experiente mistice(3)

Raspunsuri - Pagina 31

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns light spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tanti Zavaidoc Esti impostoare si stii asta. Daca nu stii, atunci e grav.
din regulament
Citat:
:04. Incercati sa combateti idei, nu persoane Incercati sa combateti idei, nu persoane. In momentul in care un mesaj degaja un atac la persoana - mesajul va fi sters de catre moderatori iar, in functie de gravitatea atacului, utilizatorul va fi sanctionat. Luati in serios acest aspect si cititi paragraful despre avertismente! Va multumim pentru intelegere.
Citat:
05. Nu sunt admise jignirile, insultele, mesajele rasiste sau xenofobeNu sunt admise jignirile, insultele, mesajele rasiste sau xenofobe. Adresati-va celorlalti membri cu respect si incercati sa ii ajutati. Lipsa de respect duce la 'exmatricularea' de pe forum si la blocarea vizionarii sale. Desprecopii.com isi rezerva dreptul de a sterge fara explicatie mesajele care nu se incadreaza in zona sa de interes sau care creeaza tensiune si dezaprobare in randul comunitatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Exclusive spune:

Citat:
citat din mesajul lui Amonar

Eu am experimentat cu buna stiinta si nesilita de nimeni cu psihometria. In acea perioada meditam mult, eram interesata de spiritualitate in general. Ma fascineaza budismul si filozofiile din Asia. Dupa cum spuneam, mi-am dat seama ca primeam informatii in momentul cand aveam poza cuiva in mana. Mai in joaca, mai in serios am descoperit ca spun lucruri relevante despre oameni pe care nu-i intalnisem. O data, o prietena m-a rugat sa vin la ea ca a rugat-o o cunostinta sa ma "uit" la poza sotului ei decedat. Ne-am adunat noi trei intr-o seara si am inceput experimentul. Imaginile primite relevau accidentul in care murise sotul acelei femei. Ea m-a rugat sa ma uit pt ca politia nu elucidase cazul si ea banuia ca s-au intamplat alte lucruri decat un banal accident de circulatie. Ma rog, mi s-a derulat filmul accidentului, am mai primit ceva imagini/simboluri despre familia lui. Chestia palpitanta aici a fost ca mie mi se facuse atat de cald, ca transpiram ca la plaja in soare. La un moment s-a stins lumina si am ramas in intuneric. Prietena mea a constatat ca se arsese siguranta. A pus alta si am continuat. Dupa o vreme, la fel...se stinsese lumina si se arsese siguranta. Prietena mea a schimbat-o iarasi. Am continuat..si da....a treia oara la fel...Atunci mi-am zis eu ca e cazul sa ma opresc Mi se parea un semnal destul de "concret" ca trebuia sa ne oprim. Prietena mea l-a sunat pe sot sa-l intrebe de ce s-a ars siguranta de 3 ori. El nu a stiut ce sa raspunda. Noi ne-am continuat seara fara psihometrie, timp in care nu s-a mai repetat faza cu lumina.Asa dupa cum mentiona aici cineva, chestia asta pot s-o "sting" si sa o "aprind". Adica daca ma intereseaza, ma implic, pot sa ma "joc" cu psihometria. Daca am alte preocupari si ganduri nu se intampla nimic deosebit. Nu mi-e frica de nimic, nu vad, nu aud chestii ciudate. In schimb, simt: oameni, situatii,etc.

Si am mai patit ceva cand eram copil. Cum era pe vremea lui Ceasca cu intreruperea apei calde, eu ca copil am uitat robinetul deschis. A venit vecina de jos sa ma ia de la scoala, sa vin sa opresc robinetul. Am alergat pana acasa, eram la o scoala de cartier, am intrat in casa unde apa era pana la glezne. In spaima si dezorientarea mea am alergat prin casa sa sting robinete, sa fac ce se poate face. La un moment dat am vazut fum ce iesea de la priza in care era bagat frigiderul. Era un cablu prelungitor pus pe pamant, deci sub apa. Eu in mintea mea de copil am alergat acolo, am pus mana pe stecher, si in timp ce-l scoteam, am primit un soc electric care m-a scuturat. Atunci pe moment nu m-am gandit eu la pericol, nu mi-am dat seama ca puteam sa mor. Nu stiu, poate ca nu am luat eu toti cei 220V pe coaja...sau poate ca am avut eu zile.


Wow, Amonar, te-am citit din urma (noroc ca a pus cineva linkul)Si eu sunt fascinata de budism si filozofiile din Asia -asta mai ales dupa ce am vizionat un filmulet documentar "The Tibetan Book of the Dead" si mai ales de cand ma duc regulat la terapeutii mei de medicina alternativa (Sandra Doig, MSc- terapeuta mea de shiatzu si polarity si acupuncturista mea, Dr. Aina Zhang)care imi balanseaza energia Qi). BTW, nu pot sa-ti spun ce ma bucura faptul ca spitalul la care lucrez a inceput sa incorporeze TCM (Traditional Chinese Medicine) in tratamentele conventionale (Western Medicine)ptr. bolnavii de cancer. La noi la oncologie avem deja un acupuncturist care e on staff de un an iar in curand vine si Dr. Aina Zhang sa tina o conferinta la Jewish Hospital unde lucrez- http://www.jgh.ca/en/oneinthree)Incet-incet, lumea incepe sa accepte si alte adevaruri si traditii nefamiliare lor .

Apropo, citind ce ti s-a intamplat tie cu cablul de 220V ... gandul m-a dus automat la un pasaj din cartea lui Chunyi Lin - Born A Healer (Spring Forest Qigong - am primit-o in pdf file de la un user FB foarte drag mie si daca esti interesata pot sa-ti dau forward). La pg. 60 Liu vorbeste despre testele pe care le-a avut de trecut cu un maestru Qi-Gong ... printre care si acesta descris aici: "[...] In one test, I was taken into a room with an electrical transformer. There were two electrical lines. One positive, the other negative. They carried 220 volts of electricity. I had to grasp one line in each hand and use my body as a conductor to complete the circuit. It is another way you show your ability to control your own energy. Obviously, I passed the test. But, again, mostof the tests focus on your ability to use your Qi to help
others to heal. [...]"

amonar, maybe you have a special gift you are on your way to discover




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tanti Zavaidoc

Am inceput sa ma feresc de acte gratuite.



gesturile umanitare, sunt si ele acte gratuite, ca si rugaciunea, si speranta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mandyksch

Mi s-a parut potrivit aici: "De ce atunci cand cineva vorbeste cu Dumnezeu, aceasta se numeste 'rugaciune', dar cand Dumnezeu vorbeste cu cineva se numeste 'schizofrenie'?"


"A nu obtine ce iti doresti si cand iti doresti, este din cand in cand o mare sansa"


mandyksch

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:


tuturor celor care au scris un cuvant din inima plin de speranta de viata, de vitalitate,energie de viata, prana, Qi... totul este o forma diversificata de manifestare a GRATIEI DIVINA la nivelul TEMPLUL SFANT, OMUL, TREIME SFANTA, prin INIMA incarcata de respect, iubire fata de viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katya

Ce-i asa de greu de inteles ca nu e vba de nicio judecata daca arati cuiva ca e-n eroare? Amonar, daca citesti un topic despre sa zicem diversificarea bebelusului si vezi niste erori acolo, nu intri sa-ti spui parerea? In numele cui imi permit sa corectez pe cineva? In numele unei informatii corecte despre un subiect despre care vad ca cineva are informatii gresite.


Sper ca m-am facut inteleasa, pt mine a fost important sa arat ca Domnul nu are ce cauta in ocultism, atit si nimic mai mult, n-am eu treaba s-o judec pe 3x3.



Tu reprezinti pentru mine exemplu tipic format de o dogma. Din start si prin definita cuvantului 'dogma' informatiile tale nu patrund in cadrul meu de referinta.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Exclusive

Multumesc pentru vorbele tale frumoase. Uitasem deja povestea mea, pusa aici
Uite ca drumul meu in viata a fost intr-adevar sa ajung sa lucrez cu energia Qi. Am terminat ani de studiu de medicina chineza. Acum continui cu medicina moderna pentru a-mi face datoria fata de cerintele guvernului. Pasiunea mea este medicina chineza. Astazi am avut cea mai mare satisfactie pe care as fi putut sa o dobandesc ca terapeut incepator. O clienta m-a sunat azi sa-mi spuna ca in sfarsit atacul agresiv de migrena (de care sufera de la 14 ani) a fost stopat. Am lucrat cu ea de cateva luni, luni in care situatia ei era instabila. M-a telefonat sa-mi spuna ca i:am salvat viata. In momentul urmator am simtit ca cad in genunchi si i-am multumit lui Dumnezeu, mi-au dat lacrimile.

Stiu despre situatia din America. Am fost in septembrie in Timisoara pentru o conferinta de medicina integrativa organizata de doamna profesor doctor Dragan. Ea este cardiolog si mi-a povestit cum s-a 'convertit' la medicina 'spirituala'. A fost acum cativa ani intr-un schimb de exeprienta in America. Acolo a vazut lucruri care pentru ea erau de domeniul povestilor. Centre intregi unde medicina moderna este integrata cu medicina alternativa. Doctori care meditau impreuna cu pacientii. Pacienti care erau vindecati de boli grele prin metode alternative. Stiu ca America face progrese extraordinare in acest sens.
Telul ei este de a aduce acest lucru in Romania. Dupa cum am vazut va fi un drum greu si lung de facut, din pacate. Dar fiecare picatura umple paharul. Deci sperante sunt!
Ce practici tu?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Amonar, ce frumos!!! Ar fi minunat ca toate sistemele medicale sa accepte impletirea medicinei clasice cu cea alternativa. Sa inteleg ca in Germania nu poti practica medicina chineza daca nu esti medic alopat?In ultima vreme am constatat ca sunt tot mai mult atrasa de aceste terapii alternative ca si obiect de studiu. Adica mi-ar placea cu adevarat sa studiez, reflexoterapie, sau remedial massage, m-am gandit chiar si la medicina chineza...Mult succes in continuare Amonar! Dupa cum spui esti la inceputul unui drum foarte frumos din punct de vedere al carierei ce promite multe satisfactii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Exclusive spune:

Amonar, ce frumos si emotionant ceea ce ai impartasit cu noi. La cat mai multe vindecari Eu detin un part-time administrative position la Jewish Hospital dar in timpul liber (serile si weekends) practic jobul meu de suflet (as a licensed massage therapist and a licensed esthetician), TERAPIA PENTRU SUFLET fie prin massoterapie , fie prin estetico-terapie. Am fost si eu atinsa de trairi similare cu ale tale cand am primit un e-mail sau telefon de multumire de la cate o clienta care mi-a multumit fie ca au putut dormi bine dupa saptamani de nopti nedormite, fie ca au primit nenumarate complimente ptr. un ten radiant, fie ca o durere de spate s-a ameliorat ca prin minune ... si as putea contiuna. Insa miracolul nu a fost/ este in mainile mele ... miracolul e in faptul ca aceste persoane CONSTIENTIZEAZA CA AU NEVOIE DE 'CEVA' sa le faca sa se simta mai bine si IAU DECIZIA SA OBTINA ACEL 'CEVA'. And it's amazing cum pot simti transferul de energie de la anumite persoane - persoane care vin cu mintea si inima deschisa sa primeasca acel 'CEVA' care sa le faca bine ... Pe de alta parte sunt si persoane pe care le simt ca sunt 'incrancenate' la genul ca nu vor sa lase pe nimeni sa patrunda in 'cetatea lor' iar altele la care simt cum le zboara gandurile in toate directiile, ambele tipuri neputandu-se lasa sa fie purtate de curentul vietii IN THE MOMENT... Dar this is my challange - sa incerc sa ajut astfel de persoane to unblock themselves and focus on LIFE (on every one and single moment of it).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui irisM
Fiecare om are dreptul sa creada ce vrea si cum vrea. Tocmai asta-i frumusetea crestinismului ca te lasa liber, nu-ti impune nimic.. poti sa crezi sau nu..Cel mai frumos exprimat in caretea marelui intelectual si crestin Nicolae Steinhardt, "Daruind vei dobandi". Tot el spunea la un momente dat ca drumul lui a fost cum a fost, dar cine-i garanteaza lui in lumea asta ca la sfarsit, la "marea intalnire" nu va fi printre cei carora li se intoarce fata. Sa nu te pretindem detinatorii adevarului ca s-ar putea sa avem surprize, sa ne concentrem pe ce facem si ce spunem noi ca nimanui nu i se judeca ce baga in gura ci ce scoate din gura.

Numai bine si liniste in suflete va doresc.


irisM ce mare adevar mistic se ascunde in spatele acestor cuvinte.

Mergi la inceput