experiente mistice(3)

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

3x3

Vreau sa spun ca citesc cu interes postarile tale. De fiecare data sper la ceva nou, deosebit. M-am gandit ca de fapt ceea ce spui tu este foarte educativ si interesant dar nu reuseste sa intre in cadrul meu de referinta. In linii mari simt despre ce vorbesti dar imi lipseste esenta.
De aceea te-as ruga sa dai cateva definitii a unor cuvinte, concepte.
Le expun aici.

constienta (in cadrul de referinta al tau)
lumina transcedentala
planul energetic al planului luminii transcedentale
corp de lumina

Mersi
trairii inertiale in apele energetice ale luminii transcedentale



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Draga 3x3, de atitea ori mi-a venit sa scriu si de tot atitea am lasat-o balta, acum insa o fac pt ca vad ca-n ultima vreme o tot tii cu Dumnezeu si Iisus Hristos si Duhul Sfint si faci un mare pacat amintind Treimea in toate experientele si teoriile tale, pt ca Dumnezeu Treimea nu are nimic in comun, dar absolut nimic, cu niciun termen de tip chakra, mantra, mandala, templu, energie, entitate, imagerie ghidata, iesire din corp, motorase, luminite si tot ce mai traiesti si descrii tu. Dimpotriva, acestia sint termeni din alte religii orientale si care sint considerate demonice de crestinism. Tot ce descrii tu ca fiind dumnezeu sau ingeri, din pct de vedere crestin ortodox sint doar demoni, demoni sau diavoli, cum vrei. De aceea eu nici nu stiu cum sa interpretez scrierile tale: fie tu stii despre ce vorbesc, dar vrei sa inseli auditoriul folosindu-te de Hristos pt a fi credibila, fie nici macar tu nu stii ca esti in inselare . Ia deci mesajul meu ca pe o atentionare daca vrei, eu o fac atit pt tine, cit mai ales pt altii care poate nu stiu multe despre religii si te cred pe tine ca asa o fi Iisus Hristos, cu chakre si mantre. Ai descris la un mom dat cum ai inceput din tinerete/studentie aceste practici prin a te tine de miini cu alti in cerc si de a iesi astfel din corp, prin a recita mantre pina la epuizare, asa ca mie mi-e clar ca nu esti crestina decit de ochii lumii, astfel ca mi se pare o mare impostura sa invoci numele Domnului absolut aiurea. Tu de fapt iei niste citate din Biblie si le adaptezi la experientele tale cum iti convine tie.

In afara de tine, alte persoane care au scris aici au relatat pur experiente iesite din comun, dar nu au facut referire la Dumnezeu, de fapt nicio persoana credincioasa (cel putin in Iisus Hristos) nu are cum sa traiasca sau sa incerce sa traiasca aceste experiente, dimpotriva, ar da fuga la biserica, la preot, ar lua Biblia si s-ar ruga sa iasa din aceste stari, tu ai discutat vreodata cu un preot, te-ai impartasit vreodata si ai spovedit ce scrii tu aici, intilniri cu Dumnezeu si altele? Vindecari? Vorbit cu mortii? Interpretari de vise? Ca ar tb sa stii ca e o mare mindrie ce scrii tu ca ti-a vorbit tie Dumnezeu si ti-a transmis ca nu stiu cine sa nu mai manince nu stiu ce. Dumnezeu i-ar fi vorbit direct persoanei in cauza, tu nu esti aleasa Domnului si interpreta Sa. Incearca daca vrei sa te eliberezi din sminteala si-n orice caz nu-i mai incuraja si pe altii sa se sminteasca, unde scrie Domnul sa iesim din corp si sa ne ducem in univers, arata-mi unde scrie.Ce ti-o fi facut tie Iisus Hristos de L-ai scos in fata ca pavaza a experientelor tale?

Cam asta deci, am intrat atit din datorie fata de Domnul, ca nu pot sa vad ca I se ia numele in desert si sa nu fac nimic, cit si fata de cititorii care ar putea sa ia de bune referirile tale la religie si nu in ultimul rind spre a da o mina de ajutor unui aproape de-al meu , unui coreligionar aflat, cum ti-am mai spus si cu alta ocazie, in mare de tot inselare. Daca te limitai doar la relatarea unor experiente paranormale, chiar n-aveam nimic a-ti spune, dar a citi cum Il pui pe Domnul ca garant a ceea ce faci sau visezi tu, mi s-a parut prea mult pt a nu avea nicio reactie.

Iti doresc insanatosire, gasirea adevarului si a drumului adevarat spre Dumnezeu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Katya, ti-as sugera sa citesti: Paul Ferrini - Linistea Inimii(http://www.goodreads.com/book/show/1057394.Love_Without_Conditions):http://www.scribd.com/full/8368993?access_key=key-2ksfp9gkkp1iif8qd3hwPaul Ferrini - Iubirea fara conditii)http://www.scribd. com/full/ 8569506?access_ key=key-1b8adt1b k0tzn43wn52o Spalding- Din viata si invataturile maestrilor vol 1http://www.scribd. com/full/ 8454047?access_ key=key-16em6a0b 25l4cgs0ak19Spalding- Din viata si invataturile maestrilor vol 2http://www.scribd. com/full/ 8454067?access_ key=key-1nzto3s5 8djpy5zxj6fdSpalding- Din viata si invataturile maestrilor vol3http://www.scribd. com/full/ 8454078?access_ key=key-1rvdlrku k2aqfy80h0q9Spalding- Din viata si invataturile maestrilor vol 4http://www.scribd. com/full/ 8454091?access_ key=key-tb9tx0s8 irbvz0jngqkO sa pun si un citat, din prima carte, Linistea Inimii:

Citat:
Aroganta religioasaAsemenea aroganta este un atac deghizat. Doar cei foarte orgoliosi cred ca sunt singurii care înteleg adevarul si ca au dreptul de a-i judeca si de a-i invata pe altii. Religia crestina, religia care sustine ca este inspirata de mine, este plina de nenumarate cazuri de orgoliu spiritual. Abuzul asupra altora, orice forma ar lua el, nu poate fi justificat.Presupun ca, în mod inevitabil, apare mereu cineva care se urca pe o lada si propovaduieste. Iar altii, care nu sunt siguri de propria lor credinta, îl vor asculta si îl vor numi Mesia. Urmând învataturile lui, ei vor neglija întelepciunea care se afla în propriile lor inimi. Dar astfel de idoli cad în mod inevitabil, iar atunci când se întâmpla asa ceva, fricile adeptilor lui vin catre lumina, pentru a fi vindecate.E posibil ca cel care s-a urcat pe lada sa fie un neghiob, dar cel care-l asculta e si mai neghiob. Iar cel mai neghiob dintre toti este cel care-i condamna; si pe unii si pe altii. Trebuie sa învatam sa-i lasam pe altii sa traiasca si sa învete.Singurul ajutor pe care îl putem oferi, vine din acceptarea si dragostea noastra si nu din judecata.Eu nu sunt cel care condamna adulterul, sau divortul, sau avorturile. Asta, deoarece daca ar fi sa condamn aceste situatii, cei implicati în ele ar trebui sa fie crucificati. Ar însemna sa avem din nou o alta inchizitie, un alt razboi sfânt în care binele se lupta împotriva raului, cel drept împotriva celui nedrept. Treaba mea nu este sa condamn, ci sa înteleg si sa binecuvântez. Treaba mea este sa vad frica din ochii oamenilor si sa le reamintesc ca sunt iubiti. Daca aceasta este treaba mea, de ce v-as face sa-i bateti, sa-i ardeti si sa-i excomunicati pe cei care au cea mai mare nevoie de dragostea voastra? Voi ma aduceti la nivelul fricii voastre, îmi puneti cuvinte în gura si mi le atribuiti.Prietene al meu, înceteaza sa te mai comporti astfel. Ai înteles gresit. Nu ai dreptate. invatatura mea este despre dragoste si nu despre judecata, condamnare sau pedeapsa. V-am dat doua reguli: sa-L iubiti pe Dumnezeu si sa va iubiti unul pe altul. Acestea sunt singurele reguli de care aveti nevoie. Nu cereti mai multe. Nu-mi cereti sa fiu de o parte sau de alta în bataliile voastre gen telenovela. Sunt eu pro-viata, sau pro-alegere? Cum as putea sa fiu una, fara sa fiu si cealalta? Nu este cu putinta. .Atunci când adevarul va veni la tine, nu vei mai simti nevoia sa-l ataci pe fratele tau. Chiar si atunci când crezi ca tu ai dreptate si el nu are, nu-1 vei ataca cu „adevarul", ci îi vei oferi întelegerea si sprijinul tau. Si împreuna, veti ajunge mai aproape de adevar datorita dragostei si blandetii care va leaga.Ori de câte ori va dau o învatatura, cineva o transforma într-un bat cu care sa-i bata pe oameni. Prietenii mei, va rog sa credeti ca, acele cuvinte care sunt folosite ca sa-i bata pe oameni, nu pot sa vina de la mine. V-am oferit cheia usii launtrice. Va rog sa o folositi si sa nu va faceti griji în privinta gândurilor si actiunilor celorlalti. Lucrati asupra voastra. Atunci când ati stabilit adevarul în propria voastra inima, puteti sa mergeti si sa-1 împartasiti cu altii. Daca vreti sa va puneti în serviciul acestei învataturi, mai întâi învatati-o. Nu deveniti o portavoce pentru cuvintele si credintele pe care nu le-ati introdus pe deplin în ritmurile vietii voastre. Nu va considerati ca fiind ostean al meu, deoarece eu nu am nici unul. Toti cei care raspândesc învatatura mea, o fac de la acelasi nivel de constienta ca si mine. Daca nu este asa, ceea ce exprima ei nu poate fi învatatura mea.Un barbat sau o femeie cu Duh au compasiune pentru toate fiintele. Ceea ce spun, se demonstreaza prin actiunile lor. Nu-i veti vedea actionând dur fata de ceilalti si nu le vor cere sa-i urmeze, sau sa faca ceea ce vor ei. Adevarul este ca ei au o siguranta interioara, care confera un aer de autoritate la tot ceea ce spun. Dar ei întorc întotdeauna aceasta autoritate catre ascultatorii lor. Asta, deoarece numai si numai acestia trebuie sa aleaga afirmatiile pe baza carora vor sa-si traiasca vietile.
(http://www.scribd.com/full/8368993?access_key=key-2ksfp9gkkp1iif8qd3hw pag.10-11)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:


Madam katya,
multumesc pentru grija de sanatate pe care mi-o purtati.si pe dv sa va binecuvanteze DUMNEZEU (parca asa ne invata in biblie, sa binecuvantam pe cei care ne ranesc).

omul este TREIME SFANTA.realitatea asta exista indiferent de alta opinie.omul este liber sa creada ce doreste.

faceti niste afirmatii absolut eronate relativ la experienta mea mistica personala(nu imi amintesc vreodata, in viata asta sa ma fi tinut de maini cu altii si sa invoc nu stiu ce si sa ies din corp...ce aberatie!). faceti afirmatii grave la adresa personala. va dau exemplul tanti-ei zavaidoc, care a avut diplomatia sa ma contacteze personal , ca sa nu strice atmosfera de armonie de pe experiente mistice.am apreciat maniera eleganta cu care si-a transmis parerea personala despre persoana mea. aviz amatorilor care se impiedica de persoana mea.

sunt foarte incantata de biblie, de ceea ce vad ca mesaj scris acolo. personal nu am gasit nici o contradictie intre propiile mele trairi, credinte si mesajele din biblie.ba, am descoperit mesaje pe care eu personal le-am descris la experiente mistice, inainte de a citi biblia. trebuie sa recunosc ca m-am simtit magulita!;iar dupa ce voi termina biblia, o sa dau exemple din Qur'an(cartea sacra a Islamului,dictata de un inger profetului Mohammed), din Hebrew Bible, Torah(cartea sacra a iudaismului, cele cinci carti ale lui Moise), Mishnah si Talmud, din Tao Te Ching (cartea sacra a taoismului,numita si Calea si puterea ei); abia astept sa scriu dupa ce citesc si din Bhagavadgita (parte din Mahabharata, cea mai populara carte de scriptura din hinduism), din TRIPITAKA (canonul litaraturii buddhiste), ca sa mentionez doar cele mai mari religii la ora actuala (budismul, crestinismul, hinduismul, islamismul, iudaismul si taoismul).




majoritatea mesajelor din biblie care descriu comunicarea intre omul de rand si DUMNEZEU, sunt transmise prin VIS. sunt foarte putine exemple in care DUMNEZEU se arata. si aceia au o datorie mistica foarte clar conturata in viata, ca purtator de mesaj intelepciune divina.

va sugerez sa cititi atenta mesajele mele si sa nu distorsionati informatia dupa bunul plac.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Draga Light, ai inteles gresit mesajul meu: care nu era despre ce religie e cea mai cea ci despre cineva care predica niste concepte, teorii, experiente ca fiind crestine si inca, daca judecam si dupa 'Rugaciunea inimii' , crestin ortiodoxe. Ori nimic din ce zice 3x 3 pe-aici nu are de-a face cu crestinismul, intelegi ce-am vrut sa spun? In veci energia kundalini si karma si qi-gong si ce termeni mai sint vehiculati pe-aici nu vor fi termeni crestini. Stiu ca cel putin 2 persoane de-aici sint ortodoxe si asculta la ce zice 3 x 3 considerind-o probabil pe o treapta spirituala superioara si am mai intilnit si novice care credeau ca nu sint suficient de informate. Tocmai pt cei ca ele scriu, sa stie ca nu e nimic superior si spiritual crestin in aceste relatari, dimpotriva mare decadere si ratacire.

Mai mult ca sigur ca, dpdv budist sau hinduist, 3x 3 o fi mult avansata spiritual, dar cinstit e sa spuna asa :fratilor, eu ma revendic din toate religiile lumii-si ar fi fost cit de cit corect, corect cit de cit in sensul ca ar fi amintit si alte religii, caci in continuare eu susutin ca poate fi orice dar nu crestina , de ce sa tot zici de Iisus si de Biblie si de Duh Sfint si de 'miluieste-ma pe mine pacatosul' cind aceste elemente nu au a face cu experientele paranormale relatate aici?

Asta am vrut sa zic.
Despre linkuri, imi pare rau dar nu citesc asa ceva, eu n-am ce sa invat de la 'maestri', sa termin intii cu sfintii din literatura ortodoxa adevarata,si-oi mai vedea eu si de 'maestri'. Citatul dat nu m-a impresionat, ca doar nu vine de la Iisus, normal ca fiecare in fct de interesele lui pune in gura Domnului ce vrea, pe mine nu ma impresioneaza asa ceva, ma raportez la declaratiile lui Iisus din Biblie si atit.

Draga 3x3, de ce sa scriu in privat cind eu am vrut sa arat public o greseala pe care o faci? Eu nu-ti contest experientele, sint 100% convinsa ca exact asa visezi si exact asa zbori si asa faci, cum zici, nu asta e pb, vad o pb acolo unde-L iei pe Domnul (adica Iisus Hristos) ca martor, asistent si garant al experientelor tale. Si asta nu are cum sa fie adevarat.Ma bucur ca ti-am scris si ca astfel ai amintit si de celelalte religii, abia acuma mai vii de-acasa.Ma ingrijoreaza ca nu-ti mai amintesti de cercul descris si de mantra recitata (era mantra OM daca nu ma insel), nu stau sa caut in mesajele tale, dar cauta tu, e-n acest capitol.

Din partea mea, nu mai am nimic a spune la sb, eu am citit aici inca de la inceput pt ca am avut impresia ca va fi o continuare la cel cu paranormale si citeam chiar cu interes diverse experiente, acuma ce sa fac daca am vazut ca-L amesteci pe Iisus intr-un mod incorect? Tu n-ai decit sa continui la infinit in numele Domnului,eu macar stiu ca mi-am facut datoria si am lamurit pt cine o vrea sa vada si sa inteleaga ce am vrut sa spun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui 3x3
Madam katya,
faceti niste afirmatii absolut eronate relativ la experienta mea mistica personala ...

katya, soarta mesei din sufrageria sau bucataria ta este pecetluita!

Pana la blocarea (salutara) de catre admini a posibilitatii de editare retroactiva, 3x3 a rascolit prin propriile mesaje de acum unu-doi ani, stergandu-le pe cele incomode. Noroc ca lumea mai citeaza ce spun unii, altii, pentru a nu fi pierdute comorile forumului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Capcaunul, m-am gindit si eu la masa mea, dar din fericire energiile sau entitatile nu pot patrunde la mine, am facut sfestanie in luna august, sintem cu totii din casa spovediti, impartasiti...totusi ce pagina horror ai evocat...bine ca afara e zi si e soare si ia sa ies eu afara si din casa si mai ales din virtual.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

3X3, intr-adevar am avut eleganta de a-ti transmite printr-un mesaj privat ce cred eu. Si am vazut in link-ul scris de Capcaun ca au mai fost si altii care au crezut la fel in decursul timpului: ca esti o impostoare.

Nu am scris aici nu ca sa nu stric asa-zisa armonie (de fapt o logoree ilizibila plina de referiri aproximative si consideratii semidocte). Nu am scris aici pentru ca efectiv nu e treaba mea daca unora le plac iluziile. Ai un auditoriu care le adora.

Speram ca mesajul primit de la mine-in privat-si de la alte persoane-pe forum -sa iti dea de gandit. Ai simtit nevoia sa aduci insa in discutie nickname-ul meu si cum de obicei mi asum afirmatiile, mi-o asum public si pe asta, oricat de neelegant ti s-ar parea. Esti impostoare si stii asta. Daca nu stii, atunci e grav.

Pot aduce argumente pentru afirmatia mea, dar cei care au vazut acelasi lucru ca si mine nu au nevoie de ele, iar cei care te citesc cu rasuflarea intretaiata asteptand revelatii nu le vor lua in considerare. Deci argumentatia e in cazul asta un act gratuit. Am inceput sa ma feresc de acte gratuite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Of, Katya draga, Biblia ca si celelalte carti cu referire la Isus si vorbele Lui, au fost scrise tot de oameni. Nimic nu contine adevarul absolut. Acela este in noi. Dumnezeu este in noi toti, noi suntem una cu Dumnezeu, suntem la fel ca si Isus, fii si fiice ale lui Dumnezeu. Si asa cum Dumnezeu este, ar trebui sa fim si noi. Citatele indiferent ca ar fi vorbele lui Isus sau nu, sunt chestii de bun simt: sa ne iubim, sa-l iubim pe Dumnezeu, sa renuntam a judeca si a vedea paiul din ochiul altuia.In cartile despre maestrii e o poveste tare frumoasa pe care o voi reda pe scurt: doi oameni se certau pe tema convingerilor religioase, unul reprosandu-i altuia ca e caine de crestin si ca ia in ras numele lui Budha. Au aparut cei doi maestri, Budha si Isus printre ei si i-au facut a intelege ca nu conteaza in cine crezi, nu conteaza daca esti budhist sau crestin, ci conteaza cum esti acolo, in interiorul tau, daca i-ai dat voie divinitatii din tine sa se faca simtita. Unul dintre maestri, nu stiu daca Budha sau Isus, i-au pus celui care jignea in mana, o bucata de aur care pe loc s-a transformat in praf. Concluzia : in mainile celui care judeca, jigneste si se crede mai presus decat altul, pana si aurul se transforma in praf. Toti suntem scantei divine, insa unii, avem prea multe straturi groase ale egoului care invelesc aceste scantei si nu le permitem sa se exprime. Toti suntem un singur lucru, creatie, energie, inteligenta divina.Tanti Zavaidoc "impostoarea" aceasta se roaga mereu pentru binele altora, pentru copilasi bolnavi si oameni in suferinta. Ce te face sa crezi ca o impostoare si-ar pierde timpul cu asa ceva?Un singur exemplu ca raspuns al unei eventuale intrebari de genul "ce ma face sa cred ca 3x3 se roaga pentru altii?": http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?whichpage=-1&TOPIC_ID=149518&REPLY_ID=6149549

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

Atata cramponeala pt nimic!
Eu nu am vazut sau sa citesc aici ca ,3x3 ar tine pistolul la tampla nimanui ca sa-l/o converteasca la religia sau crezurile ei?
Sincer, eu una am avut discutii in contradictoriu cu 3x3, dar fiecare e liber sa aleaga in ce doreste sa creada sau sa venereze.
Atata tevatura pe seama lui Iisus, la cate discutii aprinse,razboaie,omoruri(inchizitia si cruciadele) au fost intre oameni , ce religie e mai cu mot si aia adevarata, apai trebuia sa vina cel adevarat si sa ne tina un discurs sa ne potoleasca de atata discordie, dar se vede treaba ca sta pitit si omenirea il asteapta cu sufletul la gura. Dar intre timp se uita el de acolo de sus cum ne dam cate una la cap si ne spalam in injurii.

Asa ca, nu va place ce cititi,cautati alt subiect care va face placere, Iisus e mare si probabil vaccinat, isi poate face el dreptate singur,nu are el nevoie de aparatori.


Mergi la inceput