Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (56)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Da, cam asa ceva am vrut sa spun, dar parca mai simple. Eu o sa am o maare problema cand o sa vreau sa ies cu ei in parc, pt ca am de coborat pe scari 4 etaje, iar in primele luni nu stiu cum o sa fac asta. Cred ca trebuie sa studiez bine ce carucior cumparam si poate-mi vine alta idee cum sa procedez.

30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

http://qik.com/video/34206611

motanii mei dragi mari fomisti

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANUSKKA spune:

Monas-eu am port-bebe si sunt f multumita.Nu am si scoici ca sa pot face o comparatie,dar eu m-am folosit de ele.Incap f bine pe bancheta din spate a masinii,nu au cum sa cada,cosul are un capac care se inchide cu fermoar.Cel putin in primele 3-4 luni stau mai bine,zic eu,ca stau cu spatele drept.Pe distante scurte,cat sa cobori niste scari,ii poti pune pe amandoi intr-unu.Cred ca le gasesti in orice magazin cu articole de copii,eu am dat 75 ron pe unu.Si nu va mai stresati,e normala putina ingrijorare,dar nu prea multa,tu tre sa stai linistita sa nu-i agiti si pe ei.Eu visam cu ochii deschisi si-mi imaginam cam cum vor fi,cu cine or sa semene,si uitam de griji.Nu-ti lua multe hainute,cresc f,f,f,repede si n-o sa apuce sa le imbrace pe toate si sunt scumpe......Sa le speli si sa le calci inainte de intrebuintare,macar in prima luna,si fara detergent si balsam.Eu le-am clatit la mana in apa cu putin sampon pt copii,sa nu fie chiar apa chioara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANUSKKA spune:

Nici cu servetelele umede nu te omori prea tare,sunt bune doar in deplasare.Acasa e mai buna apa calduta si sa-i speli la fundulet,de la servetele se pot irita.Iar ca si crema,la recom unei moase eu folosesc cu brio crema de galbenele de la plafar,e 4 ron si e f buna,in 4 luni s-a iritat doar Aniela o data la fundulet.Bepanthenul,sudocrem s.a.sunt bune doar in caz de iritatii,cand e pielea sanatoasa n-are rost sa-i ungi cu ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreiutasg spune:

Salutare,
Vreau sa va intreb cum va descurcati cand trebuie sa le dati papa in acelasi timp?Cum ii faceti sa ragaie si cum ii linistiti?
Eu pana acum am fost ajutata de bunica si nu m-am confruntat si astfel de situatii si vreau sa vad daca ma pot descurcasingurica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

andreiutasg, ziua, ii spijineam pe perne si le dadeam cu bibe, din pacate n-am putut alapta... ii luam apoi pe rand sa ii ajut sa elimine aerul. noaptea se trezeau pe rand, am avut noroc, cum terminam cu unul cu schimbat plus papa, se trezea fratica si o luam de la capat. nu mi s-a parut f dificil. cand au mai crescut, ziua, ma ajutam de scoici, apoi si mai tarziu de scaunele de masa, noaptea, doar daca se trezeau. de pe la 1 an, parca, nu ii mai schimbam noaptea decat daca era rost de kk, si nu prea a mai fost de la 1 an...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mirela2

http://qik.com/video/34206611

motanii mei dragi mari fomisti

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)


vaii, ce scumpi sunt!
cum il papa pe fratica de frunte! dar si astalalt, nu se lasa, ii pune mana la gura, auzi tu... sa-ti traiasca, sunt deliciosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Buna, fetelor!
MONAS, eu mai am o intrebare referitor la hainitele ptr. bebe: ce marime ai cumparat?

Iar acum ptr. toate gravidutzele si mamicile, am o alta nelamurire, care ma urmareste de vineri: voi cati cm aveti lungimea la colul uterin? Mie dr. mi-a zis ca daca e sub 2,5 cm e problema, la mine e chiar 2,5 cm, e inchis, dar e usor moale. Va intreb ca sa-mi fac si eu o idee...

Ah,mai am o intrebare: cum sunt pozitionati in burtica bebe-ii vostri? Ai mei, la inceput erau pozitionati transversal (baietelul sus si fetita jos), apoi s-au mutat si au stat unul in stanga, altul in dreapta buricului, iar de 2 saptamani, au revenit la pozitia initiala transversala. Va intreb ptr. ca mai nou simt o presiune mai mare in zona inghinala (e sigur fetita) si ma cam tem sa nu doreasca sa iasa mai devreme, avand in vedere si lungimea colului...

Va pup

25+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

ANUSKKA, asta cu "nu au cum sa cada" este un tip de gandire foarte periculoasa, mai ales cand e vorba de fiinte atat de fragile... nici macar nu trebuie sa CADA ca sa li se intample ceva in masina, Doamne fereste. Am observat si eu cu tristete ca in Romania obisnuinta scaunului de masina (ca sa nu zic obligatia, pentru ca de fapt asta este, conform legii) se lasa asteptata... De nenumarate ori, si in parc, si la spital si pe unde-am mai fost am vazut muuulti, prea multi parinti tinandu-si copiii doar in brate pe bancheta din spate, iar unii mergeau chiar la drum mai lung. Chiar zilele trecute am vazut la TV o stire despre un bebelus proiectat prin geam la un accident, pt ca nu era pus in scoica... evident ca deznodamantul a fost tragic. Asa ca eu sfatuiesc pe oricine sa nu se increada in noroc si "nu are cum sa ni se intample noua" si sa investeasca in siguranta copilului, pentru ca e de nepretuit...

mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Mirela2, sunt minunati motaneii, sa-ti traiasca,sa fie sanatosi!

mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008

Mergi la inceput