experiente mistice(3)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Zina spune:

Am citit pe sarite subiectul, si mi se pare interesant.
3x3, te-am citit, putin, si mi te inchipui o femeie foarte evoluata spiritual.
Am avut si eu o intamplare, mica fiind, in jur de 11-12 ani, pe care nu am sa o uit niciodata. Intr-o noapte visez ca ma plimbam prin desert. Nu era nimeni. Soarele era cald, stiu ca totul imi inspira liniste, cand dintr-o data, din cer coboara o hartie, se opreste exact in fata mea (nu o tine nimeni si nimic), iar eu citesc pe ea 2 cuvinte care erau scrise: ESTI SALVATA. A doua zi dimineata, eram programata la un medic (control de rutina) si am plecat cu mama mea, cu masina. Nu iesisem bine din orasul nostru, cand mama intra cu masina intr-un camion care oprise brusc pe dreapta. Atunci am simtit cum o mana ma impinge peste mama care sofa, eu eram in fata, fara centura. Parbrizul s-a facut bucati, usa de langa mine a intrat inautru, la fel si capota, de fapt, doar partea pe care stateam eu a fost avariata rau. Ce-am avut eu? O sperietura si o zgarietura la arcada din cauza cioburilor care au sarit. Apoi mi-am adus aminte de vis. Masina arata foarte avariata, la cine au dus-o sa o repare a intrebat daca cel ce a stat pe locul din fata este bine...

Ce pot spune, este ca Dumnezeun exista, ne ajuta si ne iubeste.

Am o intrebare: ce poti face atunci cand simti ca energiile tale au fost date peste cap? Cand incepi sa te simti rau, psihic si fizic? Incepi sa ai atacuri de panica? Sa te simti dezorientat, ai frici neintemeiate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Din cautari in cautari am ajuns si eu aici
Recunosc ca nu am avut timp sa citesc foarte mult dar ce am apucat mi-a placut foarte mult si a adus o oarecare liniste pentru ca si eu am trecut prin experiente sa le numesc interesante.
Cel mai puternic a fost cand mi-au murit bunicii. Prima oara bunicul, i s-a facut rau si a cazut pe jos iar eu am fugit la spitalul de langa pentru ca salvarea nu vroia sa vina, avea 77 de ani, nu se derajau pentru asta. Eram la camera de garda si tipam sa vina cineva sa ma ajute si din senin m-am calmat, sufletul meu s-a linistit. Am simtit o imbratisare si mirosul bunicului meu. M-am asezat linistita pe trepte si le-am spus ca s-a dus si m-am intors acasa cu inima franta. Intr-adevar asa fusese, se dusese cand am simtit eu.
In rest, dupa ce mi-a murit bunica am simtit-o mereu langa mine. Simteam cand e langa mine si cand nu si ii vorbeam. Ma gandeam de multe ori ca e doar in mintea mea, ca durerea ma face asa.
In fine, multe multe lucruri. Cele mai multe le-am simtit si m-am lasat ghidata de ele si nu m-am inselat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Exclusive
ce se intampla atunci cand voi ajunge eu in cealalta dimensiune si nu voi putea intalni spiritele celor dragi (i.e. mama mea) ptr. ca by the time I get there mama mea ar putea fi reancarnata deja.


materia nu este un obstacol, pentru o comunicare la nivel energetic-spiritual. indiferent daca spiritul s-a reincarnat sau nu. in energetic poti comunica instantaneu, odata ce gandul, ca si act de decizie este eliberat in eter, in karma; potential, comunicarea exista, de la DUMNEZEU in jos! constientizarea comunicarii de sus in jos este dificila, de obicei raspunsul exista in momentul ni care ai eliberat gandul. pregatirea in taina citirii mesajulor de dincolo, este atat de frumos descrisa de Matzaila_81
"Cele mai multe le-am simtit si m-am lasat ghidata de ele si nu m-am inselat".
ascultarea este o taina! ascultarea mesajelor de dincolo, din universul de creatie propiu, sau al DOMNULUI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Exclusive spune:

3x3, multumesc ptr. raspunsuri

"trecerea in moarte se face la fel ca in in vis.cand trecerea se face rapid, in cazul unui accident, iesirea este brusca, pentru ca memoria emotionala a spiritului sa nu fie incarcata de suferinta emotionala a corpului fizic. de aceea in cazul unor acidente serioase, omul nu are memoria celor intamplate, la nivel emotional. bine inteles, aceste informatii se pot recupera prin sedinte de terapie organizate de psiholog. cand iesirea din corp este mai lenta, se vede lumina si tunelul, ca urmare a retragerii corpului lumina-energie spiritual din corpul fizic, si omul isi vede secventele de viata cele mai importante din punct de vedere emotional. cand iesirea se face lent, in caz de boala, se simte toata suferinta corpului fizic. cand iesirea se face voit, in lumea subtila, ai libertatea de a nu te mai intoarce, daca cel ce face aceasta iesire, doreste asta. spre exemplu, ingerul meu poate sa iasa dincolo si sa plece definitiv din corpul fizic. mi-a spus ca a putut face asta de cateva ori, insa a renuntat, pentru ca nu isi terminase datoria aici. calatoria in vis este calatoria in planul subtil, in planul energetic, energetic fizic, energetic spiritual si energetic divin."

1. Mama mea e bolnava (78 de ani, cancer terminal la san, metastazat la os si ficat) si nu as vrea sa sufere atunci cand isi va iesi din corpul fizic "cand iesirea se face lent, in caz de boala, se simte toata suferinta corpului fizic"
Ce sugerezi ca ar trebui facut - as vrea tare mult sa nu sufere, ci sa simta si ea exact ce am simtit eu cand am fost in "camera" aceea neagra ca smoala dar plina de pace, liniste, iubire, acceptanta ... si sper din tot sufletul sa vada LUMINA la capatul acelei camere/acelui tunel.
Multumesc.



2. Pot sa te rog sa-mi interpretezi si mie experienta mistica pe care am avut-o (descrisa cu cateva mesaje mai sus)?

De ce eu nu am vazut lumina aceea de care toti vorbesc, inclusiv tu si un alt membru care a scris mai la inceputul subiectului de fata. Sunt o pacatoasa? Sau din cauza ca inca nu sunt gata sa ma duc in cealalta dimensiune (I still have unfinished business in this world) asa cum mi-a spus Sandra si cum ai spus si tu? Sunt curioasa care e interpretarea ta. Multumesc.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Exclusive
nu as vrea sa sufere atunci cand isi va iesi din corpul fizic


cand spun corpul fizic, ma refer la tot ceea ce acesta reprezinta ca structura grosiera in existenta si manifestarea planului fizic al templului OM. asta cuprinde inclusiv psyche! suferita este atat fizica cat si psihologica, la baza careia sta experienta emotionala a fiecarei clipe de viata.emotia este gratia divina filtrata in planul fizic; "citirea" acestei energii, in cele din urma, a acestei reactii emotionale, care apare in corp, implica realitatea psihologica.
orice experienta in planul fizic este inregistrata in planul subtil prin emotie-forma primara de energie la nivel de corp fizic. aceasta forma de energie vitala,care la origine este gratie divina, este individualizata, prin subiectivizares experientei. suferinta fizica are nevoie de corp fizic. amprenta emotionala a acestei suferinte este cea care "calatoreste" intre planuri.
sunt doua planuri distincte, care intra intr-o comunicare reala: un plan grosier, inca sustinut de prezenta corpului, constienta, individualitate, ego (cat de mult poate sa mai fie de folos planul fizic, depinde de caz) etc...subiectiv, si altul subtil, energetic, spiritual, mistic.
constienta sustine prezenta in corpul fizic,in planul subtil, constienta se retrage in constiinta, care este voce divina in procesul de creatie. cati asculta constiinta cand iau decizii in viata, este iar o experienta strict personala. prin plecarea dincolo, toate campurile subtile se concentreaza si se vor reuni intr-o entitate unica, pe care omul in md obisnuit o intalneste in vis, atunci cand se viseaza pe el insusi. diferenta dintre ceea ce viseaza si ceea ce pleaca in ultimul moment de viata, consta in calitatea "bagajului" propiei creatii.

cand omul este inca in viata, ia cunostinta de realitatea subtila prin vis, despre ceea ce este important in momentul de viata, ca deciziile sa se corecteze. cand se trece definitiv dincolo, se pleaca cu tot ceea ce egoul ca stapan si autoritate a fortei de creatie a generat prin decizii timp de o viata, la care se adauga si bagajul de "memorie-creatie" din vietile precedente. cu alte cuvinte, pana in momentul plecarii, exista o memorie emotionala a experientei de viata. aceasta va fi inregistrata in experienta spiritului. experienta de viata cuprinand atat trairile emotionale personale cat si trairile emotionale declansate, semanate, generate, create prin deciziile propii din viata, si inregistrate in karma.

prezenta unei stari de boala, este o dovada clara ca unul din planuri-cel fizic, al treimii sfinte, care este OMUL, este in disarmonie in mod dramatic, in raport cu TOT. managementul fortei de viata s-a facut intr-un mod care a reflectat construirea realitatii energetice ca si proces de creatie. corpul fizic este ultima frontiera a manifestarii energiei de creatie propie.
autoritatea in planul fizic este ego, in planul subtil singura autoritate este DIVINITATEA! atata timp cat egoul este in planul fizic, , are drept de creatie, are putere de decizie, are FORTA IN MAINI! daca omul continua sa aplice managementul defectuos si distructiv al egoului, care a dus corpul la boala si suferinta, in el si in afara lui, prin deciziile de viata, se indreapta spre suferinta! cine isi inchipuie ca vine pe pamant sa faca ce vrea, si apoi sa intre in iubirea divina, si iar in viata pentru un alt sejour de distractii, iar se indreapta spre suferinta! incetarea acestei suferinte, este de fapt reintegrarea in LUMINA DIVINA!
daca se fac schimbari majore de valoare, daca egoul se centreaza pe forta divina, ca punct de echilibru si referinta intr-un moment de criza si suferinta, in planul fizic, exista posibilitatea de vindecare! asa apar miracolele!

odata trecut dincolo, spiritul este purtatorul de informatie in raport cu legea divina, se decanteaza ce s-a facut si ce nu s-a facut, vis a vis de promisiunea sau contractul sacru, cum numeste CM, si se va experimenta propia realitate energetica. insa FARA NICI UN FEL DE DREPT DE DECIZIE! slujblele pentru cei trecuti dincolo sunt gura de aer, de lumina, de viata, de pace, de iubire intr-o lume a propiei creatii...se vorbeste despre judecata de dincolo si purgatoriu...pana cand , in marea mila a lui, DUMNEZEU mai lasa o sansa spiritului sa coboare in viata. pentru ca numai in viata omul MAI POATE SCHIMBA CEVA, SE MAI POATE CORECTA, ia decizii in legea divina, si mai putin in legea egoului! intrarea spiritului in corpul fizic se face treptat, se invata limbajul de comunicare dintre planul fizic si cel subtil, energetic, insa sub tutela autoritatii egoului...si uite asa, trec anii, si iar o viata, se descrie procesul de purificare prin viata!

Exclusiv, undeva mai sus ai sustinut din cele stiute de la terapeuta ta, ca spiritul evolueaza dincolo. daca ar evolua dincolo spiritul, ce sens ar mai avea viata ca proces de ILUMINARE, SI INTOARCERE LA ORIGINI? stiu un singur lucru din experienta mistica, dincolo, spiritul nu are FORTA DE DECIZIE! ACOLO EXISTI IN LEGEA DIVINA! NU POATE FACE NIMIC! DAR ABSOLUT NIMIC! cat de "greu " a fost egoul, cat de rau, ranchiunos, nemilos, avid de putere, marcheaza profunzimea experientei spiritului in propria creatie.cum se face eliberarea din aceasta experienta a spiritului si decizia de reincarnare, este o chestiune strict transcedentala, ESTE DECIZIE DIVINA!

in momentul iesirii din corp, suferinta este preluata prin energie emotie de spirit. si persoana va asista la propia ei suferinta, pe langa faptul ca va mai simti inca suferinta ca prezenta in corpul fizic. odata ce corpurile subtile se elibereaza de corpul fizic, acesta din urma nu mai este purtator de vointa, constienta, emotie , suflu de viata- duh sfant-gratie divina in vointa de creatie individuala... si in consecinta, suferinta in corpul fizic se volatilizeaza si ramane doar amprenta energetica a suferintei. pentru ca orice suflet este purtator de sambure divin, intampinarea spiritului dincolo se va face fara greautatea-gravitatea corpului. dincolo se va simti ururare, eliberare...ca experienta imediata a unei alte realitati decat cea fizice! slujbele care se fac imediat dupa moarte nu fac decat sa asiste spiritul la detasarea subtila completa de corpul fizic. pentru asta este nevoie de lucrare, de lumina...de rugaciune!
ce se poate face? sa renunte la ego, sa ierte si sa ceara iertare, sa faca curatenie emotionala in legea divina cat timp mai este in viata. iar daca va face lucrul acesta cu inima dreapta in credinta si iubire , DUMNEZEU iarta! vindeca! ca sa fii vindecat, trebuie sa vindeci! ca sa fii iertat, iarta! prin daruire vine primire! este sensul procesului de creatie! orice poate face ca iertare si iubire, se numeste vindecare, insa va ajuta foarte mult spiritului, ce va purta "desaga" de creatie din viata! cu bune si cu mai putin bune! sa faca curatenie MISTICA! atunci experienta trecerii dincolo va fi plina de LUMINA, va fi impacare, va fi iubire, pentru ca va uni constienta cu constiinta, ESENTA DIVINA. va fi experienta DE DETASARE A spiritului si nu a egoului! este vorba de punerea FORTEI IN MAINILE DIVINE!
exclusiv, ,ce poti tu sa faci pentru ea? sa te rogi! este cel mai mare bine pe care i-l poti face! sa aduci pace intre tine si ea. si sa te rogi! ca medic a fost un om care a jutat! invata-o sa primeasca! ca sa poata primi si gratia divina pentru vindecare, eliberare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Exclusive spune:

3x3 iti multumesc din tot sufletul ptr. raspunsul elaborat.

"ce se poate face? sa renunte la ego, sa ierte si sa ceara iertare, sa faca curatenie emotionala in legea divina cat timp mai este in viata." (3x3)

Cum am spus mai sus, mama a inceput deja sa se schimbe, sa-si faca acea curatenie emotionala de care ai vorbit.

- Si-a cerut iertare ca ne-a crescut dupa metodele care erau "la moda" atunci (ceausiste, autoritare, dicatatoriale) iar eu i-am iertat raceala si rigiditatea cu care si-a insotit exigentele de la mine. Ea nu a avut o mama naturala, asa ca ea nu a avut parte de iubire, de compasiune cand era mica ... cum sa-mi transmita mie ceva care ea nu a cunoscut, ceva de care ea nu a avut parte?
- Apoi mi-a multumit ptr. toate locurile pe unde am plimbat-o prin lume. Cum spunea ea, daca nu eram noi, copiii ei, ea nu ar fi scos capul in lume.
- Si cel mai recent, mi-a aratat respectul dupa care am tanjit toata viata: RESPECTUL pentru ceea ce sunt, ceea ce am devenit pe propriile mele puteri, dupa ani si ani de resocializare si reintegrare in diferite societati prin toate tarile pe unde am locuit si unde de fiecare data a trebuit sa o iau de la capat. Si in sfarsit a recunoscut fara rusine si prejudiciu ca e fericita ca eu sunt fericita si ma simt implinita cu cariera care mi-am ales-o din pasiune, chiar daca nu scrie "Dr" sau "Ing" in fata numelui meu ...

Din pacate nu stiu o rugaciune speciala anume, si dupa cum am mai scris nici la biserica nu ma duc. Dar de cand am citit in "The Anatomy of the Spirit" ca biserica si religia tin de CHAKRA 1 - TRIBALISM, necesitatea omului de a apartine unui grup cu aceleasi preocupari,nu ma mai simt vinovata.
Eu ma consider o persoana spirituala, nu religioasa. Dar cu siguranta ma pot ruga in gand ptr. mama sa aiba parte de o trecere linistita, cu sufletul impacat, in cealalta dimensiune. Are dragostea mea si-mi va fi cu siguranta dor de ea. Cand am vizitat-o in Februarie 2011, i-am spus sa-mi arate cavoul (de mult tot vroia sa mi-l arate, si am refuzat-o, vazand acest lucru ca pe un fel de abuz psihologic). Langa mormantul ei am imbratisat-o strans si i-am spus " O sa-mi fie dor de tine, mamica mea!" apoi mi-au dat lacrimile si nu am mai putut vorbi. Ea si-a lasat ego-ul la o parte si mi-a spus ca daca ar fi stiut ca ma va intrista, nu m-ar fi adus acolo. Am sa-mi aduc aminte si am sa simt acea imbratisare ptr. tot restul vietii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Exclusive spune:

Citat:
citat din mesajul lui 3x3
Exclusiv, undeva mai sus ai sustinut din cele stiute de la terapeuta ta, ca spiritul evolueaza dincolo. daca ar evolua dincolo spiritul, ce sens ar mai avea viata ca proces de ILUMINARE, SI INTOARCERE LA ORIGINI? stiu un singur lucru din experienta mistica, dincolo, spiritul nu are FORTA DE DECIZIE! ACOLO EXISTI IN LEGEA DIVINA! NU POATE FACE NIMIC! DAR ABSOLUT NIMIC! cat de "greu " a fost egoul, cat de rau, ranchiunos, nemilos, avid de putere, marcheaza profunzimea experientei spiritului in propria creatie.cum se face eliberarea din aceasta experienta a spiritului si decizia de reincarnare, este o chestiune strict transcedentala, ESTE DECIZIE DIVINA!


Sandra mi-a spus ca era la o sesiune cu un osteopat care avea si calitati de mediu. La un moment dat acesta i-ar fi spus: "Your mother is here. She's asking for your forgiveness. Do you have anything to tell her?" (mama ei, o femeie care nu a acceptat-o si nu a respectat-o pe Sandra, murise deja de 7 ani).
Atunci Sandra i-a raspuns osteopatului sa-i transmita: "Tell her that I love her, but ..." si aici s-a oprit, ptr. ca si-a dat seama ca acest "but" nu avea nimic de a face cu UNCONDITIONAL LOVE, ceea ce ea a tanjit de la mama ei si ceea ce ea, Sandra, la randul ei, nu i-a putut oferi cat aceasta mai era in viata.
Atunci Sandra si-a reformulat propozitia: "Tell her that I send her my LOVE and that she can rest in peace" la care osteopatul i-a spus ca mama ei a disparut. Dupa aceasta intamplare/experienta mistica, Sandra nu a mai simtit prezenta apasatoare a spiritului mamei sale, cum simtise pana atunci.

De ce a spus Sandra ca spiritele continua sa evolueze? Ptr. ca in timpul vietii, mama ei nu ar fi venit sa-si ceara iertare nici in ruptul capului. Dar dupa explicatiile tale, 3x3, sa inteleg ca Forta Divina a decis ca era timpul ptr. o astfel de intalnire intre Sandra si mama sa, motiv ptr. care a lasat spiritul mamei sale sa coboare ??

Si de la Sandra, ca si de la tine, am inteles ca spiritele nu sunt lasate sa coboare all the time, any time. Ea mi-a spus ca inca mai vorbeste cu tatal ei care e mort demult si in chemarile ei spirituale catre dansul, acesta nu apare/ coboara tot timpul ...

Dupa cum am mai spus, inca sunt novice in toate acestea ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

se poate face o curatenie mistica cu cei care sunt inca langa tine. ce te faci insa cu sufletele fata de care ai gresit de-a lungul vietii, pe care nu le-ai intalnit decat odata sau de cateva ori? aceste legaturi energetice raman in karma! de aceea, pentru o karma cat mai luminata,pentru o camasa emotionala -energetica cat mai usoara, munca de curatenie mistica prin iertare este ideal sa se faca permanent. si preventiv, sa se actioneze in legea divina, preferabil, decat sa se cada in greseala si lega prin karma datorii spirituale!

aceste legaturi, emotional energetice receptionate si traite intens in timpul vietii, se pastreaza foarte vii in spiritele care parasesc planul fizic. este o legatura karmica intre sufletul inca in viata si o legatura intre sufletul care a parasit viata. fiecare suflet, odata plecat dincolo, isi decanteaza "camasile" grosiere energetice,ale spiritului, pana devine lumina.daca exista o legatura energetic-emotionala intre plan fizic si planul subtil, ridicarea lor in lumina, decantarea energetica se face greu, anevoios! ca urmare, corpurile individuale energetice ale celor trecuti in planul subtil, stau legati de "materie" din motive care depasesc puterea lor de decizie.stau la "mila" celor in viata. cand si celalalt suflet pleaca, atunci aceasta decantare se face in legea divina. atata timp cat spiritul inca este in viata, exista o vointa, care se interpune intre libertatea spiritului de dincolo si vointa individului din planul fizic. sunt cazuri cunoscute in literatura cu spirite care "bantuie" locurile, in loc sa se ridice in lumina!
asadar, mama terapeutei avea nevoie de aceasta eliberare. nu pentru ca spiritul a evoluat dincolo, ci pentru ca era tinut de memoria emotionala energetica a persoanei inca in viata. odata cuvantul rostit si adus la cunostinta, este eliberat in karma, si ulterior intra in universul de lege divina de unde spiritul se poate elibera, dupa judecata divina. cerand iertare, s-a cerut ca acela bagaje energetice emotionale din memoria emotionala a persoanei in viata sa fie constientizate si sa reintre in creatie prin cuvant rostit. iar prin iertare, cuvantul rostit-creatie intra in karma.
daca femeia pe timp de viata nu si-ar fi cerut iertare pentru nimic in lume,, asta a fost DECIZIA EI! este forta si libertatea de creatie a EGOULUI! in planurile subtile, NU MAI EXISTA EGO. exista doar creatia egoului, dincolo sufletul culege din spirit CE SEAMA EGOUL IN TIMPUL VIETII!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

3x3, iti multumesc inca o data pentru ca te-ai aplecat asupra subiectului mei si mi-ai transmis un mesaj atat de clar, care m-a "imbogatit" psihic

merci tare mult
lia





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Dorsilia, pana sa iti raspunda 3x3, voiam doar sa iti spun ca am trecut printr-o faza similara cu baiatul meu care are 4 ani si 8 luni. Spun similara pentru ca nu plangea chiar asa, dar..nu voia sa stea cu altcineva, nu dormea decat cu mine, cu mana la tzitzi ( a fost alaptat un an si jumatate), il respingea pe tati, si tipa la el sa plece cand el se apropia de mine, daca tatal ma pupa venea rapid si ma stergea etc.
Am incercat sa il fac independent, nu a mers, apoi am lasat lucrurile sa decurga natural. I-am explicat de fiecare data ca eu nu ma voi marita cu el ca tati e sotul meu. Am continuat sa dorm cu el si doar in etape de suparare majora l/am lasat cu mana la piept, peste bluza. I-am tot spus ca e baiat mare etc. Si incetul cu incetul a inceput sa se desprinda de mine. Ce am vrut insa sa spun, ca eu mai am un baiat iar cel mare nu a fost asa. Gandindu-ma de unde aceasta forma de atasament exacerbat al celui mic am relizat, ma rog eu chiar cred in asta..ca diferenta majora dintre cei doi a stat in modul in care ei au venit pe lume: cel mare s-a nascut la 8 luni, ca asa a vrut el, cel mic s-a nascut la 39 de saptamani si 5 zile ca ...asa a vrut doctorita, ca era de garda si mi-a provocat nasterea. cred sincer ca a fost atat de atasat pentru ca el nu fusese pregatit sa se nasca. Atunci cand am constientizat asta i-am spus, dupa rugaciune, in timp ce dormea, ca mereu voi fi langa el si cu el si ca doar el va alege cand va fi "baiat mare". A oftat in somn, apoi ..a inceput sa fie prieten si cu tati si cu altii..asta a fost experienta mea .

Baietzii mei

Mergi la inceput