Ne rugam pt VICTORIA - M&M mai-iunie 2008 (185)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Danicris spune:

Buna dimineata, fete dragi.

In fuga mare ca vine auditu' si ma prinde nepregatita :

Bravo, Ilincaaaaaaaaaaaaaa ... plimbareata mica si frumoasa pe tine, si pe mami.



Fetelor dragi, sa aveti un sfarsit de saptamana insorit si linistit, multa sanatate tuturor. Va imbratisez.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonix spune:

Laurita - deci acum alergi dupa doi ? Bravo ;) Asteptam anuntul despre Vlad si apoi hmmm o asteptam pe Ana de Lori sa o ia la picior

Alyshule - ai vreun examen luat la Comisie? Ca altfel nu poti intra in sistem, decat ca temporar sau la extern (iar ca extern mainly pe informatica, suport informatic, in cazul meu). Daca ai, te pot ajuta cu info si persoane de aici. Daca ai experienta in informatica - iara te pot ajuta cu un CV la firmele cu care are Comisia contract. Eu am un examen luat si acum incerc sa intru pe usa din fatza :D, conteaza foarte mult ca lucrez deja in sistem, desi pentru moment ca agent extern. Am retzea

Aelita - cum va mai este in 5? Toate bune? A trecut perioada mai dificila?

Lori - ce face Ana cu ochishorul, i-a trecut ?

Al meu rezista si azi, fara febra, doar cu mucioshi - desi il vad mai marait, parca parca vine virusul si peste noi, il simt cum imi sufla in ceafa :D (ei eu sunt oleaca mucioasa si cu gatul in pioneze), bine ca incepe weekendul si acush poate sa faca febra, are voie pana luni cand am training si neaparat vreau sa il fac, nu sa stau acasa dupe el :p

In rest, belgiencele sper sa se vaza in curand, chiar daca nu neaparat la Valentin. E mai greu cu organizatul, ca suntem multicele si cam la distanta, vine primavara si se aglomereaza evenimentele, aniversari etc. Vad ca vrea Cleo sa ne faca concurenta la intalneli

Cu concediile de maternitate, Ro si Be sunt doua extreme, mi se pare mie, am mai zis-o: 3 luni e prea putin, 2 ani e enorm. 6 luni cu posibilitate de prelungire la 1 an pe bani mai putini mi se pare fair. Eu prefer 6 luni, caci asa evit problemele cu datul in colectivitate la varste foarte sensibile (gen 8-9 luni; dupa aceea mi se pare tare greu sa il desprinzi pe pitic de tine). Boli fac si acasa fara probleme, de asta nu imi fac grija. Oricum daca as sta acasa 1 an as avea grija sa il duc la grup de joaca sau undeva unde sa il las singur de doua-trei ori pe saptamana, sa il desprind usor de mine si s il si imunizez nitel. Un copil tinut acasa care intra la gradi la 3 ani sa zic incepe imunizarea de-abia atunci iar mie o febra de 40 la 6 ani mi se pare mai nasol ca la 1 an, bebeii suporta febrele mult mai bine ca un copil mare. Mai e o problema cu statul asa mult acasa, mai ales in tari ca aici, si chiar si in Ro: copilul va fi luat prin surprindere de viata asa cum este ea in societetea noastra. Cel mai nasol mi se pare aici, de copii tinuti acasa de mamici din Europa de Est (am exemple) si care trebuie dintr-odata sa mearga la gradi unde e teroare. Mie mi-a fost greu si nu sunt sensibiloasa, Robert a mers la nounou de la 8 luni ... ma gandesc insa la un baietel roman ce a stat pana acum acasa si dintr-odata ajunge intr-o grupa cu 24 de copii, doua tanti, nu i se da atentia cu care era obisnuit, trebuie sa mearga singur la WC, sa aiba grija de lucrurile lui, sa comunice si sa negocieze cu ceilalti copii, e haos total la inceput, ce sa mai ... Cu ce l-am ajutat ca l-am tinut atata timp izolat? Sa nu mai vorbesc despre ce forme de boli o sa faca - restul sunt deja in faza avansata de imunizare. Asa ca depinde mult de locul unde traiesti si trebuie sa te adaptezi, chiar daca ai vrea si ai putea sa il tii acasa pana la 5 ani, sa zic, nu e o solutie, il vei bulversa pe pitic total.

Gata, fug la munci ca la pranz avem party

Simona cu Robert

Cum a venit Robertzel in viata noastra

Poze cu noi toti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Simonix ochisorul Anei e aproape vindecat, dar inca nu 100%; inca ii pun picaturi, pt ca eu am zis ca are de la Robert ce are, ca el a facut conjunctivita inainte; nu am zis ca am facut bine ce-am facut, doar ca desperate times call for desperate measures. Vineri abia ne-a programat la dr. Atunci vedem clar, ori e de facut analize si antibiograme , ori e ok, cert e ca o data ce ai inceput sa-i pui ceva treb sa-i pui cateva zilishoare.
Robert in schimb e pliiiiin de bube, eu zic ca e roseola (desi stiu ca se face pana in 2 ani parca_), pediatra zice ca asa se elimina virusul asta, cert e ca sunt mega stresata vizavi de Ana, pediatra mea f diplomata mi-a "promis" ca va lua si Ana daca n-o izolez; si acum...izoleaza tu un copil care suge de la ma-sa de Robert in 2 camere ametite!

Lori, mami de Robert din 9.06.2008 si galusca Ana Isabela din 14.01.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonix spune:

Lori - uf, nu conteaza faptul ca o alaptezi? Nu ma pricep, dar poate asta o protejeaza nitel de tot felul de balauri... Poate nu face roseola asta, tinem pumnii

Simona cu Robert

Cum a venit Robertzel in viata noastra

Poze cu noi toti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Citat:
citat din mesajul lui Simonix

Lori - uf, nu conteaza faptul ca o alaptezi? Nu ma pricep, dar poate asta o protejeaza nitel de tot felul de balauri... Poate nu face roseola asta, tinem pumnii

Simona cu Robert

Cum a venit Robertzel in viata noastra

Poze cu noi toti


Simo, sper, asta e si speranta mea, ca papa de rupe, scumpa de ea!

Lori, mami de Robert din 9.06.2008 si galusca Ana Isabela din 14.01.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_78 spune:

Lori si eu stiam si mi s-a spus de un doctor - la noi era teama de varicela, chiar cand s-a nascut Annika, Lara luase contact direct cu o fetita care ulterior a facut varicela -- la fel stateam cu frica - mi s-a spus ca copilul non-nascut, mai ales cel alaptat, are imunitate de la mama, cel putin 3 luni de la nastere si nu se va imbolnavi. Nu am putut demonstra, ca Lara culmea nu s-a imbolnavit.
Si a mai tot avut contact si in alte dati cu "varicela" si niciodata nu s-a lipit ceva de ea.

Acum, o mai fi si exceptii (prematuri etc) insa nu cred ca e cazul vostru. Va tin pumnii oricum!

Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

Multumesc mult fetelor de felicitari Lori, Gabitzul,Aelita, Cleo, ali, Adriana, Danicris, Simo toate
Aelita eu sunt la o mare companie, in top 10 angajatori blah blah si stiu ca nici aici nu e nici o bucurie sa faci bb si sa te reintorci.ca sa nu mai spun de venit gravi la itw!! asta e, ce sa facem. ca sa nu mai spun ca am fost odata la un itw - alta mare companie- si m-a intrebat daca planuiesc bb!!
Cleo daaa, r fi tare draguta o intalneala, fetelor, nu ne-am mai vazut de mult. acum suntem sanatosi, slava DOmnului. tot un chinez? cine se mai baga??
Lori roseola, adica rubeola? ti-am spus ca si Ilinca mi-a facut un rush d-asta a durat 2 zile? asta dupa 4 zile de febra. Da, poate fi rubeola sau o reactie la virus, dar se poate stabili numai daca ii faci serologia. eu nu am avut nici timp, nici chef. nu i-am facut.I-am facut niste poze carora le-am dat shift+del din greseala
Ali succes la Itw!!
simo petrecere frumoasa la firma...ai tu dreptate ce spui acolo, un an ar fi suficient, daca ar exista si la noi crese...te rupi de lume in 2 ani! si bb devine cam legat de tine. Bine, mie mi-a placut varianta asta, ca nu as fi avut ce face daca nu stateam eu cu ei



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alysh spune:

Am fost la interviu, a fost bine, s-a tinut tot in franceza...o sa par laudaroasa (desi stiti bine ca nu sunt ) , dar vorbeam de vreo 10 ori mai bine fr decat gagica de la resurse umane, mai ales ca accent, era varza saracuta (sper sa nu citeasca DC ). Am vb multe si nevrute, dar i-am cerut un f salariu mare fata de cat citisem pe un forum ca se castiga la firma asta. S-a cam albit la fata cand a auzit, s-a vazut clar ca nu i-a convenit, dar nu am cum sa las totul balta decat daca castig suficient de mult pt a angaja o bona, etc. Si nici asa nu stiu sigur dc merita. Lasa, mai stau cu Luc al meu pana apare ceva ca lumea. Imi vor da un raspuns pana miercuri , oricum, a fost diplomata tipa

Ah, a-propos de intalneala si eu vreau chineeeeeeez, hai fetele s-o facem lata!

Laurita, mor de dorul tau! Saptamana viitoare nu scapati, sunteti ale noastre!!

Lorich, parca am fi surori ca si Vlad a avut toate minunile cand s-a nascut Luca. Dar stiu ca asta nu te consoleaza! Sanatate multa, dragilor!

Simonixu', nu am nici un examen luat la Comisie...ar tb sa ma inscriu pe EPSO iarasi, dar deja m-au chemat la 2 concursuri cand ma inscrisesem si de fircare data ramasesem gravida, am zis ca n-are rost sa mai merg. Va tin pumnii sa nu se atinga racelilii de voi

Cu concediile de maternitate, ce sa mai zic...si mie mi se par multi 2 ani, mai ales cand faci unul dupa altul si se fac 4 ani, e enorm, e rau pt mami ca se rupe de tot si cred ca-i grea readaptarea. Pt copil pana la 2 ani nu mi se pare asa grav, dar e maximum, cei care isi tin copilasii pana la 5 ani numai acasa....hmm.

Fug sa pap ca vine sotiorul cu un chinezesc bun de vis- a vis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aldaesme spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adriana_78

Lori si eu stiam si mi s-a spus de un doctor - la noi era teama de varicela, chiar cand s-a nascut Annika, Lara luase contact direct cu o fetita care ulterior a facut varicela -- la fel stateam cu frica - mi s-a spus ca copilul non-nascut, mai ales cel alaptat, are imunitate de la mama, cel putin 3 luni de la nastere si nu se va imbolnavi. Nu am putut demonstra, ca Lara culmea nu s-a imbolnavit.
Si a mai tot avut contact si in alte dati cu "varicela" si niciodata nu s-a lipit ceva de ea.

Acum, o mai fi si exceptii (prematuri etc) insa nu cred ca e cazul vostru. Va tin pumnii oricum!

Adriana




Are imunitate doar daca mama are imunitate. Eu de exemplu nu am la varicela, sunt tot in zona "gri" cum zice al meu doctor desi am la activ trei varicele facute. Prin urmare Lorelei nici vorba sa fi avut imunitate cu tot cu alaptare. Ea a facut-o insa pe la 10 luni...chestie care a lasat-o si pe ea in zona "gri" nici cu imunitate dar nici chiar fara, deci vaccin exclus, posibilitatea sa repete varicela prezenta...

In alta ordine de idei uau Laura si felicitari Ilinca. Cand ma gandesc ca a mea abia la 14 luni a inceput sa faca pasi singura si la 15 sa umbleeee...

Dana astept raspunsul..afirmativ si numarul de persoane, sa stiu cat sa cer sa ne rezerve.

Esme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piggy spune:

Salutari,

Felicitari Ilinca pentru primii pasi! ce fetitza precoce are mama!

Sanatate multa puilor de Lorich mici si mari!

Felicitari Alysh pentru interviu! Ma umpli de optimism si pe mine cand povesteti ce bine va intelegeti acum in 4

De fapt si la noi e mult mai bine decand stau acasa cu ambele pufitze. Din ian Ilinca nu a mai mers la gradi si drept consecinta nici o boala, muc sau tuse nu a mai trecut pe la noi. Slava Domnnului! Isi doreste sa mearga micutza, isi tot aminteste de gradi, de educatoare, de colegi dar nu am ce face deocamdata...asta e!
Mai demult va povesteam ca Mara a luat de 2 ori antib din cauza unei haraieli, clasificata drept bronsiolita/ pneumonie. Si am ajuns la dr Stanciu...si am inceput sa lucrez la statuia lui pentru ca a dat de cap haraielilor. Mara are un reflux gastro-esofagian mediu si acum bea lapte special de la Humana. Nu mai regurgiteaza absolut deloc si de harait foarte putin mai haraie. Asa ca jos palaria in fata dr Stanciu! Alexsaara aveai dreptate
Deci de 2 ori a luat Mara mea antibiotic degeaba

Am inceput la 5 luni si diversificarea...fara mare succes. Nu are voie cruditati din cauza refluxului asa ca am trecut direct la supa crema de legume...si nu-i place deloc. Mai incercam, asa o fi la inceput desi cu Ilinca nu am patit-o.
Ah si are un dinte iesit si altul pe drum...deja

va pupam,

o zi frumoasa in continuare



Mergi la inceput