experiente mistice(3)

Raspunsuri - Pagina 30

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Eu sunt una care face parte din auditoriu 'cu sufletul la gura' V-ati urcat pe 'ladita oratorului' si v-ati simtit pt o clipa 'mari' utilizand sansa de a fi 'in the spotlight' in lupta pentru 'adevar'. Cine sunteti voi sa 'aveti grija' de un anumit auditoriu? Prin care 'vis' (de la dumnezeu sau fabricat de creier) vi s-a atribuit roul de 'corectori' si 'evaluatori'. Cine dintre cei cu care faceti debate va recunoaste 'superioritatea'?

Pentru cei care eticheteaza (direct sau indirect) acest auditoriu ca fiind 'slab de inger' si 'pacalit' de o impostoare pot sa oglindesc aceeasi imagine pe care ei o atribuie. De unde pana unde siguranta asta, pe baza carui 'sistem UNIC de valori si adevaruri' ca voi nu sunteti cei pacaliti? Calibrat de cine? Sunt chiar curioasa sa cunosc acest sistem atat de bine tinut secret unor oameni.

Nici eu nu sunt in totalitate de acord cu 3x3 dar cine sunt eu sa o contrazic? Solul carui adevar absolut sunt eu? Pt mine exista Steiner, Robert Monroe, medicina chineza, trairile proprii samd. Cietsc, aud, analizez si imi formez conceptele mele personale.







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Daca 3X3 este impostoare pot sa spun si ca un preot este impostor?
In urma cu 3 saptamani a inceput pentru mine un cosmar real: o doctorita cu avant mi-a trantit un diagnostic referitor la bebelusul pe care il port - acest diagnostic a atras si 'grija' celor din jur (de genul mai bine avorteaza-l sa nu te chinui cu el si altele de genul). M-am sufocat de plans, apoi am luat manastirile la picior (am mai spus si repet si aici: Nu sunt religioasa, ma enerveaza babele din biserici care te inghiontesc si ma enerveaza si bazarurile din manastiri si opulenta gardurilor si a cosntructiilor somptuoase si as mai avea multe de spus). M-a vazut un preot ca plangeam, i-am dat acatistul si 50 de lei si omul (bun, recunosc) a vrut sa ma linisteasca asa ca m-a luat deoparte sa-i povestesc. I-am zis, iar replica a fost (de asteptat) sa nu omor copilul - in acord cu ce simteam insa si solutia: sa nu fac sex pt ca de aici se nasc toti copiii cu probleme psihice si fizice din ultima vreme - de la desfranarea parintilor Zau ca nu m-a convins! si nici nu m-a ajutat, am plecat de acolo asa cum am intrat, fara alinare.
I-am scris un mesaj si lui 3X3 rugand-o sa se roage pt mine. Mi-a raspuns imediat si m-a incurajat (cu adevarat).
Acest auditoriu (din care fac si eu parte din cand in cand) este pe aceeasi unda cu 3X3, daca unora nu le vine sa creada ca Dumnezeu n-are barba de doi coti cred ca e bine sa nu mai citeasca aici. Pe mine m-a ajutat 3X3 pentru ca asa sunt eu construita: sa cred si sa caut in forta din mine, nu intr-un Dumnezeu cocotzat undeva unde n-ajung muritorii care doar asteapta sa fie pedepsiti (de acelasi Dumnezeu).
In final, pentru cine intereseaza, am reusit sa ma mai linistesc si sa ajung la alti 3 medici (de aceasta data consacrati in ceea ce fac) care mi-au dat voie sa respir iar: copilul e ok, tampita a masurat altceva.
O concluzie scurta: m-a ajutat de mii de ori mai mult sfatul lui 3X3: sa ma plimb cu picioarele desculte prin iarba ca sa-i transmit bebelusului bucuria vietii, decat sfatul preotului: abstinenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Ce-i asa de greu de inteles ca nu e vba de nicio judecata daca arati cuiva ca e-n eroare? Amonar, daca citesti un topic despre sa zicem diversificarea bebelusului si vezi niste erori acolo, nu intri sa-ti spui parerea? De unde ideea cu urcatul pe ladita si cautarea 'pt o clipa' a atentiei? Doamne fereste, in ceea ce ma priveste, sa caut sa fiu vedeta la paranormale. Lasati patetismele deoparte. In numele cui imi permit sa corectez pe cineva? In numele unei informatii corecte despre un subiect despre care vad ca cineva are informatii gresite. De ex tu cu Monroe sau Steiner esti on topic la acest subiect, la fel Light cu maestrii, dar 3x3 afirma cu majuscule si strigaturi despre Dumnezeu, inventeaza ea un Iisus al ei. Normal ca am intervenit, ca poate-L confunda cu altcineva, de ce sa nu spun? Nati, am voie sa citesc si sa raspund unde doresc, nu?

Light, eu iti multumesc pt osteneala de a fi povestit un pasaj din carte, in cazul in care l-ai povestit pt mine, chiar nu-i nicio ironie, ai crezut probabil ca o sa-mi para rau ca am judecat 'gresit' pe 'maestri', dar n-ai facut decit sa-mi confirmi ca aveam dreptate, titlul insusi imi arata ca ar tb sa ma astept la ceva gen guru, Bivolaru, masoni etc, prin urmare pasajul cu Iisus si Buda e cel mai neinspirat cu putinta : Buda nu are ce cauta linga Dumnezeu , intre ei e o diferenta ca de la pamint la cer. Si cum nu e cazul de discutii despre religii, nu mai pune te rog pt mine bibliografii sau texte de comentat .

Sper ca m-am facut inteleasa, pt mine a fost important sa arat ca Domnul nu are ce cauta in ocultism, atit si nimic mai mult, n-am eu treaba s-o judec pe 3x3.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

Katya, ce adevar detii tu? ala din Biblie scris de muritori de rand ca si noi?
Ia adu-l tu pe Dumnezeu si pe Iisus acu in minutul asta sa stam de vorba cu totii si sa lamurim cum sta treaba cu religiile lumii si daca Iisus are nevoie ca tu sau altii sa ii sara in aparare.
Atata o dai ca vii si faci rectificari cand cineva se ia de Iisus sau Biblie,dar altii nu au voie sa spuna nimic din ce nu coincide cu adevarul tau religios.
A venit 3x3 peste tine si ti-a zis ca ceea ce tu crezi nu e corect si stai oleaca aici sa te conving?
Chiar are nevoie Iisus sa fie aparat de tine sau de altii?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Tala , sarcina usoara in primul rind si ma bucur ca te-ai linistit. Eu nu vad ce ti-a spus de rau preotul, daca zici ca in prima faza te-a linistit, probabil s-a referit la ideea (crestina, dar nu neaparat insistenta, si nu numai crestina de altfel) ca pe timpul sarcinii sa nu mai faci sex, poate la asta s-a referit. E doar un preot printre mii de preoti, ti-a spus si el ce-a crezut, ti-a dat un sfat, nu te-a certat sau altceva, nu? Tu n-ai vazut ca si fara nicio referire la credinta, parca e cumva mai delicat ca oamenii sa abordeze sexul mai ales in a 2-a parte a sarcinii? Chiar nu vad impostura la preot, linisteste-te si bucura-te de sarcina, Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Katya, nu stiu de unde ai inteles tu ca m-a linistit preotul. NU m-a linistit, deloc! Si a fost foarte insistent in ce priveste abstinenta. Si inca n-am auzit medic sa interzica sexul pe timpul sarcinii (asta daca alte probleme nu impun acest lucru). Primul meu copil este cat se poate de sanatos cu toate ca am facut sex mai des decat oricand (deh! hormonii). Practic prin insistenta preotului cu privire la presupusa (si adevarata ) mea activitate sexuala nu a facut decat sa incerce sa sugereze ca am o vina in legatura cu ceea ce mi se intampla. Prin nimic din ce mi-a spus nu a reusit sa ma incurajeze, din contra, mai rau a facut incercand sa ma cocoseze cu vina. Deci este un impostor pt ca eu m-am asteptat la ceva si am primit altceva? Probabil vei spune ca nu. Eu insa m-am asteptat sa gasesc linistea in acele locuri si n-am gasit-o si sincer cred ca majoritatea sunt niste impostori (ma refer la preoti).
Pana la urma 3X3 nu promite nimic aici, doar spune ce crede. Eu n-am ajuns sa o citez, recunosc ca mi-e greu sa o citesc (pt ca nu sunt familiarizata cu multi termeni), dar ea m-a ajutat, si chiar foarte mult. De ce deranjeaza acest lucru?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Mi s-a parut potrivit aici: "De ce atunci cand cineva vorbeste cu Dumnezeu, aceasta se numeste 'rugaciune', dar cand Dumnezeu vorbeste cu cineva se numeste 'schizofrenie'?"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irisM spune:


3x3..nu ai de ce sa te simti ranita. Si stii tu de ce..Nu pentru ca ai fi impostoare si impostorii n-au dreptul sa se planga..ci pentru ca nu are sens sa-ti tulburi sufletul pentru atata lucru.

Dragii mei, nu are rost toata discutia asta. Fiecare om are dreptul sa creada ce vrea si cum vrea. Tocmai asta-i frumusetea crestinismului ca te lasa liber, nu-ti impune nimic.. poti sa crezi sau nu..Cel mai frumos exprimat in caretea marelui intelectual si crestin Nicolae Steinhardt, "Daruind vei dobandi". Tot el spunea la un momente dat ca drumul lui a fost cum a fost, dar cine-i garanteaza lui in lumea asta ca la sfarsit, la "marea intalnire" nu va fi printre cei carora li se intoarce fata. Sa nu te pretindem detinatorii adevarului ca s-ar putea sa avem surprize, sa ne concentrem pe ce facem si ce spunem noi ca nimanui nu i se judeca ce baga in gura ci ce scoate din gura.

Numai bine si liniste in suflete va doresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katya
prin urmare pasajul cu Iisus si Buda e cel mai neinspirat cu putinta : Buda nu are ce cauta linga Dumnezeu , intre ei e o diferenta ca de la pamint la cer.
Ohhhhhhhhh...!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katya
Incearca daca vrei sa te eliberezi din sminteala ...Iti doresc insanatosire
Inca ceva... mai exista moderatori pe forumul acesta? Pe pagina anterioara s-au facut niste atacuri clare, directe la persoana si vad ca inca nu s-au luat masuri. din regulament
Citat:
:04. Incercati sa combateti idei, nu persoane Incercati sa combateti idei, nu persoane. In momentul in care un mesaj degaja un atac la persoana - mesajul va fi sters de catre moderatori iar, in functie de gravitatea atacului, utilizatorul va fi sanctionat. Luati in serios acest aspect si cititi paragraful despre avertismente! Va multumim pentru intelegere.
Citat:
05. Nu sunt admise jignirile, insultele, mesajele rasiste sau xenofobeNu sunt admise jignirile, insultele, mesajele rasiste sau xenofobe. Adresati-va celorlalti membri cu respect si incercati sa ii ajutati. Lipsa de respect duce la 'exmatricularea' de pe forum si la blocarea vizionarii sale. Desprecopii.com isi rezerva dreptul de a sterge fara explicatie mesajele care nu se incadreaza in zona sa de interes sau care creeaza tensiune si dezaprobare in randul comunitatii.

Mergi la inceput