experiente mistice(3)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

doresc tuturor un paste incununat de iubirea divina a lui Hristos! o urare primita de la un suflet frumos, este un mesaj mistic, pe care as dori sa il impartasesc pe forum, un mesaj din Epistola catre Efeseni a Sf. Apostol Pavel 5:14
"Desteapta-te cel ce dormi si te scoala din morti si te va lumina Hristos."

Hristos va lumina pe toti cei ce se vor desptepta, pe toti cei ce vor avea ochi de vazut sa vada si urechi de auzit sa auda, ca sa traiasca viata in mesajul profund al universului divin, adevarata viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

de ce se incurca borcanele ata de usor ,cand este vorba despre mistic si uman?
apostolii au vorbit despre calea mistica, calea lui DUMNEZEU. Dumnezeu este IUBIRE!
Cum exista un singur concept de iubire, ce cunoscut de ego, se face o confuzie usoara intre ce apartine omului si ce apartine DOMNULUI!
Aici intervine egoul, care, experimenteaza iubirea in paleta de sentimente de la + la -, teoretic vorbind! DUMNEZEU ii da iubire, ii da gratie divina, si el, traieste, dupa liberul arbitru...indiferenta, dezgust,furie, de exemplu!
in vocabularul alchimic, primesti aur si se alege praful de el!esenta alchimica consta in trasformarea prafului uman, in aur! de exemplu, cand cineva face un rau cuiva, in loc de a i se raspunde cu rau (ochi pentru ochi si dinte pentru dinte, cum se zice), i se raspnde prin binecuvantare, prin iubire, prin iertare!
iubirea este un sentiment. emotia pura este energie. energie din karma sau energie din divin- gratia divina este IUBIRE DIVINA! trairea acestei iubiri divine in planul fizic este receptionata SUBIECTIV, prin emotie, conform unui registru de experienta emotionala din viata actuala si din vietile trecute. cand omul traieste pur iubirea divina, va experimenta IUBIREA MISTICA, UN SENTIMENT DE IUBIRE GREU DE DESCRIS IN CUVINTE! cand omul traieste iubirea prin ego, iubirea mistica, absoluta, neconditionata, se particularizeaza pe aspecte de valoare ale egoului.
energia -emotie de la origine la perceptie trece prin filtrul egoului, individualizare. cand emotia vine din karma, din memoria cosmica a sufletului, persoana traieste un tumult emotional fara explicatie logica, la un stimul din exterior. de exemplu, vezi pentru prima data o persoana si te marcheaza atat de profund ca incepi sa te inresezi de ea. sa ii cauti contactul, si in cele din urma descoperi, ca este atat de aproape de esenta ta, incat poti sfarsi sa te si indragostesti, si in cele din urma sa doresti persoana aceea in viata personala. ei bine, aceste emotii -energii care scalda omul, vin din karma, dintr-un trecut comun al celor doua persoane.
sunt suflete care au decis sa faca calatoria in viata impreuna, si viata dupa viata se cauta. iar cand se regasesc, traiesc IUBIREA COSMICA, ATAT IN FAPTA CAT SI IN SENTIMENT. sunt cazurile aparte ale sufletelor pereche! indiferent daca sunt sau nu pereche sufletele, omul este capabil sa simta acele suvoaie de energie in prezenta altui suflet. ceea ce face cu aceste emotii, este o decizie stric personala si intima! probabil de aceea este si atat de greu sa se vorbeasca despre acest gen de subiect.
de la emotie la sentiment este un univers de afecte, prin care egoul isi descrie propia creatie in limbajul cosmic energetic. tot ceea ce exista in afara iubirii divine, este semnatura egoului! tot ceea ce egoul aduna in iubirea cosmica prin experienta propie, descrie experienta mistica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Exclusive spune:

Imi pare bine ca am gasit acest subiect ptr. ca de curand am avut si eu o experienta mistica, asa ca daca voi nu ma intelegeti, atunci cine Vreau sa va spun ca m-am dus inapoi la capitolele scrise la subiectul de fata si va tot citesc de vreo saptamana ...dar tot n-am apucat sa citesc tot-tot.

3x3, se pare ca am citit amandoua aceeasi carte a lui Caroline Myss, "The Anatomy of the Spirit" ... if this isnt't synchronicity atunci eu nu stiu ce sa mai spun ...

Ca sa aflati mai multe despre mine, ma autocitez dintr-un raspuns pe care l-am dat la subiectul Sufletul Credintei -Ce se intampla dupa moarte? http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=156060&whichpage=3


"Si eu gandeam ca, daca exista un God, atunci de ce atatea boli, razboaie, acalmii si alte "punishments" pentru oameni nevinovati? Am crezut in D-zeu cand eram mica (am fost crescuti de o matusa religioasa)dar cand am vazut ca acesta nu-mi asculta rugamintile cu notele la examene (eram prin clasa a V-a), am devenit brusc sceptica ...

Ma definesc nu ca o persoana religioasa, nu merg la biserica, si nu cred intr-un anumit D-zeu. Cred insa in existenta unei Forte Superioare,a unei Energii Divine care ne coordoneaza propria noastra energie (suntem facuti din DNA care rezoneaza dpdv energetic)... Pe data de 6 aprile 2011 mi-a murit cineva foarte drag. M-am simtit foarte stresata si m-am dus la persoana (Sandra Doig, Msc) la care ma duc de vreo 6 ani si care imi balanseaza energiile corpului (chakra points) prin polarity-shiatzu. Nu m-am asteptat de la ea la nimic altceva, decat sa-mi elimine tristetea=energia negativa din corp. Am avut un out-of-the-body experience pe care nu am sa o uit niciodata. Acum sunt convinsa ca exista o alta dimensiune (spirituala?) dupa viata aceasta. Totodata m-am eliberat si de anxietatea: Frica de moarte. Moartea nu e altceva decat o transformare de energie, trecerea dintr-o dimensiune intr-alta. Am cerut terapeutei mele sa-mi dea ceva carti "in domeniu" sa citesc ... Mi-a imprumutat "biblia" ei, o carte pe care o recomand cu caldura:
"The Anatomy of the Spirity" by Caroline Myss, PhD.

Raspunsul la intrebarea: De ce unii sufera si altii nu?
l-am gasit in cartea asta (de fapt il intuiesem):

- Fiecare are o menire in viata, o lectie de invatat. De aceea suntem incercati cu anumite "lectii" - pentru a ne intari spiritual.
Important este sa ne "dezbracam" de ego-ul nostru,pentru a nu percepe tot ce ni se inampla NOUA ca ceva PERSONAL ... ci ca o lectie care ne pregateste pentru o ALTA DIMENSIUNE ce va urma dupa viata asta scurta si efemera."

3x3 am cateva intrebari ptr. tine

1.Tu de unde ai aflat de cartea asta? In tot cazul, Sandra (terapista/terapeuta) mea mi-a mai recomandat o alta carte pe care se pare ca tu ai citit-o de asemenea: "Why People Don't Heal & How They Can" tot de Caroline Myss.

2. Ce parere ai despre "All is One" mentionat de Caroline in "The Anatomy of the Spirit"? Ea spune ca in momentul in care vom ajunge sa nu avem prejudicii impotriva persoanelor care au rasa/cultura/nationalitate/sex/principii de viata/etc diferite de ale noastre, atunci vom fi mai aproape de God. Aici eu si sotul avem o problema: avem anumite idei preconcepute despre anumiti oameni, judecandu-i dupa infatisarea exterioara - cum vorbesc, cum se imbraca, ce energie negativa percepem noi ca transmit. Ne dam seama ca nu e corect, dar nu stim cum sa scapam de aceasta meteahna. Ce sugerezi? La extrem, cum sa ma identific eu "All is One" cu un terorist care pune bombe in autobuze, avioane, cladiri sa moara oameni nevinovati? What is your take on this?

3. Poti recomanda o carte fie in romana dar mai bine in engleza despre chakras? Ceva concis ... Caroline mentiona, ca si Sandra, ca exista 7 chakre, iar aici te-am citit pe tine undeva ca exista 9 chakre - te rog sa ma corectezi, if I'm mistaken. Cert este ca nu prea am fost convinsa ca chakrele astea exista pana ce nu am avut experienta mentionata mai sus si despre care o sa va scriu in curand.

Disclaimer: sunt o persoana normala (cu capul pe umeri), creativa si spirituala,determinata si disciplinata in ceea ce-mi propun sa realizez (I'm a doer, not a talker) nothing special though



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

am citit aici si va spun sincer ca informatia acumulata inca o procesezx...e adevarat ca-mi da p forta benefica, ma linistesc cuvintele si incerc sa ma lamutresc in anumite privinte, stiu insa ca e nevoie de exercitiu si de cunoastere pentru a ajunge la un anumit nivel ...
Deocamdata ma datasez de ceea ce e in jurul meu, incerc sa gandesc cat mai piozitiv, sa ma rog si sa iubesc...asta imi impun in fiecare zi , imi alung ganurile rele ce imi ajung in preajma si adun lumina.
3X3
numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

buna

mit sau realitate ? e posibil oare sa viseze aproximativ aceleasi lucruri in acelasi timp doi oameni care dorm in aceeasi incapere?

de ceva timp visam sincron, eu si fetita mea...daca am eu cosmare, are si ea, daca visez eu frumos, viseaza si ea. ieri noapte m-a trezit speriata ca a visat urat. de fapt tocmai m-a trezit si pe mine dintr-un cosmar, ce m-am bucurat, asa ca ne-am luat in brate si am incercat sa adormim la loc, ea a putut, eu nu. azidimineata cand s-a trezit mi-a spus ca a visat cu niste fluturasi colorati ce zburau cu niste zane, gen clopotica...culmea, si eu visasem la fel, doar ca fara zane, dar tot cu niste fluturasi colorati pe care ea incerca sa-i prinda si eu ii explicam sa nu-i atinga pt ca le scutura praful magic de pe aripi si nu mai pot apoi zbura?:)

probabil nu e ceva mistic in asta, insa mi s-a parut dragut si am zis sa va povestesc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Exclusive spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dorsilia

buna

mit sau realitate ? e posibil oare sa viseze aproximativ aceleasi lucruri in acelasi timp doi oameni care dorm in aceeasi incapere?

de ceva timp visam sincron, eu si fetita mea...daca am eu cosmare, are si ea, daca visez eu frumos, viseaza si ea. ieri noapte m-a trezit speriata ca a visat urat. de fapt tocmai m-a trezit si pe mine dintr-un cosmar, ce m-am bucurat, asa ca ne-am luat in brate si am incercat sa adormim la loc, ea a putut, eu nu. azidimineata cand s-a trezit mi-a spus ca a visat cu niste fluturasi colorati ce zburau cu niste zane, gen clopotica...culmea, si eu visasem la fel, doar ca fara zane, dar tot cu niste fluturasi colorati pe care ea incerca sa-i prinda si eu ii explicam sa nu-i atinga pt ca le scutura praful magic de pe aripi si nu mai pot apoi zbura?:)

probabil nu e ceva mistic in asta, insa mi s-a parut dragut si am zis sa va povestesc...


Eu am intrebat-o pe terapeuta mea, Sandra, ce se intampla atunci cand voi ajunge eu in cealalta dimensiune si nu voi putea intalni spiritele celor dragi (i.e. mama mea) ptr. ca by the time I get there mama mea ar putea fi reancarnata deja. Sandra sustine ca spiritul poate fi divizat (are sub-spirite?) nu numai in cealalta dimensiune -si deci cu siguranta imi voi intalni mama - ba, din cate a citit ea, chiar si in lumea asta un spirit poate fi divizat in maimulte corpuri fizice. Deci, dupa explicatiile Sandrei, nu ar fi exclus ca tu si fetita ta sa impartiti acelasi spirit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Exclusive spune:

Eu ascult si reascult CD-urile lui Karunesh. Tipul a inceput sa compuna aceasta muzica transcedentala dupa ce a avut un accident serios si ... a brush with death ..

http://en.wikipedia.org/wiki/Karunesh

Acum ascult "Monsoon's Dance" de pe CD-ul "Call of the Mystic"
L-am gasit si pe youtube:

http://www.youtube.com/watch?v=HCaowDNnjqI

Muzica lui face sufletul sa vibreze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Citat:
Deci, dupa explicatiile Sandrei, nu ar fi exclus ca tu si fetita ta sa impartiti acelasi spirit


asta e de bine, e ok?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Exclusive spune:

Citat:
citat din mesajul lui nikole
Mi-as fi dorit sa inteleg punctul asta mistic de vedere, cand mama mea era inca in viata.
In orice caz, cel putin pentru mine , e ok ca macar acum am inteles-o acceptat-o asa cum este , cum a fost ...pentru ea, nu stiu...poate nici pentru ea nu e tarziu, sa stie ca in sufletul meu nu mai e furtuna si jedecata in ceea ce o priveste, ci pace, dragoste si dor, mult mult dor...zilele astea m-am gandit atat de intens la ea, ma trezeam ca faceam una alta prin casa, si deodata imi dadeau lacrimile de dorul ei...:(
Oricum eu nu am suferit abuzuri, alta a fost problema dintre noi doua, sper ca si cei/cele ce au suferit atat de mult in pruncie sa aiba puterea sa inteleaga si sa ierte, e un act de mare curaj.


Nikole,

Mama mea este o femeie la 78 de ani, in ultimul stagiu de cancer de san. Nici eu cu mama mea nu am fost cele mai bune prietene - nu m-a abuzat verbal si/sau fizic, dar a avut tot timpul o nemultumire in suflet pe care si-a manifestat-o impotriva noastra, a copiilor. Mama ei a murit cand a adus-o pe lume, iar la scurt timp tatal ei (bunicul meu) s-a recasatorit (frumos si destept fiind, dar cam usor de manipulat?) de inca 3 ori! Deci mama mea a avut o copilarie foarte grea cu 3 mame vitrege ... Pe la 18 ani, cand toate fetele vorbeau de baieti sau aveau deja prieteni, mama mea a suferit de tuberculoza - o boala fara leac pe atunci. A stat intr-un spital de boli contagioase, dupa gratii! Insa a avut noroc, ptr. ca tocmai atunci s-a inventat tratamentul ptr. tuberculoza in Israel, iar bunicul meu a platit salariul lui de profesor pe o luna ca sa-i cumpere o pastila. In sfarsit, dupa ce si-a recapatat sanatatea, era prea tarziu ca sa mai gaseasca un partener dupa pofta inimii ei - asa ca s-a casatorit cu tatal meu, ptr. ca "sa fie in rand cu lumea" si ne-a facut pe noi tot ca sa fie in rand cu lumea ... Eu nu am fost un copil dorit - am fost un decretel sau ceausel - dar la sfaturile unei matusi religioase m-a pastrat ... Insa cum am mai spus, toata frustrarea adunata in copilarie si casnicia ei nu cu "omul perfect" si-a varsat-o in special pe mine.

Tu ai spus ca "e un act de mare curaj" sa ierti ... la mine a fost un act de maturizare a sufletului. Stiam ca nu e OK sa nu vorbesti cu parintii (in ultimii aproape 2 ani, dupa o vizita in Romania cand mi-a spus din senin: "Nici sa nu vii la inmormantarea mea pe care tu mi-ai cauzat-o!" am decis ca e mai bine ptr. spiritul meu sa se separe de al ei, ptr. a putea avansa si eu in viata). Mi-a fost frica si rusine sa spun celor care ma intrebau "Ce mai face mama ta?" ca eu aflam mai mult de la socrul meu ramas in Romania sau fratele meu din Franta ce face mama ... Stiam ca nu e OK sa nu vorbesti cu parintii, dar nu aveam cui spune fara a fi judecata. Insa cand terapista mea, Sandra Doig, mi-a spus in timpul unei sesiuni de polarity-shiatzu ca simte o mare tristete in jurul chakrei de la inima, m-am decis sa ma destainui. Ea nu m-a judecat, si mi-a spus sa aprind o candela si sa rog spiritul mamei (pe care-l simteam tot timpul pe umerii mei) sa se desprinda de mine si sa nu mai urmareasca tot ceea ce fac. Ceea ce am si facut si astfel am reusit sa ma concentrez la ceea ce vrea spiritul meu de la mine, si nu spiritul mamei de la mine (Ptr. mama mea daca nu ai un "Dr" ca fratele meu in fata numelui sau un "Ing" atunci you are a nobody - si asta a fost filozofia ei - de aceea nu l-a considerat nici pe tatal meu perfect si nici pe mine ...)

In tot cazul in ultimii doi ani am avut curajul sa devin eu insumi, sa-mi folosesc toate talentele la maxim. Am ajuns sa ma simt foarte confidenta si puternica. Pe la sfarsitul lunii ianuarie am avut un cosmar cum innotam in niste valuri din mal lipicios negru. Am stiut ca TREBUIE sa ma duc sa o vad pe mama! A doua zi dimineata am sunat-o dupa ce nu mai vorbisem cu ea de aprox 1 an si 7 luni). Mi-a vorbit frumos, mi-a multumit ptr. toate calatoriile in Israel, USA, Italia pe care i le-am oferit, si-a cerut scuze ptr. cuvinte pe care nu ar fi trebuit sa le spuna... Asta e ceva foarte rar, ptr. ca mama mea (medic la pensie) a fost toata viata ei un om foarte orgolios, intotdeauna atotstiutor si cu dreptate in toate ... Next thing - mi-am cumparat bilet si m-am dus sa o vad, poate ptr. ultima data in viata, dar am sufletul impacat si ce e mai important e ca si ea are sufletul linistit ca ne-am reampacat.

Acum, daca ai avut rabdare sa citesti toate cele de mai sus, back to your story:

Sandra mi-a spus ca spiritele se schimba (continua sa evolueze) si in viata cealalta. Ea a vrut sa se mai intalneasca o data cu mama ei (care trecuse deja in nefiinta). Nici ea cu mama ei nu s-au inteles de minune si s-au despartit neampacate. A apelat la un "medium" ptr. acest lucru care a chemat spiritul mamei ei si Sandra a putut sa-si ia ramas bun de la ea cum trebuie, iar spiritul mamei sale a putut sa se odihneasca in pace.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Exclusive spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dorsilia

Citat:
Deci, dupa explicatiile Sandrei, nu ar fi exclus ca tu si fetita ta sa impartiti acelasi spirit


asta e de bine, e ok?


Nu vad de ce nu ar fi de bine. Nu sunt cosmaruri si nici vise 'intrusive' - e mai mult un fel de telepatie in timpul somnului care va face sa fiti foarte apropiate in relatia mama-copil. Exista suflete-pereche in relatia sot-sotie, de ce n-ar fi si suflete-pereche in relatia mama-copil? Si aici prin "suflete" se ingelege de fapt jumatate de suflet, sau sub-spirit dupa definitia Sandrei, sau "a doua jumatate" in romaneste ...

Sunt curioasa ce raspuns va avea ptr. tine 3x3 cand mai are timp sa treaca pe aici. Eu sunt un novice in materie - am inceput sa citesc mai demult Vechiul Testament, Noul Testament (Biblia), Istoria Religiilor a lui Eliade - dar asa cum m-am apucat, tot asa m-am si lasat ptr. ca nu am inteles limba vorbita acolo. Poate acum ca m-am mai maturizat si eu spiritual, I'm going to give it another try

Mergi la inceput