David-Steluta mea de mare.(4)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ana l spune:

Leditia, tare mult m-am bucurat cind am aflat de vestuta. Am vazut si pozele cu David. Sa dea Dumneze viata lunga la vestuta , sa nu aiba nevoie de service! Si voua sanatate !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Salutare tuturor.
Multumesc mult pt urari.Va doresc si voua toate cele bune.
Despre noi va pot spune ca suntem binisor.David a acceptat f bine vestuta si face zi de zi dupa aerosoli.Cam de o luna isi face singur aerosolii in fata calculatorului.(ii pun niste cantecele pe youtube si sta singurel,altfel nu mai voia si pace)
Din fericire vara asta este mai bine,a trebuit sa ne chinuim 2 veri sa stim apoi de ce sa ne ferim. si ce sa facem sa-i fie bine.Inafara de faptul ca s-a iritat pe fata si pe gat de la caldura nu am avut probleme.A avut si el perioade in care a fost mai incarcat,in care a tusit mai mult,dar fata de verile trecute a fost mult,mult mai bine.
Din pacate cu vorbitul sta la fel de prost,cumva rabdarea mea s-a cam dus si nu stiu cat de ok mai este la varsta lui sa nu vorbeasca.Asa ca de o saptamana si ceva ma tot gandesc sa-l duc la neurolog ca efectiv nu mai stiu ce sa-i fac in ciuda faptului ca drita lui imi spune ca e ok si-si va da drumul.Vorbesc intr-una cu el si degeaba,nici nu ma asculta,de multe ori nici nu-i atent..nu stiu nici eu ce are si de ce nu vorbeste odata.Pare ca pricepe tot ce-i spui,doar ca la vorbit e la acelasi stadiu de acum un an si eu sunt din ce in ce mai ingrijorata.
Fizic arata super bine,toata lumea e incantata de cum arata (doctorii cu care are tangenta) si ma felicita pt asta,dar uite ca niciodata nu-i destul si parca niciodata nu te poti bucura pe deplin de ceva ca apare altceva.Eu sper sa nu fie nimic grav si sa o rezolvam si pe asta.
Cam astea sunt vestile despre noi.David nu mai doarme ziua asa ca ajung mai rar la calculator ca nu mai am timp liber mai deloc...foarte rar mai doarme ziua.Am stat cu el in camera incercand sa-l adorm si cate 2-3 ore si a fost in zadar..Mi se pare cam devreme sa-si scoata somnul de zi,dar el e mai zbantuit asa,nu sta locului deloc si probabil simte ca pierde ceva daca se culca.
Luna aceasta am strans de la bazar 200 lei,bani folositi la procurarea medicamentelor.Multumesc tuturor celor care s-au implicat si se implica pt a ne ajuta.
Va pupam si va dorim toate cele bune.

POZE CU NOI
de David Christian

Speranta si incredere pentru David
Poti ajuta si tu!Bazar umanitar pt David si alti copilasi speciali!.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Buna tuturor.
Din pacate nu am timp de scris,citesc fugitiv ici-colo cand am timp si nu-l prea am din pacate.
Despre noi ar fi multe de spus,am trecut prin clipe cumplite..Am fost cu David la neurolog luna trecuta si la mai multi medici,psihologi..am fost la un centru de autism..l-au vazut si pediatrii..ce sa zic,mi se luase mie de atatia medici,psihiatrii,psihologi,etc etc,daramite lui.
Am citit mult pe net si ne-am speriat cumplit,incepusem sa-i analizam copilului fiecare gest,fiecare miscare,aveam senzatia ca nimic nu e ok..il strigam in disperare intr-una,fara motiv de nu se mai intorcea copilul cand il strigam si ma panicam si ne gandeam la autism..Medicii,psihologii,psihiatru,neurologul si cine l-a mai vazut,au zis ca nu e vorba de autism..cei de la centru de autism ne-au zis ca are risc major..
Simteam ca mor si cam asta imi si doream,pt ca nu mai puteam face fata la inca ceva..numai ganduri cumplite imi treceau prin cap..
A inceput tratament cu tonotil si niste vitamine,am incercat sa-i facem si terapie,dar nu a mers,ca tipa venea seara,iar el era deja obosit si voia sa mearga ''pa'',caci ala era timpul lui de parc..Asa ca am inceput sa lucrez eu intensiv cu el,am lasat toate treburile de-o parte si a invatat copilul o gramada de lucruri...stie ff multe,nu le spune corect,dar faptul ca invata rapid,faptul ca stie o gramada de lucruri si faptul ca face achizitii zi de zi ma mai linisteste.
Maine e prima zi de gradinita..am un milion de griji si de ganduri in cap asa ca nu cred ca voi reusi sa dorm la noapte..Sper sa fie bine.
Am alergat atat de mult cu atatea,incat nu am apucat sa ne bucuram nici de vara,nici de nimic..poate la anu'..
De la bazar am strans 90 lei luna asta,multumim tuturor pt ajutor.
Cam atat despre noi..sunt multe de zis,dar David s-a trezit deja si azi avem o gramada de chestii de facut,avand in vedere ca maine incepe gradinita..
Va pupam si va dorim toate cele bune.

POZE CU NOI
de David Christian

Speranta si incredere pentru David
Poti ajuta si tu!Bazar umanitar pt David si alti copilasi speciali!.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ada_coman spune:

Bravo Ledi!
Sa se acomodeze repede David la gradi. E cu program scurt? Multa bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bpaula spune:

Mult succes cu gradinita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

David, sa ai o zi la gradi minunata!

Leditia, va dorim acomodare usoara, sanatate si putere multa. Eu cred ca mersul la gradinita il va ajuta pe David sa infloreasca. Sunt convinsa ca va face progrese uimitoare in urmatoarele luni si iti va spulbera toate grijile si gandurile negre.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Ledi, pupam gradinarul, sa aveti o zi minunata si sa fie totul foarte bine.
Asteptam impresiile


pies: stem ghini, drumu`crunt

_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Buna tuturor..
Offf,a fost scurt..Am ajuns la fix,era o mare de copii acolo si de parinti..o nebunie,picturi pe fata,magician..s-a uitat el ce s-a uitat la magician cat a tinut nr cu porumbeii,apoi a inceput sa se plimbe pe acolo :))) prin nisip,apoi voia si el baloane..A inceput sa planga ca voia balonul unui copil si nah,i-am interzis..asa ca i-am smuls copilului doua baloane dintr-un manunchi din ala :))))Evident ca le voia pe toate,de la toti..
Din pacate era cumplit de cald la 10 dim,un soare de mai sa mi se faca rau mie pe acolo..asa ca pe mine ma cam lasau nervii si voiam sa-i bage odata in sala,sa faca cunostiinta si sa plecam:))).
Am mers in sala,pe dna educatoare o stiam de cand am fost la gradi..i-am zis s-o pupe pe mami pe obraz ca mami pleaca un pic si vine imediat inapoi si gata..A fost cum ma asteptam,el n-a avut nici o treaba ca am plecat,s-a dus la jucarii,la copii..eu am plecat cu inima stransa.Evident ca nu am ajuns acasa :))) si-am pierdut timpul o ora sa merg apoi sa-l iau :))).La 12 cand am mers sa-l iau,era intr-un castel gonflabil..se juca,mi-au zis doamnele ca a fost tare cuminte,ca se uita la copiii care plangeau,insa le-a placut de el ca nu a plans,ca radea cu gura pana la urechi,ca ii plac cantecele,ca a dansat :))))
Maine va merge la program normal,e program scurt si vom vedea atunci ce si cum..azi a fost asa..de inceput :)))
I-am facut si cateva poze,din pacate eu nu am facut poze cu el,ca nu avea cine sa ne faca si noua o poza :)).
Maine voi ramane eu pana la micul dejun acolo sa-i arat doamnei ingrijitoare cum se da kreonul,ca restul i le dau eu de acasa,insa ala e musai la masa..si sper din suflet sa manance ce i se da acolo..
Oricum eu ii voi da sa manance si acasa,tre sa ne trezim devreme si sa vad cum le impart si eu pe toate sa ne incadram in timp.Azi pt ca trebuia sa fim acolo la 10,i-am dat si sa pape,i-am dat si tratamentul,i-am facut si aerosolii si cu vestuta si tot..Maine insa,trebuie sa fim la 8,asa ca probabil ii voi muta aerosolii dupa-amiaza,desi ei tre facuti dim..Tot imi fac planu ca tiganu,cum sa fac cu mesele,cu toate si nu-mi da bine :)))

Multumesc tuturor pt sprijin,sper din suflet sa fie bine,ca eu recunosc ca-s o mama nebuna si posesiva si ca daca nu eram pe strada as fi plans:))))
Va pup pe toate.

POZE CU NOI
de David Christian

Speranta si incredere pentru David
Poti ajuta si tu!Bazar umanitar pt David si alti copilasi speciali!.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Super David

_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ada_coman spune:

Bravo David! Super Ledi, sa o tina tot asa. Pupici si multa bafta!
Noi incepem pe 12, am si eu emotii deja. :))

Mergi la inceput