experiente mistice(3)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

3x3 ma fascineaza stilul tau de abordare a subiectului, felul in care povestesti...personal imi dai incredere, speranta si credinta
prin interpretarea viselor, gasesc cuvinte in rugaciunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Exclusive spune:

BellaDonna,

Foarte frumos si adevarat mesajul pe care ni l-ai daruit

Mi-a mers la inima, mai ales citatul de mai jos:
<<"Oboseala vine din lupta fiintei cu viata.Cand te opui vietii, judecand, criticand, maniindu-te, pierzi viata din tine si obosesti, si este si normal pentruca mergi contra curentului.Iubirea, este curgerea vietii.Pacea, linistea, se obtin cand lasi viata sa curga prin tine si nu mai opui rezistenta la ceva”.
Si m-a intrebat:”ai obosit vreodata in timp ce te bucurai, in timp ce iubeai, in timp ce te rugai?Atunci te lasai purtata de curgerea vietii, nu opuneai rezistenta.Atunci te deschideai prin inima.Obosesti cand cauti cu mintea, inima nu te oboseste vreodata.Si mintea cauta neincetat, mereu gaseste altceva de care sa se agate, dar in esenta mintea isi cauta linistea.
Deci lupta nu este intre noi si cei din jur, sau intamplarile din viata, ci este intre noi si noi, acea lupta interioara este cea care epuizeaza.”>>




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:


in limbajul experientei mistice, mesajul acesta arata in felul urmator:

Citat:
"Oboseala vine din lupta fiintei cu viata.

lupta este imaginea de viata a eu-ului, ego-ului cu ceea ce este viata in creatie. TatalNostru, spune, "painea noastra cea spre o fiinta..."; a fii in fiinta, inseamna a traii in templu, treimea sfanta. cel care priveste viata ca o provocare este egoul, eu, individualul din fiinta,acel ADAM, care a capatat constienta de a fi el insusi in afara esentei divine!

Citat:
Cand te opui vietii...pierzi viata din tine si obosesti
viata este gratia divina, este creatie divina, este vointa divina prin creatie.
Citat:
judecand, criticand, maniindu-te, ,
astea sunt atribute ale eu-ului, ale individului cu puterea de decizie a fiecarei clipe de viata.
Citat:
si este si normal pentru ca mergi contra curentului.
...viata, in esenta divina, este gratie divina. trecerea gratiei divine prin ego, eu, Adam, transmite forta de creatie DE LA DUMNEZEU LA OM, prin decizie! replica eu-lui, ego-ului, Adam-ului in viata poarta mesajul eului sau mesajul divin! cat ego si divin in actul de viata, este, in cele din urma, o decizie personala, sub determinismul divin al calatoriei individuale a spiritului in drumul lui catre DUMNEZEU si intoarcerea lui la origini!

Citat:
Iubirea, este curgerea vietii.
IUBIREA ESTE LIMBAJUL LUI DUMNEZEU IN PLANUL FIZIC grosier si energetic al planului fizic! templul fiinta , exista manifestat in trei planuri: fizic, spiritual si transcedental.
gratia divina se manifesta in mod diferit, in cele trei planuri:
-in planul fizic ESTE IUBIRE!
-in planul spiritual, este PACE
-in planul transcedental, este LUMINA!
experienta omului energie, omului din vis este in esenta descrisa de gradele de individualitate ale afectului, de la iubire la emotie...



Citat:
Pacea, linistea, se obtin cand lasi viata sa curga prin tine si nu mai opui rezistenta la ceva”.


cand cobori esenta divina a spiritului in actul de viata, traiesti, experimentezi pacea. maestrii spirituali, care au atins un grad de iluminare a materiei prin propiul lor spirit au aceasta pace permanent in viata, indiferent de provocarile de viata.

cand traiesti in planul fizic esenta divina din transcedental, se experimenteaza transa mistica. corpul preia atributele divine ale luminii, materia pierde gravitatea, pierde atributele fizice, traind prin gratie divina, lumina. apar fenomenele de levitatie, o expansiune instantanee a cunoasterii in toate planurile de existenta a creatie, o experienta a omniprezentei si omnipotentei coborata in corpul fizic. marii initiati ajung la stari de extaz mistic in planul fizic.
Isus, PRIN REALITATEA LUI IN CORPUL FIZIC CA SI DUMNEZEU COBORAT IN CORP, A REUSIT SA TRANSFORME CORPUL FIZIC IN CORP DE LUMINA. PASTELE, INVIEREA poarta acest mesaj!
mai mult, exemplul LUI, a aratat omului de rand, ca in esenta si realitate fizica, omul ESTE DUMNEZEU, si POATE ATNGE ACEASTA ESENTA in ADEVARATA VIATA-viata prin exemplul lui ISUS-chiar el spune EU SUNT CALEA SI VIATA...! PUTEREA ESTE IN MAINILE OMULUI!

ce alege omul? puterea limitata a egou-ului? sau puterea eterna a lui DUMNEZEU? este cea mai intima decizie a unei clipe de viata! viata in ego, se numeste suferinta, cautare, lupata! viata in divin, se numeste eliberare de ego, coborarea gratiei divine in materie, si ridicarea materiei in divin, iubire, lumin, pace! exista un mare paradox: prin plecarea egou-lui in fata lui DUMNEZEU, egoul isi pierde VALUL ILUZIEI DE PUTERE, si isi manifesta forta de creatie prin DUMNEZEU!
am spus, de atatea ori, pune-te in slujba cerului, si cerul se va pune in slujba ta!

in alta ordine de idei, se spune, in purgatoriu, DUMNEZEU parca nu aude plansul, durerea spiritelor(amprenta energetica a celor care si-au trait viata in ego)! daca DUMNEZEU, ca manifestare, exista in tot, atunci, de ce spiritele in purgatoriu traiesc in propia lor suferinta, de ce au nevoie de rugaciunile celor din viata (si ma intorc la intrebarea Nikole-tei)...fiecare plan, respecta o lege in manifestare. reintoarcerea la origini, se face printr-un singur proces: DE CREATIE! spiritele de dincolo au doar sansa de a reveni pe pamant, si a se ILUMINA!

de la emotie, IUBIRE, LUMINA,CONSTIINTA la DUMNEZEU este o cale de o clipa si eternitate! egoul are clipa, DUMENZEU are eternitatea! omul are FORTA de creatie in clipa, sau eternitate! este pur, DECIZIE PERSONALA!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:


OanaP,
uite cum si un mesaj frumos, ca cel selectat de exclusive, " a mers la inima",cum tot exclusive, marturiseste, daca cel ce citeste nu se impiedica in hachitele ieftine ale egoului, iata cum mesajul "cine are ochi de vazut si urechi de auzit" devine trait, prin patrunderea frumusetii mesajului dincolo de cuvinte, cand se incearca punerea in cuvant a unei realitati mistice.

Citat:
"Oboseala vine din lupta fiintei cu viata...Deci lupta nu este intre noi si cei din jur, sau intamplarile din viata, ci este intre noi si noi..."


pana si sfintia sa a ajuns la concluzia ca lupta este a egoului...si nu cu viata. confuzia prin contradictie poate fi usor transmisa egoului,care sta la panda cu pseudointelectualismul lui autoritar. insa mesajul nu a fost distorsionat, in ciuda dificultatilor de exprimare!
ISUS A ZIS CLAR, EU SUNT CALEA, EU SUNT VIATA!
mesajul care patrunde inima in mod mistic, este cel care intra in creatie, si nu mesajul corect din punct de vedere semantic. daca cuvintele au produs o emotie negativa, experienta de viata va intra in memoria mistica a spiritului. cu alte cuvinte, se cultiva bagajul de datorii mistice ale ego-ului, fata de el insusi!se incarca carca de povara egoului!
cuvintele, altfel spus, au capatat greutate, de aceea pot rani, au capatat "vibratia" ego-ului, materiei, au patruns materia, in loc de a aduce armonie, lumina, sau genera clar-vedere!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

nu a avut nimeni experienta unei noti grele? unui somn foarte obositor? nu s-a trezit nimeni cu senzatia ca era mai obosit decat se culcase? ei bine, in situatia asta, iesirea din corp nu se mai face. corpurile stau "lipite" de planul fizic si si experienta de iesire din corp nu mai are loc, cum se intampla de obicei, cam imediat ce se intra in starea alfa!
senzatia de greutate din stare de relaxare provocata prin sugestie, autosugestie, este cea care descrie cel mai bine acest proces.in relaxare, se face o extindere a campului de constienta asupra corpului fizic.constientizarea realitatii fizice da "gravitate", greutate. iesirea din corpul fizic face o mutare a planului constientei din planul fizic in planul imediat subtil al planului fizic. constientizarea din planul fizic se extinde si manifesta in corpul energetic al planului fizic. astfel apare senzatia de eliberare de greutate a corpului fizic, cat si extinderea capacitatilor de perceptie a realitatii corpului subtil, daca iesirea din corpul fizic se face constient.
in starea dinaintea somnului, detasarea omului energetic de corpul fizic se face fara constienta eului! corpul subtil al corpului fizic (cel care este vizualizat in vis) devine "perceput" in realitatea energetica a propiei creatii, in somn profund, cand de obicei apar visele.
cand iesirea din corpul fizic in timpul somnului nu se realizeaza, apare o stare de oboseala usor evidentiata prin lipsa de vitalitate,extinsa pe toate planurile, fizic, biologic si psihologic!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

3x3,
da eu am avut aceasta experienta, acum 2 ani, eram tot timpul obosita, fara vitalitate a fost groaznic caci simteam ca nu mai rezit ca nu mai am mult si ma duc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

Amonar,
asa este a fost si inca este greu , ce ma ajutat enorm de mult e faptul ca il visez , la inceput a fost des acum e mai rar as vrea sa-l visez ma des asa cum era in primul an

intrebare pt 3x3 de ce acum nu il mai visez asa cum il visam in primul an?? acum e foarte foarte rar

Exclusive,
ma bucur mult ca tia placut sa fie de folos


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

De multe ori am avut experienta ca ma simt obosita oricat as dormi. De cand a murit tatal meu am avut doar cateva nopti care m-au odihnit. In rest tot obosita ma scol.

Ieri seara de exemplu am avut si un vis urat. De obicei am vise normale, fara sentimente de frica. Nu stiu de ce, dar de cand a murit tatal meu am doua intrebari: unde este tatal meu? cum se simte, este bine sau rau? Si am o FRICA teribila, pe care nu o inteleg. Mi-o provoc eu sau vine de undeva?

La inceput mi-a fost frica sa-l visez pe tata, sau imi era frica sa nu simt ceva in casa care sa ma faca sa cred ca e el acolo. Pur si simplu imi este frica de lumea unde s-ar putea afla el. AM citit pe nerasuflate carti despre lumea astrala. Si pot sa spun ca mi s-a facut mai frica. Acolo totul e posibil, este dimensia gandului, fara notiunea timpului.
Stiu asta de la cineva care calatoreste des in lumea astrala. Mi-a spus ca acolo trebuie sa controlezi foarte bine ce gandesti pt ca gandul se desfasoara in secunda in care il gandesti. In lumea fizica ai ca prieten, timpul.

Asadar am visat azi noapte ca sotul meu imi spunea ca pleaca pt todeauna de la mine. Nu descriu in amanunte visul dar ce m-a frapat era faptul ca sotul meu nu arata ca sotul meu ci era o alta entitate. S-a uitat cu niste ochi care strapungeau si sfidau in ochii mei si mi-a spus :nu te mai iubesc de mult'. Am inceput sa plang si sa ma gandesc la toate chestile suparatoare practice care urmeaza unui divort. In acel moment entitatea parca s-a disipat si am realizat ca a fost un vis astral, dar inca visam. Entitatea mi-a spus 'DA, este un vis astral' si mi-a aratat un tablou cu un peisaj de vis, unde curgea un parau. Pe un mal stateau 2 femei care emanau multumire si bucurie iar pe celalalt eu vedeam entitatea unui dragon/zmeu cu aripi. Arata ca o holograma din lumina. Si parca ceva vroia sa-mi spuna ca asta e lumea astrala, o lume frumoasa la prima vedere dar plina de primejdii ascunse. Atunci ma trezisem foarte obosita si imi simteam corpul greu ca un munte pe care trebuia sa-l duc.

In alta ordine de idei, l-am visat doar o singura data pe tata. Si ma intreb de ce, in afara de frica mea. Asta a fost dupa ce mama a facut pomana la biserica. Amandoua l-am visat in aceeasi noapte, dupa ziua cu pomana. Eu l-am visat ca era tanar si zambea si mi-a spus cum a murit. Noi de fapt nu stim ce s-a intamplat iar pe mine ma framanta intrebarea asta din ziua mortii lui.

Oare sa fie frica mea direct legata de loCul unde se afla el?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Ieri seara vorbeam cu 3x3 pe messenger. Imi amintisem ca mi-a spus odata ca picteaza icoane. Imi venise mie ideea sa rog pe cineva sa imi cumpere o icoana din Ro. Dar amintindu-mi de 3x3 m-am gandit sa o rog pe ea daca poate sa imi faca una si sa i-o platesc. Am pus intrebarea pe messenger si nu mi-a raspuns. A trecut ceva vreme, vedeam ca e online dar nu raspundea si m-am gandit ca poate nu a fost o idee buna, poate am gresit undeva cerandu-i sa mi lucreze o icoana si sa mi-o vanda. Poate tacerea ei inseamna ca undeva ceva nu e ok. Asa ca i-am scris si ei ceea ce am crezut, si anume ca poate vorbeam tampenii cu cumparatul de icoana de la ea. Imi trecuse prin cap si ideea ca poate pe de o parte 3x3 nu are timp sa lucreze o icoana si pe de alta parte poate nu doreste sa vanda, poate actul de a vinde legat de icoana nu se potriveste pentru ea. Asa ca n-am mai insistat si m-am culcat. Noaptea, te-am visat, 3x3. Locuiai undeva la ultimul etaj al unei cladiri dar ca sa ajungi acolo, trebuia sa mergi cu un lift care parea cam nesigur, aveai impresia ca se poate strica/darama in orice clipa, si mai erau si niste holuri cam intunecate.In casa ta erau mai multe biblioteci.Intr-o camera in stanga era o biblioteca improvizata ca si cum era intr-o masa de lemn de unde ieseau carti multe, groase, cu coperti cartonate. toate puse perpedincular in masa, si fiecare carte avea cate o hartie bagata tot perpendicular in carte, care arata ca un semn de carte iesit in afara, hartiile diferite fiind. Cam toate cartile aveau aceste semne de carte. Asa m-am gandit eu, ca sunt semne de carte si apoi m-am gandit ca tu citesti in paralel toate acele carti. Cate putin din fiecare. Si ma minunam...Doamne cum poate femeia asta sa citeasca atatea carti deodata? Apoi eram cu tata pe la tine prin casa si ii aratam privelistea de se vedea pe la ferestre : padure cu copaci inalti si multa vegetatie.Apoi tu si cu mine eram aici la mine pe strada si vecinii aveau o petrecere. Tu ai participat un pic la petrecerea lor dupa care aveai nevoie sa ajungi acasa dar nu aveai masina si m-am oferit sa te duc euErai foarte obosita si parca nu te simteai prea bine.Te-am dus acasa, te-ai culcat, si parca langa tine in pat mi-am lasat copilul...parca era o fetitaAm plecat si cand am iesit din lift...era cam intuneric...am simtit niste serpi pe la picioare care si ei speriati s-au retras de acolo. Am mers jumatate dintr-un drum dupa care m-am oprit si m-am gandit ca oricum trebuie sa ma intorc la tine dar oare e bine sa pierd asa mult cu drumul pana la capat si apoi sa ma intorc? Nu stiu ce trebuia sa fac. Insa m-am gandit ca daca tu nu te simti bine si copilul doarme langa tine poate cadea din pat daca tu nu=l simti, si daca mai apar si serpii aia....si uite asa am hotarat sa ma intorc la tine


my deviantArt GalleryUna Pe Zi de Victor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

in planul psihologic, exista deja un vast material de specialitate. la nivel de experienta mistica, in planul fizic, planul psihologic se descrie simplu prin plan mintal, constiinta, ego, constientizare!
in spatele actului comunicare, este o intreaga activitate mintala, in spatele cortinei de viata!
prin mintal lucreaza contiinta! pentru cunostinta lucreaza ego-ul.
constiinta este mai mult decat iubire, este mai mult decat lumina, este prezenta divina.
iluminare? i-lumina! aducerea luminii divine la nivel de cunostinta! cunostinta este guvernata de ego! cunoasterea mistica este guvernata de DUMNEZEU. cortina se va ridica pentru a lasa lumina divina sa patrunda pe scena vietii in mod constient daca egoul dovedeste calitatile de creatie! altfel..."nu aruncati margaritare la porci".
efortul omului de la om la DUMNEZEU, este sustinut permanent de lumina-constiinta; in efortul mistic, sustinerea se numeste iluminare, in efort psihologic, se numeste revelatie! cat din activitatea mintala este constientizata? cat este mesaj de constiinta si cat este mesaj de ego...
ego vorbeste prin emotii, si imbraca aceste emotii in replici obsesive si lipsite de lumina!constiinta vorbeste prin iubire, si coboara pacea acolo unde tensiunea psihica incalca legile armoniei. cat suntem emotie-ego sau iubire, este absolut o decizie intima.

Amonar, de ce iti mai faci probleme? ai deja raspunsul din vis:"Eu l-am visat ca era tanar si zambea". daca ti s-a dat raspunsul, ce rost are sa mai cauti! si ce sa cauti? este in taramul legii lui DUMNEZEU! Ceea ce face acum tatal tau dincolo, este sa se dezbrace de amprenta "hainii de piele", cum zice Annick de Souzenelle.nu exista nici bun nici rau. exista doar ceea ce a creat in viata, in raport cu divinitatea! daca a iubit, va culege iubire divina, daca a purtat suparare, va pastra experienta in "imaginea hainii de piele" si cand va mai avea sansa sa vina pe pamant, viata il va pune in situatii in care sa poata sa isi purifice spiritul! deci, adevaratul "cosmar" energetic este aici! nu acolo! este acum, cand exista "puterea" omului! dincolo este doar eliberare, este doar decantarea orezului de neghina! iar spiritul, cu desaga de "neghina" adunata de-a lungul vietilor, isi continua calatoria pe pamant, in speranta ca intr-o zi se va reintoarce la DUMNEZEU, de acolo de unde a plecat prima data, din rai, din gradina DOMNULUI!
SETEA DE CUNOASTERE ESTE O PROMISIUNE DE ILUMINARE! candva, informatiile pentru tine, Amonar, ca evolutie, se vor sedimenta! iar tu vei avea lumina realitatii pe care o cauti!

Mergi la inceput