Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (56)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vali79 spune:

Buna seara, fetelor!
Ma alatur cu mare drag voua!
De ceva vreme va urmaresc cu interes...mai exact de cand am aflat ca vom avea si noi gemeni... Avem saculeti, placente diferite, insa pana acum am avut si ceva probleme ce s-au manifestat prin sangerari sau scurgeri. Am o placenta joasa, situata spre col dar am si un hematom ce initial a avut 1cm pe 1cm atunci cand a fost observat, iar apoi avea undeva la 1cm pe 0.5cm. Maine merg iarasi la echo. Speram sa fie bine pana la capat.
Am si eu o intrebare. Am incercat sa fac dublul test, mi s-a recoltat, dar ulterior Sante mi-a spus ca de fapt pe sarcina gemelara nu se face aceasta analiza; Romarul il face, dar am inteles ca nu e relevant, pentru ca nu se vor masura decat valori nu si riscul de sarcina. De amniocenteza mi-e tare teama asa ca intentionez ca la morfo fetala de 20-24 saptamani sa vin in Bucuresti sa fac aceasta echo. La cine imi sugerati sa merg?


Nu timpul ti se potriveste tie, ci tu potriveste-te timpului. (armean)



Vali79, 32 ani, rezistenta la prot C activata, 1 sarcina reusita si patru oprite din evolutie la 2, 3, 4 luni si respectiv 3 saptamani, obtinute natural. Mutatiile au fost descoperite la a cincea sarcina reusita. Acum sarcina obtinuta natural. +15saptamani. Tratament: aspenter 1/ 2 zile, femibion 1 1/zi, acid folic 1/zi, vit. C 1g/zi,vit. E 1/zi, preventiv Clexane 0.2. Doamne ajuta-ne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

mirela: m-am topit, cat de dragalasi sunt . sa va traiasca ! abia astept sa-i vad si eu pe ai mei..sper sa se iubeasca si ai mei asa:).
anuskka: merci mult pt sfaturi, chiar o sa iau si crema de galbenele, pt ca stiu ca este buna, si daca nu am porbleme, cu ea le dau. cat despre spalat si calcat hainute, sigur asa voi face.
mmammaruta: ca marime, in afara de cele f f mici (cate 3 body-uri de caciula), adica acelea pentru lungimea de 42 cm, restul sunt fie pentru 46 cm, fie pentru cea mai mare marime pt nou nascuti , parca 52 cm. oricum tot ce am luat pana acum sunt pentru perioada 0-3 luni (asa scrie pe ele).chiar daca multe vor fi mai maricele, ma gandesc ca le vor purta atunci cand vor mai creste.nu am exagerat cu numarul de hainute, pt ca la fel ma gandesc ca vor creste repede.
manumanu: eu as vrea acele cosulete doar pt dus jos la parter , pt ca voi sta singura cu ei si sa pot sa fac asta destul de comod. cat despre scoica pentru masina, obligatoriu le luam scoici , pentru ca ii vreau bine ancorati cand mergem cu masina .

30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

MONAS, intr-adevar, doar ca sa-i duci pana la parter iti vor fi utile cosuletele acelea.

mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

manumanu:
vali79: bine ai venit in "club" . despre dublu test iti psun ce stiu eu. am auzit in multe parti ca la sarcian gemelara DT nu se face, pt ca este irelevant. eu am facut DT (chiar in doua locuri diferite, pt ca eram mai "crizata"). am vazut ca DT este o combinare intre valori masurate ecografic ale fetilor (deci pentru fiecare fat in parte) si rezultate ale analizelor sangelui. dr mea , daca era ceva ca sa nus e faca, imi spunea ca nu are rost DT. la fel si la laboratorul Cytogenomic unde m-am dus eu de capul meu sa fac analiza. asa ca eu zic ca se face DT. apoi am facut triplu test.
pentru eco morfofetala, eu iti recomand fie pe D-na dr Bolintineanu, fie D-na dr serban de la Promed Sistem in Bucuresti. Insa sa stii ca eco morfo pentru gemelara costa destul de mult. Poti suna sa intrebi la receptie de pret.
mammaruta: am uitat sa-ti spun de pozitionarea bebeilor. la mine baiatul este in dreapta spate, iar fetita in stanga fata. la noi e mai neplacut cu dormitul pe cate o parte, pt ca vin unul peste cel;alat si saracii mi-e o mila de ei..insa asa ne-a recxomandat d-0na dr sa dormim, sa nu stau deloc cu burta in sus in pat pentru ca apasa pe col. la mine la ultimile doua ecografii nici nu au mai putut masura colul, doar il vedeau ca este inchis. stau cu frica si ma rog ca totul sa fie bine. despre dureri inghinale , le am si eu de vreme buna, am impresia ca-si baga amandoi capetele acolo si imping. insa apoi cred ca-si mai schimba pozitia si ma lasa acele dureri. nu mai spun ca alteori le vine sa bata din picioruse exact acolo unde cred eu ca este colul, si lovesc nu se joaca. asa mi-e frica si atunci...
cam atat despre noi.

30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

mammaruta- ai mei au fost initial ca ai tai, transvresali,doar ca fata era jos, si baiatul deasupra.apoi fata a venit cu capul in jos si picioarele in sus,iar baiatul invers- capul in sus,picioarele in jos. urmatoarea morfo-fetala fata si-a mentinut pozitia- capul in jos dar coloana si fundul pe partea stanga a corpului,si el si-a adus capul in jos, dar cam pe la mijlocul burtii, coloana si fundul in dreapta burtii. si eu m-am gandit ca dc fata avea cpaul in jos inca de la 22 saptamani,inseamna ca vrea sa iasa.dr. insa m-acontrazis.singurul efect e ca , capul eieste exact pe col, sigreutatea lui apasa pecol, initial a fost intredeschis, dar cu stat la pat dupa o luna s-a inchis.apoi am mai facut ceva miscare,ptr ca a treb sa ma mut, facut bagaje,aplecat..s-a scurtat dar nu foarte mult, de la 3 la 2,8 cm.peste 10 zile,am din nou eco,sunt curioasa, ca mutarea a fost efectiv sapt. trecuta,si a urmat despachetarea..am primit si ajutor, dar..tot a treb sa ma bag si eu.au inceput si ceva ocntractii la mine..
concluzia la ce am scris- dc stai linistita, lucrurile vor merge bine,si poti sa ajungi si la 38 sapt.eu azi am intrat in 34, iar colul se deschisese la 23 sapt..nici nu visam sa ajung aici

33 SA+ viitoare mami de 2 buburuze:

AMR 3 SAPT.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenacatalin spune:

Buna fetelor,

Vali79 eu ecografiile le-am facut la CMU dr. adela dinu, super draguta si foarte buna si am facut la Medsana drytest, un test genetic mai complex decat DT. este destul de scump...cred k cu tot cu ecografie m-a costat 11 mil.

Si eu am luat hainute de prematuri cu gandul k fiind gemeni cu siguranta se vor naste mai mici si le-am donat la maternitate altor prematuri pt ca ai mei au avut peste 3 kg :D.

Eu am avut volul 2,5cm cam din luna a 6a si am stat doar in pat, am luat foarte in serios treaba cu statul in pat pt ca imi era frica de o nastere cu complicatii si am nascut la 35 de saptamani si 4 zile.

Va pup,

elena Radusi Tudor 26.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Bine ai venit printre noi, VALI79! Iti doresc sarcina usoara si fara evenimente neplacute!
Eu am facut doat triplu test, nu mi-a spus nimeni nimic despre dublu test. Medicul din Ungaria la care merg mi-a spus sa-l fac, doar ca nu are aceeasi precizie la gemeni, ca si la sarcina cu un bebe. Pe scurt, din explicatia lui am inteles ca valorile se confunda in sangele gravidei, asa ca daca unul dintre bebei are o anumita valoare f. mare si altul f.mica, analiza va iesi normala, ca atare totul ar parea normal, cand, de fapt, nu ar fi... Ceva de genul asta...

MONAS, merci ptr. raspunsuri! O sa le iau si eu marimea 0-3 luni.

Noapte buna tuturor!

25+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Merci mult, VISS ptr. raspuns! Totusi, mai am o intrebare: la o lungime a colului de 2,8 cm, ce ti-a zis dr.? Sa stai numai la plat sau sa ai grija la tot ce faci, fara efort mare, mai mult odihna etc.? Ca mie mi-a spus sa nu stau numai la pat, ca risc sa fac tromboza, dar sa am grija mare, fara miscari bruste, fara efort, fara plimbari pe jos...

ELENACATALIN, merci mult! As vrea sa te intreb la fel: ti-a spus dr. sa stai numai la pat sau asa ai ales tu sa te protejezi? Si colul iti era numai scurt, nu si deschis?





25+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui vali79

Buna seara, fetelor!
Ma alatur cu mare drag voua!
De ceva vreme va urmaresc cu interes...mai exact de cand am aflat ca vom avea si noi gemeni... Avem saculeti, placente diferite, insa pana acum am avut si ceva probleme ce s-au manifestat prin sangerari sau scurgeri. Am o placenta joasa, situata spre col dar am si un hematom ce initial a avut 1cm pe 1cm atunci cand a fost observat, iar apoi avea undeva la 1cm pe 0.5cm. Maine merg iarasi la echo. Speram sa fie bine pana la capat.
Am si eu o intrebare. Am incercat sa fac dublul test, mi s-a recoltat, dar ulterior Sante mi-a spus ca de fapt pe sarcina gemelara nu se face aceasta analiza; Romarul il face, dar am inteles ca nu e relevant, pentru ca nu se vor masura decat valori nu si riscul de sarcina. De amniocenteza mi-e tare teama asa ca intentionez ca la morfo fetala de 20-24 saptamani sa vin in Bucuresti sa fac aceasta echo. La cine imi sugerati sa merg?


Nu timpul ti se potriveste tie, ci tu potriveste-te timpului. (armean)



Vali79, 32 ani, rezistenta la prot C activata, 1 sarcina reusita si patru oprite din evolutie la 2, 3, 4 luni si respectiv 3 saptamani, obtinute natural. Mutatiile au fost descoperite la a cincea sarcina reusita. Acum sarcina obtinuta natural. +15saptamani. Tratament: aspenter 1/ 2 zile, femibion 1 1/zi, acid folic 1/zi, vit. C 1g/zi,vit. E 1/zi, preventiv Clexane 0.2. Doamne ajuta-ne!




felicitari si sarcina usoara si la termen iti doresc!

eu nu am facut dublu testu', dr mi-a spus ca nu e relevant in sarcina gemelara.
la morfo fetala iti recomand sa mergi la dr. Hergheleghiu sau Iosup, nu mai stiu exact unde activeaza, ma interesez si iti zic. dar la ei iti trebuie programare cu ff mult timp inainte, sunt f buni si f ocupati... iti spun azi sigur pe unde sunt.

sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

manumanu, mare dreptate ai cu scaunele de masina! am senzatia ca suntem o natie de inconstienti, sa nu zic mai rau...

mmammarutza, vreo 2.5cm a avut colul meu cel mai putin, vreo 2 luni cat am stat in pat. spre final s-a scurtat pana s-a sters, eu din luna a 7-a am avut contractii dureroase... mare grija, stai cat poti de cuminte ca nu e de joaca.
pozitia hunii si-au tot schimbat-o in burtica, la final unul era asezat cu capul in jos, Edi, apasa pe col, gata pregatit de lansare, fratica era cu capul in sus, cumva deasupra lui, automat cezariana desi eu am tot sperat altceva...

despre noi: ne lovim de prima boala a copilariei. roseola/rubeola/varicela. la cat ma pricep, pare rubeola. vine azi dr si ne spune clar.

Mergi la inceput