Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (56)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

MONAS, asa e cu caciulitele, nici noi nu le-am dat decat aprox. jumatate de ora dupa baie si atat. N-au stat niciodata cu ceva pe cap in casa. cat despre hainute, nu renunta asa usor la Carrefour... e drept ca aici la Sibiu nu avem atatea optiuni, dar eu sunt extrem de multumita de body-urile si pijamalele marca Tex, tin excelent la spalat. Eu le-am descoperit cand am inceput sa ies din casa, adica dupa ce au implinit ei 3 luni, pna atunci absolut tot le-am comandat prin internet, si din cauza ca a trebuit sa stau in pat in sarcina: am comandat pe La redoute Franta, in SUA (acum produsele americane pe care le-am comandat eu se gasesc si la noi, pe hopababy.ro), pe alte magazine online. Biberoane am avut la inceput tot de la avent, cele care erau in set cu pompa de san. Am mai cumparat apoi de la Dr Browns, cand ne-am lamurit daca si cate ne trebuie, astea sunt cele mai bune in caz de colici.

mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumy_Clt spune:


Lumi stiu ca e contagioasa.
De indata ce ni s-a dat diagnosticul am inceput si tratamentul Maiei.
Nu le-am mai lasat sa se atinga sau sa mozoleasca aceleasi jucarii.
In casa am folosit dezinfectant pt maini.

Poate a ajutat, ca si Mara este pe antibiotic (Ospexin 250mg), ce-i drept pe alt motiv .

Acum sunt bine amandoua.Miercuri terminam tratamentul si scapam si de branula. Iar joi mergem la control si la interpretarea rez analizelor. Pe urma doc o sa ne faca vizite la domiciliu.


Citat:
citat din mesajul lui luminita2008

lumy, sanatate multa fetelor! vezi ca enterocolita e contagioasa tare, sper totusi sa nu fie cazul la voi, sa fi inceputu tratamentul din pripa...

mirela, ma bucur sa te vad asa optimista!

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

www.sos-satelecopiilor.ro/" target="_blank">O mama imaginara nu e o mama!


binecuvantata cu gemanutele Mara&Maia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumy_Clt spune:

Da, rinita d-asta cica are, forma acuta.
Tratam ar tb sa o ajute, o sa vedem joi ce si cum de la antibiotic Ospexin, si de la Prednison (1/2 pastila)

Aseara eram chiauna, 2 i-a iesit la Sideremie.
Aseara la tratament era doc de garda, si ne-a zis sa ii dam ficat mult si organe de vita, contin mult fier.

O sa vedem cu analizele in fata pe ce cale o luam.

Citat:
citat din mesajul lui ANUSKKA

lumy-rinita adenoidiana?adica are polipi?ca eu asta stiam ca inseamna.Si la analize ziceai ca i-a iesit 2.2 ce?

mamica de Aniela si Daria 27.09.2010http://community.webshots.com/user/anasiiuli


binecuvantata cu gemanutele Mara&Maia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

eu azi am fost la dr cu andrei..si am aflat in urma..a nush catei otite..ca in primvara sunt silita sa-l operez ca altfel ajungem hipoacuzici:(((:((sunt ingrozita de anestezia generala:((((


www.facebook.com/album.php?id=100000225799068&aid=53495" target="_blank">Comorile noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Buna, fetelor!
Eu, din pacate, sunt un pic ingrijorata ptr. ca am fost vineri la medic si mi-a spus ca am lungimea colului de doar 2,5 cm si ca e si un pic cam moale, dar e inchis. Asa ca, trebuie sa stau mai mult pe acasa, sa evit efortul, miscarile bruste etc. Dar nu asta e problema, ci faptul ca exista riscul unei nasteri premature
Dr. a mai spus ca ar fi f. bine daca as ajunge la 35 sapt. Eu sper ca va fi bine pana la urma

MONAS, nu te ingrijora! Astea sa fie cele mai mari probleme... Dar, a propos, ce marime ai cumparat de la Carrefour si spui ca e cea mai mica? Eu am vazut la Carrefour marimea "new born" si ma gandeam ca ar fi potrivita ptr. gemeni, avand in vedere ca ei sunt mai mititei la nastere . Daca ai fost deja la shopping , sa ne spui si noua ce ai luat.

O saptamana reusita tuturor!

24+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lumy_Clt

Da, rinita d-asta cica are, forma acuta.
Tratam ar tb sa o ajute, o sa vedem joi ce si cum de la antibiotic Ospexin, si de la Prednison (1/2 pastila)

Aseara eram chiauna, 2 i-a iesit la Sideremie.
Aseara la tratament era doc de garda, si ne-a zis sa ii dam ficat mult si organe de vita, contin mult fier.

O sa vedem cu analizele in fata pe ce cale o luam.

Citat:
citat din mesajul lui ANUSKKA

lumy-rinita adenoidiana?adica are polipi?ca eu asta stiam ca inseamna.Si la analize ziceai ca i-a iesit 2.2 ce?

mamica de Aniela si Daria 27.09.2010http://community.webshots.com/user/anasiiuli


binecuvantata cu gemanutele Mara&Maia


sideremia iese oricum mica, daca e bolnavioara si e sub anitibiotic. intreaba dr, poate repeti analizele si cand va fi sanatoasa...

pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

bogdana, bafta multa! nu-ti face griji cu anestezia, Andrei e deja destul de maricel. dar despre ce operatie e vorba? si cum ti-ai dat seama ca e ceva in neregula? intreb pentru ca si noi am avut o complicatie in urma unei otite, si mi-e cam teama... desi nu pare a avea ceva, despre Robi e vorba, totusi stau cu frica in san... ma gandesc sa-i duc si la un test de auz, dar nu stiu cum vor coopera...

mmammarutza, stai in pat si poti ajunge la 35s si chiar si mai mult. dar fara efort deloc! doar la pat...
cat despre gemeni, nu e regula sa fie mai mititei la nastere, chiar aici la noi la odisee au nascut fetele bebici peste 3kg, adica la fel ca orice copil normal. poate doar in cazul nasterilor premature...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna mamicile mele dragi,
Acum am reusit sa mai intru pe forum. Sunt sfarsita de oboseala dupa ziua de ieri. Vreau sa va multumesc pentru sfaturi, pt ca-mi sunt f de ajutor.
Petrean, nu te speria de anestezie, pt ca va fi bine. Unde va fi facuta operatia? la ce spital?
A sosit ieri sora mea si am facut un tur de forta la cumparaturi. Am inceput cu IKEA unde credeam ca voi gasi patut, insa nu ne-a convenit ce aveau. Imi pare rau ca nu am luat cadita pentru imbaiat-nu stiu de ce nu am luat.
Apoi am mers in Titan unde, intr-adevar sunt mai scumpicele, insa am gasit tot felul de imbracaminti pt bebei. A fost nevoie sa ma tempereze sora-mea, pt ca mie-mi venea sa iau de toate . Am luat asa: un set (era ultimul) care contine pantalonasi, babetica, caciulita, manusele, si bluzita; doua seturi care contin caciulita pt afara, babetica, bluza maneca scurta, manusi, body maneca lunga , salopeta cu capse pe burtica si picior, si costumas din pantalon si bluza cu capse-mai grosut; patru perechi pantalonasi, doua bluzite cu capse-maneca lunga; 4 caciulite care se lega sub barbie pt interior; doua salopete cu capse pt interior;doua body cu maneca lunga pt interior; scutece din finet 4 buc; paturi - 2 buc, paturica mai subtire-1 buc..cam atat. Din cele luate din Carrefour , cele despre care spun ca-s mici sunt marimea 000 adica pt lungimea 42 cm. Acum stiu:) insa atunci habar nu aveam ce inseamna. Am mai luat un patut si saltea cu cocos (cea cu alge prea fosnea si nu am vrut sa iau)+ doua biberoane de 125ml de la Avent. Nu ma intrebati cam au costat toate acestea . Maine mai mergem o tura in Auchan Titan sa mai luam pampersi, servetele , scutecele, inca niste bluzite si nu stiu ce costumase mai vrea sora-mea sa luam+ vreo doua biberoane , creme pt fundicurile lor si ce o mai trebui...porsopele etc. Ca sa-mi iasa si mie stresul asta din cap.
M-am hotarat ca sa las cumpararea caruciorului dupa ce se nasc ei, sau poat pana atunci mai este vreun targ pt bebelusi unde am auzit eu ca-s mai ieftine. Vreau sa mai dau o fuga in IKEA saptamana viitoare sa iau protectie pt salteluta, aparatori pt patut , cadita.
As vrea sa va intreb daca aveti idee unde gasesc urmatorul produs: este ca o gentuta din material mai gros, cu manere (seamana cu paoprnitele impletite cu care vin oltenii la piata) si in care pot pune bebicii pt transport ( la iesirea din spital, la coborarea pe scari cat sunt mici si nu misca mult, la dr. unde sper s anu fie cazul sa ajungem prea des etc. Am vazut copii dusi asa pe strada insa nu stiu de unde as putea cumpara.
Cam asta am facut eu ieri.
Tot de ieri am inceput sa fiu f stresata. Nu stiu de ce, cred ca incep sa constientizez incet raspundere mare care ne asteapta. Si vad ca si sotul meu este stresat. E normal?
Nu am apucat sa comand colaceii inca. Saptamana asta sa ma tin sa comand neaprata pt ca nu vreau sa ratez in niciun caz asa frumusete cu ei in cada .
Va pup si va astept aici cu orice sugestie.

30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

MONAS, tu zici de port-bebe-uri, cred... noi nu am avut asa ceva, am folosit pentru toate astea scoicile de masina. Daca ai scoici si au manere din alea rabatabile si "reductie" pt bebei mici (sau pui tu o paturica impaturita), nu are rost sa mai dai banii pe port-bebe. Oricum, daca ii transporti cu masina port-bebe-urile nu sunt sigure deloc.

mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Monas,caruciorul meu avea port-bebeurile de care povestesti tu (https://picasaweb.google.com/fulgusori2009/Gabitza35#5450445511801699026),dar nu le-am folosit decat pe post de landouri de vreo cateva ori cand ieseam afara. In rest, pentru toate celelate deplasari (iesire spital,doctor, bunici, transport pana la carucior/masina) am folosit scoicile auto... si,dupa cuma scris si Manumanu,la transportul cu masina nu-s sigure deloc







Dragos si Eva _30.11.2009


http://picasaweb.google.ro/fulgusori2009/Gabitza35?locked=true#5434378561397743474" target="_blank"> mucosii

http://picasaweb.google.com/gabi.barbu1973/EvaDragos?authkey=Gv1sRgCJ26lrT3xLD4Tw#" target="_blank"> poze

Mergi la inceput