experiente mistice(3)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

nikkei,
nu stiu cine e calugarul si eu as dori sa aflu, sursa o pati afla daca dai o cautare la un paragraf, nu vreau sa o postez sa nu se zica cai reclama, nici la sursa nu zice cine e,eu am primit prin email,
ma bucur ca-ti place

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

Bella Donna, ,multumesc pentru postare!
ce simplu si frumos poate sa vorbeasca despre DUMNEZEU un om de duh! ce frumos!
eunice78, multumesc pentru daruirea prin experienta impartasita pe forum! asa se insamanteaza cunoasterea in eternitate!

a_alinta, orice vis este o realitate a ta! este creatia ta energetica subtila, din templul treime sfanta! cat de importante sunt mesajele din vis, este o alegere a ta!
in general mesajele foarte importante pentru a fi aduse la cunostinta , venite prin vis, pot ramane in memorie ani de zile. alte mesaje apar ca niste cosmaruri, care se pot repeta. mesajul este foarte clar, ca acea persoana trebuie sa ia atitudine, sa faca ceva! acel ceva depinde de mesajul din vis.
ce se poate face? reface visul in legea divina(asa cum a facut eunice78), in armonia divina, in iubire! DUMNEZEU la nivel de corp fizic se manifesta prin IUBIRE! la nivel de corp fizic prin mental se manifesta prin rugaciune, pentru ca mentalul se cupleaza la sursa divina, sambure divin din fiinta umana, si lasa pe DUMNEZEU SA FIE! ASA CEL CE SE ROAGA DEVINE CANAL DE GRATIE DIVINA!
a_alinta, daca doresti sa iti reamintesti visele, doar spune-ti inainte de a adormi, ca doresti sa ti le recuperezi, ca doresti sa stii ce este dincolo, ce este al tau! doresti sa fii constienta de realitatea ta dincolo de fizic! si ti vei reaminti!
oanaP, ma bucur ca totusi ai reusit sa scrii! si te astept si cu detalii, despre experientele tale! ceea ce descrii tu, se numeste IUBIRE! fii atenta! orice cuvant rostit este LEGE SI CREATIE! ODATA ARTICULAT, ESTE LEGE...pentru ca cuvantul este FORTA, ORICE MANIFESTARE IN PLAN FIZIC VA FI INCETATA, daca iti doresti asta. ca sa nu te mai sacaie!
asta nu inseamna ca nu vor mai exista! ele se manifesta, insa nu vei mai fii constienta de ele! eu una as prefera manifestarea, cel putin as avea o cunoastere a realitatii de dincolo in care exist! chiar daca nu o inteleg sau nu, important este sa nu intrerup legatura. daca va fi ceva dde inteles, va veni si timpul acela! important este ca omul sa fie in stare de RECEPTIVITATE, IN STARE DE VEGHE MISTICA, ca miresele in asteptarea mirelui divin, in pilda mireselor!
stii ce este aia meditatie zen? cand ai rezolvat o problema la fizica sau matematica, nu ai gasit solutia si te-ai culcat seara cu problema in gand, framantandu-te sa cauti o solutie? si dimineata sau in timpul noptii ai trait...evrika? ceea ce ai facut, a fost un fel de meditatie! zen! adica ai problema, ai problema, si o gandesti, o intorci pe toate fetele...pana cand ai rezultatul. in meditatia zen, discpolul poate sa traiasca ani de zile in cautarea unui singur raspuns! iar cand il gaseste, IL LUMINEAZA!
nu trebuie sa iti pui lumanari nu stiu unde...ca sa fii in dialog mistic!POARTA DIALOG CU DUMNEZEU! este tot ceea ce pot sa iti spun ca merge! asa am inceput eu!
intai am incercat cu relaxarile! am incercat sa invat sa imi ascult si cunosc reactiile corpului! sa intru in conexiune cu el. sa stiu cand spune ceva si ce spune. apoi am inceput cu meditatatiile. este o mare diferenta intre relaxare si meditatie. in relaxare, te focalizezi si conectezi mental pe trairea in fizic si cunoasterea pe fizic. prin meditatie, iti "instalezi" mentalul intr-un punct, sa nu o ia razna, si te unesti in simtire-traire cu divinitatea din tine! important este sa iti ADUCI LA TACERE MENTALUL!NUMAI ASA LASI DIVINTATEA SA FIE PRIN TINE, DUPA CE REDUCI LA TACERE EGOUL!
cand egoul tace, vei simti pace! acea pace ESTE DUMNEZEU DIN TEMPLU TRIME SFANTA CARE ESTI!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Amonar
Dar, ce ma intriga este faptul ca noi daoua am avut visuri diferite care au cam acelasi mesaj. Mama visase cu 2 seri inainte ca avea un bebelas sau un copil si ca il pierduse din maini, disparuse si nu-l mai gasea.
Eu am visat in noaptea urmatoare ca ma despartisem (nu mai tin minte de cine) si ca ramasesem singura fara nimeni. Singura cuc. Ma trezisem cu un sentiment de tristete.
Ma intreb acum, daca totul s-a derulat asa pt ca asa a fost sa fie sau am facut intr-adevar greseli vitale, indolenta?
Si ce se intampla acum cu sufletul lui? Eu cred ca nici lui nu-i vine sa creada, totulŽasa de subit...

Amonar, , sa iti fie tatal in GRATIA SI IUBIREA NELIMITATA A LUI DUMNEZEU! nu uita, ca DUMNEZEU se reveleaza dupa iesirea din corpul fizic.
sa nu te indoesti de realitatea asta! pentru ca fiecare fiinta ESTE purtatoare de DUMNEZEU, SAMANTA DIVINA, LUMINA, IUBIRE, PACE!
visul, a fost clar. in cazul mamei tale, copilul in subtil este nasterea unei vieti noi in planul subtil...pregatirea pentru dincolo...mamaia mea a visat ca alapta un bb si a murit tataie!lucrurile s-au intamplat deja, dinainte de a fi manifestate in planul fizic. deci, acolo se stia, in subtil si era deja pregatirea facuta de ingeri pentru tatalui lui!

deci, sentimentul de vinovatie, nu isi are rostul! adu pace si rugaciune!acum traieste aclo prin rugaciune




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

3x3 ce se intampla cu cei trecuti in nefiinta, ptr care nimeni nu se (mai) roaga???care nu mai au pe nimeni in viata care sa le poarte de grija??


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui nikole

3x3 ce se intampla cu cei trecuti in nefiinta, ptr care nimeni nu se (mai) roaga???care nu mai au pe nimeni in viata care sa le poarte de grija??




ce se intampla cu cei care nu au parte de rugaciune, primesc totusi rugaciune, de la preoti care se roaga neconditionat pentru cunoscuti si cei necunoscuti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

3x3, mersi pt raspunsul tau Voi reveni cu o reactie zilele acestea. Acum am ajuns inapoi din Romania de la inmormantarea lui tata. Sunt franta.

BellaDona, multumesc pt mesajul tau. Nu apucasem sa raspund, eram in fuga cu tot felul de pregatiri in aceasta situatie.
sa stii ca si eu mi-am pus aceasta intrebare.Si mai am una.
Cum stim sau cat de important e sa stim daca cineva drag noua s-a reincarnat? Daca nu mai este in nefiinta? Sau e o intrebare ciudata?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaP spune:

Nu stiu ce sa zic 3x3, daca era IUBIRE sau nu. Intr-adevar, am incercat sa o definesc pentru ca mintea mea e cam calata pe categorisiri si definitii, mie mi s-a parut atat de frumos ce mi s-a intamplat incat nu am putut sa o definesc deloc, cu nici un cuvant din dictionar.

Ok o sa incerc intr-o prima faza sa fac ce i-ai recomandat lui a_alinta, dar cu ideea de receptivitate si meditatie, sa meditez si sa receptionez cand meditez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaP spune:

Cat despre perceptia manfestarii, abia acum imi dau seama ca nu a fost tocmai o decizie buna din partea mea sa cer sa se opreasca. Din cauza firii mele exacte imi era foarte greu sa stau cu probleme fara raspunsuri, fara solutii.

In plus vreau sa iti spun ca schimbul de mesaje m-a ajutat mult, pentru ca acasa sotul ma vede ca fiind paranoica si obsedata cu privire la astfel de evenimente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

aici, in australia, exista un show, doctor oz. foarte bun, educativ! am avut tv-ul deschis astazi, pe postul asta si ascultam in background. la un moment dat, o doamna din auditoriul showului pune o intrebare, care mi-a atras atentia, instantaneu!
a intrebat doctorul oz de ce, cand se trezeste dintr-o stare de somn profund, brusc, corpul ii este paralizat. nu poate misca ochii, nici mainile, nici corpul. are nevoie de timp, cateva minute sa isi revina.
waw! am asteptat raspunsul cu sufletul la gura!
doctorul oz a dat, intr-adevar un raspuns! l-am admirat, chiar daca rapsunsul lui mi-a holbat ochii de uimire! a zis, ca in somn profund, si in momentul in care avem vise, corpul este paralizat pentru ca corpul biologic sa nu raspunda fizic la informatiile din vis. waw! m-a lasat fara cuvinte!
am ramas holbata la tv! si ii mai si vedeam si pasiunea cu care raspundea! dragul de el! si-a dat silinta! a dat un raspuns! insa raspunsul lui este cumplit departe de adevarul omului ca trup, spirit si suflet!

in somn, corpul energetic pleaca, paraseste corpul fizic.in vis, corpul energetic traieste in aura energetica a propiei creatii! se si simte, atunci cand corpul fizic este foarte obosit, de exemplu, cand este intins, cum se elibereaza de tensiunea de a fi in stare de veghe, se simte cum "ceva" se scurge, iese, din corp!
somnul este OUT OF BODY EXPERIENCE! .este o experienta in afara corpului, neconstientizata! omul nu este constient de aceasta iesire a corpurilor energetic, in afara corpului fizic. viata deprivata de acest timp de revitalizare energetica, in gratia divina, acolo unde exista spiritul si sufletul, scanteia divina, parte din DUMNEZEU, devine povara! in cele din urma, apar semne clare de serioase tulburari de sanatate, echilibru, in deprivari de somn. pentru ca omul nu mai se intoarce in energetic, numai intra in contact cu sursa propie divina, care sa il revitalizeze, ci sta limitat si conectat in energiile creatii ale egoului!

planul fizic, este corp biologic si realitate psihologica. in mod similar, cei care isi construiesc fundatia existentei in ego, fara sa considere resurele divine care sunt si exista permenent in templu treime sfanta care este omul, cu si dincolo de ego, in cele din urma ajunge sa isi epuizeze resursele. iar rezultatul este DEPRESIA! DEPRESIA, DIN PUNCT DE VEDERE MISTIC, ESTE LIPSA DE VITALITATE, EXPRIMATA PRIN INTRERUPEREA COMUNICARII DINTRE EGO SI GRATIA DIVINA LA NIVEL DE PSIHIC! egoul isi intrerupe legaturile de vitaltiate cu campurile gratiei divine din propiul templu , din propia esenta divina, si traieste in energetica propiei creatii. cum aceste energii nu intodeauna sunt PACE, LUMINA, IUBIRE, DIVIN, propiile resurse nu pot hrani o fiinta umana. iar daca este hranita , resursa egoului ajunge in cele din urma la...limita! aceasta limita la nivel psihic este traita prin depresie! depresia este o criza mistica. psihologic, este o criza existentialista! dificultatea egoului de a isi gasi repere de vitalitate exprimate prin gand, fapta gest, atitudine...

corpul biologic fara corp energetic-spiritual este paralizat!
corpul psihic fara corpul spiritual este lipsit de vitaltiate, depresiv...creste presiunea energeticii psihice a egoului! presiunea psihica a propiului ego devine lipsita de vitalitate! de aceea depresivii, petrec cat mai mult timp in singuratate, in izolare, pentru ca nu mai accepta atat cei din jur, insa nu se mai poate accepta nici pe ei insisi. criza dusa la extrem, duce la ganduri suicidare.

trezirea din somnul profund, face ca doamna sa fie constienta, insa corpul energetic sa nu fie prezent in corpul fizic. are nevoie de timp, pentru ca corpul energetic sa se reintegreze in corpul fizic. cum corpul fizic este in stare pasiva, de receptivitate si activitate, nu va deveni activ voluntar, decat daca are in totalitate amprenta vitala-energetica cu el.
daca aceasta integrare cu corpul fizic nu se face in mod armonios, complet, apar rapid tulburari de echilibru in vitalitate si sanatate. dureri de cap, ameteli, etc. sunt convinsa ca toata lumea a experiemntat macar odata in viata ceva de genul: s-a trezit in graba, din cauza unui stimul exterior(ceas despteptator, de exemplu), si a simtit , trait acea stare de confuzie...si nevoie vitala de inca 5 minute de somn, pentru a se reveni la o stare de normala de viata! acele 5 minute, sunt esentiale, pentru a pune corpul fizic aflat in stare de receptivitate pasiva la dispozitia corpului energetic, sa se reincarneze in corpul biologic!

ma puteti intreba, ce se intampla cu cei care nu cred in DUMNEZEU? simplu, au cai de comunicare inconstient manifestate in dialogul spiritual. prin pasiune, prin iubire, prin ascultare, arta!
fostul meu sot nu are nici un DUMNEZEU!nu crede in nimic! cu toate astea A FACUT CALEA DOMNULUI! si-a ascultat inima, simtirea, in mod simplu si natural! a fost pe cale!
nu degeaba se zice, "fericiti cei saraci cu duhul, caci a lor va fi imparatia cerurilor".sa nu fii constient de esenta divina din tine, insa sa traiesti in esenta divina prin sinceritate a trairiii si simtirii. nu sunt constienti de forta mistica, dar sunt responsabili, constienti de trairea , simtirea in planul fizic!
cand esti constient de realitatea ta ca forta, si respingi realitatea divina din considerente personale, ale egoului, atunci se poarta pe umeri o mare responsabilitate ca si creatie, vitalitate, viata!

artistul se conecteaza la sursa de creatie, in mod natural. traieste arta...spiritual. cand o traieste si mistic, intra in transa de creatie! atunci este CONECTAT LA ESENTA DIVINA!

de ce corpul energetic iese din corpul fizic? de ce aveam nevoie de ciclul asta in existenta...?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui OanaP

Nu stiu ce sa zic 3x3, daca era IUBIRE sau nu. Intr-adevar, am incercat sa o definesc pentru ca mintea mea e cam calata pe categorisiri si definitii, mie mi s-a parut atat de frumos ce mi s-a intamplat incat nu am putut sa o definesc deloc, cu nici un cuvant din dictionar.

Ok o sa incerc intr-o prima faza sa fac ce i-ai recomandat lui a_alinta, dar cu ideea de receptivitate si meditatie, sa meditez si sa receptionez cand meditez.


cand trairea se simte ca o expansiune la nivel incomensurabil, ai intrat intr-o comunicare energetica puternica in planul fizic cu planul energetic spiritual. accesul in stare de veghe la aceasta resursa se face in doua conditii:
-ori iubesti pana la pierdere de sine
-ori esti in stare mistica

gratia divina la nivelul corpului fizic este experimentata prin IUBIRE! de cele mai multe ori, iesirea din corpul fizic, in cazurile de moarte clinica, sunt descrise cu prezenta iubirii...ies in propiul lor camp spiritual...si simt esenta divina, care este IUBIRE. cat din aceasta iubire divina impartasesti cu cel de langa tine, este daor O DECIZIE PERSONALA. daca insa, aproapele te face sa te extinzi in acest univers divin, atunci, cel de langa tine este un inger in viata ta! indiferent daca tu in planul fizic, psihologic, egoul isi extinde dreptul de apartenenta asupra ceea ce divin se manifesta!


hai sa fac o calatorie de jos in sus, de la corp fizic, la DUMNEZEU! daca DUMNEZEU este iubire, de la corp fizic avem:
corp fizic-manifestare primara-emotie
corp fizic -psihologic-manifestare psiho-spirituala-iubire

corp energetic-spiritual-pace
corp transcedental- esenta divina care este PACE, IUBIRE , EMOTIE-TOTUL INTR-O SINGURA REALITATE!!!-LUMINA
LUMINA-DUMNEZEU
de ce crezi ca sfintii parinti vorbesc despre IUBIRE, , PACE...o, ho! trebuie sa treci de pragul ego-uli si creatiei egoului ca sa atingi pacea!




Mergi la inceput