experiente mistice(3)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns OanaP spune:

3X3, semana mai degraba cu corpul transcedental, erau toate impreuna, acum imi dau seama ca poate de aia m-a confuzat. Of, de ce nu te-am descoperit mai devreme, cam acum un an! O sa citesc despre corpul transcedental.

Referitor la experientele din somn, sunt perfect de acord cu tine in ceea ce priveste out of body experience. Dar am un comentariu de facut. In experientele deosebite prin care am trecut a contat foarte mult oboseala. Noaptea cand lucram se intampla frecvent sa simt ca traiesc in 2 lumi paralele. Cu degetele butonam tastatura si lucram (cam cum lucreaza un om lenes, fara prea mult chef), iar mintea imi zbura cu o viteza incredibila in alte parti, dar parca nu era numai minte, era mult mai mult, dar nu si corpul, desi totusi simteam unele lucruri. Am constientizat starile pentru ca erau in contradictie: lentoarea fizica si acceleratia mintii. A 2-a zi dimineata culmea, eram plina de energie dupa vreo 4-5 ore de somn. Si in noaptea urmatoare la fel si tot asa.

Acum privit retrospectiv, apare ca explicatie total plauzibila ca am avut o experienta care a imbinat ce era mai bun din ambele stari: parte constienta si calatoriile (probabil totusi nu am perceput chiar totul din respectivele calatorii).

Si tocmai cred ca am mai gasit un raspuns. Demult am avut un accident de masina, material nu cine stie ce, la 70km/ora am intrat intr-un fel de microbuz in mers de pe sensul opus, intre rotile din fata si cele din spate, la mijloc. Masina terci pe fata, eu nimic, DAR timp de vreo 6-7 luni eu nu m-am simtit "in mine" ca sa zic asa, ci undeva cam la 1 m in fata. Era foarte evident cand miscam mainile: degetele, bratele parca nu erau atinse de nici un aer, nu simteam nimic, DAR simteam senzatia respectiva la 1 m in fata. Banuiesc ca corpul energetic fiind mai usor fusese propulsat din inertie mai in fata si treptat si-a revenit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaP spune:

Personal imi este greu sa inteleg unele cuvinte, in special cele ce definesc emotii sau stari. Nu imi place sa folosesc cuvinte pentru care nu am echivalent emotional. De exemplu eu fiind o fire colerica ma enervez usor, iar cand cineva imi spune ca eu de fapt sunt suparata cand ma aflu intr-o stare de agitatie, ma enervez in diferite grade, dar nu tim minte sa ma fi suparat vreodata.

Abia dupa experienta respectiva as putea spune ca sunt in stare sa fac diferenta atat dintre sentimentele interioare cat si cele exterioare:
- infatuare/emotie
- atractia fata de o persoana de celalalt sex
- iubirea fata de o persoana de celalalt sex
- iubirea de mama
- iubire
- pace
- impacare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui BellaDonna

3x3,
vreu sa ma ajuti si pe mine, am vut 2 visuri , unul e acelasi mesaj in vis e adoua oara cand visez,(asta nu e in vis doar poate are legatura cu visul noi mergem la un schit unde slujesc 2 calugari), ei bine unul din calugari il visez ca mananca carne stiut faptul ca ei nu mananca carne.

al doilea vis ce am visat, eram cu nasa fetitei mele si eu eram cu ea, ea avea valizele facute imi zicea ca ea pleaca in romania are biletele cumparate, interesant era singura fara sot si copii, spunea c apleaca cu avionul ajungem la ghiseu unde trebuia sa prezinte biletele iar ea intinde verighetele ei amandoua argintii una inconjurata cu banda alba si una cu banda neagra, eram surprinsa de ce isi da verighetele parca le dadea pt control nu mai retin exact dar parcalea primit inapoi, instantaneu m-am uitat la mana mea sa-mi verific verigeta mea verigheta mea era pe deget dar era din cristal cu floricele stralucea ma intrbam cum e asa de frumoasa si de ce nu era cea veche din aur, nasafetitei mele avea vreo trei bagaje dar erau goale usoare , nu aveau nimic in ele tot ce cara ea erau niste prosoape albe si foarte scumpe si imi zicea camai bine le tine in mana ca nu vrea sa le piarda, pe urma parca eram pe acopersiul unui hotel scump eram amandoua la o cafea, parca mia dat o cheie care imi zicea ca e pt fetita mea care se afla la o camera din hotel la ultimul etaj, tot ce imi amintesc ca eram cu cheia in mana si ma duceam la camera fetitei mele ma uitam pe cheie sa vad nr. camerei si era 601,



imi cer scuze ca raspund tarziu acestui mesaj.
visul nr 1.
hrana in lumea subtila a templului om este GRATIA DIVINA! prepararea hranii, dincolo, este semnificatia lucrarii mistice, hrana a spiritului in procesul de deschidere, apropiere a acestuia de suflet! de la hrana cu carne... la hrana cereasca este o cale mistica...lunga.
carnea poarta amprenta energetica a animalului taiat. imi aduc aminte, la un seminar a lui Valeriu Popa, o doamna s-a dus la el sa ii puna o intrebare despre o situatie personala. Domnul Valeriu a privit-o si i-a spus direct, inainte ca ea sa spuna ceva, sa se duca sa tina post, ca sa scoata toti porcii din ea, pe care i-a mancat! si intr-adevar ii placea si manca numai carne de porc!
carnea poarta o vibratie joasa, virbatie grea energetica. consecintele in viata a acestei realitati energetice nu este din fericire una placuta. Sa-l ajute Dumnezeu sa treaca prin momentele de incercare, sau greutate pe care le va intampina!

visul 2.

verigheta este bijuterie, comoara...nestemata...cereasca care poarta juramantul fata de un alt suflet! daca verigheta ta s-a transformat, inflorea, nu pot decat sa te felicit , ca iti faci datoria de suflet fata de sotul tau, care are nevoie de tine, care are nevoie de intelepciunea ta, de rabdarea ta, de sufletul tau! juramantul de a fi impreuna este incununat si recunoscut de cer prin efortul mistic de suport al aproapelui.iar verigheta devine cristalina, prinde viata...
nasa unui copil, prin titlul de nasa, are o mare resonsabilitate spirituala fata de copil. in zilele de astazi nu prea mai este luata in considerare aceasta tainica datorie mistica,cand este aleasa nasa unui copil. nasa este spiritul care arata si sustine calea viitorului spirit, venit pe lume. nasa este ca un fel de calauza spirituala pentru noul venit pe pamant!

ai in visul al doilea negrul si albul pe cele doua verighete. care semnifica lumina cat si lipsa de lumina in legatura pe care verighetele o reprezinta. cladirea este simbolul incapaerilor sufletului, un terioriu pe care il imparte inclusiv cu tine.este un univers cici al tau nici al ei, este un teritoriu mistic pe care l-ati cucerit in efort comun, mistic. faptul ca erati la ultimul etaj, trebuie sa fie o legatura serioasa, de sustinere, de suport din partea ta. etajele arata directia in care un spirit evolueaza, etaje, avion...directia de verticalitate , sus...zbor...DUMNEZEU.
nasa, isi doreste aceasta libertate, tanjeste dupa aceasta eliberare de materie.dovada sunt cele trei bagaje. cele trei bagaje pentru cele trei planuri.si tot ceea ce purta in ele erau prosoape albe. este evidenta dorinta de curatenie, munca interioara, si eliberarea de balast...faptul ca tu ai visat acest mesaj, este mai degraba un mesaj al tau catre pentru ea, este o realitate pe care tu o proiectezi prin efort mistic si real, in viata ei.

prezenta cheii iti spune ca vei sti si cum sa o ajuti! chiar daca cheia era pentru fetita ta. de fapt legatura dintre nasa si fetita exista, prin titlul de nasa. ceea ce faci pentru nasa, se va intoarce la nivel energetic-spiritual pentru fetita! aceste mesaje tii se vor revela. le vei primi. probabil ca vei visa (6 este locul ochiului al treilea). sau pur si simplu, vei stii! 1 este chakra 1, familia. conexiunea intre mesaj (6)si familie(1) la nivel spiritual se face prin tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui OanaP
Banuiesc ca corpul energetic fiind mai usor fusese propulsat din inertie mai in fata.

Newton s-ar ineca cu iaurt daca-ar trai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

3x3,, multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui OanaP
timp de vreo 6-7 luni eu nu m-am simtit "in mine" ca sa zic asa, ci undeva cam la 1 m in fata. Era foarte evident cand miscam mainile: degetele, bratele parca nu erau atinse de nici un aer, nu simteam nimic, DAR simteam senzatia respectiva la 1 m in fata. Banuiesc ca corpul energetic fiind mai usor fusese propulsat din inertie mai in fata si treptat si-a revenit.


OanaP, din fericire cunosc un caz din Ramnicu Valcea, asemanator intamplarii tale. domnul a inceput sa prezinte tot felul de simptome, umbland prin doctori, specilisti, ani de zile, sa afle cauza starii alterarii sanatatii. clinic nu s-a putut evidentia nimic.nu s-a putut pune un diagnostic in mod clar. sub tratamente, se obtinea o ameliorare, insa niciodata o recuperare a sanatatii.
a fost un caz similar, de deplasare a corpului energetic in afara corpului fizic. copil fiind, s-a dat in leagan, si a alunecat din leagan. isi luase avant, si-a pierdut echilibrul, si a cazut. sperietura mare, socul emotional a declansat o iesire a corpului energetic in susul si afara corpului fizic. a stat asa ani de zile. nu si-a revenit. la o anamneza mai atenta, si o reintegrare a corpului energetic in corpul fizic, toate semnele de discomfort biologic au disparut, revenindu-si complet.
asadar, ai avut mare noroc ca amprenta energetica a corpului si matricea fizica a corpului sa se suprapuna.
cateodata este dificil de descris o senzatie care nu are corespondenta in realitate. nu conteaza felul in care s-a facut descrierea, important este ca s-a reusit constientizarea senzatiei!si echilibrarea corpurilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Mi-am cumparat din Romania multe carti scrise de Rudolf Steiner. Il citisem cu ani in urma, franturi din ce gasisem pe net pe vremea aceea. Ma fascinase de pe atunci pt ca simteam ca vorbele lui se impletesc bine cu 'simtul' meu despre spiritualitate.
Acum la moartea tatalui meu mi-am propus sa inteleg si sa aflu mai bine ce se intampla dupa moarte cu un suflet. Am citit din cartea 'Stiinta oculta'capitolul despre 'somn si moarte'. Mie mi-a ajutat foarte mult pt a intelege anumite lucruri si pt a ma mai linisti.

3x3, este frapant faptul cu visul bunicii tale. Ce asemanare intre vise! Stiu ca este important sa retin sentimentul care il induce un vis. Asa cum ai subliniat si tu, sentimentul de tristete cu care m-am trezit ma anuntase deja de un eveniment trist.

BellaDona, pierderea unui parinte este dureroasa si imi dau seama ca pt tine a fost si mai greu, tatal tau fiind inca tanar.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

capcaune, fi fericit ca e mort deja.

3*3 , multumesc de raspuns .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta
capcaune, fi fericit ca e mort deja.

O fi, dar amprenta lui energetica? Ea vede ce se scrie. Si sufera ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta
capcaune, fi fericit ca e mort deja.

O fi, dar amprenta lui energetica? Ea vede ce se scrie. Si sufera ...


capcaunu-le, ma bucur sa vad, in sfarsit, o reactie empatica din partea ta! chiar si fata de un spirit!

Mergi la inceput