxxxxaaatttttaaaa.... si mie imi vine sa-i sar la gat cand ma uit la ea cum spala vasele, o farfurie in 3 minute... dar in rest e un copil superb de cuminte...




Parca spui de Diana...exact asa face si ea...super-cuminte...cateodata se misca prea in reluare pentru gustul meu...si cand era de 1 an, sau doi...era cumintica, n-a spart, n-a daramat, n-a trantit, n-a stricat nici o jucarie...chiar ma ingrijora, cateodata, cumintenia asta exagerata. Ajunsesem la un moment dat s-o rog, mai in gluma, mai in serios, sa sparga si ea un geam, sa faca ce fac toti copiii...
Eh, cu zgaiba mica se pare ca mi-am gasit nashul.


Mami de adolescenta Diana-Teodora (30.05.1995) si pufuleatza Iris-Alexia (22.02.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nyny spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita

Citat:
citat din mesajul lui nyny

M-am intors...

Mamaaa s-a facut Mara mea o zgatie... Mi-a povestit educatoarea ce nazbatie a facut azi cu inca un prichindel de la gradi. Au fugit din clasa, s-au dus in sala de sport si s-au urcat in lada cu cornuri(bine ca n-au cazut de acolo ). Cand i-a gasit, au fentat-o si au zbughit-o in baie. Acolo n-au mai avut scapare au fost prinsi si pusi la coltul de rusine

Aoleuuu unde-i Mara mea cuminte si delicata ???!! Si ma uit si la manzu' asta mic ca o prinde din urma in scurt timp...

Mamica fericita de Mara si de David
Povestea Marei


... coltul rusinii? aka stalpul infamiei? haha... trebuie musai instructaj si explicatii indelungi astfel incat copila sa inteleaga...

... si mie mi-e frica de ce ma asteapta... Ela e un copil superb de cuminte, ne mai ciondanim noi pe prostii (gen dimineata in loc sa-si faca ghiozdanul si sa manance de mic dejun ea prefera sa intre pe calculator, msg, facebook, tumblr) si o cert de-o inebunesc... sau ... ma scoate din sarite ca faaaa-cceeee oooooo treaaaabbbbbbbbaaaaa innnnnncccceeetttttttt siiiii eeee foooooarrrrrteeeeeee reeeellllaaaaxxxxxaaatttttaaaa.... si mie imi vine sa-i sar la gat cand ma uit la ea cum spala vasele, o farfurie in 3 minute... dar in rest e un copil superb de cuminte... cand era mica, singurul deranj pe care mi-l facea e ca se ducea de acasa dimineata si nu mai stiam de ea cu orele si trebuia s-o caut tot satul, tot caminul, toate imprejurimile blocului, sa dau telefoane, s-o caut cu disperare, deseori cu o vargutza in mana... dar, spre surprinderea mea, n-a ajuns o haimana umblatoare, dimpotriva, e greu de urnit din casa...

--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)





Mara are momente cand e suuuper cuminte si ma inteleg cu ea ca si cu un om mare, dar cateodata se comporta ca un copil de un an (adica ca Dav) . Cel mai tare ma supara la masa ca nu mesteca mai repede (sta pur si simplu cu mancarea in gura pana isi pierde si gustul si pe urma o da afara)... si mi se urca tensiunea la cap si ma calmez singura. Stau cu ea si cate o ora la masa. Prefer sa mananc eu repede inaintea ei ca altfel mi se pune un nod in stomac si nu pot sa mai inghit nimic...
Si am observat ca atunci cand mai face si ea crize... cel mai bine este sa o duc in alta camera si sa-i explic acolo ce si cum... Cand sunt doar eu cu ea se linisteste mult mai repede decat atunci cand avem "spectatori"...

Mamica fericita de Mara si de David
Povestea Marei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorina_bz spune:

Citat:
citat din mesajul lui nyny

Mara are momente cand e suuuper cuminte si ma inteleg cu ea ca si cu un om mare, dar cateodata se comporta ca un copil de un an (adica ca Dav) . Cel mai tare ma supara la masa ca nu mesteca mai repede (sta pur si simplu cu mancarea in gura pana isi pierde si gustul si pe urma o da afara)... si mi se urca tensiunea la cap si ma calmez singura. Stau cu ea si cate o ora la masa. Prefer sa mananc eu repede inaintea ei ca altfel mi se pune un nod in stomac si nu pot sa mai inghit nimic...
Si am observat ca atunci cand mai face si ea crize... cel mai bine este sa o duc in alta camera si sa-i explic acolo ce si cum... Cand sunt doar eu cu ea se linisteste mult mai repede decat atunci cand avem "spectatori"...



Cu mancarea...da, stiu ce zici...tot asa tinea in gura si diana...de vedeam rosu in fata ochilor...statea la masa cate o ora...
I-a trecut, pana la urma...cand efectiv am cedat eu (nervos), si am zis..fie ce-o fi...manance cat o manca...20 de min, apoi se incheia masa...ridicam, strangeam, si.."La revedere, drum bun!".
S-a apucat de o mancare, ca arata ca un catzel shar-pei, asa sunci facuse, la un timp.

Mami de adolescenta Diana-Teodora (30.05.1995) si pufuleatza Iris-Alexia (22.02.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorina_bz spune:

ufff, iar s-a trezit...a fost somnul nr.3, 30 min....mai baga unul pana deseara..

Mami de adolescenta Diana-Teodora (30.05.1995) si pufuleatza Iris-Alexia (22.02.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nyny spune:

Citat:
citat din mesajul lui sorina_bz

Citat:
citat din mesajul lui nyny

Mara are momente cand e suuuper cuminte si ma inteleg cu ea ca si cu un om mare, dar cateodata se comporta ca un copil de un an (adica ca Dav) . Cel mai tare ma supara la masa ca nu mesteca mai repede (sta pur si simplu cu mancarea in gura pana isi pierde si gustul si pe urma o da afara)... si mi se urca tensiunea la cap si ma calmez singura. Stau cu ea si cate o ora la masa. Prefer sa mananc eu repede inaintea ei ca altfel mi se pune un nod in stomac si nu pot sa mai inghit nimic...
Si am observat ca atunci cand mai face si ea crize... cel mai bine este sa o duc in alta camera si sa-i explic acolo ce si cum... Cand sunt doar eu cu ea se linisteste mult mai repede decat atunci cand avem "spectatori"...



Cu mancarea...da, stiu ce zici...tot asa tinea in gura si diana...de vedeam rosu in fata ochilor...statea la masa cate o ora...
I-a trecut, pana la urma...cand efectiv am cedat eu (nervos), si am zis..fie ce-o fi...manance cat o manca...20 de min, apoi se incheia masa...ridicam, strangeam, si.."La revedere, drum bun!".
S-a apucat de o mancare, ca arata ca un catzel shar-pei, asa sunci facuse, la un timp.

Mami de adolescenta Diana-Teodora (30.05.1995) si pufuleatza Iris-Alexia (22.02.2010)


sa stii ca de multe ori m-am gandit si eu ca ar trebui sa o las in pace si cand o sa-i fie foame o sa ceara singura de mancare, dar cand o vad asa slabanoaga....
Citisem undeva ca, copii pot deveni stresati din cauza ca sunt pisati toata ziua la cap sa manance ... o fi si a mea stresata... nu stiu..

Mamica fericita de Mara si de David
Povestea Marei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nyny spune:

Eu sunt la servici (normal ca sunt la servici daca am timp sa bantui p-aici) si tocmai m-a sunat mama soacra sa-mi spuna ca Mara a zis cuvantul: "P*LA" MAMA EI DE GRADINITZA!!!

Mamica fericita de Mara si de David
Povestea Marei

Mergi la inceput